انواع شبکه اجتماعی و تاثیر آن بر روح و روان ما

انواع شبکه اجتماعی و تاثیر آن بر روح و روان ما
انواع شبکه اجتماعی و تاثیر آن بر روح و روان ما

نی نی تایم: داخل اتوبوس یا مترو که می‌شوی از هر پنج نفر لااقل ۲ نفر سرگرم گوشی همراهشان هستند. هر از گاهی یکی با خواندن متنی در کانال مورد علاقه‌اش لبخندی می‌زند؛ آن یکی هم در حال تماشای فیلم عروسی لورفته فلان شخصیت معروف است و توجه بغل‌دستی‌اش را نیز جلب می‌کند. در این شلوغی‌ها، بازار شایعات و رد و بدل کردن اخباری که از شبکه‌های مختلف مجازی دست‌چین می‌‌شود گرم است. این وسط پیدا کردن حقیقت مثل پیدا کردن یک سوزن داخل انبار کاه است. با این مطلب همراه باشید باانواع شبکه اجتماعی و تاثیر آن بر روح و روان ما بیشتر اشنا شوید.

تاثیر شبکه‌های اجتماعی بر سبک زندگی

گفتنش خیلی راحت است که استفاده از شبکه‌های اجتماعی اعتیاد می‌آورد اما شاید ندانیم تاثیر منفی شبکه‌های اجتماعی فقط اعتیاد چک کردن تلگرام، اینستاگرام و شبکه‌هایی نظیر آن نیست. تاثیر شبکه‌های اجتماعی بر سبک زندگی انسانها آنقدر متنوع و زیاد است که به جرأت می‌توان گفت شنیدن آن هوش از سرتان می‌‌برد.
در زمینه تاثیرات منفی شبکه‌های اجتماعی تحقیقات زیادی انجام شده است. یکی از عمده‌ترین تاثیرات منفی شبکه‌های اجتماعی، ایجاد استرس، بی‌خوابی، افسردگی، میل به استفاده از مواد مخدر و سیگار، عدم تمرکز و پایین آمدن راندمان کاری، منزوی شدن افراد و نهایتا ضعف در برقراری ارتباط بصورت رودررو و کلامی است.
یک روز خبر ترکیب وایتکس با شیر، خوره به جان آدم‌ها می‌اندازد، یک روز دیگر هم شایعه قحطی آرد، دوستداران کانال‌های تلگرامی یا دیگر شبکه‌های مجازی را درگیر خود می‌کند. به همین ترتیب شایعات و اخبار ضد و نقیض مثل آب خوردن تنها با یک اشتراک گذاری ساده در بین مردم انتشار پیدا کرده و استرس و ناامنی را مهمان خانه‌هایشان می‌کند.

 

تاثیر منفی شبکه‌های اجتماعی در زبان

تاثیر منفی شبکه‌های اجتماعی به همین‌ها ختم نمی‌شود. کافی است فقط یک نفر بر حسب اشتباه یا شاید هم تعمدی یک واژه را سرو ته بنویسد و یا از خودش یک سبک خاص نوشتن اختراع کند، مثلا آخر جملات یک چیزی اضافه کند و وقتی می‌‌خواهد علاقه‌اش را به کسی نشان دهد بنویسد:« دوستت دارم که» حالا همین کلمه اضافه «که» مثل نقل و نبات همه جا پیدا می‌‌شود و خیلی‌ها فکر می‌کنند همین جناب اضافه «که» یک جورایی کلاس جملاتشان را حفظ می‌کند و خدایی ناکرده برچسب عقب افتاده و زبانم لال بی‌کلاس به آنها داده نمی‌شود. به همین ترتیب رسم الخط و گرامر زیبای فارسی که زحمت فراوانی برای حفظ آن کشیده شده، می‌رود که آرام آرام فراموش و بی‌ارزش شود.
جالب اینجاست حتی آنهایی که متفاوت و درست هم فکر می‌کنند وقتی تعداد بی‌شمار اینگونه جملات را در شبکه‌های مجازی می‌بینند به درست بودن تفکرشان هم شک دارند. این نشان می‌دهد قوه تفکر مستقل با وجود شبکه‌های اجتماعی دارد کمرنگ و کمرنگ‌تر می‌شود. آدم‌ها آن‌چیز را الگو قرار می‌دهند که بیشتر می‌بینند و می‌شنوند.

