به فکر روده هایتان باشید

نی نی تایم: سلامتی از روده آغاز می شود. این جمله در جنبش های سلامتی بسیار معروف است. باکتری های موجود در روده ۱۰ برابر تمام سلول های بدن هستند. این باکتری ها به عملکرد نرمال دستگاه گوارش کمک می کنند، ما را از التهابات حفظ می کنند، سیستم سوخت وساز بدن را تنظیم می کنند و ۷۵ درصد سیستم ایمنی بدن را تامین می کنند. با این مطلب همراه باشید تا اطلاعات بیشتری در زمینه سلامت روده ها بدست آورید.

آخرین باری که در خصوص سلامت روده بزرگ تان نگران شدید را به یاد می آورید؟ اگر شما هم مانند بسیاری از مردم باشید احتمالا تا زمانی که تجربه نفخ یا دل درد یا سوء هاضمه نداشته باشید به این موضوع فکر نمی کنید. درحالی که تحقیقات زیادی ثابت کرده اند که سلامت کامل از روده بزرگ شروع می شود.

دلایل زیادی برای این موضوع وجود دارد که در ادامه ۵ تا از این دلایل را با هم بررسی می کنیم.
۱- جذب غذا

مواد مغذی که برای ساخت سلول ها در بدن مورد نیاز هستند از طریق دیواره روده بزرگ جذب می شوند. اسید های آمینه (از پروتئین)، اسیدهای چرب (از چربی)، قند (از کربوهیدرات)، ویتامین ها، مواد معدنی و آنزیم ها از آن جمله اند. دیگر مواد غذایی شامل غذاهای گیاهی مانند لیکوتین گوجه فرنگی یا پروآنتوسیانیدین در زغال اخته و هزاران مواد دیگر غذاهای گیاهی در مرحله آخر هضم قابل جذب می شوند. هنگامی که این مواد غذایی در روده بزرگ جذب می شوند به خون رفته و سفر خود را به استخوان یا مغز و قلب و کبد و دیگر ارگان های بدن آغاز می کنند. اگر روده ی بزرگ آسیب ببیند یا شرایط ایده آلی نداشته باشد بسیاری از مواد مغذی مورد نیازتان را از دست می دهید.

۲- پیشگیری از التهاب

روده بزرگ نقش تعیین کننده ای در ایجاد التهاب در بدن ما دارد. روده بزرگ به دلیل نفوذپذیری بالایی که دارد باکتری های زیادی را وارد جریان خون ما می کند. موارد مختلفی مانند استفاده بیش از حد از آنتی بیوتیک ها یا استرس یا رژیم غذایی نامناسب و دیگر عوامل می تواند باعث این شود که به همراه مواد غذایی مواد زائد نیز وارد جریان خون ما شوند. سیستم ایمنی بدن نیز در پاسخ به مواد مضر خارجی باعث ایجاد التهاب می شود. همچنین به این ترتیب سلول های بدن ما بیش از پیش نسبت به بیماری آسیب پذیر می شوند.

۳- مزایای پروبیوتیک خاص

روده خانه بسیاری از باکتری های بدن است. تعداد این باکتری ها حتی بیشتر از سلول های بدن است. هر فرد حدود ۱۰۰ تریلیون باکتری دارد درحالی که حدود ۵۰ تا ۱۰۰ تریلیون سلول در بدن وی است. در حالی که این آمار می تواند ترسناک باشد اما بسیاری از این باکتری ها حتی مفید و ضروری هستند. برخی از باکتری ها هم در بدن فرد خنثی هستند و هیچ تاثیری ندارند. بدون باکتری های مفید حتی زندگی ما مختل می شود. این پروبیوتیک در مبارزه با بیماری ها، هضم غذا، ساخت مواد مغذی و مبارزه با موجودات مزاحمی که قصد ایجاد دردسر دارند، موثر است.

