دست‌هایتان در مورد سلامت شما چه می‌گویند

 دست‌هایتان در مورد سلامت شما چه می‌گویند

دست‌ها یکی از اولین قسمت‌های بدن هستند که علائم پیری را نشان می‌دهند اما می‌توانند نشاندهنده‌ی یک سری از مشکلات در سلامتی هم باشند. به گفته‌ی پزشکان وضعیت دست‌های شما می‌تواند نتیجه‌ی تغییرات متعددی باشد که در جاهای دیگر بدن‌تان در حال روی دادن است. در این مطلب با ما باشید تا بگوییم به چه علائمی در دست‌های خود باید توجه داشته باشید.

قرمزی کف دست‌ها

پزشکان توضیح می‌دهند که قرمزی کف دست‌ها می‌تواند بیانگر مشکلات کبدی باشد، مخصوصا اگر سن‌تان بالای ۵۰ سال باشد. معمولا قرمزی در قسمت لبه‌های بیرونی کف دست دیده می‌شود. احتمال ممکن قرمزی کف دست‌ها، تغییر در تعادل هورمون‌هایی است که موجب گشاد شدن رگها می‌شود. آرتریت روماتوئید هم می‌تواند باعث قرمزی کف دست‌ها شود. اگر قرمزی کف دست‌های‌تان لکه‌ یا نقطه مانند است باید به پزشک مراجعه کنید تا علت آن تشخیص داده شود. ضمنا سعی کنید رژیم غذایی خود را اصلاح کنید.

عرق کف دست‌ها

عرق کف دست‌ها چند علت می‌تواند داشته باشد: تعریق بیش از حد، استرس و پُرکاری تیروئید.

در مورد تعریق زیاد می‌توانید از ضد تعریق‌های قوی استفاده کنید. همچنین می‌توانید برای درمان پزشکی به پزشک مراجعه کنید. سعی کنید استرس خود را کنترل کنید (با روش مدیتیشن، تنفس عمیق و …). اگر کارساز نبود در این مورد نیز باید به پزشک مراجعه کنید.

بی‌حسی و گز گز دست‌ها

گاهی بعد از بیدار شدن از خواب متوجه می‌شویم بخش‌هایی از بدن‌مان بی‌حس است و وقتی شروع می‌کنیم به حرکت دادن آنها، گز گز می‌کنند. معمولا علت آن است که عصب حسی برای مدت طولانی تحت فشار بوده است. گز گز هم زمانی است که عصب می‌خواهد به عملکرد و وضعیت خودش برگردد. در برخی موارد این علائم در دست‌ها می‌توانند نشاندهنده‌ی مشکل جدی‌تری باشند، مثلا استئوکندریت، سندرم تونل کارپال، ترومبوز وریدی دست و پا، آسیب شبکه بازویی، کمخونی یا دیابت. اگر معمولا دست‌های‌تان کرخت می‌شوند بدون اینکه دلیل خاصی پیدا کنید، حتما به پزشک مراجعه کنید.

خشکی دست‌ها

شایع‌ترین علل خشکی پوست دست‌ها، دهیدراته شدن و کمبود استروژن است که همراه با یائسگی است. برای پیشگیری از دهیدراته شدن بدن به مقدار کافی آب بنوشید و از کرم‌های مرطوب کننده استفاده کنید. در رژیم غذایی‌تان نیز روغن ماهی، دانه‌ها و آجیل را بگنجانید.

لرزش دست‌ها

گفته می‌شود که لرزش دست‌ها می‌تواند علامت مشکلات جدی چون بیماری پارکینسون باشد. اگر از این بابت نگران هستید به پزشک مراجعه کنید. ضمنا مصرف قهوه و الکل را محدود کنید زیرا این مواد می‌توانند موجب لرزش دست‌ها شوند. سایر علت‌های ممکن نیز شامل اضطراب و استرس می‌شود.

انگشتان سر گِرد

اگر سر انگشتان دست‌تان گرد شده، یعنی ناخن‌ و انگشت شکلی گرد و گوشتالو پیدا کرده‌اند معمولا به دلیل کمبود اکسیژن در بدن است. این حالت می‌تواند علامت بیماری جدی‌تری چون سرطان ریه یا بیماری قلبی نیز باشد. اگر انگشتان‌تان چنین فرمی گرفتند به پزشک مراجعه کنید.

سرانگشتانی بی‌حس با ناخن‌هایی کبود

۵ تا ۱۰ درصد افراد در هنگام کاهش فشار خون، دچار اختلال در خون‌رسانی در دستان و بی‌حسی و کرختی در نوک انگشتان خود می‌شوند. دکتر مارتینز می‌گوید: این موضوع در زنان شایع‌تر بوده و با کاهش دمای هوا و فصول سرد، یا هنگام استرس بیش تر رخ می‌دهد. این مشکل، مشکلی مزمن است اما زیاد نگران‌کننده نیست. برای رفع نسبی آن از سیگار کشیدن و مصرف زیاد کافئین دوری کنید و به ورزش رو می‌آورید.

