زمان لازم برای نزدیکی به منظور باردار شدن

بهترین روش برای تعیین زمانی که احتمال باروری شما در آن حداکثر است بستگی به شرایطی دارد.زمان باردار شدن در همه خانمها تقریبا به یکدیگر شباهت دارد.با دانستن برخی نکات می توانید زمان بارداری خود را تشخیص دهید. در ادامه بیشتر صحبت خواهیم کرد.
مدت زمان لازم رابطه جنسی برای بارداری

اولین گام برای باردار شدن، داشتن رابطه جنسی منظم و در زمان مناسب است.نمی توان بطور دقیق پیش بینی کرد که زوجین بعد از چند ماه و چند بار رابطه جنسی موفق به بارداری می شوند.

زمان بندی همه چیز است. اسپرم می تواند سه تا پنج روز زنده بماند اما تخمک تنها حدود ۱۲ تا ۲۴ ساعت زنده است. برای افزایش احتمال لقاح باید در روزهای منتهی به تخمک گذاری و خود آن روز، روزانه رابطه ی جنسی داشته باشید.

راه خوب برقراری رابطه یک تا دو روز قبل از تخمک گذاری و روز تخمک گذاری است. با این روش به احتمال بیشتر یک اسپرم سالم در لوله های فالوپ منتظر آزاد شدن تخمک است.

البته زمان دقیق تخمک گذاری برای همه به راحتی قابل تشخیص نیست. این زمان به طول دوران قاعدگی فرد بستگی دارد. یک خانم در حدود روز ۱۴ قبل از عادت ماهانه ی بعدی خود تخمک گذاری دارد – نه در میان دوره.

اگر سیکل قاعدگی شما ۲۸ روزه است تخمک گذاری تان حدوداً در میانه ی این سیکل خواهد بود. اما اگر سیکل ۳۵ روزه دارید در حدود روز ۲۱ام تخمک گذاری خواهد بود نه روز ۱۷٫ ( روز یک اولین روز عادت ماهانه است ) برای تخمین زمانی که باروری شما زیاد است باید از تقویم تخمک گذاری استفاده کنید.

 یک زوج ممکن است بعد از نزدیکی بدون پیشگیری در همان ماه اول باردار شوند و برای برخی، این زمان ممکن است از شش ماه تا یک سال طول بکشد. با این حال می‌توان با داشتن آگاهی، شانس بارداری را افزایش داد.

time-to-get-close-to-getting-pregnant

اگر قاعدگی من نامنظم باشد آیا بارداری سخت تر خواهد بود؟

اغلب خانم ها در طول یک سال ۱۲ عادت ماهانه دارند اما برای برخی این تعداد کمتر است و گاهی دیرتر عادت شده و یا حتی در بعضی ماه ها نمی شوند. استرس، ورزش های سنگین، کاهش وزن یا افزایش وزن ناگهانی ، همه ی این ها می تواند از عوامل وقفه در عادت ماهانه باشد. هرچه عادت ماهانه ی شما نامنظم تر باشد پیش بینی زمان تخمک گذاری دشوارتر است.

عادت ماهانه ی شما یک ماه ۲۸ روز است، ماه بعد ۲۱ روز، ماه بعد ۳۲ روزه. برای چند ماه سیکل قاعدگی خود را یادداشت کنید. سپس ۱۷ روز از کوتاه ترین و ۱۱ روز از بلندترین دوره کم کنید. روزهای میان این دو روزهایی است که بدن شما در اوج باروری قرار دارد.

اگر دوره های قاعدگی شما نامنظم و بیش از ۳۵ روز یا طولانی تر است باید نزد پزشک متخصص بروید.

شاید علت این بی نظمی:

سندروم تخمدان پلی کیستیک

عدم کارکرد تخمدان

اختلال تیروئید

کاهش وزن شدید

و یا بالا رفتن سطح پرولاکتین باشد.

از کجا بفهمیم زمان تخمک گذاری است؟

برخی زنان می توانند بگویند زمان تخمک گذاری آن ها کی است. اما بیشتر زنان متوجه هیچ تغییری نمی شوند. اگر به باردارشدن فکر می کنید چند ماه سیکل قاعدگی خود را یادداشت کنید.

برخی علائم تخمک گذاری عبارت اند از:

کمی افزایش در دمای پایه ی بدن می توانید یک تا دو روز پس از تخمک گذاری هر روز صبح با اندازه گیری دمای بدن قبل از بلند شدن از تختخواب آن را بسنجید.

اگر برای چند ماه نمودار دمای بدن را بررسی کنید می توانید به زمان تخمک گذاری خود برسید.

مدت زمان باردار شدن پس از اولین اقدام

زوج‌ها به طور متوسط بعد از سه ماه اقدام موفق به بارداری می‌شوند. بالا بودن سن، سیگار کشیدن یا بیماری‌هایی که باعث اختلال در باروری می‌شود، در طولانی‌تر شدن این زمان مؤثر است. ۸۵ درصد زوج‌ها معمولاً بعد از یک سال اقدام موفق به بارداری می‌شوند. اگر یک زوج پس از یک سال تلاش، موفق به بارداری نشده‌‌‌اند، بهتر است با یک متخصص مشورت کنند.

اگرچه با ادامه دادن این روند، باز هم امکان بارداری وجود دارد، اما مراجعه به متخصص کمک می‌کند تا زمان را از دست ندهند و مشکلاتی را بررسی کنند که باعث ناباروری در زن شده است.

