دگرگونی زنان در بارداری

 دگرگونی زنان در بارداری

سخن این است که مادر به دلیل حاملگی، تغییراتی را پیدا می کند که هم از قبل باید برایش آماده باشد و هم باید اقدامات لازم را انجام بدهد، به ویژه همسر او باید از دگرگونی ها باخبر باشد. در این مقاله به دگرگونی زنان باردار می پردازیم که این تغییرات عبارتند از:
 احتمالاً موی سر بسیاری از خانم ها هنگام حاملگی، بیش از حد معمول که می ریخته، می ریزد. می دانیم که احتمال خونریزی لثه نیز وجود دارد. بنابراین برخی از اوقات گرفتاری هایی در این زمینه پیدا می شود.

جوش های قرمز کوچکی بر روی بدن و صورت پیدا می شوند که برخی از اوقات خوب به نظر نمی آیند و برخی از آنها متاسفانه ممکن است که حتی برای مدتی باقی بمانند.

احتمال سرگیجه داشتن و حالتی شبیه آن را مادر می تواند داشته باشد که خطر احساس تهوع و یا تهوع و بالا آوردن را خواهد داشت. سوزش در وسط قفسۀ سینه احساس می کند که معمولاً سابقه نداشته است.

احتمال ترش کردن و یا گاز بیش از حد روده و معده وجود دارد. اصولاً به دلیل این که موجود دیگری را با خودش حمل می کند، ضعفی کلی و عمومی را حس و احساس می کند. خطر گرفتگی عضلات وجود دارد و به همین علت است که در ورزش، کشیدن مفصل ها می تواند مسئله آفرین باشد.

احتمال تنگی نفس وجود دارد و مادر می تواند گرفتاری هایی مانند آسم، آلرژی ها احتمالاً پیدا کند. تورم در برخی از قسمت های بدن، به ویژه انگشتان دست و پا پیدا می شود و به همین علت است که کفش مناسب و راحتی را باید همیشه داشته باشد و مواظب این مطلب باشد.

احتمال افتادن فشار خون وجود دارد که آن هم می تواند برای فرزندش، مسئله آفرین باشد. یبوست و بواسیر جزو بیماری هایی است که خودش را اینجا نشان می دهد و می تواند مدت ها بعد هم ادامه پیدا کند.

تکرر ادرار سبب می شود که زن را از برخی فعالیت ها باز بدارد. بنابراین در رفتار و زندگی عادی او، اخلال و اختلالی را به وجود می آورد.

احتمال نوعی ترک خوردگی پوست شکم وجود دارد. که با وجود مصرف برخی از چربی ها و یا پمادها گرچه کمی آن را بهتر می کند، اما متاسفانه راه حل نهایی ندارد و بیش از آن احتمالاً بسیاری از آنها به صورت خفیف تر ممکن است باقی بماند.

حالت خواب آلودگی مادر، جنبۀ دیگر زندگی اوست و به همین علت است که به مادران باردار توصیه می شود که صبح ها دیرتر از خواب برخیزند و بعد از صرف غذا، مدتی بعد حتماً استراحتی و یا خواب کوتاهی داشته باشند.

بسیاری از خانم ها نسبت به بوی غذا، حساسیتی پیدا می کنند و به همین علت اطرافیان باید کاملاً آن را رعایت کنند.

خطری که در دوران بارداری وجود دارد، خطر مسمومیت حاملگی است. این اصطلاح مسمومیت حاملگی نشان دهندۀ خطر جدی برای مادر و نوزاد است که معمولاً فشار خون بالا می رود. آلبومین خون کاملاً در ادرار خودش را نشان می دهد و افزایش وزن و تورم به صورت جدی مسئله خواهد بود.

در یک چنین حالاتی حتماً باید به پزشک مراجعه کرد و مصرف دارو در یک چنین شرایطی، با نظر پزشک و هر معالجه ای که تشخیص و ترجیح می دهد، حتماً باید اتفاق بیفتد. در غیر این صورت موضوع گرچه ظاهراً تغییرات سطحی و ظاهریست و برخی از اوقات ممکن است که محسوس و ملموس هم نباشد، ولی می تواند بسیار گرفتاری به وجود بیاورد.

همان طور که می دانید قرار بر این است که مادر و حتی پدر، همان گونه که گفته شد، وزن مناسبی حتی چند ماه قبل از دوران بارداری، داشته باشند. ولی معمولاً بین ۸ تا ۱۵ کیلو به وزن مادران اضافه می شود که عادی و طبیعی است. ولی در سه ماه آخر، بین ۶ تا ۸ کیلو افزایش وزن بسیار عادی و طبیعی است و افزایش وزن در آن دوران کاملاً در صورتی که در چارچوب درستِ خودش باشد، نشانۀ سلامت مادر و فرزند خواهد بود.

