درمان ریزش پوست سر نوزاد

ریزش پوست سر نوزاد ممکن است به دلیل بیماری کرادل کپ و یا خشکی سر نوزاد اتفاق افتد، در هر دو حالت باید روش‌هایی برای درمان ریزش پوست سر نوزاد در نظر گرفته شود. در ادامه علت‌ های پوسته شدن سر نوزاد و روش‌ های درمان آن ذکر شده است.
 

بسیار اتفاق افتاده است پس از تولد نوزاد، مادر ناخود آگاه متوجه می‌شود که پوست سر نوزاد بسیار خشک و پوسته پوسته است و نگران می‌شود. مادر در این مورد از هر کسی سوال می‌کند و جالب اینجاست که کمتر کسی می‌داند که این فقط بیماری کرادل کپ است. برخی نیز فکر می‌کنند که بیماری کرادل کپ و بیماری پوسته پوسته شدن سر نوزاد، دو بیماری متفاوت است.

بیماری کرادل کپ (ریزش پوست سر نوزاد) چیست؟

در علم پزشکی به بیماری کرادل کپ، درماتیت سروزئیک می‌گویند که شما آن را فقط به صورت شوره مشاهده خواهید کرد. در نوجوانان و بزرگسالان آن را شوره سر می‌نامند.

 بیماری کردال کپ یا خشکی سر نوزاد؟ 

برای درمان ریزش پوست سر نوزاد، لازم است ابتدا مطمئن شوید که پوست سر خشک است و بیماری کرادل کپ نمی‌باشد. کرادل کپ یا شوره ی سر در نوزادان ناشی از چرب بودن پوست سر نوزاد است اما خشکی پوست سر (همانطور که از نامش مشخص است) نتیجه خشک بودن پوست سر است.

 treatment-of-scalp-hair-loss

بیماری کرادل کپ یا پوسته سر شیر خواران کاملاً متفاوت است. کرادل کپ، پوسته‌ های ضخیم سفید رنگ و یا زرد رنگ در سر نوزاد خواهد بود. برخی مواقع، یک نوزاد فقط در یک قسمت از سر مبتلا به این بیماری می‌شود. اما متاسفانه برخی از آن‌ ها در تمامی قسمت‌ های سر دچار این بیماری می‌شوند. همچنین می‌توانید از روی گوش نوزاد که پوسته پوسته شده است متوجه این بیماری شوید.
خبر خوب این است که نوزاد شما بعد از یک سالگی، این بیماری را دیگر تجربه نخواهد کرد. این بیماری مسری یا نتیجه مراقبت بهداشتی ضعیف از نوزاد نمی‌باشد. 

چگونه بیماری کرادل کپ را درمان کنیم؟
شست و شوی سر نوزاد به صورت روزانه و با استفاده از شامپو‌ های ملایم (و یا یک محصول تخصصی‌تر که پزشک تجویز می‌کند) می‌تواند این بیماری را کاهش دهد و یا به طور کامل از بین ببرد. حدود یک ساعت قبل از شست و شو، می‌توانید از روغن برای نرم کردن و برداشتن پوسته‌ های چسبیده به سر کمک بگیرید.
 
روغن‌ های توصیه شده از سوی کارشناسان عبارتند از:
 
روغن زیتون
روغن نباتی
و روغن نارگیل.
همچنین می‌توانید از وازلین نیز استفاده کنید.
پس از شست و شو می‌توانید با استفاده از یک شانه دندانه دار و یا یک برس نرم (یا حتی یک مسواک) سر نوزاد را شانه کنید تا این پوسته‌ ها به سرعت از سر نوزاد از بین برود.

treatment-of-scalp-hair-loss

چگونه پوست خشک سر نوزاد را درمان کنیم؟

در صورتی که پوست سر نوزاد شما خشک است، شما می‌توانید با یک روش ساده با استفاده از یک برس نرم و مقدار کمی روغن زیتون، خشکی پوست نوزاد را درمان کنید.

ابتدا چند قطره روغن زیتون بر روی دست خود بریزید و سپس پوست سر نوزاد را به آرامی با روغن ماساژ دهید. این کار را با فشار ملایم و حرکات دایره‌ای با نوک انگشتان انجام دهید. اجازه دهید روغن تا ۱۵ دقیقه بر روی پوست سر نوزاد قرار گیرد. با این کار پوست سر نوزاد مرطوب می‌ماند و پوسته پوسته شدن سر از بین می‌رود.
سپس از یک برس نرم مخصوص نوزدان استفاده کنید. قبل از برس زدن سر نوزاد، استفاده از حرکات دایره‌ایی با انگشتان فراموش نشود. برس زدن و حرکات دایره‌ ای باعث می‌شود که پوست‌ های خشک شده مرطوب شوند. سپس می‌توانید این پوسته‌ها را به راحتی بشویید.
پس از این که مو‌ها را شانه زدید، برای شستن مو‌ های نوزاد از شامپو‌ های مخصوص نوزدان استفاده کنید. اجازه دهید شامپو به مدت چند دقیقه بر روی سر نوزاد قرار بگیرد. به این ترتیب، شامپو به اندازه‌ی کافی زمان لازم برای شستن روغن از سر نوزاد را دارد. هنگامی که شست و شو تمام شد، مطمئمن شوید که شامپو به طور کامل از سر نوزاد حذف شده است، زیرا باقیمانده شامپو در سر باعث خشکی سر و تحریک بیشتر پوست سر می‌شود.

