درمان بی نظمی پریود با طب سوزنی

Acupuncture

درمان اختلال قاعدگی طب سوزنی

درمان اختلال قاعدگی طب سوزنی یک زن بطور طبیعی هر ۲۲ تا ۳۵ روز یکبار قاعده میشود. (بطور متوسط ۲۸ روز یکبار)

قاعدگی در سن ۶۰-۴۵ سالگی متوقف میگردد که یائسگی نامیده میشود.

چرخه قاعدگی در دختران تازه به بلوغ رسیده نامنظم میباشد که به مرور زمان منظم میگردد. سیکل قاعدگی در دختران نوجوان از ۲۱ روز تا ۴۵ روز متغییر میباشد.چرخه قاعدگی در آستانه یائسگی نیز نامنظم میگردد.

قاعدگی طبیعی ۷-۳ روز بطول می انجامد.

درمان اختلال قاعدگی طب سوزنی

بطور طبیعی در هر قاعدگی ۳۵ تا ۸۰ میلی لیتر خون از بدن دفع میگردد.

در هر قاعدگی بطور متوسط ۱۶ میلی گرم آهن از بدن دفع میگرد.

سیکل قاعدگی توسط هیپوتالاموس و غده هیپوفیز کنترل میگردد.

برای آنکه یک زن از سیکل قاعدگی طبیعی و منظمی برخوردار باشد بایستی عملکرد هیپوتالاموس، غده هیپوفیز، تخمدانها و رحم کاملا طبیعی باشد.

همچنین آناتومی دستگاه تناسلی زن بایستی نرمال باشد تا خون بتواند بسهولت از بدن دفع گردد.

فقدان عادت ماهانه (آمنوره)

آمنوره اولیه: یکی ازاختلالات قاعدگی آمنوره اولیه است و هنگامی ست که دختر نوجوان نخستین عادت ماهانه خود را تجربه نمیکند. (فقدان کامل قاعدگی در زمان بلوغ))

در صورتی که دختری در سن ۱۶ سالگی قاعده نشده باشد و یا تا سن ۱۴ سالگی صفات ثانویه جنسی در وی پدید نیامده باشد، میبایست به پزشک مراجعه کند. علل آمنوره اولیه بلوغ دیررس میباشد که در دختران ورزشکار و یا خیلی لاغر شایع میباشد. نابهنجاریهای مادرزادی نظیر غیر طبیعی بودن ساختمان اعضای تناسلی و اختلالات غدد درونریز، اختلالات تغذیه ای و بیماریهای عمومی بدن نیز در بروز آمنوره اولیه دخیل میباشند.

آمنوره ثانویه:

یکی از اختلالات قاعدگی آمنوره ثانویه است و هنگامی ست که زن قبلا قاعدگی را تجربه کرده است اما ناگهان قاعدگی وی قطع می گردد.

علل آمنوره ثانویه عبارت است از:

حاملگی

شیر دهی

یائسگی

جراحی و برداشتن رحم(هیسترکتومی) و تخمدانها

مصرف قرصهای ضد بارداری

تومورهای غده هیپوفیز

اختلالات تغذیه ای نظیر پرخوری عصبی وبی اشتهایی عصبی

مصرف برخی داروها مانند کورتیکواستروئیدها و داروهای ضد افسردگی

اختلالات و نارساییهای تخمدانی. کیست و تومورهای تخمدانی

کم کاری و پر کاری تیروئید نیز از علل این نوع از اختلال قاعدگی است

استرس ها و تنشهای جسمی و عاطفی

کاهش سریع وزن و یا چربی ناکافی در بدن

چاقی و افزایش وزن ناگهانی. میزان زیاد چربی در بدن فرآیند تخمک گذاری را مختل میکند

ورزش و فعالیتهای بدنی شدید، سنگین و مستمر

بیماریهای مزمن نظیر ورم مخاط روده بزرگ ،نارسایی کلیوی، دیابت کنترل نشده، سل، کم خونی و امراض کبدی نیز از علل دیگر این نوع از اختلالات قاعدگی است

شیمی درمانی

بیماریهای مزمن روانی نظیر افسردگی

افزایش هورمونهای پرولاکتین و تستوسترون

مصرف مواد مخدر و روانگردان

باریک بودن گردن رحم

خونریزی شدید طی قاعدگی (منوراژی)

منوراژ یکی دیگر از اختلالات قاعدگی است که به خونریزی شدید و طولانی مدت قاعدگی اطلاق میگردد.

