سنگ کلیه و روش های درمان آن

سنگ کلیه به دلایل مختلفی همچون سابقه ی خانوادگی و یا عادات نادرست تغذیه ای به وجود می آید که با توجه به نوع نگ و شرایط بیمار درمان می شود.سنگ های کلیوی رسوبات سختی هستند که در درون کلیه های شما و از نمک های اسیدی و املاح ساخته می شوند. علل ایجاد سنگ های کلیوی متعددند. در مرسوم ترین حالت، ادرار غلیظ شده امکان کریستالی شدن و چسبیدن مواد معدنی به یکدیگر را فراهم می سازد. حرکت و عبور سنگ کلیه غالباً با درد همراه است. به طور معمول درد از ناحیه پهلو و یا کمر دقیقاً در زیر دنده ها شروع می شود و به سمت تحتانی شکم و یا لگن حرکت می کند. زمانیکه سنگ وارد مجاری ادراری می شود شدت درد تغییر می یابد. معمولاً سنگ های کلیوی منجر به آسیب جبران ناپذیر نمی شوند. صرف نظر از داروهای مسکن و نوشیدن مقادیر زیادی مایعات، درمان های دیگر غیر ضروری اند ولیکن به هرجهت درمان می تواند درپیشگیری از سنگ های مکرر در افراد مستعد کمک کننده باشد.درد سنگ کلیه ممکن است در برخی موارد با کمر درد اشتباه گرفته شود.

عوامل زمینه ساز بروز سنگ های کلیه:

  • کم تحرکی
  • پرکاری تیروئید
  • نقص در تولید آمونیاک
  • افزایش دفع کلسیم توسط کلیه ها
  • مصرف زیاد نمک

رژیم غذایی پر پروتئین یکی از دلایل مهم در ایجاد سنگ کلیه است که همراه با افزایش دفع کلسیم و اوره میباشد. در واقع مصرف زیاد پروتئین حیوانی با بار اسیدی بالای آن سبب افزایش دفع کلسیم می شود. لذا برخی محققان، رژیم های غذایی کم پروتئین یا گیاهی را به افراد مستعد ابتلا به سنگ کلیه توصیه می کنند.

برای تشخیص کریستال ها باید حتما آزمایش ادرار انجام شود. انجام آزمایش ادرار و تشخیص کریستال، می تواند به پیشگیری از سنگ کلیه کمک کند به شرط آنکه درمان سریعا انجام شود. سنگ کلیه می تواند بدون هیچ علائمی باشد و دلیل دردهای ناشی از آن، جا به جایی سنگ است.

یکی از دلایل مهم در به وجود آمدن سنگ کلیه به تغذیه مربوط می شود. استفاده از برخی مواد غذایی می تواند باعث به وجود آوردن سنگ کلیه شود.

برای مثال مصرف ماکارونی بدون سبوس و نان هایی که از آرد سفید درست می شوند و فاقد سبوس هستند، می تواند باعث به وجود آوردن سنگ کلیه شود. نان و ماکارونی بدون سبوس باعث رشد و زیادشدن میکروب های بد داخل روده می شود و سموم این میکروب ها تولید سنگ صفرا و کلیه می کند. علاوه بر ماکارونی و نان بدون سبوس، غذاهایی که طبع سرد دارند می توانند باعث ایجاد سنگ کلیه شوند.

برنامه غذایی افرادی که مستعد سنگ کلیه هستند باید طوری باشد که احتمال به وجود آمدن سنگ را به حداقل برساند. مصرف لبنیات به ویژه شیر می تواند باعث رسوب کلسیم در کلیه شود به همین دلیل باید این گروه از مواد غذایی همراه با ماده غذایی که کیفیت آن را بهبود می بخشد، استفاده کرد تا باعث ایجاد سنگ کلیه نشود. بنابراین نوشیدن شیر به همراه دارچین می تواند برای این منظور مفید باشد. همچنین اضافه کردن عسل به شیر می تواند به هضم بهتر آن کمک کند و مانع از رسوب کلسیم در کلیه و ایجاد سنگ کلیه شود. قرار دادن مواد غذایی که طبع سرد دارند، در وعده صبحانه اشتباه است و باید با مواد غذایی که طبع گرم دارند جایگزین شوند؛ برای مثال برای صبحانه باید از ارده، شیر و عسل استفاده کرد یا اینکه ارده را همراه با شیره خرما و انگور استفاده کرد.

خوردن نان، پنیر و گردو در شب توصیه می شود چون جذب کلسیم در شب بیشتر است و در کلیه رسوب نمی کند. کشک یک ماده غذایی است که در آن مقدار زیادی کلسیم وجود دارد و به سلامت استخوان ها کمک می کند، اما این ماده غذایی در صورتی که با ماده غذایی که باعث بهتر شدن کیفیت آن شود، مصرف نشود می تواند باعث ایجاد سنگ کلیه شود بنابراین کشک باید حتما با گردو خورده شود و اگر کشک به صورت مایع باشد باید داخل آن حتما نعناع و سیر داغ ریخت تا از رسوب در کلیه پیشگیری کنند.

از مواد غذایی که به دفع سنگ کلیه کمک میکند میتوان به خربزه اشاره کرد. خربزه ای که برای درمان سنگ کلیه استفاده می شود باید ارگانیک باشد در غیر این صورت، مقدار زیادی سموم وارد بدن می شود که می تواند مشکلات زیادی را برای بدن به وجود بیاورد. علاوه بر خربزه می توان برای درمان سنگ کلیه از پرتقال هم کمک گرفت. برای این منظور باید ۳ روز پشت سر هم از پرتقال به عنوان غذا استفاده کرد و در این مدت فرد نباید هیچ نوع ماده غذایی دیگری را بخورد، البته پرتقالی که برای این منظور انتخاب می شود باید شیرین باشد تا معده را اذیت نکند.
همچنین طالبی،هندوانه و روغن بادام هم به دفع سنگ کلیه کمک میکند.

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here