آشنایی با کراتینه و بوتاکس مو

نی نی تایم: بوتاکس مو و کراتین دو درمان مختلف مو هستند که ادعا می‌کنند برای شما موهای زیبا، سالم و براقی به ارمغان می‌آورند. هر دو این درمان‌ها موهای مجعد را صاف می‌کنند که یکی از مشکلات اصلی موی زنان امروز است. آن‌ها همچنین یک اثر صاف‌کنندگی بر روی مو دارند که زمان فرم دهی به موی شما را به طور قابل توجهی کاهش می‌دهند. با این مطلب همراه باشید تا با کراتینه و بوتاکس مو  بیشتر آشنا شوید.

بوتاکس مو چیست؟

بوتاکس مو روشی است که به وسیله آن آمپولی که حاوی پروتئین ها و مواد معدنی و طبیعی، کراتین و اسید هیالورونیک و اسید آمینه است، می تواند موها را به صورت عمقی آبرسانی کند. برخلاف سایر روش های آبرسانی مو، بوتاکس، مو را از ریشه تا نوک مرطوب می کند و می تواند خشکی موها که معمولا در اثر استفاده مرتب از سشوار ایجاد می شود، ترمیم کند و موخوره را از بین ببرد. این آمپول قابل خریداری است و می توانید از آن در آرایشگاه یا خانه استفاده کنید.

مگر ساقه مو مرده نیست؟ پس چطور قابلیت بازسازی و ترمیم دارد؟

ساقه مو مرده است، اما قابلیت ترمیم دارد. دقیقا مثل تایری که پنچرگیری می شود. ساقه مو حاوی مواد کراتینه و پروتئینی است که در اثر آفتاب و سشوار کردن و شانه زدن آسیب می بیند و دچار خوردگی هایی می شود. به کمک مواد خارجی از جمله اسید آمینه و کراتین که در بوتاکس مو موجود است، می توان ساقه مو را ترمیم کرد.

درمان موخوره هم به همین ترتیب است؟

بله، موخوره عبارت است دو شاخه شدن پایین مو به دلیل خشکی مو و شانه کردن زیاد و تغییرات ناگهانی دما به دنبال سشوار کشیدن. وقتی آسیب های ناشی از خشکی مو به کمک بوتاکس مو یا کراتینه ترمیم می شود، موخوره هم کاهش می یابد.

آیا این باور درست است که بوتاکس مو همان کراتینه کردن مو است؟

بوتاکس مو جایگزین جدیدی برای کراتینه است، با این تفاوت که مزیت هایی بر آن دارد، مثل این که دیگر در طول روند آن فرمالدهید تولید نمی شود و برای سلامت مضر نیست. در روند کراتینه کردن، مو به کمک سشوار موی آغشته به مواد شیمیایی و کراتینه حرارت می بیند و دراثر این حرارت دودی بلند می شود که حاوی فرمالدهید است. فرمالدهید برای ریه مضر و زمینه ساز برخی سرطان هاست.

بوتاکس مو مثل کراتینه، مو را صاف می کند؟

تا حدودی! بوتاکس مو به صورت عمقی مو را آبرسانی می کند و تغییر چندانی در حالت طبیعی مو ایجاد نمی کند. یعنی اگر موی شما فر است، بعد از بوتاکس مو همچنان فر خواهد ماند، اما از آنجا که درمانی برای موهای خشک و بد حالت است، پیچ و خم های نامطلوب مو را اصلاح می کند و برخورد مواد آن با کف سر مشکل ساز نیست.

همه می توانند از بوتاکس مو استفاده کنند؟

بله، برای انواع مو در هر رنگی و حتی موهای سفید مناسب است و تا ۳ ماه ماندگاری دارد.

حرارتی که در بوتاکس به مو داده می شود، مسئله ساز نیست؟

اگر حرارت داده شده دود تولید نکند و در حد ملایم برای ثابت کردن مواد روی مو باشد، مشکلی ایجاد نمی کند. در کراتینه بدون کلاه به مو حرارت می دهند ولی در بوتاکس مو این طور نیست و دودی تولید نمی شود.

اگر فردی دچار خشکی مو باشد، راه دیگری جز بوتاکس مو به او توصیه می کنید؟

ساده ترین روش، مراقبت از مو با شامپوهای ملایم و کاندیشنر است که مو را خشک نمی کند. اگر موی دکلره شده دارید از شامپو با pH خنثی و شامپوهای حاوی مواد سیلیکونی کمک بگیرید که خلل و فرج داخل موها را بپوشاند. بعد از استحمام هم روغن و ماسک مو می تواند مفید باشد اما در کل بوتاکس مو همان مراقبت های لازم با غلظت بالاتر است و با یک جلسه درمان برای دوره ۳ ماهه، مو را تقویت می کند. بوتاکس مو روشی اقتصادی است چون رطوبت مو را مدت طولانی تری در مقایسه با ماسک موهای آبرسان حفظ می کند. در عین حال می توانید بعد از بوتاکس مو با هر نوع شامپویی که معمولا استفاده می کردید، موها را شامپو بزنید و نیازی به مراقبت خاصی بعد از این درمان نیست. البته اگر موخوره دارید، بهتر است پایین موها را کوتاه کنید و بعد مراقبت های معمول را انجام دهید.