آدمهای عجول، محصول شبکه‌های اجتماعی

وقتی از سرتاسر دنیا اخبار متنوع را در یک کانال خبری نامعتبر که حتی نویسندگانش را هم نمی‌شناسید، دریافت کنید و به خودتان زحمت تحقیق بیشتر در موتورهای جستجو گر و کنترل صحت خبر در رسانه‌های معتبر را ندهید، آن وقت دیگر ذهنتان دلش می‌خواهد همین سرعت را در هرچیزی حفظ کند.
صف نانوایی یا خودپرداز هم که بایستید با یک اشتباه نفر جلویی زود آمپرتان بالا می‌رود و نداشتن وقت را بهانه می‌کنید. تقصیر خودتان هم نیست عادت کرده‌اید در یک چشم بر هم زدن اخبار را دریافت کنید. آن وقت است که دیگر حوصله کسی را ندارید، تا تاخیری کوچک اتفاق می‌افتد؛ به جای صبر، گلایه می‌کنید و در خوش بینانه ترین حالت باز هم به شبکه‌های اجتماعی که عضوشان هستید پناه می‌برید.

خودتان را با کسی مقایسه نکنید

زن و شوهری را در نظر بگیرید که بعد از یک روز سخت کاری بر سر یک موضوع ساده یا شاید هم بزرگ مشاجره کرده‌اند. بعد از تخلیه هیجانی به جای صحبت کردن و حل مساله، هرکدام با سکوت از صحبت با یکدیگر امتناع می‌کنند. زن به شبکه‌‌های اجتماعی پناه می‌برد. یکی از دوستانش پست جدیدی گذاشته که توجه زن را به خودش جلب می‌کند؛ یک عکس خانوادگی شاد و خندان که زیرش نوشته شده :« من چقدر خوشبخت هستم». زن اعصابش بهم می‌ریزد. هرچقدر صفحات مختلف را زیر و رو می‌کند احساس بدتری پیدا می‌کند. با خودش می‌گوید:« همه انسان‌ها شاد هستند الی من».
او فکر می‌کند که لیاقت بهترین‌ها را دارد اما همسرش او را درک نمی‌کند. زن مگر از همکار یا دوستش چه کم دارد که باید یک زندگی ساده را تحمل کند. با همین فکرها جرقه برای شروع یک جنجال بزرگ‌تر زده می‌شود.
همین مثال ساده نشان می‌‌دهد یکی دیگر از پیامدهای منفی شبکه‌های اجتماعی سطحی نگر شدن آدم‌هاست. شما فقط ظاهر آدم‌ها را می‌بینید و مدام در حال قضاوت کردن زندگی خود و دیگران هستید. مطمئن باشید کسی لحظات تلخ و سیاه خود را به این راحتی داخل فضای مجازی جار نمی‌زند.

استفاده از شبکه های اجتماعی

اینفلوئنسرهای ایرانی

اسم این واژه را حتما شنیده‌اید. اینفلوئنسرها به افراد تاثیرگذار ومشهور در شبکه‌های اجتماعی گفته می‌شود. همان‌هایی که با تعداد فالوئرهای زیاد و جذب افراد سطحی‌نگر می‌توانند به راحتی کالا یا خدماتی را تبلیغ کنند. بسیاری از شرکت‌ها از اینفلوئنسرها برای تبلیغات خود استفاده می‌کنند. متاسفانه خیلی‌‌ها وقتی با کسی رو به رو می ‌شوند که دنبال کنندگان زیادی دارد دیگر سطح سواد و جایگاه اجتماعی آن فرد برایشان مفهومی ندارد. شرکت های تبلیغاتی به خوبی از این موضوع مطلع هستند به همین دلیل هزینه زیادی را صرف تبلیغ در صفحات مجازی اینفلوئنسرها می‌کنند. در این میان ممکن است یک اینفلوئنسر به خاطر داشتن دنبال کنندگان زیاد، خیلی راحت حرفش را در مورد بد بودن یا خوب بودن یک برند به کرسی بنشاند. یادتان باشد اولویت اینفلوئنسر‌ها منافعی است که با شرکت‌های تبلیغاتی دارند نه شما.

