چهره کودک بر چه اساسی تشکیل می شود

یکی از نخستین سوالاتی است که از ذهن پدر و مادرها، به خصوص آن هایی که برای اولین بار پدر و مادر شده‌اند، می‌گذرد: آیا کودکم شبیه من خواهد شد یا نه؟ باید گفت که پاسخ این سوال به اکثر پدرها، بله است. با ما تا پایان این مطلب پرمحتوا همراه باشید.

 

حالات چهره یک راه ارتباطی بدون کلام بین ما و دیگران است، که گاهی اوقات از این راه در روابط اجتماعی و محیط کار خود از آن استفاده می کنیم. حال شاید این سوال هم برای شما پیش آمده باشد که آیا حالات چهره کودک بر اساس ژنتیک تشکیل می شود یا خیر؟

ویژگی های جسمی زیادی هستند که ما از والدین مان به ارث می بریم. به عنوان مثال قد، رنگ چشم ها و خیلی موارد دیگر … سوال اینجاست که به جز ویژگی های جسمی چه چیزهای دیگری از اجدادمان به ارث می بریم؟

تحقیقات جدید نشان می دهند دست کم بخشی از حالات صورت انسان از پدر و مادر به فرزندان به ارث می رسد و این عقیده که انسان ها حالات صورت مرتبط با احساسات مختلف را از کودکی و با مشاهده دیگران یاد گرفته اند، درست نیست.

لب های سخت و جمع شده نشانه تنش و عدم پذیرش است. تبسم با لب های بسته، تنها برای ادای ادب و احترام و نزاکت است. اگر به چهره اطرافیانتان دقت کنید بسیاری از این حالات را در چهره شان خواهید یافت که می تواند نشان دهنده افکارشان باشد

اخم و لبخند ، خوشحالی و ناراحتی عصبانیت و آرامش ، همه و همه حس هایی است که در تمام افراد وجود دارد. زمانی که اخم می کنیم حالت چهره مان تغییر می کند و زمانی که می خندیم نیز تغییراتی در چهره رخ می دهد. اما آیا تابحال از خود پرسیده اید که این تغییرات چهره از کجا سرچشمه گرفته است؟

شاید شنیده باشید که:وقتی عصبانی می شوی، جذابتری! شما وقتی عصبانی می شوید، چه شکلی می شوید؟ وقتی خوشحالید چطور؟ غم، یاس، هیجان، تاسف و تعجب در چهره شما چه اثری به جای خواهند گذاشت؟

اصلا تا به حال فکر کرده اید که ما از کجا یاد گرفته ایم که وقتی ناراحت و عصبانی می شویم، چرا اخم هایمان را درهم می کشیم؟ چرا مثلا چشمانمان گرد نمی شود؟ شاید بگویید خوب از اول تمام اطرافیانمان در این شرایط، این حالات را به چهره خود داده اند و این حالات صورت را از دیگران یاد گرفته ایم.

ولی محققان نظر متفاوتی دارند. تحقیقات جدید نشان می دهند دست کم بخشی از حالات صورت انسان از پدر و مادر به فرزندان به ارث می رسد و این عقیده که انسان ها حالات صورت مرتبط با احساسات مختلف را از کودکی و با مشاهده دیگران یاد گرفته اند، درست نیست.

What is the basis of the child's face

فرضیه قدیمی شباهت کودکان
قدیمی‌ها معتقد بودند که بچه‌ها به پدرشان شباهت بیشتری پیدا می‌کنند. این فرضیه قدیمی بعدها کمی تغییر کرد. فرضیه سیر رشد و تکامل انسان‌ ها به این مسئله می‌پرداخت که کودکان دست‌ کم در سال‌های نخست زندگی‌شان شباهت بیشتری به پدر خود دارند.این فرضیه بعد از مقایسه عکس‌های یک‌ سالگی کودکان با پدرانشان ارائه شد.
بسیاری از روانشناسان این فرضیه را رد کردند  مقاله کاملی در این زمینه ارائه گردید که بر طبق آن، کودکان در دوران کودکی به هر دو والدین خود شباهت دارند.

