خانه بارداری و زایمان سوراخ کردن گوش نوزاد

سوراخ کردن گوش نوزاد

سوراخ کردن گوش در فرهنگ های مختلف از محبوبیت متفاوتی برخوردار است و بعضی از خانواده ها معتقدند این کار باید در سنین کودکی برای دختران انجام شود. با ما همراه باشید.
سوراخ کردن گوش در کودکانی که مو های کم پشتی دارند یک نشانه دختری است و والدین می پندارند در سنین پایین این عمل راحت تر است.عده ای هم معتقدند بعد از چند ماهی و در حدود یک سالگی بهترین زمان برای انجام این کار است زیرا کودک می تواند درد را ابراز کند.
 
اما آیا تا به حال فکر کرده اید که از نظر روان شناسی و طبق نظر متخصصین چه زمانی بهتر است؟
 
سوراخ کردن گوش در نوزادی و یا کودکی کار صحیحی نیست..زیرا اولا” کودک دلبند شما چیزی از گوشواره نمی داند فقط متوجه درد و اذیتی که به او می رسد می شود و فکر می کند والدین اورا اذیت و تنبیه می کنند .ثانیا” اگر به دلیل کوچکی نمی تواند ابراز درد بکند به معنای نداشتن نداشتن درد نیست .
بهتر است تا زمانی که کودک علت این درد کشیدن و سوراخ کردن گوش را متوجه بشود و آن را به جان و دل بخرد و از شما بخواهد که گوش هایش را سوراخ کنید و به درکی رسیده است که به گوشهایش تا بهبودی کامل دست نمی زند این کار را به تعویق بیاندازید .
اصولا از لحاظ سیر رشد, رشد لاله گوش حداکثر تا ۹ سالگی تمام می شود، یعنی بعد از این سن اندازه لاله گوش تغییر نمی کند. به همین دلیل بهتر است بعد از ۶ سالگی کار سوراخ کردن گوش انجام شود، ولی اگر خانواده های اصرار دارند تا زودتر این کار را انجام دهند، ضرر چندانی برای کودک ندارد.
سوراخ کردن گوش نوازد از دید روانشناسان
 
برخی از والدین معتقدند که هر چه سریع تر بعد از تولد بهتر است گوش های کودک را سوراخ کنند چرا که نوزاد کمتر درد می کشد و اذیت می شود .از طرفی چون نمی تواند دست به گوش هایش بزند روند بهبودی سریع تر است. 
 سوراخ کردن گوش و ابتلا به عفونت در نوزادان
مجله آمریکایی مراقبت بالینی از پوست طی یک مطالعه ای که انجام داده بیان کرد که ۲۰ درصد سوراخهایی که در بدن ایجاد می شود مثل سوراخ گوش می تواند عامل سرایت عفونت باشد . حفره های اضافی که در پوست ایجاد می شود می توانند آلودگی را از طریق پوست به داخل بدن منتقل کنند یا حتی به افراد دیگر سرایت دهند.
این مجله در توصیه ای به والدین نوشت : سوراخ کردن گوش نوزادان حداقل تا ۶ ماهگی ایده مناسبی نیست چرا که سیستم ایمنی بدن نوزاد تا این زمان هنوز به صورت کامل مجهز نشده و احتمال اینکه نتواند با عفونت احتمالی سوراخ کردن گوش مبارزه نکند را دارد.
Hear the baby's ear
توصیه برای پیشگیری از عفونت
آکادمی بیماری های کودکان آمریکا برای پیشگیری از عفونت و سایر عوارض پس از سوراخ کردن گوش، توصیه های جالبی برای همه والدین دارد. این توصیه ها در تمامی کشورهای دنیا مورد توجه والدین قرار گرفته و اگر به طور دقیق آنها را رعایت کنید، میتوانید مطمئن باشید که پس از سوراخ کردن گوش فرزندتان مشکلی برای او پیش نخواهد آمد.
کودکتان را برای سوراخ کردن گوش، نزد پزشک، پرستار یا تکنسین ماهر در این کار ببرید. لذا سوراخ کردن گوش در خانه با نخ و سوزن و به وسیله مادربزرگ و یا یکی از اطرافیان کودک کاملا غیر بهداشتی است. گوش پیش از سوراخ کردن باید با الکل یا محلول های مشابه کاملا ضد عفونی شود.
اگر شما کودکتان را به یکی از مراکز بهداشتی برای سوراخ کردن گوش ببرید، کارکنان این مراکز، مواد ضد عفونی کننده را با غلظت مناسب، پیش از سوراخ کردن گوش کودک مورد استفاده قرار می دهند. بهتر است ابتدا از گوشواره طلای ساده استفاده کنید تا از احتمال بروز واکنش حساسیتی کاسته شود.
این گوشواره های طلای ساده، اغلب میخی شکل هستند و میتوانید آنها را از طلافروشی ها تهیه کنید. بنابراین انواع گوشواره های میخی و نگین دار، که در محل سوراخ کردن گوش فروخته میشوند و اغلب از فلزات بدل ساخته شده اند، برای استفاده بلافاصله پس از سوراخ کردن گوش کودک مناسب نیستند.
 