آنچه ناخن‌ها در مورد سلامت بدن ما آشکار می‌کنند شامل موارد است:

 در حال پیر شدن هستید

افرادی که اغلب از لاک‌هایی به رنگ بسیار تیره استفاده می‌کنند یا آن‌هایی که سیگار می‌کشند، ممکن است ناخن‌هایشان را به رنگ زرد ببینند. اما تغییر رنگ، نیز می‌تواند نشانه‌ای از بیماری ریه یا لنف‌ادم باشد، که تورم ناشی از مایع لنفاوی خارج شده از عروق لنفاوی است

ناخن‌ها مانند پوستمان می‌توانند دچار خشکی شوند. مادامی که مسن‌تر می‌شویم حفظ رطوبت بدن سخت‌تر خواهد شد. به همین دلیل است که با افزایش سنمان ناخن‌ها خشک‌تر می‌شوند، مخصوصاً اگر شما زیاد ظرف‌ها و یا دست‌هایتان را بشویید. برای حفظ سلامت ناخن‌ها بهتر است در حالی که هنوز دستتان مرطوب (خیس) است از وازلین استفاده نمایید.
همچنین ناخن‌های شکننده و خشک می‌توانند نشانه‌ای از کم‌خونی، کم کاری تیروئید، یا اختلال خوردن مانند بی اشتهایی یا پراشتهایی باشند. به نشانه‌هایی که بدنتان بروز می‌دهد توجه کنید و در صورت نگرانی مشورت با پزشک را فراموش نکنید.

 کفشتان بسیار تنگ است

به پا کردن طولانی مدت کفش‌های بسیار تنگ به مرور زمان موجب آسیب جدی ناخن‌هایتان می‌شود و سبب تغییر رنگ و ضخیم شدن آن‌ها می‌گردد. پیاده روی‌ها و دویدن‌های مکرر و منظم، نیز می‌تواند موجب کبودی یا ضخیم شدن ناخن‌ها شود. کفش‌های مملو از عرق پاها بستر بسیار مناسبی برای رشد عفونت‌های قارچی فراهم می‌آورند. بنابراین به دنبال کفش‌هایی باشید که به پاهایتان اجازه تنفس بدهند.

 دچار کمبود مواد مغذی هستید

ایجاد حفره‌ها یا دندانه‌های کوچک بر بستر ناخن می‌تواند نشانه‌ای از کمبود پروتئین، آهن و یا اسیدفولیک باشد. کراتین، یک پروتئین ساختاری است و یکی از عناصر اولیه در بستر ناخن است. اگر بدن شما پروتئین کافی نداشته باشد، ناخن به درستی نمی‌تواند رشد کند. دندانه‌های بستر ناخن ناشی از کمبود آهن و اسیدفولیک و در نتیجه عدم خون‌رسانی کافی به ناخن‌ها است.

 بستر ناخنتان آسیب دیده است

زخم‌های زیر ناخن‌های پا احتمالاً ناشی از قرار گرفتن یا افتادن جسمی سنگین بر روی پایتان خواهد بود. در این حالت ناخن زیبایی خود را از دست خواهد داد، اما نگران نباشید. با رشد ناخن بخش‌های آسیب دیده و کبود (قرمز) به سمت نوک ناخن پیش رفته و بعداً می‌توان آن‌ها را جدا نمود. اما باید صبور باشید.

ممکن است به ملانوم یا نوعی دیگر از سرطان پوست مبتلا باشید

علامت تیره زیر ناخن که کوچک‌تر نمی‌شود یا در حال رشد است و شامل پوست اطراف ناخن نیز می‌شود، نشانه تومور خوش‌خیم یا سرطان پوستی جدی مانند ملانوم خواهد بود. اگر این نوع رشد را مشاهده کردید، مطمئن شوید که این تغییر به درستی توسط متخصص پوست بررسی شده است.

 یک بیماری خودایمنی پوستی دارید

ایجاد حفره‌ها یا دندانه‌های کوچک بر بستر ناخن می‌تواند نشانه‌ای از کمبود پروتئین، آهن و یا اسیدفولیک باشد. کراتین، یک پروتئین ساختاری است و یکی از عناصر اولیه در بستر ناخن است. اگر بدن شما پروتئین کافی نداشته باشد، ناخن به درستی نمی‌تواند رشد کند

ضایعات حفره مانند در بستر ناخن، همچنین می‌تواند علامتی از بیماری مزمن التهابی پوست مانند پسوریازیس یا اگزما باشد. در همه این نوع بیماری‌ها، ناخن‌ها از پوست جدا می‌شوند. در بیماری پسوریازیس، همچنین ممکن است ناخن‌ها خیلی ضخیم باشند که از بستر ناخن بلند می‌شوند، زیرا سلول‌ها بیش از حد سریع تقسیم شده و درست عمل نمی‌کنند.

 دچار بیماری ریوی یا لنف‌اِدم هستید

افرادی که اغلب از لاک‌هایی به رنگ بسیار تیره استفاده می‌کنند یا آن‌هایی که سیگار می‌کشند، ممکن است ناخن‌هایشان را به رنگ زرد ببینند. اما این تغییر رنگ، می‌تواند نشانه‌ای از بیماری ریه یا لنف‌ادم نیز باشد، که تورم ناشی از مایع لنفاوی خارج شده از عروق لنفاوی است. به نظر می‌رسد که رنگ زرد، ناشی از گردش خون ناکافی و تجمع مایع در بدن است. همچنین پرتودرمانی هم می‌تواند باعث لنف‌ادم شود.

 درگیر یک بیماری قلبی عروقی و یا ریوی هستید

یک بیماری متداول به نام “چماغی شدن ناخن” وجود دارد که زمانی رخ می‌دهد که انگشت ورم می‌کند و ناخن بلند شده و تا نوک انگشت را فرامی‌گیرد. این حالت معمولاً بعد از گذشت زمانی بسیار طولانی پدید می‌آید. تورم انگشت ممکن است ناشی از کاهش سطح اکسیژن در خون باشد و سپس سبب انبساط رگ‌های خونی می‌شود. به همین دلیل این تغییر ناخن گاهی اوقات با بیماری ریه یا بیماری قلبی عروقی ارتباط دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

Please enter your comment!
Please enter your name here

66 − = 65