التهاب لگن زنان، مانع بارداری است؟

بیماری التهابی لگن که به اختصار (PID) نامیده می شود، عفونتی در دستگاه تناسلی زنان است.
بیماری التهابی لگن که به اختصار (PID) نامیده می شود، عفونتی در دستگاه تناسلی زنان است. درمان سریع این بیماری بسیار مهم است چرا که این عفونت می تواند باعث ایجاد بافت های اسکار روی دستگاه تناسلی زنان شده و به همین دلیل علت ناباروری در زنان محسوب می شود.
بیماری التهابی لگن همچنین می تواند باعث بروز مشکلاتی نظیر درد در ناحیه لگن و رشد جنین در لوله های فالوپ شود. برای آشنایی بیشتر با این بیماری با اینفوسلامت همراه باشید.
علت بیماری التهابی لگن
بیماری التهابی لگن یا PID در واقع توسط یک باکتری ایجاد می شود که از طریق دهانه رحم وارد دستگاه تناسلی زنان می شود. زمانی که دهانه رحم عفونت کند، عفونت داخل مهبل می تواند بسیار راحت تر وارد شده و رحم و لوله های فالوپ را آلوده کند.
بیمارانی که مشکلات زیر را داشته باشند، راحت تر به بیماری التهابی لگن و در نهایت ناباروری دچار می شوند:
افرادی که به بیماری های مقاربتی عفونی دچار باشند راحت تر به بیماری التهابی لگن (PID) و ناباروری دچار می شوند. سوزاک و کلامیدیا از عوامل بسیار تاثیر گذار در ابتلا به عفونت لگن به شمار می روند.
افرادی که در خطر ابتلا به بیماری های مقاربتی هستند نیز راحت تر به بیماری التهاب لگن دچار می شوند. اگر فرد جوان باشد و بدون استفاده از کاندوم رابطه جنسی برقرار کند، به سادگی امکان دارد به بیماری های مقاربتی مبتلا شود. در نتیجه خطر ابتلا به بیماری التهابی لگن و ناباروری بیشتر می شود.
بیماران مبتلا به واژینوس باکتریال (Bacterial vaginosis) نیز باید بیشتر مراقب خود باشند.
زنانی که به تازگی از دستگاه جلوگیری از بارداری استفاده کرده اند نیز در خطر ابتلا به این بیماری هستند.
همچنین زنانی که سابقه بیماری التهابی لگن در گذشته را نیز داشته اند باید بیشتر از گذشته احتیاط کنند، چرا که این مشکل می تواند دوباره بازگردد.
علائم بیماری التهابی لگن
در ابتدا ممکن است بیماری التهابی لگن علائم خاصی از خود نشان ندهد و یا در بدترین حالت، تنها علائم بسیار مختصر و سطحی از خود بروز دهد. علائم بیماری التهابی لگن شامل خون‌ریزی و ترشح‌های کم از مهبل می باشد. به همین دلایل برخی زنان حتی نمی‌دانند که به بیماری التهابی لگن دچار شده‌اند. برای آن ها تشخیص این بیماری سخت است و زمانی متوجه آن می‌شوند که اقدام به بارداری کرده و متوجه ناباروری می شوند، یا درد زیادی در ناحیه‌ی لگن خود احساس می‌کنند.
با شیوع عفونت و آلودگی در دستگاه تولید مثل زن، مهم‌ترین علائم بیماری التهابی لگن شروع به خودنمایی می‌کند مانند درد در ناحیه‌ زیر شکم. این درد مبهم و مزمن بوده و امکان دارد به هنگام برقراری رابطه‌ جنسی بسیار زیاد شود. همچنین حرکات روده‌ها و ادرار نیز درد را بیشتر می‌کنند. برخی زنان ممکن است تب داشته باشند.
تشخیص بیماری التهابی لگن
حتی اگر علائم بیماری التهابی لگن ملایم باشند، می‌توانند به مشکلات بزرگی منجر شوند. پس درصورتی‌ که علائم غیر عادی مشاهده کردید حتماً باید به متخصص زنان مراجعه کنید.
در این مرحله دکتر در مورد سبک زندگی و علائمی که مشاهده کرده‌اید از شما خواهد پرسید و با انجام آزمایش‌های خاصی از بیماری شما سر در می‌ آورد. از آنجایی‌ که امکان دارد جواب آزمایش‌ بیماری التهابی لگن یا PID دیر ارسال شوند، دکتر قبل از رسیدن جواب آزمایش درمان را شروع می‌کند چراکه درمان سریع بیماری التهابی لگن بسیار حیاتی است.
دکتر عمومی‌ترین آزمایش‌ تشخیص بیماری التهابی لگن را انجام خواهد داد و در صورت نیاز برای تشخیص علائم بیماری التهابی لگن به آزمایش خون برای آگاهی از عفونت، متوسل خواهد شد. همچنین سونوگرافی نیز یکی دیگر از گزینه‌های پیش روی وی خواهد بود. سونوگرافی می‌تواند آسیب‌های احتمالی به لوله‌های فالوپ، رحم یا تخمدان‌ها را نیز نشان دهد.
درمان بیماری التهابی لگن 
برای درمان این بیماری و جلوگیری از ناباروری در زنان باید از آنتی‌ بیوتیک استفاده کرد. این داروها باید دقیقاً به میزان تجویز شده دکتر و در زمان‌های مشخص مصرف شوند، چراکه در صورت عدم تکمیل دوره امکان بازگشت آن وجود خواهد داشت.
اگر علت بیماری التهابی لگن، بیماری‌های مقاربتی باشند، همسر بیمار نیز باید تحت درمان قرار بگیرد تا این بیماری دوباره به زن منتقل نشود. تا زمانی که هر دو طرف داروهای خود را به اتمام نرسانده‌اند، نباید با یکدیگر ارتباط جنسی داشته باشند. همچنین حتماً با دکتر خود در تماس باشید تا از عملکرد داروها مطمئن شوید.
اگر به نوع بسیار وخیمی از بیماری التهابی لگن PID مبتلا هستید یا باردار می‌باشید، برای درمان بیماری التهابی لگن باید در بیمارستان بستری شوید تا آنتی‌ بیوتیک به‌صورت وریدی به بدن شما تزریق شود. گاهی اوقات نیز برای خشک‌ کردن چرک و عفونت به‌ نوعی عمل جراحی نیاز خواهد بود.
پیشگیری از بیماری التهابی لگن
خطر ناباروری زنان با هر بار ابتلا به بیماری التهابی لگن یا PID بیشتر از گذشته می‌شود. پس باید از ابتلا به این بیماری جلوگیری شود. تنها پیشنهادی که می‌توان برای پیشگیری از بیماری التهابی لگن به شما عزیزان کرد، استفاده از کاندوم زمان برقراری رابطه‌ جنسی می باشد.

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here