treatment-of-scalp-hair-loss

شما بهبودی را بسیار زود مشاهده خواهید نمود. برای جلوگیری از خشک شدن دوباره پوست، بهتر است یک لایه نازک روغن زیتون پس از شست و شو، به پوست سر بمالید. این کار باعث می‌شود که پوست سر نوزاد مرطوب بماند.

برخی از نکات برای جلوگیری از ریزش پوست سر نوزاد

پیشگیری همیشه بهتر از درمان است.

در اینجا چند نکته برای جلوگیری از خشکی پوست سر وجود دارد:
  • از مرطوب کننده‌ها استفاده کنید.

اگر در حالی که موهای نوزاد شما مرطوب است، از یک مرطوب کننده استفاده کنید، باعث می‌شود که رطوبت موهای نوزاد شما از بین نرود و مانع ریزش پوست سر نوزاد می‌شود.

  • از یک دستگاه رطوبت ساز استفاده کنید.

استفاده از دستگاه مرطوب کننده در اتاق نوزاد شما، می‌تواند به جلوگیری از خشکی پوست به ویژه در زمستان کمک کند. رطوبت هوا (از جمله از سیستم‌ های گرمایش مرکزی) باعث از بین رفتن رطوبت از پوست می‌شوند. یک دستگاه مرطوب کننده کمک خواهد کرد که این تعادل حفظ شود.

treatment-of-scalp-hair-loss

  • تغییر موادغذایی کودک و یا نوع شیر را در نظر بگیرید.

گاهی اوقات ریزش پوست سر نوزاد توسط آلرژی ایجاد می‌شود. تغییر یک ماده غذایی و یا استفاده از شیر ضد آلرژیک، می‌تواند به کاهش علائم کمک کند.

افزودن روغن امگا ۳ به شیر، از بروز ریزش پوست سر نوزاد جلوگیری می‌کند. روغن ماهی مقدار زیادی امگا ۳ دارد که خواص ضد التهابی دارد و اگر پوست سر کودک شما دچار خارش و تحریک پذیر باشد، بسیار مفید خواهد بود. اضافه نمودن ۵۰۰ میلی گرم در رژیم غذایی نوزاد در روز، کمک بسیاری خواهد کرد.
البته، بهتر است قبل از اینکه از روغن ماهی برای بار اول استفاده کنید، با یک پزشک اطفال مشورت کنید و نوع و مارک توصیه شده توسط پزشک را مصرف نمایید.
 
چند نکته برای جلوگیری از خشک شدن پوست نوزادان

-هرگز از صابون معمولی برای حمام کردن نوزادان استفاده نکنید، زیرا منجر به خشک شدن پوست و آسیب رساندن به آن می‌شود. بلکه از شامپو و صابون مخصوص کودکان استفاده کنید.

-پس از حمام کردن نوزاد، بلافاصله بدن او را کاملا با حوله تمیز خشک کنید.

-پس از خشک کردن پوست نوزادان پس از حمام، سعی کنید تمام بدن و صورت نوزاد را با روغن بچه و یا وازلین طبی چرب کنید.

-برای جلوگیری از ایجاد حساسیت پوستی در نوزادان، لباس‌ های نوزاد را جدا از لباس های سایر افراد خانواده بشویید. همچنین سعی کنید از صابون مخصوص لباس بچه (پودر آن هم موجود است) استفاده کنید و در صورت بروز هر گونه قرمزی و خارش در پوست نوزاد، مواد شوینده لباس او را عوض کنید.

treatment-of-scalp-hair-loss

-اگر پوست نوزادتان خیلی خشک است، می‌توانید از دستگاه بخور در اتاق خانه استفاده کنید و یا قابلمه‌ای از آب را روی حرارت قرار دهید تا هوای خانه از خشکی خارج شود.

-پوست نوزادان حساس می‌باشد. بنابراین لباس‌ های نخی مرغوب و نسبتا گشاد برای آن‌ ها انتخاب کنید.

حتی در فصول سرد سال سعی کنید لباس‌ هایی که با پوست کودک در تماس است (لباس زیر) از جنس نخی مرغوب باشد و لباس گرم بافتنی و یا پشمی را روی آن بپوشانید.

