خانه سبک زندگی آرایش و زیبایی راز داشتن ناخن های زیبا

راز داشتن ناخن های زیبا

داشتن ناخن های زیبا و محکم برای خانم ها خیلی مهم است چه را که زیبایی دست ها را چند برابر میکنند، اگر ناخن های زیبایی ندارید و راه های مراقبت از آن ها را نمیدانید در ادامه نکات داشتن ناخن های زیبا و محکم را به شما میگوییم با ما همراه باشید.

توصیه هایی برای داشتن ناخن سالم و زیبا

داشتن ناخن هایی زیبا و کشیده و سالم و محکم آروزیی هر خانمی است ناخن هایی با گوشه های پریده ، لکه های سفید و شکننده همه اینها از زیابیی ناخن و انگشتان شما می کاهند . برای اینکه ناخن هایی زیبا و خوش فرم داشته باشید چند توصیه ساده و مفید را انجام دهید. ناخن‌ها به طور طبیعی همیشه در معرض عوامل آسیب رسان هستند که منجر به نازکی آن می‌شود اما در برخی افراد مشکلات ژنتیکی و ارثی منجر به آسیب رسانی به موها می‌شود.

 

درمان‌های خانگی برای داشتن ناخن های درخشان

اگر بافت ناخن‌هایتان آسیب دیده، کدر و بدرنگ شده و احساس می‌کنید که ناخن‌ها به یک استراحت و تغذیه رسانی عالی نیاز دارند، بهتر است قبل از مانیکور ناخن این درمان‌ها را انجام دهید تا بافت ناخن بهبود یابد.

راز داشتن ناخن زیبا
مرطوب کردن بستر ناخن و پوشش آن

البته دلیل محکم علمی برای این ایده وجود ندارد که مرطوب نگه داشتن بستر ناخن‌ها باعث رشد بهتر آن ها می‌شود، اما دست‌کم از این مساله مطمئن هستیم که مرطوب کردن پوشش ناخن از شکستن ناخن‌ها جلوگیری می‌کند. اگر ناخن‌هایتان مستعد شکستن هستند، یکی از مهم‌ترین دلایل آن می‌تواند کمبود مرطوب‌ کننده باشد. چرب کردن دور پوشش ناخن، به کل ناخن کمک کرده و احتمال شکستن، لب پر شدن، ترک خوردن و شکافتن آن را کم می‌کند.

روغن زیتون

مقداری روغن زیتون را گرم کنید و ناخن‌ها را برای ۱۰ دقیقه در آن قرار دهید تا کاملا تغذیه شوند. روغن زیتون برای داشتن ناخن های درخشان خیلی عالی است و قبل از مانیکور ناخن ، باعث زیبایی بیشتر مانیکورینگ می‌شود.

شیر

اگر می‌خواهید ناخن های درخشان و زیبایی داشته باشید و همچنین رنگ آن‌ها کاملا سفید باشد و بافت سالمی هم داشته باشدریال هر روز به مدت ۱۰ دقیقه ناخن‌ها را در شیر قرار دهید و کمی آن را ماساژ دهید تا تغذیه شود. اگر بر اثر لاک زدن زیاد، بافت ناخن آسیب دیده است، این درمان برای بهبود آن بسیار عالی است.

 

پوشش ناخن‌های خود را کوتاه یا دستکاری نکنید

کشیدن سوهان

خواه خودتان ناخن‌هایتان را مرتب می‌کنید، خواه نزد متخصص می‌روید، در هر صورت توصیه اول این است که پوشش ناخن‌هایتان را از بین نبرید. پوششی که در انتهای ناخن و محل اتصال با پوست انگشت وجود دارد، مانعی طبیعی برای جلوگیری از رشد قارچ و باکتری روی ناخن محسوب می‌شود که با یک‌ بار برداشتن این پوشش، محافظ ناخن از بین می‌رود.

این کار ن ه‌تنها پوشش ناخن را بدتر می‌کند بلکه باعث می‌شود این پوشش ورم کرده، زبر و قرمز شود و درنهایت به عفونت ناخن هم منتهی می‌شود. این اتفاق تنها از طریق برداشتن پوشش رخ نمی‌دهد، بلکه عقب بردن پوشش ناخن هم می‌تواند چنین مشکلاتی را به وجود بیاورد.

مرطوب کردن بستر ناخن و پوشش آن

البته دلیل محکم علمی برای این ایده وجود ندارد که مرطوب نگه داشتن بستر ناخن‌ها باعث رشد بهتر آن ها می‌شود، اما دست‌کم از این مساله مطمئن هستیم که مرطوب کردن پوشش ناخن از شکستن ناخن‌ها جلوگیری می‌کند. اگر ناخن‌هایتان مستعد شکستن هستند، یکی از مهم‌ترین دلایل آن می‌تواند کمبود مرطوب‌ کننده باشد. چرب کردن دور پوشش ناخن، به کل ناخن کمک کرده و احتمال شکستن، لب پر شدن، ترک خوردن و شکافتن آن را کم می‌کند.

