بروز علائم بارداری کدامشان خجالت آور است

حتماً می‌دانید که در دوران بارداری شکمتان بزرگ می‌شود و بیش تر احساس خستگی می‌کنید اما شاید از تغییرات فیزیکی دیگر غافل باشید.
زمانی که یک زن باردار می‌شود تغییرات زیادی در بدن او رخ می‌دهد و بیشتر آن‌ها تکان دهنده است. رویش مو روی شکم، آروغ زدن، یبوست، افزایش ترشحات واژن و غیره. زنان معمولاً خجالت می‌کشند در مورد این علائم بارداری صحبت کنند.
توصیه اینفوسلامت به شما این است که از این تغییرات خجالت نکشید و برای داشتن بارداری سالم باید در این زمینه‌ اطلاعات کافی کسب کنید.
علائم بارداری خجالت آور
گاز معده
-تقریباً همه‌ زنان باردار این مشکل را دارند. دلیل این امر افزایش ترشح هورمون‌هایی است که باعث کاهش سرعت گوارش می‌شوند.
-ممکن است قادر نباشید خودتان را کنترل کنید چراکه ماهیچه‌ها در دوران بارداری خیلی تحت کنترل نیستند.
-اگرچه نمی‌توانید این مشکل را برطرف کنید اما با تغذیه دوران بارداری و ورزش می‌توانید گاز معده را کم کنید.
-ورزش باعث افزایش تحرک دستگاه گوارش و حرکت سریع‌تر مواد غذایی شده و در نهایت گاز کمتری در معده تولید می‌شود. برخی مواد غذایی نیز باعث تولید گاز بیشتر می‌شوند و باید کمتر مصرف شوند مانند نوشیدنی‌های گازدار، لوبیا، کلم بروکلی، گل کلم و میوه.
-فراورده‌های لبنی نیز در دوران بارداری منجر به نفخ و معده درد می‌شوند. بسیاری از زنان در دوران بارداری هر روز شیر می‌نوشند و فکر می‌کنند برای سلامتی آن‌ها مفید است اما شیر معده‌ آن‌ها را اذیت خواهد کرد.
-سعی کنید از شیر بدون لاکتوز یا مواد غذایی کلسیم دار دیگر استفاده کنید.
بی اختیاری ادرار
در بین دوستان و همکاران خود ممکن است داستان‌هایی درباره‌ زنان بارداری که هنگام عطسه بی اختیار ادرار کرده‌اند شنیده باشید. بسیاری از زنان در دوران بارداری بی اختیاری ادرار بر اثر سرفه، عطسه یا خنده، حتی در حد چند قطره را تجربه کرده‌اند.
بسیاری از پزشکان توصیه می‌کنند زنان در چند ماه آخر بارداری از نوار بهداشتی برای جذب قطرات ادرار ناشی از بی اختیاری استفاده کنند. زیاد دستشویی رفتن نیز کمک می‌کند.
موی صورت
-از دیگر علائم بارداری که ممکن خجالت آور باشد رشد مضاعف موی صورت است. در دوران بارداری، هورمون‌ها باعث رویش موهای زائد در نقاط مختلف بدن می‌شود.
-این موها روی سینه، شکم و صورت می‌رویند و باعث ناراحتی زنان می‌شود.
-اپیلاسیون بهترین روش برای از بین بردن موهای زائد در زمان بارداری است.
-لیزر صورت در دوران بارداری، رنگ دانه‌های پوست را تحت تأثیر قرار داده و باعث ایجاد زخم می‌شود.
بو
در زنان باردار حس بویایی قوی تر می‌شود. غذاهایی مانند مرغ و ماهی که بوی زیادی دارند ممکن است باعث حالت تهوع در زنان باردار شوند.
در برخی زنان باردار به خصوص در اواخر بارداری. ممکن است بوی ترشحات واژن آزار دهنده باشد. این افراد از اینکه کس دیگری متوجه بوی ترشح واژن آن‌ها شود بسیار خجالت می‌کشند اما هیچ کس دیگری متوجه آن نخواهد شد چرا که بوی ترشحات واژن آنقدر زیاد نشده و تنها حس بویایی آن‌ها قوی‌تر شده است.
هموروئید
-تقریباً بیشتر زنان باردار این مشکل را تجربه کرده‌اند. یکی از علل ایجاد هموروئید، یبوست است که در دوران بارداری بسیار شایع هست.
-برای کاهش خطر ابتلا به هموروئید باید مراقب یبوست بود. نوشیدن آب زیاد، فیبر و استفاده از نرم کننده‌های مقعد در زمان خروج مدفوع لازم است.
آکنه
جوش و آکنه در دوران بارداری به خصوص در سه ماه اول بارداری به دلیل ترشح هورمون‌های اضافی طبیعی است. مصرف برخی داروهای آکنه مانند رتین آ (Retin-A) در دوران بارداری مجاز نیست اما داروهای دیگری وجود دارد که باید با مشورت متخصص زنان مصرف شوند.
مسائل خصوصی
خیلی از زنان به دلیل افزایش وزن و سایر تغییرات فیزیکی احساس می‌کنند دیگر برای همسرشان جذاب نیستند. اجازه ندهید این افکار رابطه‌ شما و همسرتان را تحت تأثیر قرار دهد.
اگر در این زمینه مشکل دارید، آن‌ را با همسر خود مطرح کنید و در یک جلسه مشاوره با همسر خود شرکت کرده و درباره‌ مسائل خصوصی خود صحبت کنید.

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here

− 8 = 2