اینفلوئنسرهای خوب هم وجود دارند

اما نمی‌توان گفت که اینفلوئنسرها مطلقا بد هستند، چون بی‌شک نمونه‌های خوب و مثبت هم می‌توان در بینشان یافت. اما تبلیغ سبک زندگی لاکچری و به تصویر کشیدن آن و همچنین الگوهای رفتاری نادرست و غیراخلاقی توسط برخی اینفلوئنسرها می‌تواند باعث گسترش یک فرهنگ غلط در بین افرادی که نحوه درست استفاده از شبکه های اجتماعی را ندارند شود. این خطر در مورد نوجوانان و کودکان بیشتر حس می‌شود.

چه باید کرد؟

حتی الامکان با افرادی پیوندهای شبکه‌ای داشته باشید که با آنها ارتباط رودررو دارید.

  • قبل از به اشتراک گذاشتن یک خبر، در رسانه‌های معتبر صحت آن را جویا شوید. در این مورد حتما به تاریخ خبر نیز توجه کنید. بعضی از اخبار با وجود اینکه درست هستند اما مربوط به گذشته هستند.

  • هرگز غریبه‌ها را وارد فضای شخصی خود نکنید.

  • زمان استفاده از شبکه‌های اجتماعی را در طول روز برای خود و فرزندانتان محدود کنید.

  • در حالت احساسی یا وقتی هیجان ‌زده هستید عکس یا جمله‌ای به اشتراک نگذارید، چون ممکن است بعدها پشیمان شوید.

  • در زندگی دیگران خصوصا در فضاهایی مانند اینستاگرام سرک نکشید.

  • ملاک اعتبار یک فرد را بر مبنای تعداد دنبال کنندگان او نگذارید یادتان باشد که در بیشتر اوقات تعداد فالوئرها با پرداخت هزینه‌ به صورت مجازی بالا می‌رود.انواع شبکه اجتماعی و تاثیر آن بر روح و روان ما

پیشینه پژوهش های انجام شده در رابطه با موضوع تحقیق

ضمن بررسی های به عمل آمده پیرامون موضوع تحقیق دریافتیم که تحقیقات بیشماری پیرامون موضوع انجام گرفته است که در ادامه برخی از مهمترین آن ها را ارایه می دهیم:

