فواید زایمان طبیعی چیست

 
فواید زایمان طبیعی چیست؟

درد و ناراحتی بخشی از زایمان است، اما با زایمان طبیعی، زنان احساس قدرت و رضایت بیشتری دارند و از حس مادر شدن لذت می برند.

 در دوران بارداری تغییرات زیادی در روند زندگی مادر ایجاد می شود . مرسوم است که در طول این بازه مادر از مواد غذایی طبیعی استفاده کند، داروهای گیاهی را جایگزین انواع شمیایی خود کند و تقریباً همه چیز را به صورت طبیعی مصرف کند. زمانیکه نوبت به زایمان می رسد، اکثر خانم ها به این موضوع فکر می کنند که آیا زایمان طبیعی می تواند گزینه مناسبی برای آنها باشد یا خیر؟ 

از مزایای زایمان طبیعی باید به این موضوع اشاره داشت که گذشته از بیهوشی، جراحی و مشکلات عدیده دیگری وجود دارد که ممکن است سایر شیوه های زایمان به همراه داشته باشند. در این قسمت نگاه کوتاهی به چند نمونه از فواید دیگر زایمان طبیعی داریم.

ایمنی:

اولین انتظار هر خانواده ای این است که فرزندشان در سلامت کامل به دنیا بیاید. پژوهش های گسترده در حیطه زنان و زایمان گویای این مطلب هستند که زایمان طبیعی تا حد زیادی این خواسته والدین را تامین می کند و نه تنها برای نوزاد بلکه برای مادر هم به عنوان یکی از سالم ترین گزینه های زایمان محسوب می شود. به علاوه آمار و ارقام حاکی از آن هستند که میزان مرگ و میر مادر و نوزاد در زایمان طبیعی به مراتب پایین تر از سایر شیوه های زایمان است. مراقبت و پرستاری آسان: پزشکان و پرستارانی که متخصص در زایمان طبیعی هستند طوری آموزش دیده اند که پیش از ایجاد مشکل از وقوع آنها جلوگیری بعمل آورند به این ترتیب که پیش از زایمان، در حین وضع حمل، و پس از آن، آسیب های احتمالی را پیش بینی کرده و از وقوع آنها جلوگیری می کنند. این درحالی است که پرستاران و پزشکانی که متخصص در امر سزارین هستند اینطور آموزش دیده اند که منتظر می مانند تا مشکلی پیش بیاید و سپس برای رفع آن اقدام می کنند و با اتکا شیوه های تکنولوژیک امروزی برای مرتفع ساختن مشکلات مادر و نوزاد تلاش می کنند. ارتباط عاطفی قوی تر: مادرانی که به روش طبیعی کودکان خود را به دنیا می آورند خیلی زود تر می توانند با نوزاد انس بگیرند و با او ارتباط صمیمانه عاطفی برقرارکنند. از آنجایی که مادران با زایمان طبیعی سریعتر بهبودی پیدا می کنند، زودتر می توانند شیر دادن به نوزاد را شروع کنند و این مساله خود به عنوان یکی از مهمترین مزایای طبیعی به شمار می رود. احساس قدرت بیشتر:مادرانی که با کمک همسر خود زایمان طبیعی را تجربه می کنند، بیش از هر زمان دیگر احساس خوشبختی می کنند. میزانی از اعتماد و اطمینان در وجودشان پدیدار می شود که قبلاً احساس نمی کرده اند. زایمان طبیعی بهترین هدیه ای است که والدین می توانند به خود و به نوزاد تازه متولد شده خود بدهند. جمع خانوادگی نیز پس از زایمان طبیعی از نظر عاطفی نزدیکی بیشتری را به یکدیگر پیدا می کنند.

هزینه کمتر:

زایمان طبیعی هزینه بیهوشی و جراحی در بر ندارد و لازم نیست مادر و فرزند برای مدت زمان طولانی در بیمارستان بستری شوند. طبق برآوردهای اخیر،زایمان طبیعی چیزی در حدود۵۰%الی۷۵% (بسته به نوع بیمارستان)از هزینه های جانبی خانواده را کاهش می دهد.

درد کمتر:

درد زایمان طبیعی فقط زمان وضع حمل ایجاد شده و مادر پس از و ضع حمل درد چندانی احساس نمی کند و به تدریج بهبود می یابد. این درحالی است که درد زایمان های غیرطبیعی، درد کمر برای هفته ها باقی می ماند.

