قرص والسارتان وموارد مصرف آن

قرص والسارتان وموارد مصرف آن

قرص والسارتان (Valsartan) از داروهای ضد فشار خون است که به گردش بهتر خون در رگ‌ها کمک کرده و از بروز سکته در افراد مبتلا به پرفشاری خون پیشگیری می‌کند. سردرد و سرگیجه، خستگی، کاهش فشار خون و اسهال برخی از عوارض مصرف این دارو است. در مواردی این دارو برای بهبود روند درمان بیماران با نارسایی قلبی هم تجویز می‌شود.

سکته قلبی و یا مغزی از عوارض ناخوشایند فشار خون بالا است. به همین دلیل است که پزشکان توصیه می‌کنند افراد با سابقه سکته و همچنین افراد در سنین بالا به طور مرتب فشار خود را اندازه‌گیری و در صورت نیاز به درمان از داروهای کنترل‌کننده فشار خون در این زمینه استفاده کنند. قرص والسارتان از داروهای کاهنده فشار خون است که در ادامه این مقاله از “ستاره” قصد داریم با موارد مصرف و عوارضی که این دارو می‌تواند به همراه داشته باشد آشنا شویم.

walsartan-pills-and-their-use

بالا رفتن فشار خون در افراد مختلف می‌تواند دلایل متفاوتی داشته باشد. استرس، تغذیه ناصحیح، بی‌خوابی و یا کم‌خوابی، عصبانیت و فشارهای روانی، فعالیت‌های شدید بدنی و … را می‌توان از دلایل عمده افزایش فشار خون دانست. فشار خون نرمال یک شخص باید ۱۲۰/۸۰ میلی‌متر جیوه باشد و چنانچه از این میزان بالاتر بود نیاز به مراجعه به پزشک و در صورت لزوم مصرف داروهای کنترل کننده فشار خون را دارد. توصیه می‌کنیم در صورتی که دارای فشار خون بالا هستید حتما داروهای روزانه خود را مصرف کنید چراکه عدم کنترل فشار خون بالا می‌تواند سبب بروز مشکلات جدی‌تری مثل ناراحتی‌های کلیوی، قلب و عروق و… گردد.

قرص والسارتان چیست؟

قرص والسارتان (Valsartan) از داروهای کاهنده فشار خون است که ممکن است به تنهایی و یا همراه با سایر داروهای کنترل‌کننده فشار خون برای افرادی که در معرض پرفشاری خون هستند تجویز شود. درواقع قرص والسارتان از تنگ شدن عروق جلوگیری کرده و با این کار گردش خون را بهبود می‌بخشد. این دارو همچنین تاثیر مثبتی در روند بهبودی بیماران با نقص عملکرد بطن چپ و نارسایی قلبی دارد.

توجه داشته باشید که این دارو افزایش فشار خون را درمان نمی‌کند، بلکه آن را کنترل می‌نماید. بر همین اساس مصرف آن ممکن است تا آخر عمر ضروری باشد.

چنانچه به فشار خون بالا مبتلا هستید بهتر است با روش‌های درمان آن آشنا شده و اگر علاقه‌مند به درمان‌های خانگی هستید پیشنهاد می‌کنیم با درمان خانگی فشار خون بالا در طب سنتی هم آشنا شوید.

بیشتر بدانید:

نام‌های تجاری، موارد مصرف، عوارض و تداخل دارویی قرص والسارتان

 نام‌های تجاری

 Diovan , Prexxartan

 موارد مصرف

 کاهش فشار خون

 عوارض

 افزایش پتاسیم خون، سردرد و سرگیجه، خستگی، کاهش فشار خون، اسهال، درد شکم، تاری دید، سرفه و عفونت ویروسی

 تداخل دارویی

 داروهای ضد فشار خون، آمی‌فوستین، هیدروکلروتیازید، داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی، آلفوزوسین، دیازوکساید، الترومبوپگ، اپلرنون، مهارکننده‌های منوآمینواکسیدان، پنتوکسی‌فیلین، مهارکننده‌های فسفودی استراز ۵، نمک‌های پتاسیم، آنالوگ‌های پروستوسیکلین، تولواپتان، تری‌متوپربم

مقدار و نحوه مصرف قرص والسارتان

میزان دقیق مصرف این دارو برای هر فرد متفاوت بوده و حتما باید توسط پزشک تعیین گردد. به طور معمول به منظور کاهش فشار خون در بزرگسالان مقدار ۸۰ تا ۱۶۰ میلی‌گرم از دارو یک بار در روز مصرف می‌شود. معمولا بین ۲ تا ۴ هفته زمان لازم است تا فشار خون شما تحت کنترل در بیاید.

walsartan-pills-and-their-use

نکاتی که در ارتباط با مصرف این دارو باید بدانید

 1. این دارو به دلیل خطراتی که برای جنین دارد در دوران حاملگی مصرف نمی‌شود. بنابراین اگر در دوره مصرف داروی والسارتان باردار شدید، مصرف دارو را بلافاصله قطع کرده و به دکتر مراجعه کنید.

