با معروف‌ترین پل‌های جهان آشنا شوید (۱)

در طول قرن های مختلف تاریخ، انسان ها از معماری کمک گرفته اند تا فاصله بین موانع فیزیکی را پر کنند، و بتوانند عبور و مرور آسان تری داشته باشند. بیشتر پل ها به عنوان نمادی مهم شناخته می شوند و بخشی اساسی از زیرساخت های مناطق مختلف جهان هستند. بعضی از این پل ها به خاطر هنر مهندسی و تأثیرگذاری خود حتی تبدیل به نماد شهر شده اند.

در زیر فهرستی از معروف ترین پل های جهان را آورده ایم.

۱۵٫ پل گریت بلت (Great Belt Bridge)

get-to-know-the-worlds-most-famous-towers1

پل گریت بلت در واقع از دو پل تشکیل شده است: قسمت شرقی و غربی

پل گریت بلت در واقع از دو پل تشکیل شده است: قسمت شرقی و غربی، که از طریق جزیره کوچک اسپروگو در دانمارک تقسیم شده است. پل شرقی، یک پل معلق ۱۶۲۴ متری است که از عمیق ترین بخش بین دو جزیره زیلاند و و اسپروگو عبور می کند. این پل همچنین سومین طول بلند اصلی در جهان را دارد. در ارتفاع ۲۵۴ متری بالای سطح آب دریا، دو ستون پل شرقی بلندترین نقاط در کشور دانمارک هستند. پل غربی، پلی ریلی و جاده ای به طول ۶۶۱۱ متر بین دو جزیره اسپروگو و فین است.

۱۴٫ پل کلیسا (Chapel Bridge)

get-to-know-the-worlds-most-famous-towers1

پل کلیسا، پلی ۲۰۴ متری است که از رود روس در شهر لوتسرن سوئیس عبور می کند

پل کلیسا، پلی ۲۰۴ متری است که از رود روس در شهر لوتسرن سوئیس عبور می کند. این قدیمی ترین پل دارای سقف چوبی در اروپا، و یکی از جاذبه های توریستی اصلی سوئیس است. این پل سرپوشیده در سال ۱۳۳۳ به منظور محافظت از شهر لوتسرن در مقابل حملات ساخته شد. درون پل یک سری نقاشی از قرن هفدهم وجود دارد، که حوادثی از تاریخ لوتسرن را به تصویر می کشد. بیشتر این پل به همراه تعداد زیادی از این نقاشی ها در آتشی در سال ۱۹۹۳ از بین رفت، هر چند که به سرعت مرمت و بازسازی شد.

۱۳٫ پل چنگیانگ (Chengyang Bridge)  

get-to-know-the-worlds-most-famous-towers1

پل چنگیانگ (که با نام پل باد و باران هم شناخته می شود) در سال ۱۹۱۶ ساخته شد

پل چنگیانگ (که با نام پل باد و باران هم شناخته می شود) در سال ۱۹۱۶ ساخته شد، و معروف ترین پل بین پل های باد و باران در ناحیه اقلیت دونگ در چین است. این پل در طول رود لینزی امتداد دارد و بسیار پر استفاده است. این پل از چوب و سنگ، بدون میخ و پرچ ساخته شده و بزرگترین پل باد و باران است. پل چنگیانگ ۶۴٫۴ متر طول، ۳٫۴ متر عرض و ۱۰٫۶ متر ارتفاع دارد.

۱۲٫ پل بروکلین (Brooklyn Bridge) 

get-to-know-the-worlds-most-famous-towers1

 پل بروکلین، با عبور از رودخانه ایست در نیویورک، دو منطقه منهتن و بروکلین را به هم متصل می کند

 

 پل بروکلین در سال ۱۸۸۳ تکمیل شد و با عبور از رودخانه ایست در نیویورک، دو منطقه منهتن و بروکلین را به هم متصل می کند. در زمان افتتاح، این پل طولانی ترین پل معلق در جهان  بود و تبدیل به نمادی مشهور از نیویورک شده است. پل بروکلین مسیر عابر پیاده عریضی برای افراد پیاده و دوچرخه سواران دارد. این مسیر در زمان های دشوار اهمیت زیادی برای عبور از رودخانه ایست پیدا می کند، که معروف ترین آن بعد از حملات ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ بود.