چطور باید از بوتاکس مو استفاده کرد؟

کافی است آمپول های بوتاکس مو را از داروخانه تهیه کنید. قبل از استفاده از آن باید موها را دو بار پشت سر هم شامپو کنید تا هیچ چربی روی مو نماند. بعد موها را خشک کنید. آمپول بوتاکس را باید با ۱۵۰ میلی لیتر آب مخلوط کنید و خوب هم بزنید تا یکدست شود. اگر ترکیب یکدست نشد، لازم است کمی ترکیب را گرم کنید. می توانید این ترکیب را دقیقا مثل رنگ مو روی مو بزنید. مهم این است که تمام ساقه موها به این ترکیب آغشته شود. بعد از اتمام کار باید کلاه رنگ سر بگذارید و زیر سشوار کلاهی بنشینید یا موها را برای ۲۰ دقیقه با سشوار حرارت دهید. در نهایت باید موها را با آب شست. بعد از خشک کردن بسیار مهم است که موها را با سشوار یا اتوی مو خشک کنید. این مرحله به ثابت شدن مواد بوتاکس روی مو کمک می کند

بوتاکس و کراتین مو چه مشکلاتی را درمان می کنند؟

بوتاکس مو و کراتین دو درمان مختلف مو هستند که ادعا می کنند برای شما موهای زیبا، سالم و براقی به ارمغان می آورند.هر دو این درمان ها موهای مجعد را صاف می کنند که یکی از مشکلات اصلی موی زنان امروز است.آنها همچنین یک اثر صاف کنندگی بر روی مو دارند که زمان فرم دهی به موی شما را به طور قابل توجهی کاهش می دهند.

خانم ها بخوانند | فرق بوتاکس مو با کراتین مو چیست ؟

حتی اگر هر دو درمان نتایج کاملا مشابهی ارائه دهند، برخی تفاوت های معنادار وجود دارد.

اولین تفاوت در ترکیب شیمیایی آنهاست.یکی از مواد شیمیایی مضر موجود در کراتین، فرمالدهید Formaldehyde است.فرمالدهید سمی است و سازمان حفاظت محیط زیست و فدرال OSHA فرمالدهیدرا به عنوان ماده سرطان زای انسان طبقه بندی نموده است.بوتاکس مو عاری از این مواد شیمیایی و دیگر مواد شیمیایی مضر است.

تفاوت دوم این است که کراتین عمدتا روشی برای صاف کردن مو استو برای استفاده بر روی موهای به شدت آسیب دیده توصیه نمی شود.از سوی دیگر بوتاکس مو به عنوان یک درمان بازسازی کننده عمیق عمل می کندکه موهای آسیب دیده را با تبدیل به موی سالم و براق اصلاح می کند.

بوتاکس مو در مقابل کراتین, کدام درمان مناسب است؟

درمان کراتین بهترین کار برای موهای ضخیم، مجعد و سرکش (وز) است.موی درمان شده با کراتین به طور طبیعی صاف، عاری از فر، براق و به طور کلی قابل کنترل تر می شود.این موی درمان شده نباید حتی زمانی که در معرض محیط مرطوب قرار می گیرد مجعد شود،اما اثر آن بر روی موی درمان شده با مواد شیمیایی و موی متخلخل(مویی که در جذب رطوبت ناتوان است و خشک و شکننده است) دوام نمی آورد.

این درمان برای موی بسیار نازک، کم پشت و یا موهای صاف نامناسب است.همچنین، درمان کراتین برای زنان باردار، زنان شیرده و کودکان زیر ۱۲ سال توصیه نمی شود.

درمان بوتاکس مو برای هر نوع مو در اشکال مختلف، مجعد، صاف، سفید و یا بلوند،ضخیم یا کم پشت و یا هر نوع دیگری از مو مناسب است. به خصوص برای کسانی بهتر استکه موهای بسیار بلند با موخوره و یا موهای فرفری و شکننده دارند.فرمالدئید در درمان کراتین، کراتین را حفظ می کند که به موهای شما ظاهر صافی می دهد.

چگونه اقدام کنم؟

برخی از درمان کراتین شکاف در لایه شاخی مو(کوتیکول) که ترک خورده،آسیب دیده و یا خشک است را پر می کند در حالی که دیگر درمان های کراتین در سطح مو گسترش می یابدو وارد کوتیکول نمی شود.سپس این مواد به وسیله حرارت اتوی مو در سطح مو مهر و موم می شود.فرمالدئید در درمان کراتین، کراتین را حفظ می کند که به موهای شما ظاهر صافی می دهد.

درمان کراتین حدود ۹۰ دقیقه یا بیشتر طول می کشد و به مدت ۲ تا ۲ و نیم ماه دوام می آورد.این امر باید در سالن های معتبر توسط آرایشگر حرفه ای انجام شود زیرا برخی افدامات ایمنی را شامل می شود.بوتاکس مو روی موهای تمیز انجام می شود که با شامپو شسته شده اند،اما نه نرم شده (یا نرم کننده). مو پس از آن شانه شده تا گوریدگی های آن برطرف شودو سپس قسمت قسمت می شود و برای جذب محصول، مو ماساژ داده می شود.

پس از آن محصول به مدت ۴۵ دقیقه بر روی موهای باقی می ماندو سپس بطور کامل شسته می شود. سپس خشک می شود و فرم داده می شود.مرحله نهایی استفاده از سرامیک اتوی مو است. درمان بوتاکس، مو را با مواد مغذی ضروری مانند آنتی اکسیدان ها،ویتامین ها و اسیدهای آمینه پر می کتد که به بازگرداندن پروتئین مو و سالم و براق نمودن آن کمک می کند. نتیجه کار برای حدود چهار هفته دوام می آورد

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here

6 + = 10