خانه بارداری و زایمان بهترین نوع شیر خشک برای نوزادان چیست

بهترین نوع شیر خشک برای نوزادان چیست

شیر مادر جایگزینی ندارد،این جمله ایست که بارها شنیده ایم و همه به آن ایمان داریم اما برخی اوقات برای سلامت نوزاد نیاز است تا از تغذیه مکمل و یا شیر خشک در کنار شیر مادر استفاده گردد تا سلامت کودک به خطر نیفتد.اما همیشه نگرانی هایی در زمینه مصرف شیر خشک وجود دارد در ادامه با ما همراه باشید.

بهترین منبع غذایی نوزاد شیر مادر است؛ چرا که شیر مادر دارای مواد غذایی مناسبی است که نوزاد را در برابر بیماری ها محافظت می کند. به دلیل وجود ترکیباتی آنزیمی درون شیر مادر، مقاومت بدن افزایش و التهابات روده نیز کاهش می یابد.

برای انتخاب بهترین شیر خشک برای نوزاد، وضعیت نوزاد در نظر رفته می شود و متخصص نوزادان  نوع مصرف شیر خشک را معرفی می کند. مثلا برخی از نوزادان به لاکتوز موجود درون شیر حساسیت دارند پس پزشک باید شیر خشک هایی که فاقد لاکتوز است برای نوزاد تجویز کند.

what-is-the-best-type-of-dry-milk-for-babies

این شیر خشک از پروتئین سویا تهیه شده است. اما اگر باز هم نوزاد از خوردن شیر خودداری نمود، پزشک شیر خشک هایی که پروتئین آن ها هیدرولیز شده و به اسید های آمینه و لیپید تبدیل شده است را پیشنهاد می کند. در ادامه توضیحات بیشتری در مورد بهترین شیر خشک برای نوزادان در اختیار شما قرار خواهیم داد.

اغلب شیر خشک های موجود در بازار از شیر گاو و یا سویا تهیه شده است. برخی از شیر خشک ها را از همان ابتدای تولد می توان به نوزاد داد. اما برخی دیگر از آن ها را باید بعد از گذراندن شش ماهگی، استفاده نمود. 

در کودکانی که بعد از یک سالگی هنوز میل به خوردن شیر دارند می توان به جای استفاده از شیر خشک، از شیر گاو استفاده نمود، اما مقادیر آهن و ویتامین موجود در شیر گاو از شیر خشک بسیار کمتر است. دلیل اصلی چاقی کودکان پس از مصرف شیر خشک، لاکتوز و گلوکز موجود در شیر خشک است. اما در شیر مادر فقط لاکتوز وجود دارد.

what-is-the-best-type-of-dry-milk-for-babies 

معرفی انواع شیر خشک 
 • شیرخشک نان  NAN

ترکیبات این نوع شیر خشک لاکتوز، انواع روغن های (کلزا، نارگیل، ذرت، روغن آفتابگردان)، شیرگاو، سیترات پتاسیم، سیترات کلسیم، روغن ماهی، کلرید سدیم، لستین سویا، کلرید کلسیم، ویتامین ها، فسفات پتاسیم، ال کارنیتین، پانتوتنات کلسیم، سولفات مس، سولفات منگنز، سلنات سدیم و بیوتین است.

این ترکیبات شبیه به شیر مادر است و بهترین شیر خشک برای نوزادان کامل است. پس از مصرف این نوع شیر خشک برای نوزادان نارس و زیر یک کیلو و نیم اجتناب کنید.

 • شیر خشک پری نان PRE-NAN

بهترین شیر خشک برای نوزادان نارس و با وزن کمتر از دو و نیم کیلوگرم این نوع شیر خشک می باشد زیرا این نوع شیر خشک آهن و لاکتوز کمتری دارد. 

 • شیرخشک های  GUIGOZ, DYNAMILK, HUMANA, BIOMED, NINI 

این نوع شیر خشک ها را نیز می توانید از زمان تولد استفاده نمایید.