برخی کودکان شباهت بیشتری به پدر خود پیدا می‌کنند و برخی به مادرشان.

پژوهش‌های گسترده‌ای در این رابطه انجام شد و این نتیجه به دست آمد که کودکان در سه روز اول زندگی‌شان شبیه مادرشان هستند؛ اما مادرها اصرار دارند از همان لحظه نخست تولد فرزندشان این جمله را تکرار کنند: «این بچه چقدر شبیه پدرش است!»
 

ژن؛‌ عامل انتقال خصوصیات

خصوصیات و ویژگی‌های افراد از طریق ژن‌ها از والدین به کودکان منتقل می‌شود. رشته‌های DNA سفت و محکم در کنار هم قرار می‌گیرند و ساختاری به نام کروموزم را به وجود می‌آورند.
 
what-is-the-basis-of-the-childs-face
در هر سلول انسانی، ۲۳ جفت کروموزم وجود دارد که در یک کیسه به نام هسته ذخیره شده‌اند. کروموزم‌ها حامل ویژگی‌های فیزیکی افراد (مثل بلندی قد، رنگ مو، چشم‌ها و …) ویژگی‌های رفتاری (مثل هوش) و برخی استعدادهای ذاتی نیز هستند که می‌تواند تحت تأثیر ژن‌ها قرار بگیرد.
ویژگی ژن‌ها
DNA شبیه نردبانی پیچیده است؛ مجموعه‌ای از حروف که مثل یک کتاب راهنما هستند. اطلاعات روی مولکول‌های خاص، مثل پروتئین‌ها و هورمون‌ها، بسیار مهم‌اند. ژن‌ها حرف به حرف کپی می‌شوند و یک نسخه مشابه به نام RNA را به وجود می‌آورند. هر ژن حاوی یکی از ویژگی‌های خاص و اطلاعات مربوط به آن است (مثل رنگ چشم‌ها).
what-is-the-basis-of-the-childs-face
از هر یک از والدین یک مجموعه از ژن‌ها به ارث می‌رسد. در هر انسان حدود ۲۳ هزار جفت ژن و یا حتی بیشتر وجود دارد. کودکان یک ژن را از مادر و یک ژن را از پدر می‌گیرند. یعنی یک اسپرم و یک تخمک حاوی یک کپی از هر ژنی است که برای ساخته شدن یک انسان ضروری است.
وقتی که اسپرم، تخمک را بارور می‌کند، دو کپی از تمام ژن‌ها حاضر می‌شوند (۴۶ کروموزم) و یک زندگی جدید به وجود می‌آید. کروموزم‌هایی که جنسیت را تعیین می‌کنند، کروموزم‌های جنسی نام دارند.
تخمک مادر را با xx و اسپرم پدر را با xy نشان می‌دهند. یک جفت xx یعنی اینکه کودک دختر است و یک جفت xy یعنی اینکه کودک پسر است.
ویژگی‌های افراد از راه‌های مختلف به فرزندانشان منتقل می‌شود. یک ویژگی، شکل‌‌های مختلفی دارد؛ مثلاً گروه‌های خونی (O, A, B, AB). هر یک از اشکال مختلف ویژگی‌ها در اثر تنوع در ژن‌ها به وجود می‌آیند. تنوع در یک ژن را ژن‌های ناهمسان مجاور می‌نامند.
 
what-is-the-basis-of-the-childs-face
اشکال مختلف یک ژن نیز می‌تواند به روش‌های مختلف انتقال یابد. در واقع ژن‌ها بسیار پیچیده‌تر از آن چیزی هستند که ما تصور می‌کنیم.
دانشمندان می‌گویند که نمی‌توان یک ژن نهفته را برای رنگ مو، چشم و یا سایر ویژگی‌های ظاهری در نظر گرفت؛ بلکه مجموعه بزرگی از آن ها این اطلاعات را در برمی‌گیرند و انتقال می‌دهند.
 تعیین رنگ موهای کودک
 
