همه چیز درباره بلیچینگ دندان

نی نی تایم: درمانی است که برای برطرف کردن تیرگی ها و رنگدانه هایی که به مرور زمان و براثر مواد رنگدانه دار مثل چای، قهوه، توت فرنگی و حتی گوجه فرنگی ایجاد می شوند را از بین می برد. حتی بعضی از بد رنگی های ژنتیکی را برطرف می کند و ظاهر دندان ها را زیباتر می کند. افزایش سن و عادت های غذا خوردن و عادت های روزانه مثل سیگار کشیدن، خوردن نوشابه های رنگی و ادویه ها هم می تواند باعث تغییر رنگ دندان ها شود.

بلیچینگ از تازه ترین روش ها برای رفع بدرنگی دندان ها به شمار می رود این روش تاثیر زیادی بر زیبایی و شفافیت دندان ها میگذارد و می تواند لبخندی زیبا را برای شما به ارمغان بیاورد. در این بخش با معایب و مزایای این روش نوین دندانپزشکی زیبایی آشنا خواهید شد. بلیچینگ عمیق دندان‌ها یک روش درمانی چندبخشی است که برای از بین بردن لکه های مختلف از روی دندان است.

بلیچینگ یا سفید کردن دندان از چند طریق در کلینیک و منزل انجام می شود. زیباترشدن لبخند در گرو دندانهایی زیبا، لثه خوش رنگ و فک منظم می باشد. زمانی که از لثه صحبت می کنیم به این معنی است که نباید در لثه هر گونه ناهنجاری  و یا عارضه مشکلات عفونی وجود داشته باشد. هر دو فک ه باید به حالت موازی و روی هم جای بگیرند. در این میان دندان ها نقش مهمی برای زیبایی فرم لبخند ایفا میکنند. دندان هایی که نامنظم باشند باید به حالت منظم در کنار هم چیده شوند. اگر دندان ها دچار پوسیدگی شده باشند احتیاج به بازسازی پیدا میکنند اما زمانی که رنگ آنها تیره باشد هم می‌توانید  با  استفاده از بیلچینگ آنها را روشن تر وشفاف تر کرد.

بد رنگ بودن دندانها از عارضه هایی است به خاطر آن مراجعین زیادی به کلینیک های دندانپزشکی می روند. این مشکل  در افرادی که تصور می‌کنند دندان های شفاف و زیبایی دارند هم مهم است چون رنگدانه های فرآورده هایی می باشند که در زمان طولانی موجب تغییر رنگ دندان ها می شوند. برخی موارد که دندانهای متقاضی به علت های ژنتیکی و یا استفاده از  داروها به صورت مزمن کدر  شده اند و زیبایی آن ها را تحت الشعاع قرار داده اند، جایگاه مهمتری پیدا می‌کند.

روشهای سفید کردن دندان سه دسته هستند

  • بلیچینگ دندانها برای تغییر دادن رنگ آنها. دندانپزشک شما می تواند کار بلیچینگ دندانهایتان را در مطب خود انجام دهد. محلولی که برای اینکار مورد استفاده قرار می گیرد پروکسیدی غلیظ درحدود ۳۵% دارد. طی یک جلسه، رنگ دندانها را می توان ۱۲ تا ۱۴ درجه سفیدتر کرد.
  • خودتان هم می توانید با استفاده از ابزاری که از دندانپزشکتان خریداری می کنید، اینکار را انجام دهید. دندانپزشک ژلی برایتان تهیه می کند که باید به مدت دو هفته هر شب چهار ساعت روی دندانهایتان بمالید. این ژل ها بین ۱۰ تا ۱۵ درصد پروکسید در خود دارند و می توانند رنگ دندانها را تا ۸ درجه سفیدتر کنند.
  • استفاده از خمیردندانهای ارزان که در بازار موجود است. این خمیردندانها که حاوی ۴ درصد پروکسید هستند می تواند ۲ تا ۳ درجه رنگ دندانهایتان را سفیدتر کنند. شما میتوانید آسیب های احتمالی استفاده بیش از حد از خمیر دندان سفید کننده را نیز مطالعه کنید.
 بلیچینگ همیشه هم جواب نمی دهد

اگر در دندانهای جلویی خود، پر کردگی همرنگ یا معمولی داشته باشید، بلیچینگ جواب نخواهد دارد. محلول بلیچینگ نمی تواند رنگ این مواد را تغییر دهد. به این ترتیب فقط زردی این قسمت را نمایانتر می کنید. بنابراین بهتر است قبل ازاستفاده از هر روش سفید کردن دندان حتما با دندانپزشکتان مشورت کنید.

۸ پرسش مهم در خصوص بلیچینگ و سفید کردن دندان ها

برای انجام بیلیچینگ چه اقدامی لازم است؟

در ابتدا لثه بیمار مورد‌بررسی و در صورت نیاز جرم‌گیری می‌شود و از آنجا که گاهی جرم‌گیری موجب حساسیت‌زایی است لاجرم عمل بیلیچینگ به دو هفته بعد موکول می‌شود و نتیجه لازم طی گذشت یک الی دو سال حاصل می‌شود. موفقیت این عمل در صورتی به وقوع می‌پیوندد که بیمار مستعد کمبود تغذیه، قندخون یا اعتیاد نباشد.