-تقریبا هر ۴ تا ۶ ساعت یک‌ بار، پوشک نوزاد خود را عوض کنید تا پای او دچار التهاب و سوختگی نشود. البته در صورت ادرار کردن زیاد و یا مدفوع کردن، بلافاصله پوشک او را عوض کنید.

 

 شـست وشـو با شامپـوهای مناسـب کودکـان

استفاده از صابون برای شست وشوی مو و بدن، مدت ها است منسوخ شده و تولید کنندگان برای هر سن و هر نوع مویی، شامپوی مخصوصی تهیه می کنند. به همین دلیل این روزها بیشتر والدین از محصولات مخصوص کودکان برای شست وشوی سر و بدن کودک خود استفاده می کنند.

treatment-of-scalp-hair-loss

شامپوهای مناسب کودکان

شامپوهای مخصوص کودکان، چون قدرت شویندگی کمتری دارند، PH آن ها خیلی قلیایی نیست. پوست سر کودکان، قدرت چربی سازی زیادی ندارد و نیازی به استفاده از شامپو های قوی و قلیایی برای موی آن ها نیست. باید از شامپو های ضعیف تر که PH قلیایی آن ها نزدیک به یعنی خنثی است استفاده شود.

یکی از ویژگی های شامپوی بچه ها این است که چشم را نمی سوزاند. هر چه قدرت قلیایی شامپوها بیشتر باشد، قدرت سوزانندگی چشم در آن ها بیشتر است. قدرت قلیایی صابون، نزدیک است. مایع دستشویی هم است. به همین دلیل چشم را می سوزانند، اما قدرت قلیایی شامپوی بچه خنثی است. به همین دلیل قدرت سوزانندگی چشم پایین می آید.

 

 عوارض استفاده از شامپوهای معمولی برای پوست و موی کودکان

برخی از والدین تصور می کنند لزومی ندارد حتما برای نوزاد یا کودک خود شامپو بخرند و کمی از شامپوی خود برای او استفاده می کنند. این شامپوها  است. چون در کودکان چربی سازی در پوست سر و ریشه مو کم است، شامپو های معمولی سبب خشکی بیش از حد مو شده و باعث شکنندگی، تار شدن، کدر و خشک شدن موها می شود.

 استفاده از شامپوی بچه الزامی است

حتی تا سن بلوغ توصیه می شود از شامپوی بچه استفاده شود. وقتی اولین علایم هورمون های جنسی نمایان شد، دیگر می توان از شامپو های افراد بالغ استفاده کرد. اکثر افرادی که ریزش مو دارند، می گویند استفاده از شامپوی بچه جلوی ریزش مو را می گیرد. این حرف علمی نیست.

تنها در صورتی که موی فردی خشک باشد، استفاده از شامپوی بچه توصیه می شود. کسانی که موی نرمال دارند و از شامپو بچه استفاده می کنند، موهایشان تمیز نمی شود و بعد از آن که از حمام بیرون می آیند، موهایشان هنوز چرب و کدر است.

treatment-of-scalp-hair-loss

در هفته چند مرتبه باید سر کودک را با شامپو شست؟

کودکی را که زیاد بازی می کند و بدنش تعریق بالایی دارد، باید هر روز به حمام برد؛ اما آن هایی که فعالیت جسمی کمتری دارند را می توان یک روز در میان یا دو روز در میان به حمام برد. به طور کل شست وشوی روزانه را برای همه توصیه می کنیم مگر آن که پوست خیلی خشک باشد.

treatment-of-scalp-hair-loss
 توصیه ایمنی برای خرید شامپو بچه

-حتما توجه کنید که شامپو، گوشه های تیز و برنده نداشته باشد. اکثر شامپو های موجود در بازار، بدون زاویه و بی خطر هستند اما اگر به طور اتفاقی شامپویی خریدید که کناره های تیز داشت حتما آن را از دسترس کودکان دور نگه دارید.

– شامپو نباید قطعات ریز جدا شونده داشته باشد. اگر شامپوی عروسکی می خرید، به این نکته توجه کنید که در آن خیلی کوچک و قابل جدا شدن نباشد.

-داخل برخی شامپوها، تیله های رنگی وجود دارد که برای بچه ها جذاب است. مراقب باشید، اگر در این نوع شامپوها قابلیت باز شدن داشته باشد، ممکن است بچه ها این تیله ها را ببلعند که موجب خفگی در آن ها شود.

– موقع حمام کردن کودک در شامپو را حتما محکم ببندید و اگر شامپو عروسکی است پس از بستن در آن ابتدا خوب بیرون آن را بشویید و بعد به دست کودک بدهید. تا حد ممکن از این که کودکان شامپو را به دهان ببرند، جلوگیری کنید.

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here

45 + = 50