– پیشینه خارجی تحقیق

۱- در سال ۲۰۰۳ تحقیقی با عنوان «مصرف رسانه های جمعی در میان نوجوانان» توسط جمعی از پژوهشگران اسپانیایی جهت توصیف مصرف رسانه های جمعی (تلویزیون، تلفن های همراه، کامپیوتر، اینترنت و بازی های ویدئویی) در میان نوجوانان و تجزیه و تحلیل تأثیرات آن بر روی سلامتی و پیشرفت آن ها صورت پذیرفته است. در این تحقیق که به روش پیمایشی صورت گرفته است، از نمونه ای آماری شامل ۸۸۴ نوجوان ساکن شش شهر ایلات کانتابریای اسپانیا که بین ۱۴ تا ۱۸ سال سن داشتند و در مقاطع سوم و چهارم دبیرستان مشغول تحصیل بود ه اند، استفاده شده است. یافته ها نشانگر این هستند که نوجوانان در طول ایام هفته بطور میانگین ۳ ساعت در روز و در روزهای تعطیل آخر هفته نیز بطور میانگین ۲/۳ ساعت در روز را به تماشای تلویزیون می پرداختند. استفاده آن ها از کنسول های بازی نیز بطور میانگین ۶۹/۰ در روز ( ۴۱ دقیقه) در طول هفته و ۰۹/۱ ساعت در روز ( ۶۵ دقیقه) در تعطیلات آخر هفته را شامل می شود. این افراد از اینترنت نیز به میزان ۸۳/۰ ساعت ( ۴۹ دقیقه) در روز در طول ایام هفته و ۱۵ / ۱ ساعت در روز ( ۶۹ دقیقه) در تعطیلات آخر هفته استفاده می کنند. ۲/۸۷ درصد نوجوانان دارای تلفن همراه هستند (این آمار در برگیرنده ۶ /۹۱ درصد دختران ۴/۸۲ درصد پسران می باشد). نوجوانان بطور میانگین در سن ۱۳ سالگی اولین تجربه کار با تلفن همراه را کسب کرده اند. هزینه ماهانه تلفن همراه برای دختران بالغ بر۱۵ واحد پولی و برای پسران بالغ بر ۱۰ واحد پولی می شود و همچنین از تلفن های همراه نیز غالباً برای ارسال پیامک بهره گرفته می شود. تقریباً نیمی از نوجوانان ( ۴/۴۶ درصد) تلفن همراه خود را با خود به دبیرستان می برند و آمارها نشان می دهند که بطور میانگین در میان اعضای خانواده های آن ها حداقل سه تلفن همراه وجود دارد. اکثر آن ها ( ۱/۸۲ درصد) علاقمند به گشت و گذار در اینترنت می باشند اما در این میان پسران ترجیح می دهند که بیشتر به گشت و گذار و دانلود بازی بپردازند و دختران علاقه بیشتری به چت و ارسال ایمیل از خود نشان می دهند. ۶۲ درصد نوجوانان به کافینت رفته اند و ۸/ ۴۰ درصد آن ها، بویژه پسران (۳۳ درصد از پسران در مقابل ۷ / ۷ درصد از دختران)، نیز از وب سایت های پرونوگرافی بازدید کرده اند. درحدود دوسوم از نوجوانان ( ۵/۷۱درصد)، بویژه پسران ( ۸۷ درصد از پسران در مقابل ۵۷ درصد دختران)، از کنسول بازی های ویدئویی برخوردار بوده اند. علاوه براین آن ها بطور میانگین از سن ۸/۸ سالگی بازی با این وسایل را آغاز کردند. در این خصوص پسران بیشتر ترجیح می دهند که بازی های تیراندازی، مبارزه ای، ورزشی و اتومبیل رانی را انجام دهند. در مقابل این امر دختران به بازی های ماجراجویانه علاقمند هستند. تقریباً یک چهارم این نوجوانان (۲/۲۲ درصد) پول خود را صرف بازی های ویدئویی و کافینت ها می کنند. (پسران بطور میانگین ۰۶/۲۷ درصد واحد پولی در ماه و دختران ۸۱/۱۶ واحد در ماه).

محققان این پژوهش معتقدند که بطور کلی متخصصان امور اجتماعی و بخصوص متخصصان امور بهداشت و سلامت می بایست که آموزش های بهداشتی در مورد مصرف رسانه های جمعی را از طریق تشویق و تعلیم نوجوانان در مورد استفاده معقولانه از این وسایل افزایش دهند. آن ها در ادامه می افزایند که والدین باید محدودیت استفاده کمتر از دو ساعت را برای استفاده از رسانه های جمعی برای نوجوانان خود اعمال کرده و از اینکه این وسایل در اتاق خواب آن ها وجود داشته باشد ممانعت بعمل آورند. همچنین معتقدند که والدین می بایست که نوجوانان خود را در مورد بازی های ویدئویی دسترسی به اینترنت و کاربرد ایمیل آموزش داده و بر آن نظارت کنند(۲۰۰۳ Sanz, Figuero et al).
۲-پژوهش «مطالعه در باب مصرف رسانه» توسط میلوارد براون از اعضای اتحادیه ای اروپایی تبلیغات تعاملی در اکتبر سال ۲۰۰۴ انجام گرفته است. هدف از انجام این پژوهش ارزیابی نحوه تخصیص زمان شهروندان اروپایی نسبت به مصرف رسانه هایی چون تلویزیون، رادیو، روزنامه، مجله و اینترنت بوده است. محقق در اجرای پژوهش خود از نمونه آماری ۷۰۰۰ نفری ذیل بهره برده و برای جمع آوری داده ها نیز از انجام مصاحبه تلفنی با هریک از این افراد استفاده نموده است.

