قصر تاریخی میسور در هند

قصر تاریخی میسور در هند

نی نی تایم: قصر تاریخی میسور (Mysore) در شهر میسور در کارناتکا (Karnataka) در جنوب هند قرار دارد. قصر تاریخی میسور در هند یکی از بزرگترین ساختمان های سلطنتی هند است. اینجا محل اقامت ودیارها (The wodeyars)، مهاراجه های میسور بوده که از ۱۳۵۰ میلادی تا ۱۹۵۰ میلادی بر اینجا فرمانروایی می کردند.

قصر تاریخی میسور در هند

ساختمان قصر

ساختمان سه طبقه از سنگ گرانیت مرغوب خاکستری و گنبدهایی از مرمر قرمز نمایی از طاق هایی وسیع دارد که با ستون های بلندی حمایت می‌شوند. این قصر دو سالن اجتماعات عظیم به نام دوربار (durbars) و ۱۸ معبد را در خود دارد. نمای داخلی پر زرق و برق این قصر که شامل شیشه های رنگی، آینه ها، در هایی از چوب تراشیده، کف های موزاییک و باغچه ی گسترده ای که دورتادور قصر را گرفته سالانه بیش از ۶ میلیون بازدید کننده را به خود جذب می کند. این قصر مخصوصا در زمان آخر هفته که با ۱۰۰ هزار لامپ در شب چراغانی می‌شود، منظره ی حیرت انگیزی را به وجود می آورد.

ساختمان اصلی کاخ میسور در قرن ۱۴ ساخته شده اما تا به امروز، این قصر بارها تخریب و بازسازی شده است. وقتی برای آخرین بار این بنا در سال ۱۸۹۷ توسط آتش نابود شد، خانواده ی سلطنتی به معمار بریتانیایی لرد هنری آیروین (Lord Henry Irwin) ساخت کاخ جدید را واگذار کردند که همین ساختمان کنونی است. این بنا در سال ۱۹۱۲ افتتاح شد.

قصر تاریخی میسور در هند

قصر برای بازدیدکنندگان باز است و روزانه تورها مردم را به داخل این کاخ هدایت می کنند. بازدیدکنندگان می توانند مجموعه ی زیبایی از مجسمه، نقاشی و اشیایی مثل سلاح های قوی مهاراجه را ببینند که بیش از ۷۰۰ سال قدمت دارند و شامل نیزه، شمشیر، تپانچه و دیگر سلاح های قرن ۱۴ می شوند. دیگر جاذبه ی این کاخ یک زین چوبی برای فیل است که با ۸۴ کیلوگرم طلا تزیین شده است.

قصر تاریخی میسور در هند

 
جشنواره دسارا

جشنواره دسارا، جشنوارهٔ بسیار بزرگ و باشکوهی است که در اواخر سپتامبر تا اوایل اکتبر به مدت ده روز در سراسر هندوستان برگزار می‌شود اما از همه باشکوه تر

 در جنوب هند در شهر میسور بزرگ و در قصری که معرفی شد برپا می‌شود.

در طول جشنواره ی معروف داسارا (Dasara) در میسوری، زمین این کاخ مرکز فعالیت ها می‌شود. یک استیج در زمین کاخ ساخته می‌شود که فعالیت های مختلف فرهنگی، موسیقی و رقص بر آن اجرا می‌شود. به جای تعطیلات و آخرهفته ها، کاخ تمام این دو ماه چراغانی می‌شود. این جشنواره از سال ۱۷۹۹ با شکوه تمام توسط  ودیارها در میسور انجام می‌شده است. این سنت هم چنان ادامه دارد.

قصر تاریخی میسور در هندقصر تاریخی میسور در هند

 

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here

4 + 1 =