چه نوع دندان‌هایی مستعد عمل بیلیچینگ هستند‌؟

ما به واسطه تجربه‌ای که طی سال‌های متمادی به دست آورده‌ایم به این نتیجه رسیده‌ایم دندان‌هایی که به رنگ زرد یا قهوه‌ای تمایل دارند، نتیجه بهتری خواهند گرفت، ولی کسانی که دارای دندان‌هایی با رنگ خاکستری هستند نمی‌توانند متقاضی ایده‌آلی برای بیلیچینگ باشند و در صورت نیاز باید با استفاده از لمینت ها از شر لکه‌ها و بد‌رنگی دندان خود خلاص شوند.

تاثیر بلیچینگ چه مدت زمان باقی می ماند؟

یادتان باشد سفید کردن دندانها همیشگی نیست، چون دندانهایتان دوباره به مرور زمان تغییر رنگ خواهند داد. افرادیکه بیش از اندازه از موادغذایی و نوشیدنی هایی استفاده می کنند که باعث تغییر رنگ دندانها می شود، زودتر، دندانهایشان دوباره تغییر رنگ می دهد. اما آندسته از افرادیکه سعی می کنند کمتر از این موادغذایی و نوشیدنی ها استفاده کنند، ممکن است بتوانند آن سفیدی را تا  سال هانگه دارند. مسئله ای که باید به خاطر داشته باشید این است که پس از استفاده از اینگونه مواد، سریعا دندانهایتان را شستشو داده و مسواک بزنید.  بهداشت دندانهایتان باید در راس مسائل بهداشتی شما قرار گیرد. حداقل روزی دو مرتبه دندانهایتان را مسواک کنید و یکبار در روز از نخ دندان استفاده کنید. برای از بین بردن لکه ها روی سطح دندان و زردی دندانها از خمیردندانهای سفید کننده (یک یا دو بار در هفته) استفاده کنید. در سایر زمانها از خمیردندان معمولی استفاده کنید.

برحسب روشی که برای سفید کردن دندانهایتان به کار می گرید، ممکن است هر ۶ ماه یکبار بعد از یک تا دو سال، نیاز به بازبینی دوباره دندانهایتان باشد. اگر سیگار می کشید یا بیش از حد از نوشیدنی هایی که ممکن است باعث تغییر رنگ دندانها شود استفاده می کنید، احتمالا این بازبینی باید زودتر انجام گیرد.

مراحل تشکیل دندانها نیز می تواند باعث بدرنگی دندانها شود .

بلیچینگ مناسب چه کسانی می باشند ؟

تقریبا همه افراد می توانند بلیچینگ دندان را انجام دهند ، هر چند ممکن است در مواردی درمان سفید کردن دندان ها موثر نباشد . با انجام مراحل تشخیص و معاینه دهانی دندانپزشک ، منتخبین مناسب برای درمان سفید کردن دندان ها را مشخص خواهد کرد . Bleaching برای بیمارانی که دندان های سالم و ترمیم شده داشته و مایلند لبخندی با دندان های سفیدتر و درخشانتر را تجربه نمایند ایده آل است .

 عملکرد ماده بلیچینگ دندان چگونه است ؟

ژل Bleaching درون یک تری نازک که روی دندان ها شما منطبق می شود قرار می گیرد . با شکستن مولکول هیدروژن پراکسید که عامل شیمیایی فعال موجود در ژل می باشد اکسیژن آزاد می شود . اکسیژن به درون مینا و عاج نفوذ کرده و مواد رنگی را سفید می کند . در این جریان تنها رنگ دندان سفیدتر و درخشیده تر می شود ، در صورتی که ساختار نسوج دندانی بدون تغییر باقی می ماند .

آیا بلیچینگ و سفید کردن دندان ها  قابل اطمینان و بی ضرر می باشد ؟

بله ! مطالعات کلینیکی و تحقیقاتی انجام شده نشان دهنده آن است که سفید کردن دندانها با هیدروژن پراکسید و تحت نظارت دندانپزشک کاملا برای دندانها و لثه بی ضرر است . در حقیقت امروزه این روش یکی از مطمئن ترین روشهای موجوددر درمانهای زیبایی دندان در نظر گرفته می شود .

 عوارض جانبی بلیچینگ دندان چیست ؟

برخی از افراد پس از بلیچینگ، حساسیت دندانی موقتی را تجربه می کنند . این علائم همواره تا ۳ روز پس از قطع درمان و یا اتمام درمان از بین می روند .

دندان ها برای چه مدت سفید می مانند ؟

دندان ها همیشه از آنچه پیش از درمان بوده اند سفیدتر خواهند بود ، گرچه برخی از بیماران مایلند هر یک و یا دو سال به مدت یکی دو روز با استفاده از این ژل دندانهای خود را مجددا سفید کنند . این روش بخصوص در بیمارانی که بطور مداوم از مواد رنگی نظیر قهوه ، کافئین و تنباکو استفاده می کنند ، مفید است .

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here