عوارض کمبود ویتامین A در کودکان

اولین علائم کمبود ویتامین A:

از اولین علائم کمبود ویتامین A عوارض چشمی از قبیل کمبود کاهش قدرت دید در تاریکی، خشکی غشای ملتحمه، خشکی و زخم قرنیه و کوری است. علائم دیگری شامل ابتلای مکرر به عفونت‌ها و بیماری‌ها و طولانی بودن دوره بیماری، اختلال رشد اسکلتی- عضلانی و کاهش سرعت رشد، و اختلال سیستم خونسازی از دیگر نشانه‌های کمبود این ویتامین است.

شایع‌ترین علت کمبود ویتامین A:
دریافت ناکافی و اختلال در جذب است، این مساله معمولا در شرایط بیماری و عفونت و یا مصرف کم لبنیات و سبزیجات اتفاق می‌افتد. در دوران رشد و نمو نیاز به ویتامین A بیشتر می‌شود که در صورت عدم تامین آن، کمبود به سرعت ظاهر می‌شود.

منابع حیوانی این ویتامین:
جگر، قلوه، زرده تخم مرغ، شیر و لبنیات پر چرب و کره از منابع حیوانی ویتامین A به شمار می‌روند.

منابع گیاهی این ویتامین:
منابع گیاهی ویتامین A می‌توان به سبزی‌های برگ سبزتیره (اسفناج، برگ چغندر، کاهو)، سبزی‌های زرد، قرمز و نارنجی (هویج، کدو حلوایی، فلفل قرمز) و میوه‌های زرد و نارنجی (زردآلو، آلو، هلو، طالبی، گرمک، خربزه، انبه، قیسی، خرمالو، موز) اشاره کرد.مصرف دارویی ویتامین A بدون نظارت متخصص موجب ایجاد مسمومیت می شود.بعضی از نشانه های مسمومیت با ویتامین A شامل سردرد، خستگی، درد مفاصل و عضلات، خشک شدن و ترک لبها و پوست، چشمهای خشک و تحریک پذیر، تهوع یا اسهال و ریزش مو هستند.مصرف بی رویه ویتامین A درکودکان موجب بدشکلی اندام و شکستگی های استخوانی می شود.

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here