موهای کودک شما چه رنگی خواهد شد؟ یک قانون کلی برای پاسخ این سوال وجود دارد. پدر و مادری که موهای بلوند دارند، احتمالاً صاحب فرزندی با موهای بلوند خواهند شد (به خصوص اگر بیشتر اعضای خانواده آن ها بلوند باشند).
این مسئله در مورد والدینی که موهای سیاه، قهوه‌ای و یا قرمز دارند نیز صادق است؛ اما اگر والدین بسیار متفاوت از هم باشند، قضیه کاملاً فرق می‌کند.

what-is-the-basis-of-the-childs-face

 
اگر یکی از والدین موهای قهوه‌ای یا مشکی داشته باشد و دیگری موهای بلوند یا قرمز، کودک آن ها احتمالاً موهای تیره خواهد داشت؛ زیرا رنگ قهوه‌ای و مشکی رنگ غالب است. 

پیش‌ بینی وزن کودک

اگر والدین کودک چاق و سنگین باشند، احتمالاً فرزندشان نیز چاق می‌شود؛ زیرا عادات تغذیه و ورزش نکردن به کودکان نیز منتقل می‌شود.
what-is-the-basis-of-the-childs-face
اما پژوهش‌ها نشان می‌دهند چاقی یا لاغری تا ۴۰ درصد از طریق ژنتیک به کودکان انتقال می‌یابد و ۶۰ درصد مابقی تحت تأثیر عادات شخصی، محیط زندگی و برخی رفتارهای فردی است.
تعیین رنگ چشم کودکان
بیشتر نوزادان، با چشم‌ های آبی روشن یا خاکستری متولد می‌شوند؛ ولی رنگ چشم آن ها ثابت نمی‌ماند. در طول یک سال نخست رنگ چشم‌های (عنبیه) کودک کم‌‌کم تغییر می‌کند و رنگ نهایی چشم‌ ها در ده ماهگی مشخص می‌شود.
what-is-the-basis-of-the-childs-face
والدینی که هر دو چشم‌ های قهوه‌ای دارند، می‌توانند صاحب فرزندی با چشم‌ های آبی روشن شوند و برعکس. این مسئله کاملاً وابسته به ژن‌هایی است که کودک از پدر و مادر دریافت می‌کند. در واقع راهی برای تعیین قطعی رنگ چشم‌ها وجود ندارد و مشخص نیست که ترکیب ژن‌ها باعث به وجود آمدن چه رنگ چشمی می‌شود.
پیش‌ بینی قد کودکان
آیا کودک‌تان به قد بلندی همسرتان می‌شود یا به قد کوتاهی خودتان؟ یا چیزی بین شما دو نفر؟ پدر و مادرهای بلند قد، معمولاً کودکان قد بلندی خواهند داشت و والدین کوتاه، فرزندان قد کوتاه.
what-is-the-basis-of-the-childs-face
 
حتی پدر و مادر کوتاه قد می‌توانند فرزندی بلند قد داشته باشند و برعکس. به هر حال هر گونه احتمالی در این زمینه وجود دارد. محیط و شرایط تأثیر زیادی روی رشد کودکان می‌گذارد.
کودکانی که تغذیه نامناسبی دارند، حتی اگر پدر و مادر قد بلندی هم داشته باشند، ممکن است کوتاه قد شوند.
 

تعیین میزان مو در آینده

برای پیش‌بینی اینکه آیا پسرتان در آینده کچل می‌شود یا خیر، باید گفت که اگر پدر بزرگ پسرتان از طرف مادر کچل باشد، احتمال کچل شدن پسر شما نیز بیشتر می شود؛ زیرا کچلی از جانب پدر از طریق کروموزم x منتقل می‌شود و به عبارت دیگر از پدر به دختر و بعد به پسر انتقال می‌یابد.
what-is-the-basis-of-the-childs-face
اگر پدر زن شما کچل باشد، کروموزم x را به دخترش منتقل می‌کند و دخترش هم به فرزند پسرش.
توجه

در نهایت می‌توان گفت اینکه کودک شما بیشتر شبیه خودتان می‌شود یا همسرتان و یا هر دو شما، مهم نیست؛ چیزی که مهم است، نقش شما در رشد و بالندگی اوست. سیب تا وقتی که به شاخه درخت آویزان است، رشد می‌کند و زیباتر می‌شود. سیب نارسی که از شاخه جدا می‌شود، هرگز نمی‌تواند به کمال برسد.