علل منوراژی:

پر کاری و یا کم کاری تیروئید

فیبروئید رحمی (تومور خوش خیم رحم)

پولیپ رحمی (توده ای خوش خیم بروی دیواره رحم)

کیست رحمی (کیسه های پر از مایع خوش خیم)

اختلال در عملکرد طبیعی تخمدانها

عوارض جانبی استفاده از دستگاه داخل رحمی.(IUD)

حاملگی خارج رحمی (اکتوپیک) و یا سقط جنین

سرطان گردن رحم و یا تخمدانها

مصرف برخی داروها نظیر داروهای ضد انعقاد خون و ضد التهاب

عفونت و التهاب لگن، رحم و یا مهبل، اندومتریوز (بافت پوشاننده رحم در محلی خارج از رحم رشد می یابد)، نارسایی های کلیوی و کبدی و شیمی درمانی

فعالیت بدنی سنگین و طولانی مدت نیز از دیگر علل این نوع از اختلالات قاعدگی است

از آنجایی که منوراژی منجر به کم خونی میگردد مراجعه به پزشک ضروری است

طب سوزنی در صورت عدم اختلال آناتومیک در بدن در بسیاردی از موارد با متعادل نمودن بدن کمک کننده است

درد های قاعدگی یا دردهای پریود

که به آن اصطلاحا (دیسمنوره) گفته می شود دردهایی هستند شدید، ضربان دار، تیز و سوزشی که اغلب در قسمت پایین شکم و نیز در ناحیه ران ها احساس میشوند . از نظر طب غربی علت این دردهای قاعدگی اغلب نا مشخص می باشند و برای تسکین آنها نیز از داروهای ضد التهاب غیراستروئیدی که دارای عوارض جانبی زیادی نیز می باشند استفاده می گردد. در حقیقت صدها سال است که از طب سوزنی برای درمان دردهای قاعدگی در چین استفاده می شود. از نظر طب سوزنی کبد نقش مهمی در بروز این دردهای قاعدگی ایفاء می کند . مریدین کبد در طب سوزنی ازانگشت شست پا شروع شده وبه کبد می رسد.متخصصین طب سوزنی با استفاده از نقاطی از مریدین کبد می توانند دردهای قاعدگی را در خانم ها درمان نمایند.
در طب غربی اصطلاحاتی از جمله تهاجم باد، سرما، گرما یا دیگر عوامل به بدن کمی عجیب است.
وقتی که یک متخصص طب سوزنی یا اکوپانکچریست سوزنی در نقطه ای از بدن فرو می‌کند هدف این است که اگر بیماری ایجاد شده علتش برای مثال باد یا گرما به بدن باشد، توسط این نقطه علت بیماری از بین برود، تا بیمار درمان شود. بعبارتی درمان بیماری در اثر تعادل در کانال های خاصی بوجود بیاید، و جریان چی به حالت طبیعی خود باز گردد.
درمان اختلال قاعدگی طب سوزنی اختلال در سیکل ماهیانه در خانم ها خیلی به چشم می خورد، که به عوامل متعددی بستگی دارد، از جمله این موارد می‌توان اشاره به: مشکلات روحی، استرس و اضطراب، زیاد بودن رابطه زناشویی، کم خون بودن بدن، زایمان متعدد و… نام برد.
در طب غربی مشکلات متعددی وجود دارد از جمله اینکه زمان درمان طولانی‌تر است و داروهای متعددی باید مصرف کنن، حتی این را بدانیم در طب چین بیماری از پایه و اساس درمان می شود. همین مصرف دارو در دراز مدت مشکلات متعددی بوجود می آورد از جمله اینکه چاقی خاص ایجاد می کند، در ترشح و مقدار هورمون زنان تاثیر می گذارد، که از عوارض طب غربی است، اما در طب سوزنی بدون مصرف دارو و بدون درد و ناراحتی خاصی برای بیمار در طول یک دوره درمان می شود این بیماری را درمان کرد.

درمان با طب چین

شامل: طب سوزنی کلاسیک، امبدینگ یا همان کاشت نخ، بادکش درمانی یا کاپینگ و حتی استفاده از گیاه درمانی می باشد. در درمان به روش امبدینگ در طی یک جلسه در ماه با کاشت نخ های قابل جذب مخصوص در نقاط طب سوزنی درمان حاصل می شود. و دیگر نیاز نیست بیمار هر هفته دو جلسه برای سوزن زدن مراجعه کند، به این صورت که یک جلسه امبدینگ معادل ۱۰ جلسه طب سوزنی کلاسیک می باشد.

