دلایل باردار نشدن خانم ها

بارداری، یکی از شیرین‌ ترین زمان‌ های زندگی هر زنی است

یک ماه دیگر هم از انتظارتان گذشت و این بار هم آزمایش‌ها نشان دادند که تا رسیدن به آرزوی مادر شدن، فاصله زیادی دارید. جواب منفی آزمایش خونتان، نگران تان می‌کند. می‌ترسید هیچ وقت صدای گریه‌ های نوزادی را در آغوشتان نشنوید و هیچ وقت کسی شما را «مامان» صدا نکند. حق دارید. وقتی تصمیم‌تان را گرفته‌اید و می‌دانید که تصویر روشنی از آینده خانوادگی‌تان را در ذهن ساخته‌اید، جواب‌های منفی پی در پی آزمایش‌ ها، نه تنها مضطرب که آرام آرام افسرده‌تان می‌کند.

انتظار شیرینی که شما را برای بر عهده گرفتن نقش مادری آماده می‌کند، می‌تواند زندگی‌تان را زیر و رو کند، اما بعید نیست که دوره انتظار شما، مثل بسیاری از زنان دیگر، طولانی‌تر از انتظارتان شود. برای اینکه نگرانی‌تان برطرف شود و این تاخیر در بارداری را «ناباروری» تلقی نکنید، در ادامه به دلایل تاخیر در بارداری اشاره می کنیم.
 The reasons why women are not pregnant
نشانه های مهم علت ناباروری زنان:
تاریخچه پزشکی
متخصصان می‌گویند کسانی که به بیماری‌ های التهابی ناحیه لگن دچار هستند یا برخی دیگر از بیماری‌ های مزمن حوزه زنان و زایمان مثل اندومتریوز آزارشان می‌دهد، برای مادر شدن، باید ابتدا بیماری‌ هایی که دچارش هستند را درمان کنند.
از نظر پزشکان، این دسته از زنان نابارور نیستند، بلکه عامل مزاحمی سد راه مادر شدنشان شده و با برطرف کردنش، می‌توانند به آرزویشان برسند.

 

مشکلات بهداشتی

اسپرم‌ ها برای بارور کردن تخمک‌ ها، باید از دهانه رحم عبور کنند و اگر هر مشکلی در این ناحیه وجود داشته و سلامت دهانه رحم را تهدید کند، تلاش اسپرم‌ ها برای رسیدن به تخمک‌ ها، ناکام می‌ماند. کسانی که به عفونت‌ های تناسلی دچار هستند یا از مشکلات التهابی مربوط به دهانه رحم رنج می‌برند، نیازی به تلقیح مصنوعی یا IVF ندارند.

اگر این زنان مشکلات مربوط به ناحیه دهانه رحم را برطرف کنند، زودتر از آن چه که انتظار دارند، بارداری را تجربه می‌کنند.
 
سبک زندگی
زنانی که سال‌ های سال به اختلالات اضطرابی دچار بوده‌اند و کاری برای درمان این مشکل نکرده‌اند، اغلب در باردار شدن به مشکل بر می‌خورند و همین ناکامی، زمینه را برای بیشتر شدن اضطرابشان هم فراهم می‌کند. از نظر متخصصان، سبک زندگی و وضعیت روانی زنان می‌تواند احتمال باردار شدنشان را تعیین کند.
زنانی که شمع ۳۰ سالگی را فوت کرده‌اند، آن هایی که استرس زیادی دارند و کسانی که تغذیه و شیوه زندگی ناسالم دارند، معمولا به سادگی باردار نمی‌شوند.  

The reasons why women are not pregnant

تعادل pH

شرایط واژن یک زن تاثیر بسزایی را بر بارداری او می‌گذارد. بالا یا پایین بودن غیر طبیعی PH، بر تخمک‌ ها تاثیر گذاشته و توانشان برای بارور شدن را کاهش می‌دهد. استفاده مکرر از شوینده‌ ها برای حفظ بهداشت ناحیه تناسلی و حتی استفاده از برخی آنتی بیوتیک‌ ها، می‌تواند تعادل PH را در این ناحیه بر هم بزند و روند باردار شدن فرد را به تاخیر بیندازد.

