ویروس کرونا چیست؟

نی‌نی تایم:کرونا، ویروس تازه‌ای در منطقه‌ای از چین شیوع پیدا کرده بنابر اعلام منابع دولتی چین در ۲۴ ساعت گذشته کرونا جان ۶۰ نفر دیگررا گرفت و ۲ هزار نفر به مبتلایان اضافه شد .چین شمار قربانیان ویروس کرونا در این کشور تا بامداد دوشنبه با ۳۶۱ نفر رسید و تاکنون ۱۷ هزار و ۲۰۵ نفر به این بیماری مبتلا شدن . مقامات چین از مردم این کشور خواسته‌اند به شهر ووهان، محل انتشار این ویروس، سفر نکنند و به ساکنان شهر هم توصیه کرده‌اند در شهر بمانند. به غیر از چین مواردی دیگری از ابتلا به این بیماری در تایلند، کره جنوبی، ژاپن، تایوان، استرالیا و آمریکا هم مشاهده شده است.

کارشناسان سازمان جهانی بهداشت در حال بررسی این موضوع هستند که آیا بیماری جدید تهدیدی در سطح جهانی است و آیا سرعت و سهولت گسترش این بیماری در حدی است که اعلام وضعیت اضطراری و محدودیت سفرهای بین‌المللی را موجه جلوه دهد یا نه.

میزان سرایت پذیری کرونا  

کرونا میزان سرایت پذیری کمتری نسبت به سایر ویروس ها از جمله سرخک،ابله،فلج اطفال،اوریون،اچ ای وی،ویروس سارس و انفلوانزا دارد.هر فرد مبتلا به نوع جدید کرونابه طور میانگین تنها ۱٫۴ تا ۲٫۵ نفر را به این ویروس مبتلا میکند.

سرایت کرونا بین انسان‌ها چقدر آسان است؟

در همان ابتدای ماه دسامبر سال گذشته میلادی که این ویروس در انسان شناسایی شد، مقامات چینی گفتند این ویروس از انسان به انسان منتقل نمی‌شود. اما در حال حاضر مواردی از انتقال این ویروس از انسان به انسان، شناسایی شده است.

پیتر هوربی، استاد از دانشگاه آکسفورد، می‌گوید: ” واضح است که این بیماری از انسان به انسان منتقل می‌شود. اما سوال حیاتی این است که چقدر انتقال آن آسان است.”

در صورت بروز هرگونه تب طولانی، سرفه‌ و  تنگینفس

حتماً به پزشک مراجعه شود.

ویروس جدید موجب عفونت ریه می‌شود و با سرفه و عطسه همراه است و احتمالا از همین راه هم سرایت می‌کند.

کشف این موضوع هم بسیار مهم است که کدام افراد در برابر این ویروس آسیب‌پذیرتر هستند.

هنوز مشخص نیست که این ویروس در چه دوره‌ای بعد از انتقال، موجب عفونت می‌شود، قبل از بروز علائم آن در بدن یا هنگامی که علائمش در بدن شدید شد.

کرونا تنها یک ویروس نیست

ویروس کرونا خانواده بسیار گسترده ای از ویروس های سرما خوردگی تا سندروم حاد تنفسی (سارس ) را در بر می گیرد. تا پیش از فراگیر شدن بیماری هایی نظیر ابولا و سارس گمان دانشمندان این بود که این بیماری تنها از حیواناتی مانند خفاش و در مواردی از میمون ها به انسان منتقل می شود، اما اپیدمی با سرعت این ویروس ها نشان داد که این بیماری به ساده ترین شکل ممکن از انسان به انسان منتقل می شود. شیوع بیماری سارس در سال ۲۰۰۲ بیش از ۸۰۰ نفر را به کام مرگ کشاند و بیماری ابولا در کشور های غرب آفریقا که کانون آن جمهوری دموکراتیک کنگو بود باعث مرگ هزاران نفر از مبتلایان شد. (کرونا ویروس) جدید شکلی شبیه به تاج سلطنتی دارد و مکانیزم رفتاری آن آنقدر جدید است که دانشمندان هنوز فرصت نکرده اند نامی برای آن انتخاب کنند و امروز ما این ویروس را به نام کرونا که خانواده گسترده ای از انواع ویروس ها را در بر می‌گیرد، می شناسیم.

نرخ مرگ و میر در اپیدمى بیمارى ابولا (ویروس مشابه کرونا) ١٠ درصد از مبتلایان بود.نرخ مرگ و میر در بیمارى کرونا اکنون کمتر از ٢ درصد جمعیت مبتلایان است.

خفاش‌های میوه‌خوار، متهم ردیف اول

با توجه به علائم مشابه این بیماری با ویروس سارس و ابولا بررسی‌ها برای یافتن منشاء کرونا آغاز شد. خیلی زود بازار فروش غذاهای دریایی در شهر ووهان چین که بیشترین تعداد مبتلایان را داشت، مورد توجه دانشمندان قرار گرفت.در این بازار انواع خوراک های دریایی و در بعضی موارد خوراک حیوانات وحشی به فروش می رسد. پیش از این رد پای خون آلوده خفاش‌های میوه خوار در ایجاد بیماری ابولا برای دانشمندان به اثبات رسیده بود.

راه‌های پیشگیری از کرونا

طبق اعلام وزارت بهداشت ایران ویروس کرونا به مرزهای این کشور نیز نزدیک شده است و کشورهایی مانند عربستان، پاکستان، امارات و کردستان عراق نیز به تازگی درگیر این ویروس شده اند. از شهروندان خواسته شده تا مدتی از سفر به این کشور ها پرهیز کنند. در صورت سفر به این کشور ها شهروندان باید با رعایت جدی نکات بهداشتی از سلامت خود محافظت کنند و در صورت بروز علائم آنفولانزا به سرعت به پزشک مراجعه نمایند. به طور کلی پیشگیری از انتقال ویروس از انسان به انسان به همان سادگی مبتلا شدن است. با رعایت این نکات می توانید امکان ابتلا به ویروس ها را به حداقل برسانید.

با شستن مداوم دست ها خطر ابتلا به ویروس ها را به حداقل مى‌رسانید

_شستشوی مداوم دست ها

_استفاده از ماسک در محیط های بسته و پر ازدحام

_ پرهیز از تماس با بیمارانی که علائمی مانند (سرفه، عطسه، تب و تهوع) دارند

_ تقویت سیستم ایمنی با استفاده از مصرف میوه و سبزیجات تازه

_ نوشیدن مداوم مایعات گرم در فصول سرد

_ پرهیز از قرار گرفتن زیاد در هوای سرد و خشک

_ استفاده از دستگاه های بخار ساز سرد در محیط های اداری و منازل و اماکن عمومی

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here