• تعداد ۱۰۰۰ نفر از هر یک از کشورهای بریتانیا، فرانسه، آلمان، اسپانیا و ایتالیا
• تعداد ۵۰۰ نفر از هر یک از کشورهای بلژیک و هلند
• تعداد ۳۳۳ نفر از هریک از کشورهای دانمارک، سوئد و نروژ
یافته های برآمده از این تحقیق اشاره می کنند که در حال حاضر تقریباً نیمی از اروپاییان (۴۸ درصد) از اینترنت استفاده به عمل می آورند. ضریب نفوذ اینترنت در بازارهای اروپای شمالی بالا بوده و بطور میانگین دوسوم پاسخگویان در این بازارها به اینترنت دسترسی داشته اند. ضریب نفوذ اینترنت در کشور هلند نیز تقریباً به همین میزان می باشد. این در حالی است که کمترین ضریب نفوذ اینترنت که ۳۴ درصد می باشد مربوط به کشور اسپانیا است. نیمی از افراد مورد مطالعه کمتر از پنج ساعت از وقت خود را در هفته صرف اینترنت می نمایند. در مقابل ۱۰ درصد از این افراد بیش از ۲۶ ساعت از زمان خود را در هفته به استفاده از اینترنت می گذرانند. تلویزیون با مصرف میانگین پنج روز در هفته به عنوان پرمصرف ترین رسانه شناخته می شود بطوریکه از تمام اوقاتی که اروپائیان صرف انواع رسانه ها می کنند. تلویزیون با ۳۳ درصد بالاترین سهم را نصیب خود کرده، پس از آن رادیو با ۳۰ درصد رتبه دوم را از آن خود ساخته است. در رده های سوم و چهارم و پنجم نیز به ترتیب اینترنت با ۲۰ درصد، روزنامه ها با ۱۱ درصد و مجلات با ۸ درصد جای گرفته اند.

۳- در آسیا، در تایوان (ینگ و تونگ ۲۰۰۴) کره (ونگ ، لی و چنگ، ۲۰۰۳)، هندوستان(نلوا و اناند ۲۰۰۳) و هنگ کنگ (چک و لیونگ ۲۰۰۴) پژوهش هایی در زمینه اعتیاد به اینترنت انجام شده است. سندرز وهمکاران (۲۰۰۰) در پژوهشی نشان دادند که استفاده مداوم از اینترنت با افسردگی و انزوای اجتماعی نوجوانان همراه است. بولن و هری (۲۰۰۰ ، به نقل از معیدفر و همکاران، ۱۳۸۴) به این نتیجه رسیدند که هرچه جوانان زمان بیش تری را با اینترنت سر کنند، درمقابل از میزان زمانی که صرف محیط اجتماعی واقعی شان خواهند کرد، کاسته خواهد شد.
۴- یانگ (۱۹۹۸) در مطالعه ای که انجام د اد، دریافت که ۸۰ درصد از پاسخ گویان، کاربران وابسته به اینترنت بودند که انگاره های رفتار معتادانه قابل توجهی را از خود بروز دادند. وی خاطر نشان می سازد که وابستگی به اینترنت، گسست ها و انقطاع های شدیدی در زندگی تحصیلی، اجتماعی، مالی و شغلی مشارکت کنندگان ایجاد کرده است.

