خانواده ها درباره هویت جنسی بچه ها چیکار باید بکنن‌

واقعا پدر و مادر چجوری و چه زمانی باید صحبت کردن در مورد مسائل مربوط به جنسیت و هویت جنسی رو شروع کنن؟

هویت جنسی

از زمانی که بچه‌تون شروع می‌کنه به صحبت کردن، یک هویت جنسی رو ابراز می‌کنه، پسر یا دختر، که همون جنسیت بیولوژیک هستش که هنگام تولد، و بعدها در زندگی روزمره، به کودک نسبت داده شده.

ولی برای بعضی از بچه‌ها، هویت اینقدر واضح مرزبندی نشده. حدود دوسالگی بچه‌ها می‌فهمن که بین پسرها و دخترها تفاوت فیزیکی وجود داره. تا چهارسالگی بچه‌ها یک حس تثبیت‌شده در مورد هویت جنسی‌شون دارن. در حین همین سال‌ها از زندگی، کودک رفتارهای مربوط به هویت جنسی و نقش خودش در جامعه رو یاد می‌گیره. و این رفتارها و نقش‌ها شامل کلیشه‌هایی مثل «کارهای پسرونه» یا «کارهای دخترونه» و انتخاب اسباب بازی، لباس، فعالیت‌ها، و دوست‌هاشون می‌شه.

پدر و مادرها چیکار میتونن بکنن

باید به همه‌ی بچه‌ها این فرصت رو داد تا در میان هویت‌های مختلف جنسی، نقش‌های مربوطه، و انواع بازی‌ها کاوش کنن. باید اطمینان حاصل کنید که محیط اطراف همه‌جور نقش‌های هویت جنسی و فرصت‌ها رو در خودش داره.

وقتی تمایلات و توانایی‌های بچه با انتظارات جامعه همخونی نداشته باشه، مورد حمله و آزار و تبعیض قرار می‌گیره. طبیعیه که والدین بخوان بچه‌شون توی جامعه فردی پذیرفته‌شده و محجوب باشه ولی وقتی که تمایلاتش با اون چیزی که جامعه یا خودِ شما ازش انتظار دارید همخونی نداشته باشه، وظیفه‌ی شما اینه که کمکش کنید تا از ظرفیت‌هاش به نحو احسن استفاده کنه و جایگاه خودش رو در جامعه پیدا کنه، نه اینکه مجبورش کنید تا در کلیشه‌ها و سنت‌های جامعه قالب‌گیری بشه و خودش رو جا بده.

در بعضی از بچه‌ها این قضیه که هویت جنسی متفاوتی رو درون خودشون حس کنن موقتیه، برای بعضی‌ها هم اینطور نیست و دائمیه. دلایل این قضیه می‌تونه بیولوژیک یا اجتماعی باشه. هیچ مدرک علمی دال بر اینکه نحوه‌ی تربیت والدین یا آسیب‌های دوران کودکی بر این قضیه اثرگذار باشه وجود نداره.

هیچ راهی وجود نداره که بتونید پیش‌بینی کنید بچه‌تون در آینده چه هویت جنسی رو درونش حس می‌کنه. و این یکی از دشوارترین چیزها در مورد تربیت و بزرگ‌کردن بچه‌اییه که هویت جنسی ناسازگاری با عرف و هنجارهای اجتماعی داره. والدین باید از خونه جایی بسازن که فرد توش احساس امنیت کامل بکنه، جایی که تحت هر شرایطی دوستش خواهید داشت و می‌پذیریدش.

تحقیقات نشون داده که هویت جنسی در ذات ما نهفته‌س و مادرزادیه. چیزی نیست که بشه تغییرش داد.

جهت گیری جنسی

هویت جنسی چیزیه که در همون دوران کودکی مشخص می‌شه ولی جهت‌گیری جنسی بعدها خودش رو نشون می‌ده. جهت‌گیری جنسی یعنی آدم به سمت چه جور آدم‌هایی تمایل جنسی داره/عاشق‌شون می‌شه. تحقیقات نشون داده که، مشابه با هویت جنسی، جهت‌گیری جنسی هم نمیشه تغییر داد.

وقتی که نوجوان داره وارد مرحله‌ی بلوغ می‌شه، هم والدین و هم بچه نگرانی‌های خودشون رو دارن. خیلی از والدین فکر می‌کنن با حرف زدن در مورد مسائل جنسی و جنسیتی، مهر تاییدی بر اون زدن، در حالی که اصلن اینطور نیست و حتی برعکسش درسته. بر اساس پژوهش‌ها، نوجوان‌هایی که به شیوه‌ی درست در مورد این مسائل آموزش دیدن بیشتر از بقیه فعالیت‌های جنسی رو به تعویق انداختن.

والدین وقتی می‌خوان در مورد مسائل جنسی و جنسیتی با فرزندشون صحبت کنن، باید بدون هیچ خجالت یا شرمی ارزش‌های خودشون هم ذکر کنن، در موردش شفاف باشن و در مورد اعتقادات و دلایل‌شون توضیح بدن.

خیلی از بچه‌هایی که ابراز هویت جنسی‌شون با عرف و هنجارهای جامعه همخونی نداره، وقتی بزرگ می‌شن خودشون رو گِی، لزبین یا بایسکشوال می‌شناسن، و همه‌شون مورد تهدید و خشونت و تبعیض‌های اجتماعی و مشکلات روانی هستن. مسائل مربوط به جنسیت و هویت جنسی دلیل اصلی بسیاری از خودکشی‌ها هستن.
پدر و مادرها چیکار می‌تونن بکنن؟

مهم‌ترین کاری که می‌تونید بکنید اینکه که بچه‌تون رو درک کنید، بهش احترام بذارید و ازش حمایت کنید. یک رویکرد حامیانه و بی‌غرض می‌تونه اعتماد بچه‌تون رو جلب کنه و این مهم‌ترین دارایی شما در این راه دشوار و پرماجرا خواهد بود.

وقتی که بچه‌تون هویت جنسی خاصی رو اعلام می‌کنه، با روی باز و با تایید بهش واکنش نشون بدین. این رو درک کنید که هویت جنسی و جهت‌گیری جنسی رو نمی‌شه تغییر داد ولی به مرور زمان دیدگاه فرد در مورد هویت جنسی و جهت‌گیری جنسی دستخوش تغییر می‌شه، چون آدم چیزهای بیشتری در مورد خودش می‌فهمه.

در مورد بچه‌تون همیشه مراقب و هوشیار، گوش‌به‌زنگِ علائم استرس، نگرانی، حس عدم امنیت، کمبود اعتماد‌به‌نفس، و یا افسردگی باشید. وقتی در جامعه مورد بدرفتاری قرار می‌گیره، علنا ازش دفاع کنید. نقش فشارهای اجتماعی و خشونت‌های اطرافیان کودک‌تون رو دست‌کم نگیرید. قاطعانه ذکر کنید که هیچ نوع جوک یا پرت‌وپلا در مورد هویت جنسی و جهت‌گیری جنسی پذیرفته نیست.

داشتن بچه‌ای که هویت جنسی ناسازگاری با عرف جامعه داره خیلی سخت و پر از استرسه، چون این مسیر پر از ناشناخته‌هاست. توصیه می‌کنم هرجایی از مسیر به کمک نیاز داشتید حتما برید سراغ یک مشاور تا در این مسیر کمک‌تون کنه.

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here

4 + 1 =