بهبودی سریعتر:

چیزی که بیشتر خانواده ها از آن بی اطلاع هستند این است که تصور می کنند با بیهوشی می توانند خود را از درد کشیدن در زمان وضع حمل رها سازند. این در حالی است که در زایمان غیرطبیعی، درد مادر پس از بیهوشی شروع می شود و پس از آن هم باید دوران نقاهت خود را سپری و هم از نوزاد مراقبت و نگهداری کند. درصد ابتلای مادرانی که کودک خود را به شیوه طبیعی زایمان نمی کنند به مشکلاتی نظیر درد، پارگی، خونریزی، و عفونت پس از زایمان نیز به مراتب بیشتر است. خانم هایی که کودکان خود را به صورت طبیعی زایمان می کنند پس از به دنیا آمدن کودک درد کم و یا اصلاً هیچ دردی را احساس نمی کنند. 
نوزاد هشیارتر: کودکانی که به صورت طبیعی به دنیا می آیند سریعتر با محیط ارتباط برقرار می کنند، هشیارترهستند، و واکنش های بیشتری از خود نشان می دهند. این درحالی است که اغلب نوزادان سزارینی می بایست احیا شوند.

ارتباط بهتر نوزاد با مادر

 در زایمان طبیعی چون نوزاد بلافاصله در آغوش مادر قرار می گیرد، نوزاد از اولین شیر مادر که به نوعی واکسن هم هست، تغذیه کرده و تکامل بهتری پیدا می کند. علاوه بر اینها مادر هر چه زودتر نوزادش را در آغوشش بگیرد، خونریزی پس از زایمانش کمتر خواهد بود.

کاهش احتمال استفاده از دارو در آینده:

کودکانی که به صورت طبیعی و بدون استفاده از دارو به دنیا آمده اند، احتمال استفاده از دارو در آینده زندگی آنها نیز به مراتب کاهش پیدا می کند. 
موارد فوق تنها تعداد معدودی از مزایای زایمان طبیعی بودند. زمانیکه خانمی باردار می شود در قبال فرزند خود مسئول است و باید بالاترین میزان مراقبت و حمایتی را که از عهده آن برمی آید را به کودک خود اهدا کند.

فواید زایمان طبیعی برای نوزاد 

۱-مادر در زایمان طبیعی سریعتر بهبود می یابد.

۲-به دلیل بهبود سریع می تواند از کودک خود به بهترین نحو مراقبت کند.

۳-هیچ ریسکی در بیهوشی ندارد ،زیرا در زایمان طبیعی به بیهوشی نیاز نیست.

۴-نوزادان متولد شده با تولد طبیعی، خطر ابتلا به بیماری های تنفسی کمتری دارند.این به دلیل فشاری است که  به نوزاد هنگام عبور از طریق کانال تولد در زمان عبور وارد می شود.این فشار باعث می شود که آب آمنیون از روده خارج شود و  خطر ابتلا به بییماری های تنفسی کاهش یابد.

۵-همانطور که نوزاد در طول زایمان طبیعی از طریق کانال تولد عبور می کند، دهان او با باکتری های مختلف تماس پیدا می کند .مطالعاتی وجود دارد که این باکتری ها برای سیستم ایمنی کودک بسیار مفید هستند.

۶-اعتقاد بر این است که نوسانات طبیعی هورمونی در نوزاد هنگام تولد برای تقویت رابطه با مادر پس از تولد نوزاد نیز مفید است.معمولا هنگام  پروسه تولد هورمون اندورفین در کودک ترشح می شود .اندورفین هورمون خوشبختی است و به نوزادان کمک می کند که با دنیای وارد شده سریع تر ارتباط برقرار کنند.

۷-نوزادانی که با روش زایمان طبیعی به دنیا می آیند می توانند سینه مادر را راحت تر پیدا کنند.

۸-پس از زایمان طبیعی ،ارتباط پوستی بین مادر و نوزاد به شدت ایجاد می شود.در این راستا ارتباط بین مادر و نوزاد و وابستگی نوزاد به مادر ایجاد می شود.

۹-نوزادانی که به روش طبیعی به دنیا می آیند در مقایسه با نوزادانی که به روش سزارین به دنیا می آیند کم تر به بخش مراقبت های ویژه فرستاده می شوند.

وزادانی که به روش سزارین به دنیا می ‌آیند، نسبت به نوزادانی که به روش طبیعی به دنیا می ‌آیند، ۲۰ درصد بیشتر به دیابت نوع یک مبتلا می ‌شوند.