۵- در مطالعه شوتون (۱۹۹۷) مشخص شد که کاربران کامپیوتر، تمایل چندانی به یادگیری مهارت های اجتماعی از خود نشان نمی دهند.
۶- موراهان و همکاران(۲۰۰۰) برای سنجش میزان شیوع و رابطه آسیب شناختی استفاده از اینترنت بین دانشجویان دانشگاه تایوان، به این نتیجه رسیدند که مردان به طور متوسط نمرات بالاتری را در علایم آسیب شناسی استفاده از اینترنت نسبت به زنان به دست آوردند.
۷- تامپسون (۱۹۹۵) به مطالعه اختلالات اعتیاد اینترنتی در بین مردم پرداخت . بر اساس نتایج مطالعه ایشان، ۷۲ درصد از پاسخ گویان اذعان به وجود نوعی اعتیاد و یا وابستگی به اینترنت در خود داشته اند و ۳۳ درصد از آن ها نیز به اثرات سوء استفاده از اینترنت بر زندگی شان اشاره کرده اند.
۸- گرینفلد (۱۹۹۸) در مطالعه ای که روی کاربران اینترنت انجام داد، پی برد که ۷/۵ درصد از نمونه تحقیق وی دارای معیار استفاده غیر ارادی از اینترنت بودند. از میان این افراد، عمده ترین مواد مصرفی اینترنت عبارتند از: اتاق های چت، هرزه نگاری، خرید آن لاین و نامه الکترونیکی، هم چنین، حدود یک سوم از مشارکت کنندگان در این مطالعه اظهار داشته اند که آن ها از اینترنت به عنوان یک روش فرار از وضع همیشگی ویا تغییر خلق و خوی شان استفاده می کنند.
۹- بولن و هری (۲۰۰۰ ، به نقل از معیدفر و همکاران، ۱۳۸۴) در مطالعه خود به این نتیجه رسیدند که هر چه جوانان زمان بیشتری را با اینترنت سر کنند، در مقابل از میزان زمانی که صرف محیط اجتماعی واقعی شان خواهند کرد، کاسته می شود. به علاوه آن که جوانان معتاد به اینترنت همانند سایر معتادان، دچار علایم و شاخصه های اعتیاد مشخص هستند. بر اساس نتایج مطالعه اندرسون (به نقل از ولس، ۱۳۸۲) به روی دانشجویان، ۱۰ درصد از پاسخ گویان دارای معیارهای وابستگی به اینترنت بوده و اکثریت کسانی هم که استفاده اعتیادی از اینترنت داشتند، مرد و از دانشجویان رشته های فنی بوده اند.
۱۰- زی هورجاناتان جی (۲۰۰۱) تأثیر اینترنت را در زمینه اجتماعی از سه بعد کارکرد خانواده، فعالیت های اوقات فراغت، آزادی های فردی و پنهان کاری مورد بررسی قرار داده اند. در مورد کار کرد خانواده، فعالیت با اعضای خانواده است که بین استفاده کنندگان و عدم استفاده کنندگان تفاوت معنی داری بوجود می آورد. در مورد اوقات فراغت سه متغیر از پنج متغیر که مربوط به روزنامه خواندن، گوش دادن به رادیو و تماشای تلوزیون، ارتباط با دوستان، در بین استفاده کنندگان و کسانی که از اینترنت استفاده می کنند تفاوت معنی داری وجود دارد ، تأثیر بر آزادی های مدنی مربوط به خشونت و محتوی وقیع و به دست آوردن نوع دوستان است، که در بین استفاده کنندگان و عدم استفاده کنندگان تفاوت معنی داری وجود دارد.
۱۱- می توان به تحقیق لیونگ و لی اشاره کرد. این دو نفر در بخشی از مطالعات خود به بررسی تأثیر فعالیت های اینترنتی و فعالیت های فراغتی بر حمایت اجتماعی و کیفیت زندگی پرداختند. حجم این مطالعه ۱۱۹۲ نفر از افراد ۱۵– ۶۴ هنک کنگ در سال ۲۰۰۲ بوده است. اطلاعات این تحقیق با استفاده از پرسشنامه ساخت یافته جمع آوری شده است. در این مطالعه فعالیت های فراغتی به دو دسته فعالیت های مردم محور و مکان محور تقسیم شده اند. از جمله فعالیت های مردم محور می توان به تعاملات اجتماعی با خانواده و دوستان نام برد و از جمله فعالیت های مکان محور نیز می توان از گردش در پارک، حضور در مکان های تفریحی و ورزشی یاد کرد. اما در نتایج تحقیق شاهد هستیم که چهار عامل بر رفتار کسانی که فراغت خود را به اینترنت اختصاص می دهند، اثر گذار هستند: لذت جویی، اجتماعی بودن، جستجوی اطلاعات، تجارت الکترونیک. نتایج تحقیق نشان می دهد که ابعاد لذت جویی، اجتماعی بودن، جستجوی اطلاعات با بعد اطلاعاتی و احساسی حمایت اجتماعی به طور معنا داری ارتباط داشته اند. لذت جویی با بعد تعامل اجتماعی حمایت اجتماعی رابطه معنی دار داشته است. بعد اجتماعی بودن با کیفیت زندگی رابطه معکوس و معنی دار داشته است. شاید توضیح این یافته این باشد که افرادی که وقت زیادی صرف ارتباط برقرار کردن از طریق اینترنت و صحبت کردن درباره احساسات شخصی شان می کنند، از فعالیت های ارزشمند دیگر نظیر فعالیت های فراغتی، ارتباطات اجتماعی، خواب و … باز می مانند و لذا کیفیت زندگی آن ها پایین می آید.