از سفت‌کننده ناخن کمتر استفاده کنید یا اصلا استفاده نکنید

محصولاتی که به‌ عنوان سفت‌ کننده ناخن در بازار به فروش می‌رسند، برای ناخن‌هایی مناسبند که ضعیف یا شکننده شده باشند؛ در غیر این صورت ناخن‌های عادی به سفت‌ کننده نیازی ندارند. ناخن سالم، ناخنی است که انعطاف‌ پذیر باشد؛ بنابراین اگر می‌خواهید ناخن‌هایتان صدمه‌ای نبینند، با استفاده از سفت‌کننده‌ های ناخن، آن ها را شکننده‌ تر نکنید.

از مکمل بیوتین استفاده کنید

تحقیق‌های متعدد نشان داده مکمل‌های بیوتین (یکی از ویتامین‌های گروه B که در زرده تخم‌ مرغ یافت می‌شود) باعث بهبود ضخامت ناخن شده و از شکاف برداشتن و شکستن آن جلوگیری می‌کند. برخی محصولات ناخن هم وجود دارند که حاوی سیلیکون و مکمل‌های MSM هستند؛ این دو ماده غذایی هم کمک شایانی به سلامت ناخن می‌کنند. محصولات ناخن حاوی کلسیم، مخمر یا فلورید، تاثیر قابل‌ توجهی بر سلامت ناخن ها دارند، اما یکی از مکمل‌هایی که تاثیری بر ناخن ندارد، ژلاتین است.

کمتر از مانیکورهای حرفه‌ای استفاده کنید

رفتن مداوم به سالن‌های مانیکور و پدیکور ناخن، کاری بسیار لوکس است و بسیاری از خانم‌ها به دفعات این کار را انجام می‌دهند اما افرادی که به‌ صورت مستمر و در فاصله زمانی کوتاه به این سالن‌ها سر می‌زنند، بیشتر از دیگران در معرض خطر بی‌ دوامی و خشکی بستر ناخن قرار می‌گیرند. قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی می‌تواند یکی از دلایل چنین اتفاقی باشد. همچنین افرادی که به‌ صورت مستمر مانیکور می‌کنند، معمولا از عفونت مزمن بستر ناخن رنج می‌برند. از علائم این بیماری، می‌توان به پف کردن و قرمز شدن نواحی اطراف پایه ناخن اشاره کرد.

بیش از حد دست‌ها را نشویید و به پاک‌ کننده‌های شیمیایی دست نزنید

هر چند شستن دست‌ها برای حفظ بهداشت فردی بسیار مهم است، اما افراط در این کار می‌تواند باعث تخریب ناخن‌های شما شود. اگر در محیطی کار می‌کنید که شستن دست‌ها در فاصله‌های کوتاه‌ مدت، کاری اجباری است، توصیه می‌شود در طول روز از کرم‌های نرم‌ کننده استفاده کنید و دور پوشش ناخن‌هایتان به صورت اختصاصی مقدار کمی کرم بزنید.

 ناخن مصنوعی نکارید

کاشتن ناخن مصنوعی به‌ طور کلی برای ناخن‌ها خوب نیست زیرا خطر ابتلا به عفونت قارچی یا حتی باکتریایی را بالا برده و گاهی به آسیب دائمی منجر می‌شود. اما اگر می‌خواهید حتما ناخن مصنوعی بکارید، فقط نوک ناخن‌هایتان را بکارید. با اینکه کاشتن نوک ناخن هم می‌تواند مشکلاتی را ایجاد کند، اما از آن جایی ‌که سطح کمتری از ناخن را پوشش می‌دهد، احتمال بروز بیماری کمتر است.

از پاک‌ کننده‌های پایه استون استفاده نکنید

اگر ناخنهای شکننده‌ای دارید، نباید از پاک‌کننده‌های ناخنی که حاوی استون هستند، استفاده کنید. ترکیب شیمیایی استون باعث می‌شود ناخن ضعیف و شکننده، نه‌ تنها نتواند خود را بهبود بخشد، بلکه آن را ضعیف‌تر هم کند.

ناخن هایتان را از گوشت کوتاه نکنید

اگر علاقه ای به داشتن ناخن های بلند ندارید و همیشه ناخن های خود را کوتاه نگه می دارید در کوتاه کردن آن ها افراط نکنید و تا گوشت آن ها را نبرید و همیشه بخش کوچکی از ان را نگه دارید. این باعث میشود ناخن های شما در عین کوتاهی زیبا به نظر برسند. ضمن آن که کوتاه کردن زیاد ناخن به خصوص گوشه های آن باعث نوعی عفونت به نام کوتیکول میشود که گوشه های ناخن در گوشت فرو رفته و باعث عفونت میگردد.

