چهار فصل در یک ماه

تماشای طبیعت بینالود در روستایی با کوه‌های آهکی

نزدیکی روستای آخلمد و به فاصله ۱۷ کیلومتری جنوب غربی شهر چناران، دره و آبشاری وجود دارد که منظره‌ای بی‌نظیر از درختان و دیوارهای سنگی به همراه آبشاری بلند را پیش روی بینندگان می‌آورد. منطقه آخلمد و روستای آن از جاذبه‌های طبیعی چناران به حساب می‌آید و همه ساله از گوشه و کنار کشور برای بازدید و گردش به این منطقه سفر می‌کنند.

دره آخلمد، زیاد پهن و گسترده نیست و همین باعث شده تا تراکم گیاهان در آن بیشتر باشد و سرسبزی و طراوت خاصی به آن ببخشد. در کنار درختان و گیاهان طبیعی، تعداد زیادی از باغ‌های منطقه در این دره دیده می‌شود که در فصل‌های بهار و تابستان خانواده‌ها، گردشگران و مسافران را به سوی خود فرامی‌خواند.

پس از طی مسیر دره و باغ‌ها در انتهای دره، آبشاری وجود دارد که بلند و زیباست و باشکوهی رویایی در بلندای کوه در جریان است. قابل توجه است که بسیاری از مسافران و گردشگران برای سفر به شهرهای اطراف، کمی راه خود را تغییر داده تا از این آبشار زیبا دیدن کنند و سپس به سفر خود ادامه دهند.

منطقه آخلمد دارای چند آبشار فصلی و دو آبشار دائمی است که آبشارهای فصلی تنها در فصل‌های بارندگی جریان دارد و زیبایی منطقه را دوچندان کرده‌ است.

یکی از آبشارهای دائمی که کوچک‌تر است، نزدیک به دو کیلومتر از روستای آخلمد فاصله دارد. این آبشار ۲۳ متر است که در دل کوه‌های بینالود جای گرفته است. این منطقه به‌عنوان تفرجگاهی برای مسافران و گردشگران شهرهای اطراف و نیز مسافران دیگر نقاط کشور به حساب می‌آید.

آب و هوای منطقه آخلمد بسیار خوب و معتدل است. در آخلمد از گرمای شدید تابستان یا سرمای تند زمستان خبری نیست و برای همین در همه فصل‌ها آمادگی پذیرایی از گردشگران و بازدیدکنندگان و نیز علاقه‌مندان به طبیعت وجود دارد.

در نزدیکی این آبشار، آبشار دیگری وجود دارد که بلندتر از این آبشار است و ارتفاع آن به ۴۵ متر می‌رسد. چشم‌انداز هر دو آبشار بسیار زیبا و دلنشین است. در بین این آبشارها محلی باز و گسترده دیده می‌شود که به تخت شاه‌عباس شهرت دارد. پس از آبشار بلندتر آخلمد، رودخانه‌ای جریان دارد که مسیر بسیار تنگ کوه‌های بلند و صاف اطراف را طی کرده و پس از گذر از دره‌ای زیبا به رودخانه آخلمد می‌پیوندد. اهالی روستای آخلمد به این بخش، خانه‌های گلی می‌گویند.

کوه‌های این منطقه آهکی است و همین باعث‌شده تا در زیر آبشار حفره‌های ژرف و دایره‌ای شکل ایجاد شود که خود بسیار زیبا و شگفت‌انگیز است. در پای آبشارها حوضچه‌هایی وجود دارد که بسیار زلال و پرآب بوده ولی ژرفای آنها به طور دقیق مشخص نیست، پس بهتر است از پرش از بلندی به این حوضچه‌ها خودداری کنید چرا که بسیار خطرناک است.

منطقه آخلمد جدا از جاذبه‌های طبیعی بسیار زیبای آبشار، دره و کوه‌های سربه فلک کشیده، از سدی تاریخی نیز برخوردار است.

نزدیک به سه‌ کیلومتری دهنه دره به سوی روستای آخلمد، سدی وجود دارد که در تنگاتنگ دره آخلمد بنا شده و به نام سد بایسنقرمیرزا خوانده می‌شود. این سد در زمان شاهزاده غیاث‌الدین بایسنقر تیموری، فرزند شاهرخ و حاکم توس در نیمه اول سده نهم هجری، ساخته شده که مصالح آن سنگ و ملات آهک بوده است. طول سد آخلمد حدود ۲۵۲ متر است و پهنای دیوارهایش در بخش‌های باریک دره به ۱۴ متر و در بخش میانی ۲۴ متر است. گونه‌ای گل زیبا در نزدیکی آبشار و در مسیر پیاده‌روی بین آبشارها دیده می‌شود و در زبان فارسی به آن گل چشماری یا گل گچ‌دوست گفته می‌شود. از دیگر گیاهان زیبا و قابل توجه این منطقه وجود گونه‌ای هپاتیک (جگرواش) از نوع گیاهان خزه‌ای است که بر صخره‌ها و سنگ‌های نزدیک آبشار‌ها دیده می‌شود.

 

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here