نتایج در خصوص فعالیت های فراغتی نشان می دهد که بعد اطلاعاتی و احساسی حمایت اجتماعی با فعالیت های فراغتی مردم محور نظیر گفت و گوی رو در رو با خانواده و والدین، مشارکت در فعالیت های مذهبی و اجتماعی رابطه دارد. علاوه بر این مردم از طریق فعالیت های مکان محور نیز حمایت اطلاعاتی و احساسی پیدا کرده اند، و فعالیت های فراغتی مکان محور و مردم محور با کیفیت زندگی رابطه معنی دار مثبت داشته اند.

۱۲- یک پژوهش با عنوان «نقش استفاده از اینترنت در افسردگی و انزوای اجتماعی نوجوانان»که توسط کریستوفر ساندرز انجام شده و نتایج آن در مجله Adolesenceمنتشر شده پرسشنامه‌ای در اختیار ۸۹ دانش‌آموز سال آخر دبیرستان قرار گرفته و درباره موارد زیر تحقیق شده است :
۱- میزان استفاده از اینترنت: کم (کمتر از یک ساعت در روز)، متوسط (بین یک تا دو ساعت در روز)، زیاد (بیش از دو ساعت در روز)
۲- ارتباط با مادر، پدر و همسالان
۳- افسردگی

با توجه به نتایج حاصله، کسانی که نسبت به دیگران کمتر از اینترنت استفاده می‌کردند، ارتباط بیشتری با مادر و دوستان خود داشتند. در این تحقیق تنها گروه‌های کاربران زیاد و کم اینترنت مورد مقایسه قرار گرفتند. تحلیل مجذور خی نشان می‌دهد که این گروه از نظر برخی عوامل دموگرافیک مانند جنس، نژاد و جایگاه اقتصادی- اجتماعی با یکدیگر تفاوتی ندارند. هر یک از دو گروه کاربران زیاد و کم اینترنت با استفاده از آزمون‌های مستقل t از نظر درجات ارتباط و افسردگی مقایسه شدند. کابران کم‌مصرف اینترنت در مقایسه با کاربران زیاد آن به طور چشمگیری رابطه‌ای بهتر با مادران و دوستانشان داشتند، اما هیچ تفاوت قابل ملاحظه‌ای بین کاربران کم و کاربران زیاد اینترنت از نظر ارتباط با پدر میزان افسردگی وجود نداشت. نتایج نشان می‌دهد که استفاده زیاد از اینترنت با پیوند ضعیف اجتماعی مرتبط است. بر عکس کاربرانی که از اینترنت کمتر استفاده می‌کنند، به طور قابل ملاحظه‌ای با مادر و دوستانشان ارتباط بیشتری دارند. این نتایج جهت‌گیری خاصی را نشان نمی‌دهند. مثلاً نمی‌توان گفت که آیا نوجوانان دارای ارتباطات ضعیف اجتماعی به طرف فعالیت‌ اینترنتی ارتباطات اجتماعی را کاهش می‌دهد.