لبخند مادرانه یا پدرانه؟
 
 

این بار محققان فلسطینی این مطالعه جالب را درباره حالات چهره انسان ها انجام داده اند. به گزارش سایت اینترنتی “نیوساینتیست” این محققان به منظور درک این مطلب که آیا حالات چهره هر فرد در شرایط احساسی مختلف از والدین به او به ارث رسیده و یا در کودکی با مشاهده حالت چهره دیگران آموخته شده، ۲۱ داوطلب که نابینا به دنیا آمده بودند را به همراه ۳۰ تن از اقوام این افراد مورد آزمایش قرار دادند.

محققان از چهره این ۵۱ نفر هنگامی که در حال بازگو کردن خاطرات شاد و غمگین خود بودند و همچنین هنگام حل یک معمای دشوار و نیز موقع شنیدن یک داستان جنایی و در مرحله آخر هنگام شنیدن یک خبر غیر منتظره تصویربرداری کردند.

what-is-the-basis-of-the-childs-face

در مرحله بعد محققان این تصاویر را که در آن ها تمامی تغییرات صورت داوطلبان، از جمله حرکت ابروها، حالت چشمان و جمع شدن لبها ثبت شده بود، به رایانه وارد کرده و با یک نرم افزار آماری به بررسی آن ها پرداختند.

نتیجه این مطالعه نشان داد افرادی که نابینا متولد می شوند، به میزان زیادی در هنگام احساسات مختلف، حالاتی در صورت خود ایجاد می کنند که مشابه حالات ایجاد شده در صورت اقوامشان هنگام مواجهه با همان احساسات است و این در حالی است که این افراد هیچ گاه صورت اقوام خود را ندیده بودند.

دانشمندان عقیده دارند با توجه به نتایج این مطالعه، احتمالا عوامل ژنتیکی در حالات صورت انسان ها نقش داشته و ژن ها بر عضلات و ساختار عصبی صورت تاثیر می گذارد.

زبان چهره شما

حالات مختلف چهره همه ما، ناشی از حرکت یا موقعیت عضلات حالت دهنده زیر پوست صورت است. حالات چهره ما، بخشی از زبان بدن ما را شامل می شوند. شما ممکن است با طرف مقابلتان حتی یک کلمه هم صحبت نکنید ولی بدون شک می توانید با حالات چهره خود، آن چه را که در ذهنتان دارید به او بفهمانید.

در حقیقت، حالات چهره یک راه ارتباطی غیرکلامی بین ما و دیگران است. اگر توجه کرده باشید شما در روابط اجتماعی خود، در محیط کار، در منزل و در مدرسه، از این زبان بی صدا بسیار استفاده می کنید. مطالعات دانشمندان نشان می دهد به جز انسان، برخی از گونه های حیوانات نیز با حالات چهره خود با افراد هم گونه خود ارتباط برقرار می کنند.

what-is-the-basis-of-the-childs-face

بسیاری از انسان ها این توانایی را دارند که حالات مختلف صورت خود را برنامه ریزی کنند، یعنی به شکل ویژه ای، دقیقا مشابه خودشان بخندند اخم کنند و یا فریاد بکشند.

خیلی جالب است اگر فکر کنیم به اندازه تمام انسان های روی این کره خاکی ژست های اختصاصی در چهره افراد در شرایط احساسی متفاوت شکل می گیرد. بسیاری از انسان ها حتی اگر تلاش کنند افکار خود را پنهان کنند نمی توانند حالات چهره خود را از دید دیگران پنهان کنند.

