نکات انتخاب اسم فرزند

ایرانی‌ ها بیشتر نام‌های مذهبی روی فرزندان‌شان می‌گذارند و گاهی نیز نام‌ هایی از جنس‌ های دیگر مدتی پرطرفدار می‌شوند و می‌ آیند و می‌ روند.هر انسانی از لحظه‌ای که به دنیا می‌آید تا پایان عمرش با یک عنوان همراه است. عنوانی که هرگز از او جدا نمی‌شود و هویت و شخصیت او را معرفی می‌کند؛ نام. به همین دلیل است که انتخاب یک اسم مناسب و زیبنده بسیار درخور اهمیت است. از تکالیف هر پدرومادری در قبال فرزندشان انتخاب یک نام مناسب برای اوست همه پدرومادرها هم دوست دارند که بهترین اسم را برای کودک‌شان انتخاب کنند.

نکات انتخاب اسم فرزند

اما داستان نامگذاری همیشه برای خودش داستان عجیب و جالبی بوده است. در حال حاضر دیگر مثل گذشته نیست که بزرگ‌ترهای فامیل برای نورسیده از بین چند نام متداول و ثابت یکی را انتخاب کنند و همه مراسم نامگذاری در یک ساعت عصرگاهی به پایان برسد.

امروز، زن و مرد گاهی از مدت‌ها قبل از به دنیا آمدن فرزندی یا اصلا حتی قبل از ازدواج ذهن‌شان درگیر این موضوع است و نام فرزند (هم دختر و هم پسر) آینده‌شان را از مدت‌ها قبل مشخص می‌نمایند.اگر شما هم منتظر ورود یک نوزاد هستید و خودتان و اطرافیان سخت مشغول یافتن یک نام، بیایید نگاهی کنیم به این مقوله؛ اینکه چه نام‌هایی پرطرفدارترند، چه نام‌هایی عجیب و نامناسب و گاها خنده‌دارند و چه نام‌هایی بدیع و زیبا و جالب هستند.

نام‌های پرطرفدار:

هر ساله سازمان ثبت احوال کشور لیستی از نام‌های پرطرفدار پسرانه و دخترانه را منتشر می‌کند که در آن به ۵۰ نامی که بیشتر از همه در طول یک سال به ثبت رسیده‌اند پرداخته شده است. به عنوان مثال در سال گذشته رتبه نخست بیشترین نام پسرانه را امیرعلی داشت و رتبه دوم را محمدطاها به دست آورد. محمد در رتبه سوم، ابوالفضل چهارم و امیرحسین در رتبه پنجم قرار گرفتند.

نکته قابل توجه در این آمار این است که وقتی به سال‌های گذشته برگردیم و مثلا آمار سال ۱۳۸۰ را نگاه کنیم نام امیرعلی اصلا در ۵۰ نام نخست نیست! و از سال ۱۳۸۲ وارد این فهرست می‌شود و کم کم صعود خود را آغاز می‌کند. همین طور نام محمدطاها که از سال ۱۳۸۶ وارد لیست ۵۰ نام اول شد. اما سه نام دیگر که همیشه جزو پرطرفدارترین نام‌های پسرانه در ایران بوده‌اند با چند اختلاف در رتبه، همیشه در بالای لیست جای داشته‌اند.

در سال ۱۳۸۰، علی، محمد و امیرحسین، سه نام نخست لیست هستند و نام‌های متفاوت و جدیدی چون میلاد، امید، سینا و پوریا به لیست وارد شده‌اند که البته در سال ۱۳۹۳ دیگر خبری از این نام‌ها در لیست ۵۰ نام پرطرفدار نیست و در عوض اسم‌هایی چون کیان ، بنیامین، ماهان، مبین جای آنها را گرفته‌اند.

نام‌های خاص

خیلی‌ها معتقدند که ایرانی‌ها به تازگی عاشق اسم‌های خاص شده‌اند. به همین دلیل هم در سال‌های اخیر موج‌های مختلفی از گرایش به نام‌های اصیل ایرانی، اسم‌های محلی یا نام‌های خاص و ناآشنا به راه افتاده است. بعضی‌ها هم دست به کارهای خلاقانه می‌زنند و چون می‌خواهند هر دو فضا را  با هم داشته باشند نام فرزندشان را از ترکیب چند اسم می‌سازند.