۱۰- میزان آسم هم در کودکان سزارینی ۵۰ درصد بیشتر است. میزان بازگشت نوزادان سزارینی به بیمارستان، با مشکلات تنفسی و عفونت و زردی هم چندین برابر است.

۱۱- نوزادانی که با زایمان طبیعی به دنیا می آیند، دارای علاقه بیشتری در انجام رفتارهایی مانند مکیدن و گرفتن سینه مادر می باشند.

فواید زایمان طبیعی برای مادر

۱-پس از زایمان طبیعی، مادر راحت تر بهبود می یابد و سریعتر به زندگی طبیعی بازگردانده می شود.

۲-مادرانی که فرزند خود را با روش طبیعی به دنیا می آورند زودتر از بیمارستان مرخص می شوند و این امر مزیت بسیار بزرگی است.

۳-میزان مرگ و میر مادران در هنگام تولد برای مادرانی که با زایمان طبیعی فرزند خود را به دنیا می آورند بسیار کم است.

۴-مادرانی که فرزند خود را به روش طبیعی به دنیا می آورند ؛رحم آن ها دچار برش و یا آسیب نمی شود به همین دلیل می توانند فرزند دوم خود را نیز به روش طبیعی به دنیا آورند.

۵-پس از زایمان طبیعی مشکلاتی مانند عفونت و خونریزی کمتر اتفاق می افتد و مادر سلامت بیشتری دارد.

۶-به طور معمول ،زنانی که با روش طبیعی فرزند خود را به دنیا می آورند نسبت به روش سزارین بعد از زایمان درد کمتری را تجربه می کنند.

۷- جمع شدن سریع رحم

۸- اگر مادر بعد از زایمان طبیعی در قسمت انتهایی واژنش برش نداشته باشد، یکی دو ساعت بعد می تواند بنشیند. در صورتی که برش داشته باشد، با استفاده از مسکن در کمتر از شش ساعت می تواند سرپا شود اما نمی تواند فعالیت های روزمره اش را داشته باشد.

۹- در زایمان طبیعی چون نوزاد بلافاصله در آغوش مادر قرار می گیرد، نوزاد از اولین شیر مادر که به نوعی واکسن هم هست، تغذیه کرده و تکامل بهتری پیدا می کند. علاوه بر اینها مادر هر چه زودتر نوزادش را در آغوشش بگیرد، خونریزی پس از زایمانش کمتر خواهد بود.

۱۰-زنان با زایمان طبیعی احساس قدرت و رضایت بیشتری دارند

۱۱- در زایمان طبیعى خونریزى کمتر است. احتمال عفونت و آمبولى کاهش مى یابد و نیاز نیست تا مادر آنتى بیوتیک زیادى مصرف کند.

چند توصیه به مادران

باید تلاش کنید، از منابع مختلف اطلاعات جمع آوری کنید، و مسئولیت پذیرباشید. با همسر خود در مورد امورمختلف مشورت کنید تا او هم تا آنجایی که می تواند شما را حمایت و پشتیبانی نماید. سایراعضای خانواده هم می توانند به شما قوت قلب بدهند تا با اطمینان بیشتری این کار را انجام دهید. 
البته این امکان هم وجود دارد که شما برای یک زایمان طبیعی برنامه ریزی کرده باشید اما متخصصان مجبورشوند که نوزاد را از طریق جراحی خارج کنند. خوب پس چگونه می توانید مطمئن باشید که توانایی زایمان طبیعی را دارید؟ با مطالعه موارد ذیل می توانید درصد احتمال زایمان طبیعی را افزایش دهید.

حمایت:

خانم هایی که حمایت و پشتیبانی بیشتری را از اطرافیان خود دریافت می کنند از نظر روحی راحتتر می توانند خودشان را آماده زایمان طبیعی کنند.بهترین فردی که می تواند در این شرایط حامی خانم باشد پدر نوزاد است. این امر همچنین به استحکام پیوند های خانوادگی کمک می کند وسبب می شود که پدر نیز از همان ابتدا با جنین اخت بگیرد .