 

ناخن های خود را حرفه ای سوهان بکشید

برای سوهان کشیدن ناخن های خود نوع ناخن های خود را بشناسید. برای ناخن های معمولی سوهان ریز استفاده کنید اما اگر ناخن های ضخیم و کاشته شده دارید از سوهان ضمخت استفاده کنید. اگر میخواهید به ناخن های خود شکل بدهید از سوهانی استفاده کنید که دو سطخ متفاوت برای سوهان زدن داشته باشد یکی ریز و دیگری درشت. این باعث میشود ناخن های زیباتری داشته باشید .سوهان را باید از کناره های به سمت داخل بکشید و سعی کنید با سوهان کشیدن همچنان ناخن ها هم اندازه بمانند

سطح سوهان بایستی زیر لبه ناخن و با یک زاویه ی کمی نسبت به ناخن قرار بگیرد و در انتها با کمک انگشت صاف بودن لبه ناخن را چک میکنیم، دقت داشته باشید که هیچ نوع زائده ای زیر ناخن ها باقی نمانده باشد.

 راهکار بعدی روش سوهان کشیدن ناخن ها میباشد که با یک حرکت از گوشه ها به سمت وسط ناخن است که این نکته ای مهم و در عین حال فراموش شده است.

برای ناخن های نرمال از سوهان هایی که ظریف تر هستند و دانه های ریزتری دارند استفاده کنید اما برای ناخن های مصنوعی سوهان زمخت بهتر و مناسب تر است.

چنانچه دوست دارید انگشت های تان لاغر تر و کشیده تر به نظر برسند، بایستی روی شکل دادن فرم ناخن ها بیشتر دقت کنید به عنوان مثال ناخن هایی با فرم مربعی شکل یا گرد که پهنای بیشتری نسبت به ارتفاع دارند باعث میشوند که انگشت هایتان کوتاه و پهن به نظر برسند پس اگر انگشت های تقریبا کوتاه و پهنی دارید دور این مدل ها را خط بکشید.

بسته به نوع انگشتانتان ناخن خود را بلند کنید

اگر انگشتان گرد و پهن دارید خیلی ناخن های خود را کوتاه نکنید . همینطور ناخن های خود را خیلی بلند نکنید چون شکل بسیار بدی به انگشتان شما می دهد و از زیبایی آن می کاهد . ناخن های خود را مثلثی سوهان نکشید یعنی پایه های ناخن باریکتر از سر آن نباشد چون شکل بسیار زشتی به ناخن ها می دهد.

با این ماسک ناخن های محکم و مرطوب داشته باشید:

یک قاشق لیمو، سیر له شده و ید را مخلوط کرده و ان را روی ناخن های خود بگذارید این ترکیب باعث استحکام و زیبایی ناخن هایتان میشود.

درست لاک بزنید

قبل از لاک زدن یک لایه محافظ ناخن روی ناخن های خود بزنید تا در اثر تکرار لاک زدن ناخن هایتان سست و شکننده نشود و برای پاک کردن لاک از استن استفاده نکنید چون باعث خشک شدن ناخن ها و پوست اطراف آن میشود از پاک کننده ها با ترکیبات ملایم استفاده کنید.

از دستکش استفاده کنید

هنگام کار با شوینده ها از دستکش استفاده کنید شوینده ها باعث زردی و شکننده شدن ناخن ها میشوند پوشیدن دستکش به داشتن ناخن سالم کمک میکند.

تغذیه سالم

همیشه یکی از نشانه‌های داشتن تغذیه نادرست و مضر، در ناخن‌ها نمایان می‌شود. کمبود ویتامین، کلسیم و آب بدن، باعث می‌شود ناخن‌ها شکننده، ضعیف، بدرنگ و ناصاف باشند. به ناخن‌های خود نگاه کنید، اگر درخشان، صاف، شفاف و محکم نیستند، احتمالا باید نوع تغذیه خود را تغییر دهید. میوه‌ها، سبزیجات، آب، غلات و انواع آجیل دارای کلسیم، مواد معدنی و انواع ویتامین هستند که باعث ایجاد ناخن های درخشان می‌شوند که با یک مانیکور ناخن ساده، دستان شما را جذاب‌تر خواهند کرد.

 وازلین را فراموش نکنید!

وازلین برای نرم و مرطوب شدن ناخن خیلی موثر است. بعد از هر بار شستشوی دست‌ها و بعد از هر حمام، بهتر است به ناخن‌هایتان کمی وازلین بزنید و آن را روی ناخن کمی ماساژ دهید. وازلین باعث ایجاد ناخن های درخشان می‌شود که کاملا هم سالم و خوشرنگ خواهند بود.

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here

7 + 2 =