خونریزی لثه چه عوارضی در پی دارد

 

خونریزی لثه چه عوارضی در پی دارد

خونریزی لثه گاهی اوقات می تواند بسیار خطرناک باشد و باعث به وجود آمدن بیماری پریودونت‌یک‌په‌آ در فرد شود. اگر لثه تان دچار خونریزی شود حتما باید آن را جدی بگیرید چون خونریزی لثه در افراد کم خون، دارای نقض سیستم ایمنی بدن، ایدزی ها و دیابتی ها بسیار خطرناک است و حتی امکان دارد آن ها را به کام مرگ بکشاند.

یک متخصص بیماری‌های لثه گفت: خونریزی لثه‌ای در مواردی می‌تواند به عمق برود و به بیماری پریودونت‌یک‌په‌آ، بیماری پیشرونده نسوخ نگهدارنده دهان تبدیل شود.

دکتر عباس کمالی با بیان این مطلب افزود: خونریزی در بخش‌هایی از بدن نشانه‌ای از پرخونی در آن نقطه است و در صورتی که حضور میکروب‌ها در بدن زیاد و از طرفی خونریزی‌ای وجود نداشته باشد باید نگران شد.

وی ادامه داد: برخی از بیماری‌ها وجود دارند که بدن بیمار نمی‌تواند در برابر آن واکنشی از خود نشان دهد و بنابراین یک بیماری بسیار پیشرونده خطرناک خواهیم داشت که به راحتی می‌تواند بیمار را به کام مرگ ببرد.

کمالی اضافه کرد: نمونه این گونه بیماری‌ها، افراد دارای نقض سیستم ایمنی بدن، دیابتی‌ها، ایدزی‌ها و افراد دارای کم خونی پیشرفته را می‌توان نام برد.

این متخصص بیماری‌های لثه تصریح کرد: ما هیچ‌گاه خونریزی را در حالت کلی به عنوان اتفاق بدی ارزیابی نمی‌کنیم، خونریزی فقط علامتی از بیماری است که نشان می‌دهد در آن قسمت از بدن میکروب‌هایی وجود دارند که کار تخریب را انجام می‌دهند.

وی تصریح کرد: وقتی فرد بیمار متوجه علامت شد مثلا در ناحیه‌ای دچار بیماری شده‌ باید به پزشک مراجعه کند. البته مواقعی هم هست که بیماری‌ها علامتی ندارند، یعنی خونریزی بیرونی‌ای وجود ندارد اما ممکن است خونریزی داخلی اتفاق افتاده باشد، یعنی اصطلاحا شیار لثه‌ای بیمار عمیق شده که به آن بیماری پریودونت‌یک‌په‌آ، بیماری پیشرونده نسوخ نگهدارنده دهان گفته می‌شود.

کمالی اضافه کرد: در این حالت خونریزی در دهان قابل مشاهده نیست و نمی‌توان با چشم عادی دید مگر اینکه معاینه صورت بگیرد؛ مشاهده خونریزی نشانه عدم وجود بیماری پنهانی است و می‌توان بیماری را تشخیص داد.

خونریزی لثه علل مختلفی می تواند داشته باشد. اگر مشکل خاصی داشته باشیم باید به دندان پزشک مراجعه کنیم تا با رفع آن مشکل، از خونریزی لثه جلوگیری کنیم. اما اگر مشکل خاصی نباشد می توان با در نظر گرفتن موارد زیر، مشکل خونریزی لثه را برطرف کرد:

 درمان خونریزی لثه

۱- بهترین دهان شویه ها برای درمان خونریزی لثه باید حاوی کلر هگزیدین باشند. این عنصر علاوه بر کاهش خونریزی لثه، عامل ضد میکروبی می باشد و باکتری های مضر بین دندان ها و دهان را از بین می برد. البته باید توجه داشت که این قبیل دهان شویه ها را باید با تجویز پزشک مورد مصرف قرار داد، زیرا در برخی افراد مشاهده شده است که عنصر کلرهگزیدین سبب حساسیت دندان ها در آنها شده است.

 

۲- هنگامی که خونریزی لثه با ورم ایجاد می شود، استفاده از محلول آب و نمک بسیار مفید می باشد.  برای تهیه این ترکیب تنها کافی است که یک لیوان آب ولرم را با یک قاشق چای خوری نمک مخلوط کرده و پس از حل کردن نمک در آب ولرم آن را برای یک تا دو بار در روز غرغره کنید.

استفاده از این روش، علاوه بر افزایش گردش خون در لثه به کاهش خونریزی و ورم لثه ها نیز کمک زیادی می کند.

 

۳- یکی از روش های مناسب که برای جلوگیری از خونریزی لثه توصیه می شود استفاده از چای کیسه ای می باشد. برای این منظور چای کیسه ای خیس را در محلی از لثه که دچار خونریزی شده است قرار دهید. این روش سبب می شود تا برگ های چای که حاوی اسید تانیک می باشند، سبب کاهش خونریزی لثه شوند. توجه داشته باشید چای کیسه ای نباید گرم باشد .

