انواع عمل رینوپلاستی

عمل بینی دارای ویژگی‌های متعددی می‌باشد. بیشترین مزیت این جراحی در رفع نواقص و آسیب‌های اجتماعی است. البته این جراحی دارای معایبی نیز می‌باشد.

تاریخچه عمل بینی

به‌صورت کلی آنچه در رابطه با عمل بینی درگذشته اتفاق افتاده با آنچه امروزه اتفاق می‌افتد بسیار متفاوت می‌باشد. عمل بینی یا همان رینوپلاستی هزاران سال پیش در هند صورت می‌گرفته است و مردمان آن زمان از پوست پیشانی خود برای ترمیم پوست بینی استفاده می‌کردند. البته این کار زمانی اتفاق می‌افتاد که نوک بینی را جهت مجازات می‌بریدند و اطباء ناچار می‌شدند از این عمل برای ترمیم آن استفاده نمایند. اولین جراحی‌های بینی مربوط به قرن ۱۶ است که یک جراح ایتالیایی چنین عملی را به انجام رساند.

بعدازآن جراحان آلمانی اقدام به رینو پلاستی نمودند. فرد جوانی که اقدام به ترک اجتماع به دلیل بزرگ بودن بینی‌اش کرده بود را با جراحی و کوچک کردن بینی او به جامعه برگرداند. شایان ذکر است که تمامی اقدامات اولیه که با نام عمل بینی در اوایل این عمل صورت می‌گرفته است، بیشتر حکم جراحی ترمیمی بینی را داشته است و جراحی بینی به شکل امروزی مربوط به سال‌های اخیر در جهان و مخصوصاً ایران می‌باشد.

types-of-rhinoplasty

مزایای عمل بینی

معمولاً عمل بینی توسط افرادی اتفاق می‌افتد که یا از شکل بینی خود رضایت ندارند یا تمایل دارند که بینی خود را جراحی نمایند تا بتوانند در اجتماع حاضر شوند. البته دسته دیگری نیز از جراحی بینی برای برطرف نمودن معایب بینی و صورت خود استفاده می‌نمایند. از مزیت‌های بسیار مهم در این جراحی که توسط متخصصین حلق و بینی و یا جراحان پلاستیک اتفاق می‌افتد برای اصلاح مشکلات تنفسی و یا آسیب و نواقص مادرزادی است.

البته نمی‌توان از ویژگی‌های مهم عمل بینی گذشت. این عامل نیز از ویژگی‌ها و مزایای بارز جراحی بینی به‌حساب می‌آید. از دیگر مزیت‌های عمل بینی می‌توان به افزایش اعتمادبه‌نفس در میان مردم اشاره نمود. بسیاری از افراد بنا بر نواقصی که در بینی خود مشاهده می‌نمایند کمتر در اجتماع حضور می‌یابند. ازاین‌رو کمتر در میان مسائل و تنش‌های اجتماعی قرار می‌گیرند و این موضوع باعث عدم پیشرفت اجتماعی آن‌ها می‌شود. با یک عمل زیبایی بر روی بینی می‌توان این مشکل بزرگ را برطرف نمود.

types-of-rhinoplasty

معایب عمل بینی

عمل رینوپلاستی یا همان عمل بینی دارای عوارضی است که اصطلاحاً به آن معایب جراحی گفته می‌شود. البته بسیاری از جراحی‌ها دارای عوارض می‌باشند و جراحی بینی نیز از این قاعده مستثنی نیست. آسیب‌ها و همچنین باریک شدن نوک بینی و بالا رفتن ناهنجار نوک بینی از معایب بزرگ جراحی بینی به شمار می‌رود. البته آسیب‌هایی که به پوست بینی می‌رسد یا کوچک شدن بیش‌ازحد پره‌های بینی را می‌توان جزء موارد دیگر معایب بینی دانست.

البته با توجه به چگونگی عمل بینی توسط بهترین جراح زیبایی بینی، می‌توان به میزان کمتر و یا بیشتر معایب این جراحی اشاره نمود. به‌صورت کلی چند عامل باعث بالا رفتن عوامل معایب بینی می‌شود، ازجمله عدم مراجعه به پزشک مناسب و یا عدم حضور در کلینیک و یا بیمارستان مجهز را می‌توان از این عوامل دانست. به‌صورت کلی هرساله از معایب جراحی بینی کاسته می‌شود، به دلیل این‌که از ابزارهای مناسب جهت این جراحی استفاده می‌گردد. 

 

انواع عمل بینی

رینوپلاستی یک عمل جراحی است که به دو منظور انجام می شود. اول، به منظور بهبود ظاهر بینی. هدف از این عمل به دست آوردن بینی با ظاهری زیباتر است که با سایر اعضای صورت هماهنگی و تناسب بیشتری دارد. دوم، به منظور بر طرف کردن انسداد مسیر هوایی بینی برای تنفس راحت تر. در اغلب موارد جنبه های زیبایی (بهبود ظاهر بینی) و عملکردی (رفع انسداد مسیر تنفس بینی)، هر دو با هم طی یک عمل جراحی انجام می شوند.

