آرتریت تاکایاسو چیست

در این مقاله با آرتریت تاکایاسو، علل و علائم آرتریت تاکایاسو، پیشگیری و درمان آرتریت تاکایاسو آشنا خواهید شد.

آرتریت تاکایاسو چیست؟

آرتریت تاکایاسو یا سندروم قوس آئورت بیشتر رگ های بزرگ (عمدتا آئورت و شاخه‌ های آن و عروق اصلی ریه) را درگیر می‌ کند. این بیماری شایع در کودکی است. البته بیشتر در زنان آسیایی جوان (بین ۱۵ تا ۳۰ سال) مشاهده می‌ شود. دختران ۹–۸ برابر بیشتر از پسرها مبتلا می‌شوند.

تحقیقات نشان داده شده که سیکلوفسفامید و کورتیکوستروئید با دوز بالا باعث توقف و در بعضى موارد معکوس‌ کردن پیشرفت بیمارى مى‌ شوند. این بیماری به اصطلاح بیماری بدون نبض نیز نامیده می‌ شود و در زنان ده برابر شایع تر از مردان است و فقط در افراد زیر ۴۰ سال یعنی در سنین باروری بروز می‌ کند. این بیماری در کشورهای آسیایی شایع تر از کشورهای غربی است.

علائم اصلی بیماری

علائم اولیه بیماری شامل تب، بیحالی و ضعف، کاهش وزن، درد عضلانی و مفصلی و عرق شبانه است. آنمی‌ و افزایش شاخص‌ های آزمایشگاهی التهاب مانند (ESR) نیز دیده می‌ شود. هر چه التهاب رگ افزایش پیدا کند علائم کاهش خون رسانی عضو مشخص تر می‌ شود. کاهش نبض های محیطی، اختلاف فشار خون در اندام های مختلف، وجود سوفل در محل تنگی عروق و درد شدید و ناگهانی انتهاها (لنگیدن) علائم متداول در فاز مزمن هستند. تنگ شدن شریان های کلیه موجب افزایش فشار خون، درگیری ریه موجب درد قفسه صدری و اختلال خونرسانی به مغز موجب علائم مختلف عصبی و چشمی‌ می‌شود. آنوریسم و پدیده رینود نیز ممکن است روی دهند.

علل آرتریت تاکایاسو

علت اصلی بیماری ناشناخته است هر چند که سیستم ایمنی (سیستمی‌ در بدن که مسئولیت حفاظت و سلامت بدن را برعهده دارد ) نقش مهمی‌ در این واقعه ایفا می‌ کند . همان طور که سیستم ایمنی زمینه حفاظت و حمایت بدن را فراهم می‌ آورد، در مواردی بیش فعال شده و به  بخش‌ هایی از بدن حمله می‌ کند در مورد این بیماری هم همین اتفاق می‌ افتد.

عوارض احتمالی

لخته خون
سکته
نارسایی قلبی
پریکاردیت
پلوریت

روش های تشخیص آرتریت تاکایاسو

کاهش نبض رادیال (در مچ دست)
تفاوت فشار خون بین دو بازو
فشار خون بالا (هیپرتنشن)
ممکن است نشانه ای از التهاب (پریکاردیت یا پلوریت) وجود داشته باشد.
تست:
آنژیوگرام
شمارش کامل سلول های خونی (CBC)
پروتئین واکنشی سی (CRP )
نوار قلب (ECG)
سرعت رسوب گلبول قرمز (ESR)
آنژیوگرافی با تشدید مغناطیسی (MRA)
تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI)
سی تی اسکن (CT)
اولتراسوند
X-ray از قفسه سینه

درمان آرتریت تاکایاسو

درمان آرتریت تاکایاسو دشوار است. با این حال، افرادی که درمان درست را انجام دهند نتایج مثبت می بینند. این شناسایی شرایط اولیه مهم است.

داروها

اکثر مردم برای اولین بار با دوز بالا استروئید درمان می شود. داروهای سرکوبگر سیستم ایمنی مانند آزاتیوپرین، مایکوفنولات، متوترکسات یا leflunomide اغلب به درمان اضافه شده است.
عوامل بیولوژیک از جمله مهار کننده TNF مانند Infliximab برای افرادی که با درمان های قبلی بهبود نیافتنه اند توصیه می شود.
در موارد شدید ممکن است tocilizumab یا rituximab مفید باشد.

جراحی

عمل جراحی عوارض ناشی از عروق تنگ محفوظ است.
جراحی برای باز کردن شریان های تنگ ممکن است برای تامین خون و یا باز کردن تنگ شدگی ها لازم باشد.

چشم انداز ( پیش آگهی ) آرتریت تاکایاسو

این بیماری می تواند بدون درمان کشنده باشد. با این حال، یک رویکرد درمان ترکیبی با استفاده از داروها و جراحی نرخ مرگ و میر را کاهش داده است. بزرگسالان شانس بهتری برای زنده ماندن نسبت به کودکان دارند.
اگر شما این علایم مانند پالس ضعیف، درد قفسه سینه و مشکل تنفسی را در این بیماری داشتید ما نیاز به مراقبت های فوری پزشکی دارید لذا با مرکز اورژانس تماس بگیرید.

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here