نکات درمانی عرق‌سوز شدن کودکان

با عارضه‌های پوستی‌ ناشی از پوشک خداحافظی کنید

به طور معمول عوارض پوستی و عرق سوز شدن ناشی از استفاده از پوشک برای  ۲۵ درصد کودکان شایع است. با این حال استفاده از پوشک‌های باکیفیت که بتوانند رطوبت را برای مدت طولانی از پوست کوچولوها دور نگه دارند می‌تواند به پیشگیری از این اتفاق ناخوشایند کمک کند.

اگر به دنبال راهکارهایی برای پیشگیری و درمان حساسیت‌های پوستی و عرق سوز ناشی از پوشک هستید، راهنمای زیر در این زمینه به شما کمک خواهد کرد.

نشانه‌های عرق سوز

حساسیت‌های پوستی و عرق سوزهای پوشکی معمولا خودشان را به صورت قرمزی و ناهمواری در قسمت‌های پایینی شکم، کشاله‌های ران و نواحی تناسلی، که در ارتباط مستقیم با پوشک خیس یا کثیف نشان می‌دهد. این مدل از عوارض پوستی معمولا خطرناک نیستند و طی سه تا چهار روز با مراقبت مناسب از بین می‌روند.

عوامل بروز عرق سوز پوشکی

حساسیت‌های پوستی و عرق‌سوزهای ناشی از استفاده پوشک معمولا به دلایل زیر ایجاد می‌شوند:

 1. نگه داشتن پوشک خیس روی پوست برای مدت طولانی یکی از مهم‌ترین عوامل عرق سوز است. رطوبت باعث می‌شود پوست بیشتر در معرض ساییدگی قرار بگیرد. همچنین باقی ماندن طولانی مدت ادرار داخل پوشک  باعث ایجاد مواد شیمیایی می‌شود که سبب تحریک بیشتر پوست می‌شود.

 2. نگه داشتن پوشک آغشته به مدفوع روی پوست به مدت طولانی هم عوارض خطرناکی را به دنبال دارد. ترکیبات گوارشی درون مدفوع با حمله به پوست، احتمال بروز عارضه‌های پوستی را بالا می‌برند.

 3. متخصصان اثبات کرده‌اند که احتمال بروز حساسیت‌ها و عرق‌سوزهای پوشکی در نوزادان و کودکانی که از شیر مادر تغذیه نمی‌کنند بیشتر است.

چه زمانی احتمال بروز عوارض پوستی پوشکی بیشتر است؟

عوارض پوستی مربوط به پوشک در موارد زیر بیشتر بروز می‌کنند:

 • در میان کودکان هشت تا ده ماهه

 • در صورتیکه کودکان تمیز و خشک نگه داشته نشوند.

 • زمانی که کودکان اسهال هستند

 • زمانی که کودک شروع به خوردن غذای جامد می‌کند ( احتمالا به دلیل تغییر در روند هضم به خاطر تنوع جدید غذا)

 • زمانی که کودک آنتی بیوتیک مصرف می‌کند ( بدلیل آنکه این داروها تشدید کننده ی رشد ارگان‌های قارچی‌ای هستند که می‌توانند عاملی برای بروز عفونت‌های پوستی شوند.)

راه‌هایی برای پیشگیری از عرق سوز شدن

برای کاستن از ریسک ابتلای کوچولوها به عارضه‌های پوستی، به توصیه‌های زیر عمل کنید:

 1. در اولین فرصت بعد از کار کردن شکم کودک، پوشک را عوض کنید. بعد از هر بار دفع سیستم گوارشی کودک، نواحی قرار گرفته زیر پوشک را با دستمال نرم و آب تمیز کنید. از استفاده ی دستمال‌های مرطوبی که سبب ایجاد حساسیت بیشتر در پوست می شوند اجتناب کنید.

 2. برای جلوگیری از تماس رطوبت با پوست کوچولوها، پوشک‌ها را در فواصل زمانی سریع‌تر عوض کنید.

 3. هر چند ساعت یک بار باسن، شکم و پاهای کودک را در معرض هوا قرار دهید. همچنین پوشک‌هایی را انتخاب کنید که از لایه‌های قابل تنفس ساخته شده باشند. پوشک‌های Baby Dry پمپرز مجهز به لایه‌ای با قابلیت تنفس هستند که امکان جریان هوا به بیرون از پوشک و خروج بخارهای ناشی از رطوبت به بیرون از پوشک را ممکن می‌کند.

عوارض پوستی و عرق سوزهای ناشی از پوشک به طور طبیعی باید طی ۴۸ الی ۷۲ ساعت بهبود پیدا کنند. در غیر این صورت لازم است، با متخصص کودک خود در این زمینه مشورت کنید.

 

نکاتی برای درمان عرق‌سوز شدن

انتخاب لباس‌های مناسب

اگر می خواهید در خانه بمانید به نوزادتان لباسهای سبک و گشاد بپوشانید، بهتر است این لباسها نخی و از جنس مواد طبیعی باشد که عرق را به خود جذب می کند و نه از الیاف مصنوعی. ترجیحاً به کودکتان لباسهایی بپوشانید که خودتان می پوشید.

اگر شما تی شرت و شلوار کوتاه می پوشید این نوع لباس پوشیدن برای کودکتان هم مناسب است. برای هوای آزاد به کودکتان لباسهای بلند رنگ روشن بپوشانید و از کلاه لبه دار استفاده کنید که صورت کودک را از گرما حفظ کند.