در زیر به برخی علل که باعث می شود فرد عمل جراحی بینی را انتخاب کند، اشاره شده است:

 • بینی، طی ضربه یا تصادف اخیر موجب شکستگی یا آسیب شده است.

 • بینی، کج یا دارای انحراف است.

 • بر روی بینی برآمدگی یا قوز وجود دارد.

 • بینی، زیادی بزرگ و یا زیادی کوچک است.

 • نوک بینی، زیادی گرد، پهن و یا ناهموار است.

 • پس از عمل جراحی شکاف لب که قبلا انجام داده اید، بینی نیاز به تغییر دارد.

 سن مناسب برای انجام عمل رینوپلاستی

مطالعات نشان می دهد که سن حداقل ۱۷ سالگی برای انجام عمل رینوپلاستی مناسب است، چون در این سن ساختارهای بینی تقریبا به طور کامل شکل گرفته اند و شکل اسکلت استخوانی صورت پس از این سن، دیگر تغییر چندانی نخواهد کرد. به ندرت ممکن است این عمل جراحی زودتر از این سن انجام شود؛ در این صورت جراح در مورد احتمال این که در آینده دوباره به عمل جراحی نیاز پیدا کنید، صحبت خواهد کرد.

افراد مناسب برای استفاده از این  روش

شما ممکن است به یکی از دلایل زیر، کاندیدای مناسبی برای عمل رینوپلاستی باشید:

 • مدتی است که به بهبود ظاهر بینی خود فکر می کنید.

 • جراحت و یا عفونت، موجب تغییر شکل بینی شما بیش از ۱۲ ماه پیش شده است.

 • در سنین پایین تر، به دلیل یک نقص مادرزادی مثل شکاف لب، تحت عمل جراحی قرار گرفته اید و اکنون حداقل ۱۷ سال سن دارید و می خواهید بدشکلی ایجاد شده در بینی تان به دلیل اصلاح آن نقص، برطرف شود.

 • افزایش سن در شکل بینی تان تاثیر گذاشته است؛ مثلا ممکن است احساس کنید که نوک بینی تان افتادگی پیدا کرده است.

 • در تنفس از راه بینی، به دلیل انسداد مسیر هوایی بینی، دچار مشکل هستید و استفاده از دارو (اسپری بینی) برای مدت طولانی اثر بخش نیست.

 • می توانید انسداد مسیر هوایی بینی تان را با فشار دادن نوک بینی و یا کشیدن گونه ها به اطراف، تا حدودی برطرف کنید.

رینوپلاستی چگونه انجام می شود؟

دو تکنیک اصلی برای انجام عمل جراجی رینوپلاستی وجود دارد:

رینوپلاستی بسته

در این روش هیچ برشی بر روی پوست زده نمی شود و از طریق برش های ایجاد شده در داخل سوراخ های بینی می توان به ساختارهای درونی بینی دسترسی داشت. وقتی که اصلاح ساختارهای استخوانی و غضروفی بینی پایان یافت، این برش ها توسط بخیه بسته می شوند.

رینوپلاستی باز

در این روش، برش کوچکی در عرض کلوملا زده می شود. نوار باریک بین سوراخ های بینی را کلوملا گویند. این برش به همراه برش هایی در درون سوراخ های بینی ایجاد می شود. سپس پوست نوک بینی با دقت بالا برده می شود و تغییرات لازم بر روی استخوان ها و غضروف های بینی اعمال می شود. در پایان عمل، پوست سر جای خود قرار داده می شود و برش های ایجاد شده، توسط بخیه های بسیار ظریف، بسته می شود. زخم ایجاد شده بر روی پوست بین سوراخ های بینی به زودی ترمیم می شود و جای زخم آن در اغلب موارد به سختی قابل مشاهده خواهد بود.