اگر سن زن بالای ۳۵ سال باشد، زمان اهمیت زیادی پیدا می‌کند و باید در صورت باردار نشدن هرچه سریع‌تر به متخصص مراجعه شود. اگر در این محدودۀ سنی هستید، بهتر است در صورت باردار نشدن پس از شش ماه از زمان اقدام، حتماً به متخصص مراجعه کنید.

حدود ۸۰ تا ۹۰ درصد از زوج‌ها به طور طبیعی باردار می‌شوند و در نهایت ۱۰ درصد آنها نابارور تشخیص داده می‌شوند. حدود ۹۳ تا ۹۵ درصد از زوج‌ها اگر به مدت طولانی برای بارداری تلاش کنند، به طور طبیعی باردار خواهند شد ولی برخی ترجیح می‌دهند به جای انتظار، از متخصصان کمک بگیرند.

یک سال تلاش بی‌نتیجه برای بارداری در زنان زیر ۳۵ سال یا شش ماه تلاش در زنان بالای ۳۵ سال به معنای ناباروری است. پس از دریافت کمک‌های پزشکی، معمولاً بسیاری از زوج‌های نابارور به طور طبیعی باردار می‌شوند. برخی نیز از روش‌های کمک‌باروری مانند لقاح مصنوعی یا تخمک اهدایی استفاده می‌کنند.

روند بارداری با افزایش سن طولانی‌تر خواهد شد که علت آن عمدتاً کاهش کیفیت تخمک با افزایش سن است. تخمک‌ها از زمان تولد همراه شما هستند و با افزایش سن، تعداد تخمک‌هایی که توانایی ترکیب با اسپرم و لقاح دارند، کاهش پیدا می‌کند.

حدود ۸۹ درصد زنانی که سن آنها بین ۲۰ تا ۳۰ است پس از یک سال تلاش باردار خواهند شد. این میزان در زنانی که ۳۰ تا ۳۵ سال سن دارند، حدود ۶۳ درصد و در زنانی که در اوایل دهۀ چهارم زندگی هستند یا تازه وارد ۴۰ سالگی شده‌اند به ۳۶ درصد کاهش می‌یابد. با رسیدن به سن ۴۵ سالگی، احتمال بارداری به شکل طبیعی نزدیک به صفر خواهد بود.

راه‌هایی برای کاهش زمان انتظار جهت بارداری

از آنجا که زمان به نفع بارداری نیست، بهتر است پس از تصمیم و اقدامتان هرچه سریع‌تر باردار شوید. برخی از نکته‌هایی که می‌تواند به شما در افزایش شانس بارداری کمک کند، در زیر آمده است:

تشخیص صحیح زمان تخمک‌گذاری:

تنها زمانی می‌توانید باردار شوید که در حال تخمک‌گذاری یعنی آزادسازی تخمک توسط یکی از تخمدان‌ها هستید.

زمان تخمک‌گذاری با توجه به طول دوره و زمان شروع آخرین عادت ماهانه با احتمال درصدی خطا قابل محاسبه خواهد بود.

بهتر است دوره‌های عادت ماهانۀ خود را با دقت تحت نظر بگیرید و زمان شروع و مدت آن را ثبت کنید تا بتوانید دقیق‌تر زمان تخمک‌گذاری را محاسبه کنید.

     Time to get close to getting pregnant

انتخاب زمان‌های مناسب برای نزدیکی جنسی:

با دانستن حدود زمان تخمک‌گذاری و برنامه‌ریزی درست می‌توان در زمان‌هایی نزدیک به زمان تخمک‌گذاری عمل نزدیکی را انجام داد. بهترین زمان شروع برای رابطۀ جنسی، معمولاً دو تا سه روز قبل از شروع تخمک‌گذاری تا روز محاسبه‌شدۀ تخمک‌گذاری است.

بر اساس مطالعات انجام‌شده، میزان حاملگی زوج‌هایی که همزمان با تخمک‌گذاری رابطۀ جنسی داشته‌اند، بیشتر از زوج‌هایی است که بدون توجه به زمان تخمک‌گذاری برای بارداری تلاش می‌کنند. برنامه‌ریزی درست برای نزدیکی جنسی در زمان تخمک‌گذاری می‌تواند شانس بارداری را تا حد قابل توجهی افزایش دهد.

انجام مراقبت‌های پیش از بارداری:

سلامت عمومی و جنسی زوج‌ها دو عامل مهم در باروری است، بنابراین اگر تصمیم به باردار شدن گرفته‌اید، بهتر است هرچه سریع‌تر برای معاینات پیش از بارداری به یک پزشک متخصص زنان و زایمان مراجعه کنید، پزشک به شما مشورت‌های لازم برای افزایش شانس بارداری را خواهد داد.

او به زوج‌ها پیشنهاد می‌کند که سیگار، مواد مخدر، الکل و مصرف بالای قهوه و چای را ترک کنند.

او با بررسی وزن و قد مادر و تعیین شاخص تودۀ بدنی یا BMI نیز، راهنمایی‌های لازم برای تناسب اندام و وزن مادر پیش از بارداری را انجام می‌دهد. پزشک همچنین ممکن است مکمل‌هایی برای تقویت و بهبود باروری زن و مرد تجویز کند.

 نمیتوان فقط سعی کرد و منتظر نتیجه ماند؟

اگر دوست ندارید لازم نیست مرتباً دمای بدن را اندازه گرفته یا نمودارهای پیچیده برای خودتان رسم کنید.

حتی برای بارداری لازم نیست حتماً به ارگاسم برسید. دو یا سه بار در هفته حتماً رابطه ی جنسی داشته باشید، شاید شانس شما کمک کند.

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here