آموزش مناسب :

می بایست اطلاعات کاملی در این زمینه بدست آورید تا بتوانید ریسک خطرات احتمالی را به حداقل میزان خود کاهش دهید و تصمیم درست را اتخاذ کنید. از کجا می توانید این اطلاعات را بدست بیاورید؟ 
کتابهای معتبری که در زمینه بارداری زایمان و شیردهی هستند را مطالعه کنید. در کلاس های مشاوره زایمان نام نویسی کنید تا آموزش های لازم را به شما بدهند. فقط پیش از ثبت نام در این کلاس ها به موارد زیر توجه کنید. 
۱-مطمئن شوید که مشاور شما در جای دیگری (بیمارستان-کلینیک)کار نمی کند و تمام تمرکز و توجهش معطوف به شماست. 
۲-ببینید کجا آموزش دیده و اطلاعات خود را از چه منبعی بدست آورده. هرگز از او تقاضا نکنید که چند متد مختلف را به شما آموزش دهد چرا که ممکن است سردرگم شوید و نتوانید از هیچیک از آنها به درستی استفاده کنید. از او بخواهید که یک متد را به طورکامل به شما آموزش دهد. 
۳-از او بپرسید که آیا خودش قبلاً فرزندی را با استفاده از زایمان طبیعی به دنیا آورده است؟ اگر خودش در تجربه های حقیقی زندگی یک چنین کاری را انجام داده باشد راحتتر می تواند شما را راهنمایی کند و اطلاعاتش در این زمینه موثق تر هستند. 
۴-ازاو بپرسید که آیا خانواده های قبلی که از او مشاوره گرفته اند موفق شده اند که زایمان طبیعی داشته باشند؟ بهتراست که در۸۰% تا ۹۰% از نمونه ها پاسخ او مثبت باشد. 
۵-چه مواردی را در کلاس خود آموزش می دهد؟ 
بهترین کلاس ها مطالبی به این شرح را تحت پوشش قرارمی دهند:تغذیه دوران بارداری،نرمش،جلوگیری از دردهای غیر ضروری، مرحله اول و دوم درد، روش های برقراری ارتباط، برنامه ریزی برای زایمان، تفاوت دردها، عوارض احتمالی، مراقبت های پس از وضع حمل، شیردهی، مراقبت از نوزاد و سایر عناوین 
۶-کلاس ها برای چند هفته(چند ساعت)برگزار می شوند؟ یک جلسه کلاس در آخر هفته و انواع مشابه نمی توانند برای شما مفید باشند.برای اینکه به اطلاعات کامل در این زمینه دست پیدا کنید حداقل باید۱۲جلسه در کلاسهای آموزشی حضور داشته باشید. 
۷-مطلع شوید چند زوج دیگر در این کلاس ها شرکت می کنند؟ زوج ها در کلاس های کوچکتر عموماً مورد توجه بیشتر قرار می گیرند و عموماً برگزاری کلاس ها با ۵تا ۸ زوج بهتر است. 
۸-آیا خارج از کلاس هم به سوال های شما جواب می دهند؟ ممکن است در خارج از کلاس به سوال هایی برخورد کنید که پاسخ دادن به آنها ضروری باشد به همین دلیل بهتراست که در محیط بیرون هم از شما پشتیبانی کنند.

انتخاب پزشک متخصص

۱-ابتدا ببینید که پزشک مورد نظر درحال بررسی چند خانم بارداراست(به ویژه خانم هایی که اولین زایمانشان است).همچنین به پزشک خود توضیح بدهید که منظور شما از زایمان طبیعی تنها زایمان واژینال نیست بلکه قصد دارید در حین وضع حمل از مواد دارویی شیمیایی هم استفاده نکنید. در صورتی می توان بر روی زایمان نام طبیعی را گذاشت که مادر با درد خود انگیخته و با قدرت خود نوزاد را به دنیا بیاورد. به دنبال متخصصانی باشید که زایمان طبیعی انجام می دهند. 
۲-به حرف های دلتان گوش دهید. اگر با یک پزشک احساس راحتی نمی کنید می توانید به متخصص دیگری مراجعه کنید. تحمل درد در صورتی برایتان مقدور می شود که به متخصص خود اعتماد داشته باشید و از نظر روحی احساس آرامش داشته باشید. 
۳-به پاسخ های مبهم بسنده نکنید. اگر مساله ای را متوجه نمی شوید روی آن پافشاری کرده و بخواهید توضیحات دقیقتری را در اختیار شما قرار دهند. 
۴-سعی کنید از خانم های دیگری که قبلاً وضع حمل طبیعی موفقیت آمیزی داشته اند در این زمینه سوال کنید.