 2. شیرین بیان، جینسینگ، زنجبیل و کولا از گیاهانی هستند که نباید همراه با قرص والسارتان مصرف شوند.

 3. مصرف این دارو برای کودکان زیر ۶ سال توصیه نمی‌گردد.

 4. چنانچه سابقه حساسیت دارویی دارید قبل از مصرف کردن این دارو حتما پزشک را در جریان بگذارید.

 5. در صورتیکه دچار مشکلاتی همچون بیماری کلیوی، بیماری کبدی و بیماری قلبی هستید قبل از مصرف دارو با پزشک مشورت کنید.

 6. اگر از رژیم غذایی خاصی پیروی می‌کنید پزشک را مطلع سازید.

 7. توصیه می‌شود در دوران شیردهی به نوزاد از این دارو استفاده نکنید.

 8. از مصرف دوز بیشتر یا کمتر از مقداری که برای شما تجویز شده است، خودداری کنید.

 9. غذا تاثیری در میزان جذب دارو ندارد.

 10. اگر طی درمان با این دارو دچار استفراغ یا اسهال شدید، یا بیش از حد معمول عرق می‌کنید، به دکتر خود اطلاع دهید.

 11. حتی اگر احساس بهبودی دارید دوره درمان با دارو را کامل کنید.

 12. در صورتی که بعد از یک ماه استفاده از این دارو، بهبودی مشاهده نکردید، به دکتر مراجعه نمائید

 13. شرکت های تامین کننده این دارو

 • شفایاب گستر
 •  

 • عبیدی
 •  

 • اسوه
 •  

 • فارابی
 •  

 • سبحان دارو
 •  

 • آوه سینا
 •  

 • داروسازی پور سینا
 •  

 • داروسازی سها
 •  

 • جالینوس
 •  

 • ابوریحان
 •  

 • دارو پخش – کارخانه
 •  

 • لقمان
 •  

 • NOVARTIS [ سوئیس ]
اشکال دارویی والسارتان

Cap : 80 mg , 160 mg Tab :160 mg

مصرف در دوران حاملگی والسارتان

C( در سه ماه نخست ) و گروه D( در سه ماه دوم و سوم بارداری )

مصرف در دوران شیر دهی والسارتان

مصرف این دارو در دوران بارداری به علت احتمال ایجاد عوارض جنین یا مرگ جنین ممنوع است. به نظر نمی رسد که دارو در شیر ترشح شود ولی به هر حال مصرف آن باید با احتیاط صورت بگیرد.

مکانیزم اثر والسارتان

والسارتان با اتصال وبلاک کردن گیرنده آنژیوتانسیون II در عضلات صاف عروقی و غده آدرنال منجر به مهار اثر انقباضی سیستم رنین – آنژیوتانسیون در این محل می شود. به دنبال مصرف خوراکی قرص والسارتان فراهمی زیستی آشکار آن حدود ۲۵% است که به دنبال جذب توزیع وسیعی در بافت های بدن نخواهد داشت. اتصال به پروتئین والسارتان حدودا ۹۵دردصد است که بیشتر به آلبومین پلاسما متصل می شود. از کل دوز مصرف والسارتان تنها ۲۰ درصد آن متابولیزه می شود که آنزیم مسوول متابولیسم آن نیز تاکنون شناخته نشده است (البته به نظر می رسد که ایزوزیم های سیتوکروم P450 مسوول این متابولیسم نباشند. ۸۳ درصد دفع این دارو به داخل مدفوع و حدودا ۱۳ درصد آن در ادرار دفع می شود. نیمه عمر حذفی متوسط دارو حدود ۶ ساعت است.

تداخلات مهم والسارتان

دیگر مهار کننده های گیرنده آنژیتانسیون II، دیورتیک های نگهدارنده پتاسیم و مکمل های پتاسیم می توانند منجر به افزایش سطح پلاسمایی پتاسیم و در بیماران مبتلا به نارسایی قلبی و افزایش سطح پلاسمایی کراتینین ( در صورت مصرف هم زمان با والسارتان ) شوند. نمک های حاوی پتاسیم نیز می توانند در صورت مصرف هم زمان با والسارتان منجر به افزایش سطح پلاسمایی پتاسیم و در مبتلایان به نارسایی قلبی افزایش سطح پلاسمایی کراتینین شوند.

موارد منع مصرف والسارتان

مصرف دارو در افراد حساس به دارو یا هر یک از اجزای تشکیل دهنده شکل دارویی مجاز نیست. در ضمن در افراد مبتلا به بیماری های کبدی و کلیوی مصرف دارو باید با احتیاط کامل باشد.

شرایط نگهداری والسارتان

در دمای اتاق (۲۰تا ۲۵ درجه سانتی گراد ) و دور از رطوبت نگهداری شود.

 

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here

53 + = 60