ترفندهایی برای مراقبت از پوست نوزاد

نوزاد شما اکنون در خانه است و شما کار های روزانه‌اش را انجام می‌دهید؛ گرم نگه داشتن و غذا دادن به او در اول لیستتان قرار دارد. مراقبت از پوست نوزاد هم به همان اندازه مهم است.

پوست نوزاد ظریف است. سیستم ایمنی بدنش هم همینطور. مواد شیمیایی، عطر و رنگ لباس ، مواد شوینده و محصولات نوزاد ممکن است باعث حساسیت، خارش، خراشیده شدن و جوش  در پوست نوزاد شوند. اما روش‌های بسیاری وجود دارد که بتوانید کودکتان را در برابر این مشکلات پوستی محافظت کنید.

حساست پوست کودک به چه اندازه است؟ نوازش کردن پوست نوزاد تاثیر پرورشی و آرام بخشی دارد و روی رشد کودک موثر است.

مراقبت طبیعی از پوست نوزاد
یک نوزاد با پوستی چروک و یک لایه محافظ به نام ورنیکس که به طور طبیعی در هفته اول از بین می‌رود، به دنیا می‌آید. نیازی به کندن و از بین بردن آن و یا درمانش با کرم و لوسیون نیست. اگر کودک بعد از زمان مقرر به دنیا آمده باشد، این روند ممکن است در داخل رحم تمام شده باشد. در مورد پوست نوزاد، هر چقدر هم بیشتر مراقب باشید باز هم کم است. در اینجا ترفندهایی برای کمک به حفظ کودکتان از بروز حساسیت‌ها و جوش‌ها خواهید خواند:

 نوزادتان را زود به زود استحمام نکنید
حمام کردن بیش از حد ، بیش از سه بار در هفته در سال اول زندگی کودک، روغن طبیعی را که از پوست نوزاد محافظت می‌کند را از بین می‌برد و پوست کودک بسیار حساس می‌شود و به مواد حساسیت زا واکنش نشان می‌دهد و ممکن است باعث اگزما شود.

بدن کودک تنها با ترشح آب دهان و پوشکش کثیف می‌شود. نوزادان از ساعت ۹ تا ۵ عصر کار نمی‌کنند و بعدش هم بلافاصله به باشگاه نمی‌روند! برای ماه اول و بیشتر،  هفته‌ای دو یا سه بار شستشو با اسفنج، نوزادتان را با امنیت کامل  تمیز نگه خواهد داشت. در فواصل بین هر حمام، با کمی آب یا مواد شوینده به سادگی اطراف دهان و پوشک کودکتان را تمیز کنید.

برای نوادانی با پوست تیره‌تر، هفته‌ای یک بار( و کمتر) حمام با اسفنج کافی است. این کودکان معمولا پوست خشک‌تری دارند و خطر مشکلات پوستی  مانند اگزما در آن ها بیشتر است.

در ماه‌های اول از محصولات مخصوص نوزاد استفاده نکنید
سیستم ایمنی نوزادان هنوز در حال پیشرفت است. اگر در خانواده‌تان سابقه بیماری پوستی، حساسیت یا آسم دارید، خیلی مهم است که سیستم ایمنی کودکتان را حفاظت کنید و مراقب مواد حساسیت‌زای ملتهب کننده باشید.

لباس‌های نوزاد را قبل از اینکه پوشیده شوند، بشویید
فقط از مواد شوینده‌ای برای شستن لباس نوزاد استفاده کنید که بدون رنگ و بو باشد. لباس‌ها، رخت خواب و پتوها را جدا از لباس بقیه اعضای خانواده بشویید.

پوست خشک نوزادان: اگزما
مشکل پوستی عمده اکثر نوزادان مانند اگزما و یا حساسیت به پوشک، بیش تر یک یا دو ماه نیست. اگزما به صورت جوش‌های قرمز و خارشی روز صورت و کف سر، آرنج و پشت زانوها ظاهر می‌شود.