درمان اختلال قاعدگی طب سوزنی درد های قاعدگی یا دردهای پریود که به آن اصطلاحا (دیسمنوره) گفته می شود دردهایی هستند شدید، ضربان دار، تیز و سوزشی که اغلب در قسمت پایین شکم و نیز در ناحیه ران ها احساس میشوند . از نظر طب غربی علت این دردهای قاعدگی اغلب نا مشخص می باشند و برای تسکین آنها نیز از داروهای ضد التهاب غیراستروئیدی که دارای عوارض جانبی زیادی نیز می باشند استفاده می گردد. در حقیقت صدها سال است که از
طب سوزنی برای درمان دردهای قاعدگی در چین استفاده می شود. از نظر طب سوزنی کبد نقش مهمی در بروز این دردهای قاعدگی ایفاء می کند . مریدین کبد در طب سوطب سوزنی ازانگشت شست پا شروع شده واز ناحیه داخلی ران ها به سمت دستگاه تناسلی رفته وازآنجا به کبد و پستانها می رود. متخصصین طب سوزنی با استفاده از نقاطی از مریدین کبد می توانند دردهای قاعدگی را در خانم ها درمان نمایند.

اتیولوژی و پاتوژنز
۱- پریود زود هنگام ؛ این اختلال می تواند به دلیل زیادی یانگ در بدن ، خوردن بیش از حد مواد غذایی تند که باعث تولید گرما در بدن می شود و افسردگی و انسداد چی کبد که در نهایت به آتش و گرما تبدیل می شود و این گرما در رحم باعث گرفتار شدن مدارهای chong و Ren می گردد و نهایتا به دلایل ذکر شده ، پریود زودتر از زمان مقرر اتفاق می افتد .

۲- عقب انداختن پریود ؛ این اختلال در اثر کمبود یانگ بدن و تولید سرمای زیاد در بدن یا در اثر خوردن بیش از حد غذاهای سرد و خام و قرار گرفتن در معرض سرما و باران در دوره پریود ایجاد می شود . سرمای پاتولوژیک باعث گرفتاری مدارهای chong و Ren می شود و از خروج mens جلوگیری می کند . در اثر عقب انداختن پریود چی کبد نیز محدود می گردد و می تواند باعث استاز خون شود . بیماری های مزمن و چند فرزندی باعث تضعیف رحم و مدارهای آن می شود یا در اثر رژیم غذایی نامنظم و خستگی زیاد صدمه به طحال و معده می زند که در تولید خون اختلال ایجاد می کند و در نهایت به چی صدمه می خورد . تمام موارد ذکر شده می تواند عقب انداختن سیکل ماهانه را در پی داشته باشد .

۳- سیکل ماهانه نامنظم ؛ در اکثر موارد ،سیکل ماهانه نامنظم ، در اثر انسداد چی کبد و کلیه ها ایجاد می شود .کبد محل نگهداری خون است و پخش شدن خون را مدیریت می کند . در این اختلال که به کبد صدمه می زند چی کبد بیش از اندازه خون خارج می کند و در این صورت پریود زود هنگام اتفا می افتد و در غیر این صورت پریود به تعویق می افتد .کلیه ها محل نگهداری مواد مغذی بدن هستند و تولید مثل را مدیریت می کنند . کمبود چی کلیه یاانجام فعالیت جنسی زیاد باعث مصرف مواد مغذی بدن و خون می گردد و چی کلیه نمی تواند فعالیت عادی خود را در انبار مواد مغذی و تعدیل مدارهای chong و Ren انجام دهد در نتیجه سیکل نامنظم اتفاق می افتد .

تشخیص افتراقی

پریود زود هنگام
علائم اصلی : سیکل ماهانه ۷ روز زودتر اتفاق می افتد یا در طول یک ماه فرد دوبار عادت ماهانه دارد .
علائم همراه : سندروم گرمای زیاد باعث افزایش مقدار خون سیکل می شود که تیره رنگ و غلظ است ، احساس پری در قفسه سینه نیز وجود دارد . گرمای خون در اثر کمبود یین باعث کم شدن مقدار خون در سیکل می شود . گونه ها قرمز است و احساس گرما در کف دستها وجود دارد . انسداد چی کبد تولید سندروم گرما می کند که همراه با خون پریود قرمز یا تیره به مقدار زیاد یا مقدار کم را که گاهی همراه با لخته خون است ایجاد می کند . احساس پری و درد در سینه ها ، هیپوکندر یا پایین شکم به وجود می آید . تحریک پذیری و نبض سیمی را موجب می شود . کمبود چی با خون فراوان ، رقیق و روشن همراه است و همراه این علائم احساس تنگی نفس ، تپش ، سستی و حس خالی بودن و سنگینی پایین شکم نیز وجود دارد .
تشخیص نبض و زبان ؛ بار نازک زرد رنگ روی زبان و نبض متلاطم تند و قوی در نوع فزونی (Excess) دیده می شود .
زبان قرمز همراه با بار زرد رنگ و خشک نبض نخی شکل و تند در موارد گرما در خون به علت کمبود یین دیده می شود .
زبان قرمز همراه با بار زرد رنگ و نقاط قرمز روی لبه زبان همراه با نبض تند در موارد انسداد چی کبد که باعث گرما شده باشد را نشان می دهد .
زبان رنگ پریده با بار پرآب همراه با نبض ضعیف در موارد کمبود چی ایجاد می شود .