۱۱٫ پل آلکانتارا (Alcántara Bridge) 

 get-to-know-the-worlds-most-famous-towers1

پل آلکانتارا که از رود تاقوس در شهر آلکانتارا عبور می کند

 

پل آلکانتارا که از رود تاقوس در شهر آلکانتارا عبور می کند، شاهکاری از پل سازی دوره روم باستان است. این پل بین سال های ۱۰۴ تا ۱۰۶ میلادی به دستور تراژان امپراتور روم در سال ۹۸ بعد از میلاد ساخته شد، و یک طاق نصرت در مرکز پل و معبدی کوچک در یک سمت آن قرار گرفته است. پل آلکانتارا بیشتر از هر چیز دیگری، به وسیله جنگ آسیب دیده است. «مورو ها» کوچکترین طاق در یک سمت پل را از بین بردند و طاق دیگری در سمت دیگر پل به وسیله اسپانیایی ها برای متوقف کردن حمله پرتغالی ها نابود شد.

۱۰٫ پل بندرگاه سیدنی (Sydney Harbour Bridge)

 get-to-know-the-worlds-most-famous-towers1

پل بندرگاه سیدنی یکی از معروف ترین نمادهای استرالیا است

پل بندرگاه سیدنی یکی از معروف ترین نمادهای استرالیا است. این پل بزرگترین (ولی نه طولانی ترین) پل قوسی فولادی در جهان است و بالاترین نقطه پل در ارتفاع ۱۳۴ متری بندرگاه سیدنی قرار گرفته است. ساخت این پل هشت سال طول کشید و در مارچ ۱۹۳۲ افتتاح شد. به خاطر انبساط و انقباض پل در هوای گرم و سرد، پل کاملاً ساکن نیست و ممکن است تا ۱۸ سانتی متر بالا یا پایین برود.

۹٫ پل موستار (Stari Most)

  get-to-know-the-worlds-most-famous-towers1

پل موستار پلی مشهور است که از رود نرتوا در شهر موستار در بوسنی و هرزگوین عبور می کند.

 

پل موستار پلی مشهور است که از رود نرتوا در شهر موستار در بوسنی و هرزگوین عبور می کند. این پل به وسیله ترک های عثمانی در سال ۱۵۶۶ ساخته شد و به مدت ۴۲۷ سال دوام داشت، تا اینکه در سال ۱۹۹۳ در حین جنگ بوسنی تخریب شد. متعاقباً، پروژه ای برای بازسازی آن به کار افتاد، و پل جدید در سال ۲۰۰۴ افتتاح شد. رسمی قدیمی در بوسنی وجود دارد که مردان جوان از روی پل به داخل رود نرتوا شیرجه بزنند. به دلیل سرد بودن رودخانه، این کار بسیار خطرناک است و تنها ماهرترین و حرفه ای ترین شیرجه زن ها این اقدام را انجام می دهند.

۸٫ سی و سه پل

get-to-know-the-worlds-most-famous-towers1

سی و سه پل، به عنوان یکی از مشهورترین نمادهای معماری صفویه شناخته می شود

 

سی و سه پل، پل معروفی در شهر اصفهان است. این پل به عنوان یکی از مشهورترین نمادهای معماری صفویه شناخته می شود. این پل از آجر و سنگ در سال ۱۰۰۸ قمری به دستور شاه عباس ساخته شد. سی و سه پل ۲۹۵ متر طول و ۱۳٫۷ متر عرض دارد. گفته می شود که این پل در ابتدا از ۴۰ دهانه تشکیل شده بود ولی این عدد به تدریج به ۳۳ کاهش پیدا کرد.

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here

− 5 = 5