 
قاعدگی نامنظم یا نبود قاعدگی:
 
یکی از نشانه‌ های ناباروری، قاعدگی نامنظم یا عدم قاعدگی است. غدد هیپوفیز و هیپوتالاموس در مغز باید همراه با تخمدان عمل کنند، اما زمانی که این اتفاق نمی‌افتد به معنی یک عدم تعادل هورمونی است.
 
‌ قاعدگی دردناک یا سنگین:
 
حدود ۵ تا ۱۰ درصد زنان نابارور قاعدگی سنگینی دارند که می‌تواند به دلیل فیبروئید های رحمی باشد. به همین ترتیب دوره‌ های دردناک به معنای اندومتریوز است. اندومتریوز یک بیماری است که با ناباروری همراه است.
 ‌مشکلات بینایی و شلختگی:
 
اگر دید محیطی شما آن طور که باید قوی نیست و شما به طور ناگهانی دست و پا چلفتی شده و قاعدگی شما نامنظم شده است، این می‌تواند نشانه‌ای از پرولاکتینوما یا وجود یک تومور غیر سرطانی در غده هیپوفیز باشد که ممکن است باروری شما را تحت تاثیر قرار دهد.
The reasons why women are not pregnant
تخمدان پلی کیستیک

زنانی که به بیماری تخمدان پلی کیستیک (PCOD) یا سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) دچار هستند، نمی‌توانند به سادگی بارداری را تجربه کنند. این اختلال هورمونی که باعث افزایش کیست‌ها در ناحیه تخمدان می‌شود، مسیر باردار شدن را برای یک زن طولانی کرده و در چرخه طبیعی تخمک گذاری بدن او اختلال ایجاد می‌کند.

 
‌رشد موهای زائد و ناخواسته:
 
رویش موهای زائد در صورت یا دیگر بخش‌ های بدن ممکن است به معنای ابتلا به سندرم پلی کیستیک تخمدان باشد. این سندروم باعث می‌شود تخمدان بیشتر از حالت عادی، آندروژن یا هورمون بسازد و باعث قطع ارتباط بین مغز و تخمدان‌ ها شود.
 
‌کاهش یا از دست دادن میل جنسی:
 
مطالعات نشان می‌دهد در ۴۰ درصد زوج‌ هایی که با ناباروری مبارزه می‌کنند مردان، علت اصلی یا یکی از علل آن هستند؛ مردانی که میل جنسی خود را از دست داده‌اند یا مشکلاتی همچون تورم یا وجود توده در بیضه‌ ها یا درد در انزال دارند.
 The reasons why women are not pregnant
‌ افزایش وزن:
 
با توجه به گزارش‌ های منتشر شده مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ ها حدود ۴۵ درصد زنان قبل از بارداری دچار اضافه وزن یا چاقی هستند که حمل این وزن اضافه می‌تواند بارداری را مشکل سازد. البته اگر شما ورزشکار حرفه‌ای هستید یا بیش از حد ورزش می‌کنید و دچار کمی وزن و قاعدگی نامنظم هستید، ممکن است این موضوع روی بارداری شما تاثیر گذار باشد. بهتر است با پزشک خود یا یک متخصص تغذیه برای رسیدن به وزن سالم صحبت کنید.
 
‌خشکی واژن:
 
این عارضه معمولا به دلیل کمبود استروژن بوده و ضمن این که نشانه‌ای از یائسگی زودرس است مانعی برای بارداری محسوب می‌شود.
 
‌ نازک شدن و ریزش مو:
 
نازک شدن یا ریزش مو می‌تواند به معنای اختلال در عملکرد تیروئید باشد و این موضوع تخمک‌ گذاری را تحت تاثیر قرار می‌دهد. یک مطالعه نشان می‌دهد ۳/۲ درصد زنان مبتلا به ناباروری، تیروئید پرکار دارند.
 
‌ کمبود ویتامین D:
 
بنا بر گزارش مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ ها در آمریکا ۶/۴۱ درصد از مردم دچار کمبود ویتامین D هستند و این موضوع ممکن است با ناباروری همراه باشد. هر چند برخی مطالعات نشان می‌دهد مقدار کافی ویتامین D می‌تواند به باروری مرد و زن کمک کند، اما کارشناسان معتقدند کمبود آن باعث ناباروری نمی‌شود.

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here