استفاده از مواد شوینده در بارداری، سلامت جنین در خطره؟

اغلب شوینده‌ها و پاک‌کننده‌ها حاوی مواد مضر و خطرناک شیمیایی هستند که می‌‌توانند شما و فرزندتان را با جدی‌ترین خطرات مواجه کنند. پس به برچسب شوینده‌ها توجه نمایید.
در دوران بارداری و حتی شیردهی و دوران پس از تولد فرزندتان، باید در برخی زمینه‌ها بسیار محتاط‌تر رفتار کنید تا خطری سلامت خودتان و فرزندتان را تهدید نکند.
یکی از این موارد که می‌تواند آسیب‌های جدی به هر دوی شما وارد کند، رعایت نکردن نکات ایمنی به هنگام نظافت خانه برای خانه تکانی و یا حتی یک نظافت کلی در روزهای عادی سال است.
بدون شک هیچ‌یک از ما از تماشای محیطی پر از گرد و غبار و کثیف و نامرتب لذت نمی‌بریم و در چنین شرایطی سعی می‌کنیم دست به کار شویم و اوضاع نابسامان اطراف خود را سامان دهیم، ولی به چه قیمتی؟
تمام مواد شوینده و پاک‌کننده حاوی نوعی ماده شیمیایی و یا سمی هستند که قابلیت مقابله با میکروب‌ها و چربی‌ها را دارند.
برخی از انواع شوینده‌ها، مواد شیمیایی بیشتری دارند، بنابراین لازم است حتما به برچسب محصولی که مورد استفاده قرار می‌دهید، توجه کنید.
شاید شنیده باشید که برخی از ترکیبات موجود در مواد شوینده، خطرناک نیستند و دردسری ایجاد نمی‌کنند، ولی با این وجود باز هم تمام نکات ایمنی را در نظر بگیرید.
مثلا حتما در و پنجره‌های خانه را باز نگه دارید، از دستکش استفاده کنید و هرگز آمونیاک را با سفید کننده ترکیب نکنید، چرا که حتی بوی آن نیز می‌تواند آسیب‌رسان باشد.
یکی دیگر از محصولاتی که بسیار مضر است، تمیز کننده سطح اجاق گاز و سطوح استیل است.برچسب محصولات را بخوانید
کلماتی مانند: مواد سمی، خطر و… برای خانم‌های باردار و خانم‌هایی که شیر می‌دهند خطرناک هستند.
مواد مضر و سمی می‌توانند چشم‌ها، بینی، گلو و ریه‌ها را تحریک کنند.
مطمئن باشید، اگر کمی وقت بگذارید و روی برچسب محصولات مورد نظر خود را بخوانید، ضرر نخواهید کرد:
سمی= حاوی مواد سمی زیاد و مضر
خطر= قابل اشتعال و سمی
احتیاط شود= تقریبا سمی و خطرناک

مشکلات ناشی از مصرف مواد شوینده و پاک کننده در بارداری
مواد شوینده، ترکیبات تند و خطرناک دارند که کاملا روی سلامت شما و فرزندتان اثر می‌گذارند.
اگزما: پوست نوزاد بسیار حساس است و به راحتی توسط این مواد، آسیب می‌بیند. پس مواد شوینده برای آنها حساسیت‌های پوستی ایجاد می‌کند.
حساسیت و آسیب‌های تنفسی: مواد بودار بسیار قوی که در این محصولات وجود دارد، می‌تواند ریه‌های جنین و نوزاد را تحت تاثیر قرار دهد و ایجاد آلرژی، آسم و حتی بدتر از این موارد را کند.
مشکلات چشمی: چشم‌ها نیز تحت تاثیر این مواد دچار آسیب‌دیدگی می‌شوند. قرمزی و آبریزش چشم‌ها می‌توانند از این آسیب‌ها به شمار آیند.
در برخی مواقع آسیب‌دیدگی‌های چشم بسیار جدی‌تر و حادتر است.
مسمومیت: هر سال بیش از یک میلیون کودک خردسال و نوزاد در اثر همین مواد پاک کننده و شوینده دچار مسمومیت می‌شوند.
آلرژی‌ها: استفاده از این محصولات در این دوران خاص، خطر بروز آلرژی در کودکان را در بزرگسالی بسیار افزایش می‌دهد.
سیستم دفاعی نوزاد وقتی که به صورت جنین در شکم مادر است، به شکل عادی و مناسب رشد نمی‌کند و تکامل نمی‌یابد و در برابر مواد آلرژی‌زا، به شدت واکنش نشان می‌دهد.
خطرات و عوارض مجهول دیگر: هنوز بسیاری از عوارض مصرف این مواد و محصولات خطرناک، مشخص نشده‌اند و معمولا در آینده اثرات آنها بروز می‌یابد، حتی فعالیت‌های موجود در آنها باعث ایجاد اختلالات هورمونی نیز می‌شود.

نکات مهم ایمنی
* از ترکیبات سالم و خانگی به جای محصولات خطرناک شیمیایی استفاده کنید.
اگر تصمیم جدی دارید که محیط خانه‌تان را تمیز کنید، بهتر است از مواد طبیعی استفاده کنید. هم ارزان هستند و هم موثر، مثلا:
سرکه سفید را با آب ترکیب کنید و از آن به عنوان تمیز کننده استفاده کنید. جوش شیرین نیز بسیار مناسب است. ابتدا محل مورد نظر را با سرکه سفید بشویید و بعد جوش شیرین ترکیب شده با آب را روی آن بمالید.
به جای سفید کننده از پروکسید هیدروژن استفاده کنید. پروکسید هیدروژن را به نسبت ۱ به ۸ با آب ترکیب کنید و آن را مورد استفاده قرار دهید.
* حتما درها و پنجره‌ها را باز نگه دارید.
مهم نیست از کدام یک از محصولات و مواد شوینده و پاک کننده استفاده می‌کنید، حتما در و پنجره‌ها را باز کنید تا هوای با کیفیت‌تر و سالم‌تری وارد فضای خانه شود و گازهای سمی و خطرناک سریع‌تر خارج شوند.
* حتما از دستکش استفاده کنید.
* در طول دوران بارداری پوست شما بسیار حساس‌تر می‌شود.
محصولات و ترکیبات معمولی نیز می‌توانند حساسیت پوستی ایجاد کنند، بنابراین همواره از دستکش لاتکس استفاده کنید.
*  ۸۵ درصد از آلودگی‌ها از طریق کفش‌ها وارد محیط خانه می‌شوند.
بنابراین برای آنکه محیط زندگی‌تان تمیز تر و بهداشتی‌تر شود، می‌توانید کفش‌ها را بیرون از فضای خانه درآورید، تا میکروب‌ها و سایر آلودگی‌ها وارد حریم خانه نشوند.
برای مهمان‌ها نیز می‌توانید از کفش‌ها و یا دمپایی تمیز استفاده کنید. آنها را جلوی در ورودی بگذارید تا کفش‌های‌شان را درآورده و دمپایی یا پاپوش مناسب پا کنند.
* اگر فرزندتان متولد شده است، وقتی در خانه است، از اسپری‌ها و مواد شوینده قوی برای نظافت استفاده نکنید.
اگر قصد جدی برای نظافت دارید، ساعاتی او را به بیرون از منزل نزد یکی از اقوام نزدیک و یا دوستان‌تان بسپارید و کار نظافت را انجام دهید و حتما در و پنجره‌ها را باز کنید تا بعد از برگشتن او به منزل، خطری سلامتش را تهدید نکند.

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here