توصیه های مفید

آب:سعی کنید پیش از فرارسیدن زمان وضع حمل آب فراوانی بنوشید. در مصاحبه ای که با بسیاری از خانم هایی که به صورت طبیعی وضع حمل کرده اند، این مساله را تایید می کنند که میزان بالای مصرف آب درد حین وضع حمل را تا حد بسیار زیادی کاهش می دهد. برخی متخصصان معتقدند که آب اثر بخشی نظیر داروهای مسکن را دارد. 
محل زایمان:سعی کنید پیش از زایمان ازمحلی که قرار است در آن فرزندتان را به دنیا بیاورید دیدن کنید.با این کار استرس شما کاهش پیدا می کند. 
فن ماساژ و جابجا کردن ستون فقرات :با یک متخصص ستون فقرات مشورت کنید تا شما را راهنمایی کند. او توضیحات لازم در این زمینه که بهترین وضعیت قرار گرفتن در حین زایمان چگونه است را در اختیار شما قرار خواهد داد.همچنین ماساژو طب سوزنی هم می توانند تا حد زیادی تحمل درد را برای مادر آسانتر کنند. این موارد را جایگزین داروهای شیمیایی کنید. 
تغذیه:یک رژیم متعادل بدون غذاهای مصنوعی افزودنی های مجاز، رنگ های خوراکی، نگهدارنده های شیمیایی، و مواد تصفیه شده بهترین گزینه برای مادران محسوب می شود. سعی کنید مصرف روزانه پروتئین خود را حداقل به ۸۰گرم برسانید.با پیروی از این الگوی غذایی در تمام طول بارداری سالم می مانید.

برنامه ریزی برای زایمان

قبل از فرار رسیدن روز زایمان برای آن برنامه ریزی کنید و از چند هفته قبل خودتان را برای این کار آماده کنید. گزینه ها مختلف را در نظر گرفته وتصمیمات خود را روی کاغذ بیاورید. در مورد این برنامه با شریک زندگی خود مشورت کنید و سپس آنرا برای تایید به متخصص ماما نشان 
دهید .

به هنگام شروع درد

۱-سعی کنید پیش از شروع درد در خانه باشید. زمانیکه دهانه رحم شروع به باز شدن می کند باید خود را برای زایمان آماده کنید. 
۲-از پاره شدن کیسه آب به صورت مصنوعی خودداری کنید. 
۳-در هرساعت حداقل یک مرتبه ادرار کنید. 
۴-مرتباً راه بروید و وضعیت خود را تغییر بدهید. فقط به پشت دراز نکشید. حرکاتی را انجام دهید که از درد شما می کاهند. 
۵-برای کمتر شدن درد می توانید دوش بگیرد یا درون وان پراز آب دراز بکشید. 
۶-با بدن خود همگام شوید ببینید چه سیگنالی به شما می دهد. بدن خود را ریلکس کنید روی نفس کشیدن خود تمرکز کنید و نفس های بریده نکشید. 
۷-برای کمتر شدن درد از گزینه های غیر داوریی استفاده کنید؛ مانند: تغییر وضعیت بدن، دوش گرفتن، راه رفتن یا حتی مکیدن انگشت شست.تنها در صورتی خودتان را مجاز به استفاده از دارو بدانید که بقیه روش ها را امتحان کرده و جواب نگرفته اید. 
۸-از سونوگرافی های پشت سرهم خودداری کنید، مگر دلیل پزشکی خاصی داشته باشد. 
۹-عجول نباشید و آرامش خود را حفظ کنید. 
گرچه آماده شدن برای زایمان طبیعی قدری دشوار است اما ارزش زیادی دارد و نه تنها در وضع حمل به شما کمک زیادی می کند بلکه کودکتان نیز از شما متشکر خواهد بود.

اگر میخواهید زایمان طبیعی داشته باشید…

۱- به محض مشاهده علایم بارداری در خودتان، به پزشک متخصص زنان  و زایمان مراجعه کنید تا مورد معاینه قرار بگیرید. مراجعه منظم مادر به پزشک، در طول دوران بارداری بسیار حائز اهمیت می باشد.

۲- یک مادر در طول دوران بارداری خود باید سعی کند موادغذایی سالم و تازه را مصرف کند.. روزانه شش وعده غذایی سبک میل کند. مواد لبنی را زیاد مصرف کند به خصوص شیر را. مصرف قند و چربی و نمک خود را تا حد ممکن کنترل کند. هر روز ورزش کند، البته ورزش هایی را که متناسب با دوران بارداری باشد.