چند راهکار برای جلوگیری از خشکی پوست، التهاب و اگزما:
هفته‌ای یک بار نوزاد را استحمام کنید تا روغن طبیعی پوستش حفظ شود.
استفاده از محصوات نوزاد را محدود کنید. در صورت ضرورت، فقط کمی لوسیون بچه به ناحیه خشک پوست  بزنید.
مطمئن شوید که فقط لباس‌های نرم به نوزادتان می‌پوشانید.
وقتی نوزاد واکنش حساسیتی نشان دهد، نتیجه‌اش ممک است جوش باشد. جوش‌های زیر پوشک ممکن است اگرما باشند و فقط جوش ناشی از پوشک نباشند. حساسیت به رنگ موجود در پوشک ممکن است باعث این واکنش باشد. از پوشک‌های بدون رنگ استفاده کنید تا جلوی این واکنش ها را قبل از وقوع شان بگیرید.
در مورد استفاده از لوسیون‌های طولانی مدت و کرم‌های درمان اگزما با متخصص کودک صحبت کنید. شاید نیاز به درمان نسخه‌ای داشته باشید.

مراقبت از پوست نوزاد: جوش های ناشی از پوشک
اکثر مواقع ، جوش‌های ناشی از پوشک به خاطر رطوبت پوشک کثیف ایجاد می‌شوند. اگر نوزاد بعد از استحمام به خوبی خشک نشود هم باعث بروز جوش می‌شود. گاهی اوقلت، باکتری ها یا عفونت باعث جوش زدن می‌شوند. کودکانی  که آنتی بیوتیک مصرف می‌کنند هم، مستعد عفونت هستند چون داروها باعث رشد قارچ می‌شوند.

اکثر انواع جوش‌های ناشی از پوشک نیازمند مراقبت‌های پزشکی نیستند. برای درمان این جوش‌ها و جلوگیری از مشکلات بیشتر پوست نوزادان باید:

پوشک را مکررا چک کنید.
قتی پوشک خیس یا کثیف می‌شود بلافاصله عوضش کنید.
محل پوشک را با شوینده‌ای ملایم و بدون بو و آب خالص بشویید. اگر جوش‌ها جدی هستند از یک بطری آب پاش برای شستن آن قسمت استفاده کنید تا دستتان به جوش‌ها نخورد.
از یک تکه پارچه نرم و تمیز به جای دستمال بچه استفاده کنید. عطر و الکل موجود در بعضی از دستمال‌ها باعث التهاب و خشکی بیشتر پوست نوزاد می شود.
کودک را با ملایمت خشک کنید و پارچه را روی پوستش نکشید. قبل از پوشاندن پوشک جدید، بگذارید قسمت پوشک با جریان هوا به خوبی خشک شود.
یک لایه وازلین یا پماد محافظ مانند دسیتین یا ویتامین آ د بزنید.
اگر از پودر بچه استفاده می‌کنید مراقب باشید که پودر روی صورت بچه نریزد. طلق یا نشاسته ذرت موجود در پودر بچه ممکن است باعث مشکلات تنفسی شود.
اگر جوش‌ها بعد از سه یا چهار روز از بین نرفتند به متخصص اطفال مراجعه کنید. اگر جوش‌ها بر اثر اگزما، باکتری و یا عفونت بودند به کمک پزشک نیازمند هستید.

پوست نوزادتان را نوازش کنید
نوازش و ماساژ پوست کودک بسار مهم است. ماساژ، مانند در آغوش کشیدن راهی برای نشان دادن عشق و محبت به کودک است. در واقع، تحقیقات نشان داده است که ابقای نوزاد به نوازش شدن توسط دیگران بستگی دارد چون نوازش هورمون‌ها را تحریک می‌کند، سیستم ایمنی را تقویت می‌کند و با بیماری‌ها مبارزه می‌کند. کودکانی که ماساژ داده می‌شوند، آرام‌تر هستند، بهتر می‌خوابند و کمتر گریه می‌کنند که آرزوی هر مادر و پدری است!

هیچ تکنیک خاصی برای ماساژ نوزاد وجود ندارد. یک زمین فرش شده در یک اتاق گرم پیدا کنید. کودک را روی یک پتو یا ملحفه بخوابانید. کمی روغن بچه یا لوسیون ملایم کف دستتان بزنید و آن را با مالش دستتان به هم گرم کنید. سپس با ملایمت آن را روی قفسه سینه و شکم کودک بمالید. سعی کنید با نوزادتان ارتباط چشمی برقرار کنید و با او حرف بزنید یا به آرامی برایش آواز بخوانید.

اگر کودک سر و صدا و بهانه‌گیری می‌کند، حتما برای ماساژ آماده نیست یا ماساژ خیلی سریع انجام می‌شود. پس باید با ملایمت رفتار کنید.وقتی که با نوزادتان می‌گذرانید بسیار مهم است.

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here

33 − 26 =