چندی پیش دانشمندان دانشگاه بوفالوی نیویورک روشی ابداع کردند که می تواند دروغگویان را از روی حالات صورتشان تشخیص دهد. به گزارش یونایتد اینترنشنال، این دانشمندان معتقدند آموزش این روش به کارکنان ایست بازرسی امنیتی کمک می کند تا علائم آگاهانه و ناآگاهانه رفتاری در ارتباط با دروغ را شناسایی کرده و تغییرات حالات چهره افراد دروغگو مانند برافروختگی صورت را تشخیص دهند.

کامپیوترهای مهربان

این روزها کامپیوترها عرصه فرمانروایی خود را روزبه روز وسیع تر می کنند تا جایی که حتی می توانند حالات چهره شما را بخوانند. محققان موفق به ساخت دستگاهی کامپیوتری شده اند که می تواند ذهن شما را بخواند.

این محققان در نخستین مرحله با استفاده از یک دوربین ویژه از صورت شما فیلم برداری می کنند، سپس این تصاویر به کامپیوتر منتقل شده و سپس وضعیت ۲۴ نقطه از چهره شما ارزیابی می شود.

what-is-the-basis-of-the-childs-face

زاویه بینی، زاویه ابروها و گوشه های لب مورد ارزیابی قرار می گیرد. تکان دادن سر، بالا انداختن ابروها و کشیدن گوشه های لب همه معانی خاصی دارند.

محققان با مطالعه مجموعه این حالات در چهره افراد می توانند آنچه در ذهنشان می گذرد را پیش بینی کنند. پروفسور پیتر رابینسون، استاد تکنولوژی کامپیوتر از دانشگاه کمبریج معتقد است:باید باور کرد که روش های بسیار محدودی وجود دارد که انسان ها با آن حالات و احساسات خود را به دیگران نشان می دهند. این محققان برای ساختن برنامه کامپیوتری خود، از تعدادی بازیگر خواسته اند که حالات مختلف چهره انسان را در شرایط روحی و احساسی مختلف به خود بگیرند و سپس تصاویر متعددی از آنها تهیه کرده اند.

جالب تر ای نکه آن ها پا را از این نیز فراتر گذاشته و از این تکنولوژی برای تامین امنیت رانندگان در طی رانندگی در جاده ها بهره جسته اند. به این ترتیب با همکاری یک شرکت اتومبیل سازی بزرگ، این دستگاه را در داخل اتاق اتومبیل، مقابل راننده نصب کرده اند. بنابراین با ارزیابی حالات خستگی، خواب آلودگی یا گیجی رانندگان از روی حالات چهره آن ها، زنگ خطر به صدا درآمده و رانندگان را به توقف دعوت می کند.

البته این تکنولوژی هنوز مراحل تحقیقاتی را طی می کند اما می توان امیدوار بود تا چند سال آینده این سیستم به اتومبیل ها افزوده گردد.

what-is-the-basis-of-the-childs-face

چشم های سخنگو

روانشناسان با مطالعه حالات چهره انسان ها در شرایط مختلف توانسته اند بعضی از کلیدهایی که در چهره هر فرد در شرایط ذهنی متفاوت شکل می گیرد را شناسایی کنند.

به عنوان مثال، اگر هنگامی که در حین صحبت کردن با دیگری او چشمانش را برمی گرداند می تواند نشان دهنده نیرنگ، دروغ یا گناه باشد، حرکت چشم ها به سمت بالا می تواند نشانه غضب یا عصبانیت باشد.

بالا انداختن ابرو زمانی که یک ابروی دیگر پایین باقی می ماند مفهومش این است که <حرف شما را باور نمی کنم.> اگر مخاطب شما بینی اش را لمس می کند، نشانگر آن است که موضوعی را کتمان می کند. فراخ کردن بینی نشانه خشم، غضب و عصبانیت است.

لب های سخت و جمع شده نشانه تنش و عدم پذیرش است.

تبسم با لب های بسته، تنها برای ادای ادب و احترام و نزاکت است.

اگر به چهره اطرافیان تان دقت کنید بسیاری از این حالات را در چهره شان خواهید یافت که می تواند نشان دهنده افکارشان باشد، فقط کافی است کمی دقت کنید.

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here