راه های جلوگیری از بارداری

امروزه روش های جلوگیری از بارداری بسیار متنوعی وجود دارد که آشنایی با هر کدام از آن ها شما را در انتخاب روش مناسب کمک می کند. انتخاب روش جلوگیری از بارداری یک انتخاب شخصی و البته نیازمند آگاهی و هوشیاری است. در ادامه اینفوسلامت شما را با انواع روش های جلوگیری از بارداری و میزان اثر بخشی آن ها آشنا می کند.
راه های جلوگیری از بارداری
روش های انسدادی
۱٫ کاندوم
کاندوم های لاتکس در زمان رابطه جنسی روی آلت تناسلی مرد را می پوشاند. روش استفاده از کاندوم به گونه است که با نگهداری مایع منی در خود و جلوگیری از ارتباط آن ها با تخمک بارور مانع بارداری می شود.
فایده استفاده از کاندوم این است که علاوه بر جلوگیری از بارداری، هر دو طرف را در برابر بیماری های مقاربتی (STDs) محافظت می کند.
کاندوم ها از لایه نازک لاتکس ساخته شده اند به همین دلیل گاهی در طول رابطه جنسی پاره می شوند. زمانی که کاندوم پاره می شود احتمال باروری افزایش می یابد.
برخی افراد به کاندوم های لاتکس آلرژی دارند و به جای آن از کاندوم های پلاستیکی استفاده می کنند.
کاندوم
۲٫ کاندوم زنان
کاندوم مخصوص زنان نیز از لاتکس ساخته شده است و شبیه به حلقه ای همراه با کیسه هستند. این کیسه داخل واژن قرار می گیرد در حالی که حلقه بیرون از بدن باقی می ماند تا در جای خود قرار بگیرد. این کاندوم ها مایع منی را در طول رابطه جنسی در خود نگه می دارند و مانع نفوذ آن به داخل بدن زن می شوند.
کاندوم زنانه نیز علاوه بر جلوگیری از بارداری، خطر ابتلا به بیماری های مقاربتی را کاهش می دهد.
کاندوم زنان نسبت به کاندوم های معمولی تاثیر کمتری داشته و برخی نیز با آن احساس راحتی نمی کنند.
۳٫ دیافراگم
این فنجان های کوچک از سیلیکون ساخته شده و داخل واژن و روی دهانه رحم قرار می گیرند تا از تماس مایع منی با تخمک های بارور جلوگیری کنند. آن ها به طور معمول همراه با ژل اسپرمیسیدال (spermicidal) به منظور افزایش کارایی و جلوگیری از حرکت اسپرم استفاده می شوند.
از آنجایی که بدن هر زن شکل متفاوتی دارد، برای اطمینان از اینکه سایز مناسبی دارند باید نصب شوند.  برای نصب دیافراگم می توانید از متخصص زنان این کار را بخواهید.
دیافراگم ها کاملا موثر بوده ولی مانع انتقال بیماری های مقاربتی نمی شوند.
روش های هورمونی
۱٫ قرص ضد بارداری
این قرص ها ترکیبی از هورمون استروژن و پروژسترون بوده و مانع آزاد شدن تخمک زن از تخمدان می شوند و با این روش موفق به جلوگیری از بارداری خواهد شد.
اگر قرص ضد بارداری درست مصرف شود کاملا موثر خواهد بود. قرص جلوگیری از بارداری باید توسط متخصص زنان و یا دکتر تجویز شود. این قرص ها برای تاثیر بهتر و بیشتر باید هر روز، راس ساعت مشخصی مصرف شوند. اگر چند روزی از مصرف این قرص ها غافل شوید ممکن است درست جواب ندهند.
البته ممکن است عوارض جانبی قرص ضد بارداری روی برخی از زنان اثر داشته باشد.
۲٫ آمپول ضد بارداری
اگر مایل نیستید قرص ضد بارداری مصرف کنید می توانید از این روش ها نیز استفاده کنید:
آمپول ضد بارداری یا دپوپروورا (Depo-Provera). این آمپول هر سه ماه یکبار روی بازو تزریق می شود. این روش برای جلوگیری از بارداری بسیار موثر بوده اما ممکن است روی برخی افراد عوارض جانبی داشته باشد.
۳٫ چسب ضد بارداری
این چسب ضد بارداری معمولا روی بازو، پشت یا ران قرار می گیرد. این چسب هورمون ها را از طریق پوست منتقل کرده و باید هر چند هفته یکبار عوض شود.
۴٫ حلقه های ضد بارداری
این حلقه ماهی یکبار داخل واژن قرار داده می شود. سپس حلقه شروع به تولید هورمون هایی می کند که مانع بارداری می شود.
۵٫ ایمپلنت ضد بارداری
میله کوچکی داخل بازو قرار داده می شود و این میله تا سه سال هورمون هایی را برای جلوگیری از بارداری تولید می کند. این میله باید توسط متخصص زنان یا دکتر تعبیه شود.
۶٫ دستگاه داخل رحمی (آی یو دی IUDs)
آی یو دی یک وسیله فلزی کوچک است که توسط دکتر یا متخصص زنان داخل رحم قرار داده می شود. یک نوع آی یو دی با ترشح هورمون ها کار کرده و دیگری از جنس مس است که روی تحرک اسپرم تاثیر گذاشته و مانع بارور شدن تخمک توسط آن ها می شود.
آی یو دی روش بسیار موثری بوده و نزدیک به ۱۲ سال کار می کند.
اگر نگران به هم خوردن سیکل قاعدگی خود هستید آی یو دی مسی گزینه مناسب تری برای شماست چرا که روی ترشح هورمون ها دخالت نمی کند.
روش جراحی
۱٫ عقیم کردن زن
در روش جراحی با بستن لوله های فالوپ عقیم سازی صورت می گیرد. این روش در جلوگیری از بارداری بسیار موثر است، اما معمولا در سنین پایین این کار انجام نمی شود چرا که برگشت پذیر نبوده و ممکن است فرد برای همیشه دچار ناباروری شود.
۲٫ وازکتومی
در این روش که به بستن لوله مردان نیز معروف است با مسدود کردن رگ هایی که اسپرم در آن ها جریان می یابد مانع ترکیب اسپرم با مایع منی می شوند. به همین دلیل در زمان انزال مرد، در مایع منی اسپرم وجود نداشته و دیگر قادر به بارور کردن زن نخواهد بود. وازکتومی می تواند در برخی موارد برگشت پذیر باشد اما تا زمانی که فرد تصمیم به عقیم شدن نداشته باشد نباید انجام شود.
جلوگیری از بارداری بعد از رابطه جنسی
جلوگیری از بارداری اورژانسی
این روش شامل دو قرص حاوی لوونورژسترل است که باید بعد از رابطه جنسی هر چه سریع تر مصرف شوند. هرچه سریع تر این قرص اورژانسی خورده شوند تاثیر بیشتری در جلوگیری از بارداری خواهند داشت. قرص ضد بارداری اورژانسی در همه داروخانه ها و مراکز پزشکی موجود است اما باید به خاطر داشته باشید که این روش نباید جایگزین سایر روش های جلوگیری از بارداری شود و باید به عنوان آخرین راه حل و چاره بعد از رابطه جنسی محافظت نشده استفاده شود.

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here