بهترین فاصله سنی بین فرزندان کدام است

بهترین فاصله سنی بین فرزندان کدام است
 
اینکه بهترین فاصله سنی بین دو فرزند چند سال باشد سوال بسیاری از مادران است که باید با توجه به وضعیت جسمی مادر و عوامل دیگر به درستی در مورد آن تصمیم گرفته شود. برای دریافت پاسخ خود با ما همراه باشید.
 
 
همین‌ طور که اولین کودک شما در حال رشد است شاید به این فکر بیفتید که یک فرزند دیگر هم بیاورید تا هر دو با هم بزرگ شوند؛ ولی قضیه به همین سادگی هم نیست و لازم است بدانید بهترین فاصله سنی بین خواهر و برادرها کدام است.
در این نوشته نگاهی به مزایا و معایب تفاوت‌های سنی مختلف می‌اندازیم.
فاصله کمتر از یک سال

فاصله زمانی ۹ تا ۱۰ ماه به‌ طور مشخص کمترین فاصله زمانی موجود است و می‌تواند شرایط کاملاً سخت و دشواری را با خود به همراه داشته باشد اما مزایای خاص خودش را نیز دارد.

مزایا
-فاصله سنی بچه‌ ها خیلی کم است و می‌توانند چیز های زیادی را با هم تجربه کنند.
– اگر هر دو دختر یا پسر باشند، می‌توانند در یک کلاس درس پیش هم باشند. این به این معناست که می‌توانند مانند دوقلو ها چیز های زیادی را با هم به اشتراک بگذارند.
-از آن جا که سنشان به هم نزدیک است می‌توانند از اسباب‌ بازی‌ های همدیگر استفاده کنند. آن‌ها حتی می‌توانند بدون اینکه سراغ شما را بگیرند ساعت‌ ها با هم بازی کنند.
 
What is the best age interval between children?
مضرات

-فاصله زمانی کم به این معناست که شما خیلی زود بعد از تولد فرزند اولتان دوباره باید باردار شوید و این به این معناست که پس از اتمام شرایط سخت بارداری اول دوباره بدون هیچ وقفه‌ ای اقدام به بارداری نمایید و تمام سختی‌ های بارداری را دوباره به جان بخرید. با این کار به‌ خصوص ریسک زایمان زودرس را بالا می‌برید.

-وقتی به زایمان نزدیک می‌شوید که فرزند اولتان تنها ۷ یا ۸ ماه دارد، خیلی کوچک‌ تر از آن است که شرایط را درک کند. ترک کردن او در این سن کم برای رفتن به بیمارستان و زایمان می‌تواند خیلی برایش سخت باشد زیرا او در سنی است که به‌ شدت به شما نیاز دارد و این شرایط به شما در جایگاه یک مادر حس خوبی نمی‌دهد.

فاصله ۱۲ تا ۱۸ ماه

فواید

-فرزندان با این فاصله زمانی هنوز خیلی از لحاظ سنی به هم نزدیک هستند و بنابراین تمام مزایای لذت بازی کردن کنار همدیگر را حس می‌کنند و از داشتن همبازی کوچک‌ تر از خودشان بسیار لذت می‌برند.

-اگر بافاصله زمانی بالاتر اقدام به بارداری نمایید مجبور هستید دو سری از مرخصی زایمان استفاده کنید. با این اقدام برای مدتی در خانه کنار فرزندانتان هستید و پس‌ از آن که آن‌ ها کمی بزرگ‌ تر شدند به کارتان باز می‌گردید.

مضرات

 -داشتن فرزندانی با این فاصله زمانی همان شرایطی را پیش می‌آورد که در خصوص فرزندان با فاصله زمانی کمتر از یک سال بیان کردیم. مادر برای برآورده کردن احتیاجات دو فرزند کوچک تحت‌ فشار بیشتر است و این می‌تواند تأثیر بدی برای او به همراه داشته باشد.

-اگر زمانی که نوزاد جدید به دنیا می‌آید فرزند دیگرتان ۱۸ ماه داشته باشد، ممکن است با آمدن فرزند دوم در‌حالی‌ که همچنان به فرزند اولتان شیر می‌دهید، بدون اینکه شما و فرزند اولتان آمادگی‌ اش را داشته باشید او را از شیر بگیرید.

What is the best age interval between children?