اسید تانیک به طور طبیعی نوعی انقباض دهنده محسوب می شود. هم چنین خاصیت ضد درد هم دارد.

کسانی که خونریزی لثه دارند باید از دهان شویه های مخصوص و با تجویز دندانپزشک استفاده کنند. در غیر این صورت ممکن است استفاده از دهان شویه های معمولی آنها را بیشتر دچار مشکل کند
 

۴- استفاده از جوش شیرین نیز یکی از راه های مناسبی است که می تواند سبب کاهش خونریزی لثه ها  شود. مقداری جوش شیرین را با آب مخلوط کنید. محصولی خمیری شکل را به منطقه ای از لثه که دچار خونریزی شده است بمالید. نکته مهمی که در استفاده از این روش باید مورد توجه قرار داد این است که باید این روش را هر چند روز تنها یک بار استفاده کرد. استفاده هر روز از این روش سبب تحریک پذیری بیش از حد لثه ها می شود و تاثیرات بدی روی لثه ها خواهد گذاشت.

 

۵- پیروی از رژیم غذایی سالم یکی از عوامل مهمی است که نه تنها می تواند به جلوگیری از خونریزی لثه کمک کند، بلکه می تواند سلامت دهان و دندان را تضمین کند. افزایش استفاده از میوه ها و سبزیجات برای حفظ سلامت لثه ها بسیار مهم است. اگر در رژیم غذایی به میزان کافی ویتامینC گنجانده شود، از بسیاری از بیماری های دهان و دندان و همچنین خونریزی های لثه نیز می توان پیشگیری کرد .

 

what-side-effects-do-gum-bleeding-cause

 

 

 

 

 

 

 

 

 

۶- رعایت بهداشت دهان و دندان از اهمیت فوق العاده ای برخوردار است. یادگیری اصول مسواک زدن و استفاده از مسواک های خوب و نرم که به بافت لثه و دندان ها آسیب نزند، نیز از اصول مهم در حفظ سلامت لثه ها به شمار می رود .

در نهایت هم استفاده از دهان شویه ها بسیار مفید می باشند. البته باید توجه داشته باشید کسانی که خونریزی لثه دارند  باید از دهان شویه های مخصوص و با تجویز دندانپزشک استفاده کنند. در غیر این صورت ممکن است استفاده از دهان شویه های معمولی آنها را بیشتر دچار مشکل کند .

۷- از مصرف غذاها و نوشیدنی های داغ ،‌ ترش ، گاز دار و سخت اجتناب کنید. این گونه مواد غذایی و نوشیدنی ها سبب تحریک لثه ها شده و منجر به خونریزی آنها می شوند .

۸- اگر فردی هستید که سیگار مصرف می کنید و از خونریزی لثه رنج برید، باید بدانید که اولین گام برای جلوگیری از خونریزی لثه ترک سیگار می باشد. دود سیگار لثه ها را تحریک می کند و علاوه بر خونریزی های مکرر از لثه می تواند منجر به بیماری های خطرناکی از جمله سرطان دهان و حنجره و … شود.

۹- در نظر داشته باشید که هر چند وقت یک بار و به طور منظم به دندان پزشک مراجعه کنید تا لثه ها و دندان های شما را بررسی کند تا در صورت مشاهده هر گونه علایم غیر طبیعی شما را از آن آگاه کند و بدون فوت وقت بتواند درمان را برای شما شروع کند .

محکم مسواک زدن و سریع انجام دادن در برخی افراد باعث خونریزی لثه می شود
 

۱۰- گاهی مشاهده می شود که افراد بدون هیچ گونه مشکل پزشکی با خونریزی لثه دست به گریبانند.  تنها مشکلی که سبب خونریزی از لثه در برخی از افراد می شود محکم مسواک زدن و سریع انجام دادن آن است. به این گونه افراد توصیه می شود که از مسواک با برس های نرم استفاده کنند و حتی المقدور ۵ تا ۱۰ دقیقه به آرامی مسواک بزنند و در مسواک زدن هیچ گونه عجله ای به کار نبرند. در ضمن از اعمال فشار و زور در مسواک زدن اجتناب کنند .

 

۱۱- به افرادی که از خونریزی لثه رنج می برند توصیه می شود که مصرف قند و مواد شیرین را به حداقل میزان ممکن برسانند و پس از مصرف این دسته از مواد، حتما دهان خود را مسواک بزنند.

مصرف موادقندی سبب به وجود آمدن پلاک های دندانی می شود که اگر با مسواک و مصرف آب برطرف نشود، کم کمپوسیدگی دندان را به وجود می آورد. لثه ها نیز در اثر این پوسیدگی ها، ضعیف می شوند و خونریزی می کنند.

 

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here

+ 79 = 84