از کجا بفهمیم نوزاد سیر شده است

همه مادران دوست دارند تا نوزاد خود را به خوبی تغذیه کرده و اسباب شادی و راحتی او را فراهم سازند. اما متاسفانه، نوزادان نمی توانند با بیان کلمات به مادران خود بگویید که گرسنه هستند یا سیر شده اند. با ما تا پایان همراه باشید.
 

بسیاری از نوزادان، اما نه همه، مقدار کمی وزن در چند روز اول پس از تولد از دست می دهند. پس از تولد و قبل از ترک بیمارستان، پزشک کودک را وزن میکند، سپس باید در سه تا پنج روزگی و سپس دوباره در دو تا سه هفتگی ویزیت مجدد صورت گیرد. در این صورت می توانید بگویید که آیا نوزادتان پس از هفته اول تولد به طور پیوسته مقدار کافی شیر دریافت کرده است و بخوبی وزن گرفته است یا خیر.

به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز، اکثر نوزادان بین ۵ تا ۹ درصد از وزن زمان تولد خود را در طی چند روز اول از دست داده و سپس آن را دوباره در حدود ۲ هفتگی به دست می آورند. بطور معمول در ماه اول ، نوزاد باید حدود ۱۴۰ تا ۲۸۰ گرم در هفته به دست آورد.

در ماه های ۲ و ۳ ، او باید ۱۴۰ تا ۲۲۰ گرم در طی یک هفته وزن بگیرد (بطور کلی و بصورت میانگین می توان گفت که از بدو تولد تا سه ماهگی، افزایش وزن معمولی حدود ۱۸ تا ۲۸گرم(یک اونس) در هر روز میباشد)

در ۳ تا ۶ ماهگی، باید بین ۷۰ تا ۱۳۰گرم در هفته وزن بگیرد؛ از ۶ تا ۱۲ ماه ، او باید ۲۸ گرم تا ۸۰ گرم در هفته وزن اضافه کند.

علائم سیری نیز حائز اهمیت هستند تا ما بفهمیم چه زمانی باید شیر دادن را متوقف کنیم.
نشانه های پری معده و سیر بودن نوزاد چیست؟

اگر نوزادی در حین مکیدن پستان شما، آن را رها کرده و دوباره شروع به گریه کردن می کند، او گرسنه نیست و شما باید تغذیه کردن فرزندتان را به زمان دیگری موکول نمایید. معمولا، نوزادان در چنین مواقعی، برخی نشانه های خاصی را از خود بروز می دهند، که نشان دهنده پری معده در آن ها است.

where-do-we-know-the-baby-has-been-satiated

این علائم عبارتند از:
  • وقتی صدای بلع شیر را دیگر نمی شنویم.
  • توقف های بیشتری بین دفعات مکیدن به وجود می آید.

• نوزاد دهان خود را برای گرفتن سینه مادر باز نمی کند .
• نوزاد آرام و شاد به نظر می رسد.
• نوزاد در هنگام تغذیه شدن با تکان دادن دست ها و پاهای خود، سعی در دور شدن از سینه مادر دارد.
• نوزاد انگشتان دست خود را به آرامی می مکد.
• نوزاد با آرامش خوابیده است.

  • بچه دیگر فقط مک می زند و می فهمیم که شیر را قورت نمی دهد. یعنی فقط نوک سینه را مک می زند.
  • بدن او شل می شود، سینه را رها می کند و خیلی از اوقات در همان حالت به خواب می رود.

• نوزاد در هنگام شیر دادن، سینه مادر را به آرامی می مکد.

 

اگر به این نشانه ها دقت کنیم به بچه شیر اضافی نمی دهیم چون این کار می تواند باعث بالا آوردن شیر مازاد شود. در بسیاری از موارد برگرداندن شیر به خاطر حجم زیاد از اندازه آن، از راه دماغ اتفاق می افتد که اصلا خوشایند نیست و باعث ناراحتی کودک می شود.

اگر توجه کنیم و به قدر کافی به او شیر بدهیم این اتفاقات نمی افتد و از طرفی دیگر مجبور نیستیم برای اینکه گرسنگی نوزاد را کنترل کنیم پستانک به دهانش بگذاریم چون ما هستیم که میزان نیاز نوزادمان را به شیر به مرور تنظیم و از ایجاد عادات غلط در او جلوگیری می کنیم.