عوارض سوراخ کردن گوش
با وجودی که گوش یکی از رایج‌ ترین نواحی بدن برای نصب آویزهاست؛ اما سوراخ کردن گوش نیز ممکن است عوارضی را به همراه داشته باشد.
 
از جمله این عوارض می توانیم به:
 
عفونت ها
حساسیت به فلز های مختلف گوشواره ها
تشکیل یک بافت برجسته در ناحیه نرمه گوش
و نیز پارگی گوش در اثر ضربه اشاره کنیم.
ایجاد چند سوراخ روی گوش شایع است؛ اما سوراخ کردن لاله گوش (قسمت غضروفی بالای گوش) خطرناک است زیرا این منطقه غضروفی است و رگ خونی ندارد، در نتیجه التهابی که اطراف سوراخ ایجاد شده دیرتر بهبود پیدا میکند و احتمال ایجاد عفونت و تاول معمولا در ماه های اول بعد از سوراخ کردن به خصوص در ماه های گرم سال زیاد است. علامت ایجاد این عفونت در قسمت لاله گوش، تورم دردناک، گرمی و قرمزی است که معمولا نرمه گوش را درگیر نمیکند.
hear-the-babys-ear
۸ نکته مهم درباره گوشواره ها

  • قبل از اقدام به سوراخ کردن گوش کودکتان با پزشک خود مشورت کنید تا از نظر سلامت عمومی بدن مشکلی وجود نداشته باشد. در ضمن از پزشک خود در مورد مراکز مجاز و مطمئن برای این کار راهنمایی بخواهید.
  • بعد از سوراخ کردن گوش، احتمال عفونت های سطحی نرمه گوش وجود دارد که این عفونت ها معمولا به خوبی به درمان موضعی پاسخ میدهند. بنابراین محل سوراخ شده را با یک حوله گرم و مرطوب کمپرس کرده و در صورت نیاز از یک پماد آنتی بیوتیک استفاده کنید.
  • از گوشواره های سنگین به مدت طولانی استفاده نکنید، زیرا این گوشواره ها ممکن است سوراخ گوش کودک را گشاد و حتی پاره کرده و نرمه گوشه را به ۲ قسمت تقسیم کنند.
  • اگر پشت (گل میخ) گوشواره شما بلند است یا گوشواره شما قسمت نوکتیزی دارد که در هنگام خواب شما را اذیت می کند، باید گوشواره خود را هنگام خواب خارج کنید زیرا این نواحی نو کتیز ممکن است زخم های فشاری یا آزردگی های پوست قسمت پشتی لاله گوش را ایجاد کنند.
  • اگر کودک کم سن و سال شما گوشواره دارد مراقب باشید که قفل گوشواره اش محکم باشد و کودک نتواند خودش آن را باز و بسته کند زیرا در این صورت ممکن است کودک گوشواره اش را از گوش خارج کرده، آنرا به دهان ببرد و ببلعد که خطر خفگی وجود دارد.
  • هنگام انجام ورزش های پربرخورد بهتر است گوشواره ها از گوش خارج شوند، زیرا احتمال پارگی گوش در اثر کشیده شدن و ضربه خوردن وجود دارد.
  • یکی از عوارض شایع استفاده از گوشواره ها حساسیت پوستی به فلزهایی است که گوشوار ه از آن ساخته شده است. این حساسیت ها به صورت خارش، قرمزی و التهاب دیده میشود. معمولا افراد به گوشواره هایی از جنس نیکل حساسیت دارند؛ اما حساسیت به طلا یا نقره نیز گزارش شده است.
  • برای برطرف شدن حساسیت بهتر است گوشواره خود را عوض کنید و اگر مشکل برطرف نشد شاید لازم باشد مدتی گوشواره را از گوش خود خارج کنید.

پاره شدن نرمه گوش سوراخ شده در اثر ضربه یکی از عوارض شایع است.

ممکن است در اثر
تصادف رانندگی
افتادن
نزاع
ورزش های پر برخورد
یا کشیده شدن یک گوشواره به صورت تصادفی، نرمه گوش پاره شود.
اگر چنین اتفاقی افتاد ظرف حداکثر ۲۴ ساعت به پزشک مراجعه کنید، پزشک این ناحیه را بخیه میزند و محل پاره شده معمولا در مدت ۳ ماه ترمیم می شود. بعد از این زمان میتوان نرمه گوش را مجددا سوراخ کرد.

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here