 • شیر خشک MULTI

بهترین شیر خشک برای نوزادانی که در اثر سوکروز، لاکتور و گلوتن مبتلا به اسهال هستند شیرخشک MULTI است زیرا این شیر خشک سوکروز و گلوتن ندارد. بهترین نوع اسید چرب ضروری، در این شیر خشک موجود می باشد.

 • شیر خشک SIMILAC

بهترین شیر خشک برای کودکانی که مبتلا به بیماری CHF، فشار خون بالا و نارسایی کلیه هستند، این نوع شیر خشک می باشد زیرا سدیم این شیر از شیر مادر کمتر است اما این شیر را نمی توان به مدت های طولانی استفاده نمود؛ چرا که در بدن نوزاد اختلالات الکترولیتی ایجاد می کند.

 • شیرخشک های EN FAMID, LONALAC

در این شیر خشک روغن نارگیل، مواد معدنی، ویتامین ها، لاکتوز یافت می شود. این نوع شیر خشک نیز شبیه به شیر خشک SIMILAC سدیم کمی دارد.

 • شیرخشک NURSOY

این نوع شیر خشک فاقد هر گونه ترکیبات ذرت است. بهترین شیر خشک برای نوزادانی که به ذرت حساست دارند این نوع شیر خشک می باشد.

 • شیرخشک AL-110

در این نوع شیر خشک، پروتئین هیدرولیزه شده کازوئین موجود است و فاقد لاکتوز می باشد. این نوع شیر خشک در نوزادانی که عدم تحمل لاکتوز، اختلالات دستگاه گوارش و جذب پروتئین سویا کم است استفاده می شود.

از طرفی دیگر در نوزادانی که کمبود وزن دارد سبب افزایش وزن و جذب بهتر کلسیم می شود.

 • شیرخشک BIOMIL SOY, PRO SORBEEL, PRO SORBEE2

پایه اصلی این نوع از شیر خشک ها، سویا است. در اکثر نوزادانی که به گلوتن، سوکروز موجود در شیر مادر یا شیر گاو حساسیت دارند و دچار اسهال می شوند، استفاده می شود.

 • شیرخشک های ISOMID, FORMULA.S

سوکروز موجود در این شیر خشک ها صفر است.

 • شیرخشک ایزومیل

بهترین شیر خشک برای نوزادانی که مبتلا به اختلالات سوکروز هستند، این نوع شیر خشک است.

 • شیرخشک های SOYALAC

این نوع شیر خشک در نوزادان گالاکتوزمی مصرف می شود زیرا لاکتوز موجود در این نوع شیر خشک صفر است.

 • شیر سویا

این شیر از دانه های سویا تهیه شده است و مناسب افرادی است که شیر را نمی توانند تحمل کنند. شیر سویا به غیر از اینکه برای کودکان مفید است، برای تمامی افراد مسن و کسانی که بیمار هستند مناسب است. از طرفی دیگر کلسیم موجود درون این شیر، بسیار بالا است که برای تشکیل استخوان ها بسیار ضروری است.

 • شیرخشک های LOFENALAC, PHENYL DONFORMULA, PHENYLDON MIXTURE, PHENYL FREE

بهترین شیر خشک برای نوزادان مبتلا به فنیل کتونوری، این نوع شیر خشک ها می باشد.

در چه مواقعی می توان از شیر خشک برای کودک استفاده کرد؟
 • مریض شدن مادر
 • کودک نتواند شیر مادر را دریافت کند.
 • کودک در معرض سو تغذیه قرار بگیرد. 
 • در دسترس نبودن مادر
 • حساسیت غذایی نوزاد
 • کافی نبودن شیر مادر
 • کافی نبودن منابع غذایی شیر مادر
 • ترس از آلوده شدن به آلاینده‌های محیطی
شیر هایی که باید از آن ها دوری کنید:
 • شیر غلیظ شده
 • شیر تبخیر شده
 • شیر خشک شده
 • شیر گوسفند یا بز (البته برای استفاده در غذای کودک می توانید آن را پاستوریزه کنید و مصرف نمایید.)
 • دیگر انواع نوشیدنی‌هایی که با نام “شیر” شناخته می‌شوند مثل نوشیدنی سویا، برنج، جو و یا بادام
 • شیر گاو به‌عنوان یک نوشیدنی (در پخت و پز غذا برای کودک مشکلی نخواهد داشت.)
رهنمود هایی اصولی برای تغذیه با شیرخشک

۱- همراه شیرخشک باید صبح و شب مقداری آب جوشیده خنک در اختیار شیر خوار گذاشت.