نکتۀ دیگری که اهمیت ویژه ای دارد بوی بدن است. در حالی که پدر و مادر بوی فرزندشان را بسیار دوست دارند و در حالی که زن و شوهر ممکن است نسبت به بوی بدن هم در حالت عادی حساسیتی نداشته باشند اما در دوران بارداری، برخی از اوقات، کمترین بوی بدن می تواند برای زن آزار دهنده و اذیت کننده باشد و به همین علت است که رعایت اصول بهداشت و نظافت در این زمینه می تواند، کاملاً روابط بهتری را به وجود بیاورد، و زن را از چنین آسیبی دور نگه دارد.

حالت ویار یا خواستن چیزهایی که معمولاً پیدا می شود، جزو مشخصات این دوره است و به همین علت بدون اینکه به دنبال علل و عواملش برویم، باید هر کاری که در این زمینه می توانیم، برای چنین مادر عزیز و ارجمندی انجام بدهیم.

در زنان باردار ماده خاکستری در بخش های خاصی از مغز که مربوط به توانایی درک احساس و تفکر دیگران است، کاهش می یابد. این روند توانایی مادران در فرایند پرورش کودک و شناسایی خطراتی که او را تهدیه می کند، ارتقا می دهد.

این نتیجه تحقیق گروهی از محققان اسپانیایی روی ۲۵ زن و طی ۵ سال انجام شده است. محققان مغز زنان را قبل از بارداری و چند ماه پس از وضع حمل اسکن کردند. آنها همچنین مغز ۲۰ زن که هیچ گاه باردار نبوده اند، ۱۷ مرد که فرزندی نداشتند و ۱۹ مردی که برای نخستین مرتبه صاحب فرزند شده بودند را نیز اسکن کردند.

آنها متوجه شدند فقط مغز زنانی که باردار بودند با تغییر در میزان ماده خاکستری روبرو شده است.

البته کاهش ماده خاکستری مغز لزوما پدیده بدی نیست. هنگام نوجوانی نیز این اتفاق می افتد و درحقیقت بخشی معمول از رشد احساسی و شناختی انسان به شمار می آید.

بنابراین می توان بارداری را دومین مرحله تکامل مغز دانست.

آزمایشات بیشتر نشان داد بارداری مغز مادران را به شیوه خاص دگرگون می کند تا آنها بتوانند نیازهای کودک بی پناه خود را پاسخگو باشند.
در همین راستا بخش های کورتکس های جلویی و موقت و میانی شاهد بیشترین میزان کاهش ماده خاکستری بوده اند. چنین کاهشی نشان می دهد این مناطق در نتیجه بارداری عملکردی خاص تری یابند، این اتفاق باعث می شود به مادر کمک کند از نوزاد خود بهتر مراقبت کند. 

خانم های باردار در دوران حاملگی شان معمولا دچار تغییر رنگ در پوستشان می شوند

تغییرات هورمونی و متابولیکی در بارداری می‌تواند موجب تیره شدن پوست، پرمویی، افزایش رشد و شکنندگی ناخن‌ها، جوش،‌ واریس عروق پا، ورم در صورت،‌ پلک‌ها و اندام‌ها، گرگرفتگی، کهیر و احساس سردی یا گرمی شود.

 در بارداری تغییرات هورمونی و متابولیکی زیادی رخ می‌دهد که به علت موقتی بودن، بدن قادر به تحمل آن است، تغییرات هورمونی و متابولیکی در پوست، مو و ناخن بروز می‌کند و به علت شرایط روحی و روانی زنان باردار، این تغییرات می‌تواند باعث بروز نگرانی‌هایی شود.

 همچنین واریس عروق پا به علت فشار جنین بر روی وریدهای بزرگ داخل شکمی و تغییرات هورمونی بارداری ایجاد می‌شود. تغییرات عروقی همراه با افزایش حجم خون در دوران بارداری می‌تواند منجر به ایجاد ادم در ناحیه صورت، پلک‌ها و اندام‌ها در زمان باردار شود. از طرفی این تغییرات باعث ایجاد گرگرفتگی در صورت، کهیر و احساس سردی یا گرمی در خانم باردار می‌شود.

پرمویی دوران بارداری ناشی از تغییرات هورمونی است 

 بیشتر زنان در بارداری دچار پرمویی، افزایش رشد،‌ شکنندگی و شیارهای عرضی در ناخن ها می‌شوند که ناشی از تغییرات هورمونی بارداری است. ترشحات غدد عرقی نیز در بارداری افزایش می‌یابد که خانم‌های باردار را در معرض عرق‌سوز شدن قرار می‌دهد.

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here