 تفاوت های روش رینوپلاستی باز و بسته

اغلب متخصصین زیبایی معتقدند که با استفاده از هر دو تکنیک رینوپلاستی بسته و باز، می توان به نتایج خیلی خوب دست یافت.مزیت های روش بسته این است که جای زخمی در خارج بینی ایجاد نخواهد شد و نیاز به پیوند غضروف، طی این روش، کاهش خواهد یافت. مزیت های روش باز این است که طی عمل امکان مشاهده و دسترسی به ساختارهای درونی بینی بیشتر خواهد بود و آموزش جراحان در حال تعلیم، بهتر صورت خواهد گرفت. اغلب جراحان معتقدند که انتخاب تکنیک باز یا بسته، اهمیت زیادی ندارد. جراحان با تجربه می توانند از طریق هر دو روش نتایج خیلی خوبی به دست آورند. جراح شما باید برای شما توضیح دهد که چرا از تکنیک باز یا بسته در مورد شما استفاده خواهد کرد.

types-of-rhinoplasty

عوارض و خطرات

رینوپلاستی یک روش فنی دشوار است. به منظور به دست آوردن نتایج مطلوب، نیاز به تخصص و تجربه است. شایع ترین اثر نامطلوب عمل جراحی بینی، ناصافی روی بینی، نارضایتی از ظاهر بینی و یا عملکرد بینی (تنفس) است. در این صورت ممکن است به عمل جراحی ثانویه برای به دست آوردن نتایج مطلوب نیاز باشد. عمل جراحی ثانویه ممکن است بسیار جزئی باشد و برخی ممکن است به صورت سرپایی و تحت بی حسی موضعی انجام گیرد. نیاز به عمل جراحی ثانویه بر کیفیت پایین عمل جراحی اولیه دلالت ندارد. حتی در مورد باتجربه ترین جراحان، نرخ عمل های جراحی ثانویه، ۵% است. معمولا عمل جراحی ثانویه پس از گذشت یک سال یا بیشتر از عمل جراحی اول، انجام می شود. سایر عوارض جراحی بینی به ندرت اتفاق می افتد. به هر حال جراح شما باید در مورد عوارض احتمالی این عمل، با شما صحبت کند. این عوارض شامل موارد زیر می شوند:

خونریزی: ممکن است پس از عمل اتفاق افتد و تا بیش از ۴ هفته ادامه پیدا کند. در اکثر موارد خونریزی جزئی است، اما اگر بینی تان به طور غیر قابل کنترل دچار خونریزی شد، باید به جرراحتان مراجعه کنید.

عفونت: خطر ایجاد عفونت پس از عمل رینوپلاستی بسیار کم است. چنانچه تورم، قرمزی و درد افزایش یافت و یا پس از عمل جراحی دچار تب شدید، به جراحتان اطلاع دهید.

ایجاد اسکار (جای زخم): اگر تحت عمل جراحی بینی به روش بسته قرار گرفته باشید، جای زخم های ایجاد شده، درون بینی شما پنهان خواهند بود. اگر عمل جراحی به روش باز انجام شده است، جای زخم کوچکی بین سوراخ های بینی تان ایجاد خواهد شد. به ندرت، این جای زخم به خوبی ترمیم نمی شود و جای زخم محسوسی را بر جای می گذارد که در این صورت، نیاز به رفع جای زخم دارد.

تغییر رنگ : پس از عمل، ممکن است اطراف چشم و به ندرت روی بینی، کبودی ایجاد شود. کبودی بینی معمولا پس از ۲ تا ۴ هفته کاهش می یابد. به ندرت رنگ پوست بینی تیره و یا قرمز می شود که این تغییر رنگ ممکن است به مدت بیش از یک سال باقی بماند.

از دست دادن حس بویایی: این امر به ندرت پس از عمل جراحی بینی اتفاق می افتد و معمولا همیشه موقتی است و پس از ۶ تا ۱۲ ماه برطرف می شود.

بی حس شدن بینی: بینی، پس از عمل جراحی کمی بی حس خواهد شد و تقریبا همیشه موقتی است. این بی حسی معمولا پس از ۶ تا ۱۲ ماه برطرف می شود.

اکستروژن ایمپلنت: بسیاری از جراحان از غضروف خود فرد به عنوان پروتز برای پیوند به بینی او استفاده می کنند، اما گاهی از پروتزهای ساخته شده از مواد مصنوعی استفاده می شود. این پروتزهای مصنوعی به ندرت ممکن است از جای خود بیرون بزنند و ایجاد بدشکلی کنند.

آیا ممکن است که نیاز به عمل جراحی ثانویه باشد؟

عمل جراحی بینی یک روش بسیار مشکل است. باید در نظر داشته باشید که ۱ تا ۲ سال طول می کشد تا بینی تان کاملا ترمیم شود و فرم نهایی اش را بگیرد. اگر پس از عمل جراحی، در بینی تان بد شکلی یا عدم تقارن ایجاد شد، جراح شما توصیه خواهد کرد که ۶ تا ۱۲ ماه صبر کنید تا ترمیم به طور کامل صورت گیرد. اگر پس از این مدت هنوز این بدشکلی و یا نامتقارنی بینی وجود داشت، باید در مورد گزینه های موجود، با جراح صحبت کنید. سن نیز می تواند بر شکل بینی شما تاثیر بگذارد و با افزایش سن شما، ممکن است تغییراتی در دراز مدت، در بینی ایجاد شود

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here

− 1 = 5