با توجه به تحقیقات بعضی از باکتری ها حتی در حفظ وزن سالم فرد نیز موثرند. همچنین برخی از باکتری ها برای کشتن و مبارزه با عوامل بیماری زایی که در ریه زندگی می کنند موثرند. همچنین تعداد زیادی از پروبیوتیک هایی که در روده بزرگ زندگی می کنند برای جلوگیری از واکنش های آلرژیک و یا مبارزه با آن ها موثرند.

۴- پیشگیری از بیماری ها

عفونت های مضر در روده می تواند باعث گسترش التهاب شود. آرتریت روماتوئید یک بیماری خود ایمنی در سراسر بدن است. این بیماری مفاصل بدن را مورد حمله قرار می دهد. محققان در دانشگاه پزشکی نیویورک باکتری هایی را در روده پیدا کردند که می تواند با این بیماری مبارزه کرده و از وقوع آن پیشگیری کند. به عبارتی این بیماری از روده شروع شده و به کل بدن سرایت می کند. به همین دلیل است که باکتری های داخل روده می توانند به راحتی با آن مبارزه کنند.

۵- محافظت از سلامت مغز

روده به عنوان مغز دوم در محافل پزشکی شهرت دارد. دلیل این نامگذاری این است که سلامت روده تاثیر زیادی در سلامت مغز فرد دارد. برخی از باکتری های داخل روده به عنوان آنتی اکسیدان ها و برخی دیگر به عنوان دسته های سرکوب کننده رادیکال های آزاد شناخته می شوند. به علاوه باکتری های داخل روده می تواند در محافظت از چربی های مفید در مغز هم موثر باشد.

این روند در پیشگیری از بیماری های رایج مربوط به مغز مانند پارکینسون یا آلزایمر یا لوگرینگ یا زوال عقل هم تاثیر گذار است. پژوهش ها نشان می دهد که تاثیرات این قسم باکتری ها بر سلامت مغز به نوعی سریع است

خوردن سبزیجات و میوه های تازه باعث تغذیه و رشد باکتری های خوب روده می شوند. نوشیدنی که در زیر آمده است می تواند روده را تسکین و درمان کند. این نوشیدنی حاوی موادی با فواید گوارشی عالی و منحصر به فرد می باشد:

آناناس:

حاوی بروملین می باشد. مرکز آناناس حاوی آنزیم های هضم کننده پروتئین می باشد که فواید سلامتی بروملین را جذب می کرده و به هضم دستگاه گوارش کمک می کند.

گلابی:

گلابی باعث ترشح مایع گوارشی می شود. بنابراین غذاها آسان تر در سیستم گوارشی حرکت می کنند. فیبر گلابی سموم را از روده بزرگ رفع می کند، حرکات روده را تنظیم می کند و مانع احتباس آب و ایجاد گاز معده می شود.

خیار:

در بردارنده ۲ ماده اصلی برای گوارش و هضم سالم است: آب و فیبر. این ترکیب در خارج کردن سموم از سیستم گوارشی بسیار موثر است و کمک زیادی به هضم غذا می کند.

زنجبیل:

زنجبیل به هضم غذا، ایجاد بزاق و دیگر مایعات گوارشی کمک بزرگی می کند. از فواید دیگر آن از بین بردن سوءهاضمه و نشانه های دیگری چون نفخ و باد شکم می باشد.

نعناع:

نعناع در موارد سوءهاضمه و التهاب، شکم را تسکین می دهد. رایحه نعناع غدد بزاقی دهان را همانند غدد ترشح کننده آنزیم های هضم کننده تحریک می کند و در نتیجه هضم غذا را آسان می کند.

مواد لازم:
  • ۱ عدد آناناس

  • ۳ عدد گلابی

  • ۱ عدد خیار

  • زنجبیل تازه به اندازه انگشت شست

  • یک مشت برگ نعناع

تمام مواد را در مخلوط کن مخلوط کرده میل کنید.

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here

5 + 1 =