از پوشاندن لباس های باز به کودک حتی در روزهای ابری خودداری کنید. زیرا در این روزهاست که اشعه های مضر خورشید به راحتی از ابرها نفوذ می کنند و به پوست لطیف کودک آسیب می رسانند.

فراهم کردن تهویه مطبوع

تا وقتی که نوزاد نمی تواند گرما را به وسیله عرق به طور مؤثری دفع کند، احتمال آنکه در روزهای گرم بیش از بزرگسالان دچار گرما زدگی شود زیاد است. به همین دلیل هرگز نباید کودکتان را در یک اتاق گرم یا یک اتومبیل پارک شده یا خاموش تنها بگذارید. حتی چند دقیقه کافی است که درجه حرارت بدن او بیش از حد بالا برود و زندگی اش را به خطر بیندازد.

استفاده از یک کالسکه مناسب

حرارت بدن نوزاد و فضای کوچک کالسکه می تواند موجب گرما زده و عاجز شدن او شود و در چند دقیقه به پوستش آسیب برساند. سعی کنید کالسکه نوزاد شما از رنگ های روشن با الیاف پارچه ای باشد. اگر مشاهده کردید صورت نوزادتان گلگون شده به سرعت او را از کالسکه خارج کنید.

شیر دادن برای عرق کردن

اگر شما دانه های عرق را در گرما روی سر نوزادتان نمی بینید، احتمالاً آب بدنش کم شده است. چهره گلگون، پوستی که هنگام لمس کردن گرم است، تنفس تند و بی قراری از علایم کم شدن آب بدن است.

نوزادان زیر ۶ ماه نباید آب بنوشند. بعد از این مدت مقدار کمی آب می توان به آن ها داد. سعی کنید با شیر دادن متناوب، آب از دست رفته بدنش را جبران کنید.

نوزادان در تابستان باید ۵۰ درصد بیشتر شیر بخورند. به طور متوسط سعی کنید برای هر پوند کودکتان دو وعده شیر در نظر بگیرید. یعنی یک نوزاد ۲۰ پوندی به ۲۰ بار شیر خوردن در روز نیازمند است.

عاقلانه بیرون بروید

بدترین ساعتهای بیرون رفتن برای کودک شما و حتی خود شما بین ساعت های ۱۰ صبح تا ۲ عصر است. در این هنگام خورشید بیشترین ضرر را به پوست می رساند. برنامه بیرون رفتنتان را برای قبل یا بعد از این دوره زمانی تنظیم کنید.

دنبال سایه باشید

وقتی به ساحل دریا یا پارک می روید، همیشه دنبال یک مکان امن و سایه باشید. مانند سایه یک درخت، چتر یا یک سایبان. آسان ترین راه استفاده از چادر های مخصوص کنار دریاست که از نوعی پارچه مخصوص ساخته می شود و مانع عبور اشعه های مضر خورشید است.

مطمئن شوید که چادرتان پنجره های مناسبی برای تهویه و جریان هوا در چادر دارد. برای محافظت از چشم های کودکتان و کاهش نور شدید آفتاب، از عینک های آفتابی استفاده کنید. شیشه این عینک باید از جنسی باشد که حداقل از عبور ۹۹% پرتو ماورابنفش خورشید جلوگیری کند.

استفاده از ضد آفتاب ها

کودکان زیر ۶ ماه پوست لطیف و نازکی دارند و باید سعی کنید آنها را از آفتاب دور نگه دارید. اما هنگامی که رفتن در آفتاب اجتناب ناپذیر است، می توانید از کرم های ضد آفتاب استفاده کنید. مقدار کمی کرم ضد آفتاب برای ناحیه هایی از بدن کودک که در معرض آفتاب است مخصوصاً صورت مشکلی ایجاد نمی کند.

برای کودکان بزرگتر از ۶ ماه، آزاد هستید که از مقدار بیشتری کرم استفاده کنید و هر ۲ ساعت یک بار کرم را تجدید کنید. از ضد آفتاب های واترپروف مخصوص کودکان با SPF حدود ۱۵ استفاده کنید. حتی به جاهایی از بدن کودک که در معرض آفتاب نیست هم کرم بزنید. یک بلوز نخی تنهاSPF ۵ دارد.

تسکین دهنده های پوستی

اگر کودک در هوای گرم و شرجی بیش از حد عرق می کند، ممکن است دانه های قرمز کوچکی در گردن و کشاله ران، پشت زانو ها یا در آرنج او ایجاد شود.

برای کم کردن خارش های ناشی از گرما، لباسهای چسبناک او را در آورید و لباس کمتری به او بپوشانید. حتی کهنه بچه را هم عوض کنید و از پودر بچه برای محل های تحریک شده استفاده کنید. بردن بچه به یک اتاق خنک و با تهویه مناسب به کاهش تحریک ها کمک خواهد کرد.

آفتاب سوختگی، که پوست ملتهب، قرمز و داغ و دردناک از علایم آن است، می تواند به شدت کودک را اذیت کند. اگر کودکتان زیر یک سال است، پس از مشاهده این علایم به سرعت با پزشک مخصوص کودکتان تماس بگیرید.

پزشک شما را راهنمایی می کند تا نقاط سوخته بدن کودک را با آب ولرم خنک (نه سرد) و لوسیون مخصوص شست وشو دهید. هرگز تاول ها را نترکانید.

آنها از سرایت عفونت به مناطق سوخته شده بدن جلوگیری می کنند. استامینوفن و ایبوپروفن مخصوص کودکان هم برای کاهش درد مؤثر است.

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here