رعایت همه این نکات برای کنترل میزان قند خون می باشد، زیرا در صورت بالارفتن گلوکز (قند خون) وزن جنین بالا می رود و شانس زایمان طبیعی نوزاد با وزن بالا، بسیار کمتر از نوزاد با وزن طبیعی می باشد.

۳- اگر مادری هستید که علاقمند به انجام زایمان طبیعی هستید، سعی کنید پزشک متخصص زنانی را انتخاب کنید که آمار انجام زایمان های طبیعی او بیشتر از زایمان سزارین او باشد. متاسفانه برخی از متخصصین زنان و زایمان بدون علت، مادر را به انجام سزارین تشویق می کنند.

۴- می توانید با مراجعه به مراکز ارائه دهنده خدمات بهداشتی از اطلاعات ماما استفاده کنید. اغلب دیده می شود که ماماها اطلاعات خوبی را برای انجام زایمان طبیعی به مادران ارائه می دهند.

۵- کسب اطلاعات در خصوص مراقبت های دوران بارداری و آشنایی با علایم اولیه زایمان، برای پدران بسیار حائز اهمیت است. مادر باید همسر خود را تشویق کند تا اطلاعات مناسب و کاربردی را در این خصوص یاد بگیرد تا در صورت مواجهه با علایم اولیه زایمان، مادر را به بیمارستان منتقل کند تا فرصت برای انجام زایمان طبیعی از دست نرود.

۶- پدر باید توجه کند که فراهم کردن محیطی آرام و دور از تنش در خانه در دوران بارداری بسیار اهمیت دارد. معمولا مادرانی که بیشتر تحت حمایت عاطفی همسران خود قرار دارند، علاقمندی شان به زایمان طبیعی بیشتر می شود

۷- اگر مادران آگاهی خود را درباره مضرات سزارین بالا ببرند، شاید رغبت کمتری نسبت به آن نشان دهند. یکی از مشکلات عمده سزارین، مشکلات تنفسی نوزادان به دنیا آمده توسط سزارین است. همچنین میزان افسردگی پس از زایمان در مادران سزارینی بیشتر دیده شده است.

۸- روش های مختلفی برای آماده سازی بدن مادر برای انجام زایمان طبیعی وجود دارد. می توانید این روش ها را از متخصص زنان و زایمان بپرسید.

۹- می توانید در کلاس های آمادگی برای زایمان شرکت کنید. توجه داشته باشید که مادران باید برای شرکت در این کلاس ها زودتر اقدام کنند، زیرا در برخی موارد نوزاد زودتر از موعد پیش بینی شده به دنیا می آید و اگر مادر این کلاس ها را نرفته باشد، ممکن است آمادگی زایمان طبیعی را نداشته باشد.

۱۰- در ماه آخر به محض مشاهده درد شدید شکم، احتمال زایمان را بدهید و فورا خود را برای رفتن به بیمارستان آماده کنید.

۱۱- اگر مایل به انجام زایمان طبیعی هستید، هرگز اجازه ندهید فکر زایمان سزارین بر شما غلبه کند. اگر ذهن خود را روی انجام زایمان طبیعی متمرکز کنید، حتما موفق خواهید شد.

۱۲- به محض شروع درد زایمان و تا رسیدن پزشک، باید از روش های طبیعی برای مقابله با دردهای اولیه زایمان استفاده کرد، مثل راه رفتن آرام.

۱۳- به خاطر داشته باشید که هنگام بروز درد زایمان بر خدا توکل کنید، زیرا خدا زایمان طبیعی را برای به دنیا آمدن انسان قرار داده است. پس اگر دردی هم در این مسیر وجود دارد، حتما مزایای زیادی هم دارد.

۱۴- استراحت کردن قبل از انجام زایمان طبیعی بسیار مهم است، زیرا خوابیدن و استراحت کردن سبب ذخیره انرژی مادر برای انجام زایمان طبیعی خواهد شد.

۱۵- هنگام بروز درد زایمان، آرامش خود را حفظ کنید. فک خود را شل نگه دارید و سفت نکنید. گفته می شود باز و شل نگه داشتن فک، ارتباط مستقیمی با باز شدن دهانه رحم و تولد راحت تر نوزاد دارد.

۱۶- هنگام زایمان، مثانه خود را خالی نگه دارید و هر ساعت برای تخلیه آن اقدام کنید.

۱۷- اگر برای اولین بار است که مادر می شوید، باید در نظر داشته باشید که ممکن است زایمان طبیعی طول بکشد. پس خود را برای آن آماده کنید.

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here

52 + = 57