 عقب انداختن پریود
علائم اصلی : ۷ روز تاخیر یا پریود با فواصل ۴۰-۵۰ روزه که خانم ها با چنین سیکلی به عقب انداختن پریود مبتلا می باشند .
علائم همراه : خون پریود کم و تیره رنگ می باشد ، اندام سرد و فرد از سرما فراری است این حالت در سندروم زیادی سرما (Excess)ایجاد می شود . خونریزی کم و روشن است، درد طولانی که با گرما بهبود می یابد نیز احساس می شود ، سرگیجه ، تنگی نفس ، ضعف و سوزش در ناحیه کمر، رنگ پریدگی در نوع کمبود سرما نیز وجود دارد .
خونریزی کم و خون روشن ، احساس درد در پایین شکم ، بدن ضعیف ، صورت بی رنگ ، پوست کدر سرگیجه ، دید مه آلود و تپش در نوع سندورم کمبودی سرما نیز دیده می شود .
خون کم پریود با رنگ نرمال، درد کشیدگی در پایین شکم ، افسردگی ، گرفتگی در قفسه سینه که با باد گلو بهتر می شود در نوع سندروم انسداد چی بوجود می آید .ت
شخیص نبض و زبان ؛ زبان نرمال با بار سفید و نازک و نبض عمیق و کشیده در نوع سندروم زیادی سرما دیده می شود .
زبان رنگ پریده و بار سفید نازک و نبض ضعیف و نخی شکل در سندرم کمبودی سرما ایجاد می شود . زبان رنگ پریده بدون بار و نبض نخی شکل در نوع کمبود خون بوجود می آید .
زبان نرمال (بار نرمال) یا بار نازک و زرد و نبض سیمی شکل در سندرم انسداد چی ایجاد می شود .

 پریود نامنظم
علائم اصلی : پریود زود هنگام یا عقب انداختن سیکل ماهانه
علائم همراه : انسداد چی کبد باعث اختلال در جریان پریود می شود ، درد کشاننده در پستانها و پایین شکم ، احساس کشیدگی در ناحیه هیپوکندر ، گرفتگی در قفسه سینه همراه با خمیازه مداوم و حالت افسردگی کمبود چی کلیه باعث جریان خون کم ، رنگ خون روشن ، صورت کدر ، سرگیجه و وزوز گوش ، احساس سوزش و ضعف در پایین کمر ، حالت تهی بودن و درد کشنده در پایین شکم ، ادرار شبانه مداوم و اسهال می شود .
تشخیص نبض و زبان ؛ بار زبان نرمال و نبض سیمی شکل در انسداد چی کبد وجود دارد ، زبان رنگ پریده با بار نازک و نبض ضعیف در موارد کمبود چی کلیه می باشد .

درمان

۱- پریود زود هنگام
درمان اصلی : تنظیم پریود با خارج کردن گرمای پاتولوژیک
انتخاب نقطه
نقاط اصلی : RN4/XP10
در موارد گرمای زیادی بدن : LR3/LI11
در موارد گرمای کمبودی : SP6/KI2
در موارد گرمای انسدادی : LR2/SP8
در سندروم کمبود چی : ST36/BL20
در تحریک پذیری و بی قراری : PC
درموارد تعریق شبانه : HT6/SI3
در موارد ضعف و درد کمر : BL23/EX-B7
در موارد درد هیپوکندر : PC6/LR14
در موارد درد کشاننده پایین شکم : RN6/KI13
در موارد استاز (انسداد خون ) : RN3/SP10
در موارد زیادی خون پریود : SP1

 عقب انداختن پریود
درمان اصلی : گرم کردن مدارها جهت تنظیم خون
انتخاب نقطه
نقاط اصلی : R6/KI13/SP6
در موارد سرمای زیادی (Excess) :ST29/ST25
در سندروم کمبودی خون : DV4/BL17
در موارد انسداد چی : LR5
درد در پایین شکم : RN4
در موارد بی خوابی و تپش قلب : HT7
در موارد پری پایین شکم و وجود لخته در پریود : N3/KI14

پریود نامنظم
درمان اصلی : تنظیم و تقویت طحال و معده
انتخاب نقاط
نقاط اصلی : RN4/SP6
در موارد انسداد چی کبد : LR3/BL18/LR14
در موارد کمبود کلیه : BL23/KI3/KI5
در موارد پریود با خروج سخت : LR5
درد کشاننده پایین شکم : SJ6/LR3
در موارد ضعف و درد در کمر : BL23/LR8

 

 

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here

+ 29 = 35