۲- آبی که برای تهیه شیر استفاده می شود، باید جوشیده و ولرم باشد تا ویتامین های موجود در شیر از بین نرود.
۳- شیر اضافی در یخچال نگه داری شود ( در قسمت پایین و به مدت ۲۴ ساعت)، البته اگر درب قوطی باز نشده باشد نیازی به یخچال نیست.
۴- شیر تهیه شده در بطری را از دسترس حشرات دور نگه دارید تا از بروز اسهال جلو گیری شود.
۵- از قرار دادن شیشه شیر در معرض آفتاب بپرهیزید.
۶- هنگام خرید به تاریخ انقضای آن که در ته قوطی حک شده توجه کنید. همچنین از سالم بودن قوطی (نداشتن فرورفتگی و سوراخ ) اطمینان حاصل کنید.
۷- به اطلاعات روی بر چسب قوطی از جمله فرمولاسیون یا طرز تهیه آن، مقدار مصرف و غیره توجه نمایید.
۸- شیشه ی شیر را توسط شیشه پاک کن قبل از این که از آن استفاده نمایید، تمیز کنید.
۹- از مواد استریل کننده و ضد عفونی برای تمیز کردن شیشه شیر می توانید استفاده کنید.
۱۰- بایستی حداقل ۶ عدد سر شیشه از جنس سیلیکون و لاتکــس که استاندارد و شکل طبیعی دارد، انتخاب شود. توصیه می شود که سر شیشه تهیه شده، شبیه نوک سیـنه ی مادر باشد تا در جریان شیر به کودک کمک کند.
۱۱- شیر محیط مناسبی جهت رشد باکتری و غذای اصلی کودک نیز محسوب می شود، بنابراین با حفظ آرامش و در محیط استریل اقدام به تهیه شیر نمایید.
۱۲- سعی کنید زمانی که کودک تان آرام است به او شیر دهید و محلی آرام و ساکت را برای شیر دادن در نظر بگیرید.
۱۳- از خنک بودن شیر قبل از شیر دادن اطمینان حاصل کنید.
۱۴- شیشه را طوری نگه دارید که هوا وارد دهان کودک تان نشود.

 

 

 

 

 

what-is-the-best-type-of-dry-milk-for-babies

خطرات تغذیه با شیر خشک

* تاریخ مصرف شیر خشک ها ۲ سال است، از خرید شیر هایی که تاریخ مصرف شان گذشته است، بپرهیزید.

 
* هنگام تهیه شیر خشک از مقدار گفته شده روی برچسب قوطی استفاده کنید و از مصرف کم پودر، جهت صرفه جویی کردن که باعث سوء تغذیه کودک و کاهش رشد آن می شود، بپرهیزید و همچنین از مصرف زیاد آن که عدم تحمل غذا و ایجاد اسهال، استفراغ و بیماری های گوارشی را به دنبال دارد، خودداری کنید.
 
* اندازه دلمه های کازئین موجود در شیر خشک بزرگ تر ازشیر مادر و هضم آن برای شیر خوار مشکل تر است. زیادی املاح موجود در آن باعث ایجاد چاقی و افزایش اسمولاریته سرم می شود.
 
* از دیگر اختلالاتی که در فرمولاخوران ایجاد می شود، اسهال است، که بیشتر به دلیل نداشتن مواد مصونیت زا در شیرخشک ها است. همچنین چاقیاین کودکان در آینده امکان بروز بیماری های قلب و عروق را فراهم می سازد.
 
* همچنین میزان ابتلا به آسم، اگزما و مرگ های ناگهانی در شیر خشک خواران شایع تر است.

 

لطفاً مطلب بسیار مهم زیر را بخوانید:

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here

− 6 = 3