مزایای آشنایی مادران با نشانه های گرسنگی و سیری در نوزاد خود:
مزایای درک کامل نشانه های گرسنگی نوزادان توسط مادرانشان به شرح زیر است:

• درک این نشانه ها کمک خواهد کرد تا شما به عنوان یک مادر جوان و بی تجربه، نوزاد خود را در زمان گرسنه نبودن وادار به خوردن شیر نکنید.
• همچنین، آشنایی مادر با این علائم کمک خواهد کرد تا روند تغذیه نوزاد خود با شیر مادر را بدون مشکل و به خوبی پیش ببرد.
• شیر دادن و تغذیه درست نوزاد توسط مادر اعتماد به نفس او را بالا خواهد برد.
• درک این نشانه ها توسط مادر، نوزاد را تشویق خواهد کرد تا به مادر خود اعتماد کند.
• وجود رابطه تغذیه ای درست بین مادر و نوزاد، اثرات مثبت روحی و روانی زیادی بر روی هر دوی این افراد خواهد گذاشت.

where-do-we-know-the-baby-has-been-satiated
نکته مهم نهایی در مورد تغذیه درست نوزادان:

شما به عنوان یک مادر جوان باید نوزاد تازه متولد شده خود را تا شش هفته اول زندگی، در هر روز حداقل ۸ تا ۱۰ بار شیر دهید. فراموش نکنید که در طی این مدت، نوزاد خود را در یک دوره کوتاه و به میزان کم شیر دهید. همچنین، یادتان باشد که اکثر نوزادان عادت دارند تا در بین شیر خوردن، چند بار چرت هم بزنند، که این نوع تغذیه با نام “تغذیه خوشه ای” در نوزادان شناخته می شود.

حالت تغذیه خوشه ای در بین نوزادان بیشتر در اواخر بعدازظهر و شب دیده می شود. تغذیه نوزاد با شیر مادر باعث تماس گرفتن پوست نوزاد با پوست مادر خود شده و به نوزاد اجازه می دهد تا نشانه های تغذیه کردن را با سرعت یاد بگیرد. معمولا، بیشترین جهش رشد یک نوزاد در دو تا سه هفته، شش هفته، سه ماه و شش ماه اول از زندگی او اتفاق می-افتد و هر جهش نوزادان، معمولا ۲ تا ۳ روز طول می کشد.
فراموش نکنید که نوزادان در روزهای جهش رشد خود، تمایل بیشتری به تغذیه با شیر مادر از خود نشان می دهد. به عنوان مادر یک نوزاد تازه متولد شده سعی کنید تا تغذیه نوزاد خود را قبل از شروع گریه او انجام دهید، چون انجام به موقع این کار، شیر دادن را برای شما آسان تر می کند. اما، فراموش نکنید که محکم نگاه داشتن نوزاد و چسباندن او به پستان در زمانی که او ناراحت است و گریه می کند، کار سختی خواهد بود.
 
where-do-we-know-the-baby-has-been-satiated
اگر تصور می کنید که نوزاد شما گرسنه است، اما از این امر زیاد مطمئن نیستید، او را در آغوش گرفته و شیر دهید، چون اگر نوزاد گرسنه هم نباشد انجام این کار هیچ آسیبی به او نخواهد رساند. در واقع، می توان ادعا کرد که قرار گرفتن نوزاد در آغوش مادر و چسباندن او به سینه تنها برای تغذیه نوزاد نیست، بلکه احساس آرامش و اطمینان را در نوزادان افزایش خواهد داد.
فراموش نکنید که انجام این کار تنها در مورد نوزادان بیمار و یا نیازمند محبت بیشتر الزامی نیست، بلکه هر نوزاد سالمی هم احتیاج دارد تا از محبت و آغوش گرم مادر خود بهره مند شود.
هنگامی که نوزاد شما زبان باز کند، یاد خواهد گرفت که تمام نیازهای خود را با زبان بسیار ساده به شما و پدرش بگوید. اما آشنایی مادران جوان با نشانه ها و علائم بدن نوزادان خود امری ضروری بوده و کمی هم زمان بر است. اما ما انتظار نداریم که مادر تمام وقت خود را به طور کامل، صرف یادگیری این علامت ها بکند.
هر مادری می تواند با پاسخ دادن به نیازهای نوزاد کوچک خود و دقت کردن در اخلاق و رفتار او، با این علائم آشنا شود و طوری رفتار کند که به نوزاد خود بفهماند او را بیشتر از هر کس دیگری دوست دارد.

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here

2 + 3 =