۱۳- براساس نتایج تحقیقی که اخیرا از سوی کالج بوستون و دانشگاه ماسا چوست ترتیب داده شده بود، با عنوان «تأثیر رایانه بر کیفیت یادگیری دانش آموزان» مشخص شد انجام کارهای عادی باعث تأثیر مثبت بر نحوه عملکرد آن ها در آزمون های مدرسه می شود.

در این تحقیق که در خصوص کارآیی افراد و کار با رایانه انجام شده بود، بیش از ۹۸۶ مدرسه گوناگون مورد بررسی قرار گرفتند و مشخص شد دانش آموزانی که معمولاً از رایانه شخصی برای انجام کارهای عادی از جمله نوشتن مقالات مدرسه استفاده می کنند. در آزمونی یکسان نسبت به همکلاسان خود که کمتر از رایانه استفاده می کنند، نتیجه بهتری کسب می کنند.

آزمون مورد بررسی در این تحقیق رشته ای بود که نیاز به رایانه و یا پیش زمینه رایانه ای نداشت تا امکان نتیجه گیری دقیق وجود داشته باشد. بدین معنی که مهارت در کار با رایانه به عنوان پیش زمیه مؤثری در آزمون به حساب نمی آمد و بنابر این آنچه در نتیجه آزمون مشخص می شد، می توانست درباره تأثیر غیر مستقیم یا عدم تأثیر این توانایی بر نتیجه گیری دانش آموزان در آزمون ها اظهار نظر کند.

تا اینجا بخش خوب ماجرا بود، اما این آزمون علمی نتیجه گیری دیگری را نیز به دنبال داشت که شاید به مذاق بسیاری از کابران رایانه و بویژه دانش آموزانی که با رایانه های سر و کار دارند، خوش نیاید. نتیجه ثانویه این گروه تحقیقاتی از مطالعه، تأییدی بود بر نظری که از مدت ها پیش دانشمندان به طرق مختلف آن را بیان کرده و نسبت به آن هشدار داده بودند.

بدین ترتیب که تحلیل نتایج این آزمون مشخص کرد. در دانش آموزانی که از رایانه به منظور انجام بازی های رایانه ای، جستجوی سرگرم کننده و بدون هدف اینترنت و با چت با دوستان خود استفاده می کنند. نه تنها از آن اثر مثبتی که در گروه اول دیده شده بود خبری نیست. بلکه تأثیری معکوس و منفی نسبت به دانش آموزان عادی به چشم می خورد. به عبارت دیگر، این دسته از افراد نسبت به افراد عادی کمتری در پشت سر گذاشتن آزمون مورد نظر داشتند. البته فقط این دسته از دانش آموزان نبودند که کار با رایانه تأثیری منفی بر عملکرد آن ها داشت. گروه دیگر که کار با رایانه تأثیری منفی بر عملکرد آن ها داشت. دانش آموزانی بودند که بیش از حد معمول از اسلاید شوهای آموزشی power point استفاده می کردند. دوگروه اخیر بویژه توانایی بسیار پایین تری در استفاده از متن در آزمون های خود داشتند.

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here

23 + = 30