مثلا اسم‌های محلی که البته بسیار خوش آهنگ هستند را با نام دیگری ترکیب می‌کنند مانند امیر آرشام، یا نام‌های پر طرفدار سابق را با یک نام دیگر ترکیب می‌کنند تا حاصل آن یک نام متفاوت و جدید باشد مانند یاس باران و…والدین در سال‌های اخیر شیفته این هستند که نام فرزندشان متمایز باشد، آنها از این طریق علاقه دارند که تفاوت و برتری خودشان و فرزندشان را با انتخاب نام‌هایی چون «انستیاژ، تامارا، اسپاندا، راتاناز، نیلفام، نوشیکا، ریونیز، پادرا و هیراد و رشان» نشان دهند. اگر فرزندان تازه متولد شده که قرار است نامی برایشان انتخاب شود، پدر و مادر کمی متفاوتی هم داشته باشند، حتما به اسم‌های غریب و ناآشنایی برخواهید خورد که تلفظ صحیح‌شان واقعا سخت است.

اسم‌هایی که با توجه به قوانین سازمان ثبت احوال باید از فیلترهای زیادی بگذرند که مهمترین‌شان متواتر بودن است؛ یعنی قبلا سابقه ای برای این اسم در ثبت احوال وجود داشته باشد؛ البته احتمالا به دلیل بروز همین اسم‌های ناآشناست که این سازمان سامانه‌ای را برای جستجوی اسم در نظر گرفته است. به این صورت که شما می‌توانید از طریق سایت این سازمان نام مورد نظرتان را سرچ کنید.

اگر نام مورد نظر شما در سامانه موجود بود می‌توانید مطمئن باشید برای ثبت آن به مشکلی برنخواهید خورد اما در غیر این صورت راه درازی را در پیش دارید که البته برخی پدر و مادرها که دوست دارند متفاوت به نظر برسند، همه را به جان می‌خرند تا بچه‌شان یک اسم «خاص» داشته باشد!

نام‌های عجیب‌ و غریب!

همان طور که از بررسی نام‌های لیست ۵۰تایی متوجه شدید، ایرانی‌ها بیشتر نام‌های مذهبی روی فرزندان‌شان می‌گذارند و گاهی نیز نام‌هایی از جنس‌های دیگر مدتی پرطرفدار می‌شوند و می‌آیند و می‌روند. غیر از نام‌های مذهبی و نام‌های محلی که طرفداران خاص خودش را دارد، یک دسته از نام‌ها قابل توجه‌اند؛ نام‌های عجیبی که توسط سازمان ثبت احوال در طول این سال‌ها تغییر کرده‌اند.

نام‌هایی که یا دارای معنای بدی بوده‌اند یا آنقدر انتخاب آنها به عنوان اسم عجیب بوده است که صاحبانشان را دچار مشکل می‌کرده است: مثل یاسمین خان که نام مردی در میانه است و معلوم نیست نام زنانه است یا مردانه؛ یا خانمی در آبادان که نامش آمریکاست! ساس، نام مردی در شیراز است و گیلاس نام زنی در اردبیل، قاچاق نام مردی در الشتر است و قیمتی نام زنی در سنقر و…
البته فکر نکنید که نام‌های عجیب و غریب اینچنینی در تهران پیدا نمی‌شوند به لیست نام‌های تهرانی‌ها که سازمان ثبت احوال با تغییر آنها موافقت کرده نگاه کنید تا از اشتباه درآیید: آخرت، بخاره، بطری، بسته، تماشا، ترکه، چرت، چرمی، حرف ناز، خیال، دده، سبیله، سماور، شناور، طوطی، قصر، قنداب، گلدان، مسکو، مریخ، مخصوص، نتیجه، نخواسته، ویلا، هکتار و هزار تومانی؛ بخشی از این نام‌ها هستند.

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here