فاصله زمانی ۲ سال
فواید

 -دو سال فاصله، اغلب زمان مناسبی است تا بدنتان وقت کافی برای بازیابی پس از زایمان اول را داشته باشد. بعد از دو سال، دیگر فرزند اولتان را شیر نمی‌دهید یا پوشکش را عوض نمی‌کنید.

-این فاصله برای کودک بزرگترتان نیز مناسب است چرا که او وارد مرحله جدیدی از استقلال می‌شود و مثل سابق به شما وابسته نیست.

-یکی دیگر از فواید این فاصله زمانی این است که می‌شود در هزینه‌ ها صرفه‌ جویی کرد به این صورت که می‌توانید از وسایل فرزند اول مانند اسباب‌ بازی و لباس‌ ها برای فرزند جدیدتان هم استفاده کنید.

مضرات

 توضیح دادن آمدن یک عضو جدید به خانواده برای فرزند بزرگ‌ تر می‌تواند کمی سخت باشد؛ چرا که در دو سالگی رقابت بین خواهر و برادر ها به اوج خود می‌رسد. پس منتظر یک خوشامدگویی دوستانه نباشید.

 
فاصله ۳ سال و بیشتر
 What is the best age interval between children?
فواید

 رقابت خواهر و برادرها بعد از ۳ سال به حداقل خود می‌رسد. کودک بزرگتر شما به‌ اندازه کافی رشد کرده است که بفهمد چه اتفاقی دارد می‌افتد و حتی وقتی فرزند جدیدتان به دنیا می‌آید می‌تواند برای او مفید هم باشد.

-فاصله زمانی بیشتر به این معناست که مادر می‌تواند برای هر دو کودک زمان مناسبی کنار بگذارد. کودک بزرگتر حداقل ۳ سال را به‌ طور اختصاصی با شما گذرانده است و هم‌ اکنون که به سن مهد کودک رسیده است شما می‌توانید زمان بیشتری را با کودک کوچکتر سپری کنید.

 

مضرات

 -فاصله زمانی بیشتر به این معناست که فرزندان با توجه به اینکه در مراحل متفاوتی به سر می‌برند دیگر نمی‌خواهند همیشه با هم بازی کنند.

-شرایط والدین می‌تواند دوباره سخت شود. چرا که آن‌ها بعد از گذراندن روزهای سخت بی‌ خوابی و سختی‌های فرزند اول، دوباره باید تمام آن شرایط را از اول شروع کنند.

 

زایمان زود هنگام خطرناک است

شکی وجود ندارد که هر فاصله سنی که بین فرزندان باشد، نقاط قوت و ضعف خاص خودش را به همراه دارد؛ بنابراین صرف‌ نظر از بررسی جنبه پزشکی بارداری مجدد و زود هنگام، بهتر است بگوییم هیچ فاصله زمانی استاندارد و یا به‌ عبارت‌ دیگر «بهترین فاصله زمانی برای آمدن فرزند دوم» وجود ندارد.

What is the best age interval between children?
اما نکته‌ ای که در خصوص اقدام شما جهت بارداری از لحاظ زایمان از اهمیت برخوردار است این است که فاصله ۱۸ ماهه بین بارداری‌ ها خطر زایمان زود هنگام را کاهش می‌دهد. مطالعات اخیر نشان می‌دهد که بارداری مجدد کمتر از ۱۸ ماه بعد از زایمان می‌تواند منجر به بالا رفتن خطر زایمان زود هنگام شود.

طی تحقیقی که دکتر «دی فرانکو» در دپارتمان سلامت کودک ایالت اوهایو انجام داد با بررسی سوابق ۴۵۴۷۱۶ مورد زایمان مادرانی که حداقل دو زایمان در طی شش سال داشتند به این نتیجه رسید زنانی که اقدام به تلاش مجدد برای بارداری در همان سال تولد می‌کنند دو برابر بیشتر در معرض زایمان پیش از موعد (قبل از هفته ۳۹ بارداری) قرار دارند؛ بنابراین بهتر است برای سلامتی خود و فرزند جدیدتان این حداقل فاصله زمانی را تا آن جا که ممکن است رعایت کنید.

اخیراً تمایلات خانواده‌ ها به این‌ سو رفته که با شروع مدرسه فرزند اول اقدام به بارداری فرزند دوم می‌کنند. درنهایت اینکه هر فاصله سنی که بین فرزندان شما باشد ماهیت رابطه خواهر و برادری آن‌ ها را عوض نمی‌کند.

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here