چگونه یک مادر شاد باشیم

برای اینکه مادران شادی باشید و بتوانید این شادی را به دیگر اعضای خانواده هم انتقال دهید خواندن این مطلب را از دست ندهید.

قطعا هر بچه ای دوست داره مادر شاد و سرزنده ای داشته باشه و همین طور خود مادر با سرزنده بودن زندگی بهتر و با کیفیتی رو تجربه میکنه. خانواده با مادر پر انرژی ثمره ی بهتر و مفید تری داره و کودکان سالم و پویایی به جامعه تحویل میده و قطعا آینده ی بهتری در انتظار این کودکانه چرا که با روحیه بهتری پرورش پیدا میکنن و شخصیت سالم تری خواهند داشت.

مادران شاد زندگی را زیباتر میکنند

مادران شاد از خانه بهشتی میسازنند که اعضای خانه در آن رشد پیدا میکنند و شکوفا میشوند . همه ی افراد خانواده، نیازمند شادی هستند و زن و مرد برای ایجاد نشاط در خانواده نقش دارند. البته نقش برجسته ی مادران در ایجاد شادی و آرامش گری، به دلیل محوریت او در خانواده، قابل چشم پوشی نیست. خداوند نیز در قرآن با جمله ی«لتسکنوا الیها» زنان را سمبل آرامش معرفی می کند.

how-to-make-a-happy-mom

مادر، عضو فعال خانواده است و نقش مهمی در رشد و شکوفایی اعضای خانواده و به همان نسبت، ظهور خانواده ای موفق در اجتماع دارد. از آن جایی که ارتباط بین مادر و دیگر اعضای خانواده، بسیار تنگاتنگ است و به علت رسیدگی مادر به کارهای خانه و فرزند پروری، نقش کلیدی در خانواده دارد؛ خلق وخو و احساس های مادر، به طور مستقیم بر دیگر اعضا، اثرگذار بوده و مادر می تواند با ایجاد فضایی مناسب برای فرزندان، محیطی امن و آرام ایجاد کند تا مانع گرایش فرزندان به بسیاری از معضل های اجتماعی شود.

از آن جایی که زنانِ شاد، مهارت مهرورزی را به خوبی یاد گرفته اند؛ این محبت در تمامی رفتارشان در طول زندگی مشهود است؛ به همین علت، همسر و فرزندان در کنار آن ها احساس آرامش و امنیت می کنند.

تنها بیماری های مسری نیستند که قابل انتقال به دیگران هستند، روحیه های خوب و بد هم می تواند به دیگران سرایت کند. شادی فقط باعث افزایش نشاط ما نخواهد شد، بلکه با شاد بودن، می توان دیگران را نیز در این شادابی شریک کرد. در نتیجه، اگر خانه مادران شادی داشته باشد، به علت وابستگی شدید اعضای خانواده، این شادی را به همسر و فرزندان منتقل می کند. یکی از اصول مهم در زندگی خانوادگی این است که خانواده ی شاد، محصول شادی زنِ خانه است.

how-to-make-a-happy-mom

راهنمایی برای مادران شاد
برای نگهداری از کودکتون از دیگران کمک بگیرید

مادران شاداب نمیترسند از خانواده و دوستان کمک بگیرند. و ازشون با گفتن کلمه ی ” لطفا” درخواست کنن تا کودکشون رو برای مدت کوتاهی نگه دارن تا به همراه همسرشون به تفریح برن. رفتن به سینما یا رستوران برای صرف شام برای سه یا چهار ساعت زمان زیادی نیست اما میتونه شما رو برای یک هفته شارژ کنه و در طول هفته مادر شادابی باشید.

پیاده روی روزانه یادتون نره

شاید خونتون کوچیکه، شاید شرایط زندگیتون خوب نیست و نمیتونید اون طور که دلتون میخواد از زندگی لذت ببرید و انرژی کسب کنید، اما یادتون نره شما یه منبع انرژی به نام خورشید و هوای تازه دارید. رفتن به یه پارک کوچیک و نشستن زیر نور خورشید میتونه حالتون رو خوب کنه. اگه به پارک میرید افراد شاداب رو شناسایی کنید و باهاشون حتی برای مدت کوتاهی هم صحبت بشید، این کارا میتونه شما رو شاداب نگه داره.

how-to-make-a-happy-mom

حتما برای خودتان برنامه تفریحی بیرون از خانه در نظر بگیرید. این بیرون رفتن حتی می تواند بسیار کوتاه باشد اما بسیار ضروری است.

بازی های سرگرم کننده با کودکان

برای لذت بردن از زندگی حتما لازم نیست مقدار زیادی پول و زمان هزینه کنید بهتون خوش بگذره، کافیه که در هفته دو روز موقع غروب آفتاب کنار کودکتون بشینید و باهاش قلعه شنی درست کنید و یا خاک بازی کنید و یا گل بکارید و به باغچه برسید.

how-to-make-a-happy-mom

 تغذیه:

به خودتان برسید. یک برنامه غذایی خوب و مفید، پرانرژی و سرشار از کلسیم و آهن تنظیم کنید. در کنار این مواد غذایی مفید، مصرف خوراکی ها و نوشیدنی های مورد علاقه هم به شادمانی روحی تان کمک می کند.

تنوع در ظاهر:

به ظاهر خودتان اهمیت دهید. این هم به روحیه خودتان کمک می کند و هم به روحیه همسر و فرزندانتان. پوشیدن لباس خوب و مرتب، پاکیزگی، رنگ کردن موها و آرایش کردن و عطر زدن از جمله این موارد است. در نظر داشته باشید بچه ها بسیار دوست دارند مادران خود را زیبا ببینند.

how-to-make-a-happy-mom

میهمانی های دوستانه:

داشتن چند دوست خوب که فرزندانی همسن و سال فرزندان شما داشته باشند، کمک می کند که گروه های دوستانه ای برپا کنید و با یک پذیرایی ساده هم خودتان لذت ببرید و هم فرزندانتان از فرصت بازی کردن با بچه های همسن خودشان بهره مند شوند. بازی با همسالان هم لذت بخش است و هم به رشد شخصیتی آن ها کمک می کند. شما هم چای می نوشید و گپ می زنید. بچه ها هم حین بازی با همسن و سالان خود درس زندگی را یاد می گیرند.

چطور بعد از بارداری به هیکل قبلی برگردیم؟

اکثر افراد در دوران بارداری دچار اضافه وزن میشن و بعد از زایمان تمایل دارن اون وزن رو کم کنن.

با گذر زمان خطوط و چروک هایی روی صورت پیدا میشن. بهتره که به اندازه نه بیش از حد به پوست و موهاتون رسیدگی کنید زیبا باشید و لبخند بزنید با اینکار علاوه بر این که بچه ها به داشتن مادری شاد و با نشاط افتخار میکنن، همسرتون هم دوست داره کنار شما باشه و از نشاط شما و خانواده لذت میبره.

برنامه ای برای خواب کافی داشته باشید

شاید کم خوابی در سنین جوانی یک حُسن به نظر بیاد اما اگه شادی و نشاط شما نسبت به قبل کمتر شده و کسل هستید، سعی کنید یه روال خاص داشته باشید تا تعادل روحی پیدا کنید و کم کم نشاط به زندگیتون اضافه بشه. مسئله ای که وجود داره و باید اصل قرار بگیره طراوت خانواده است.

با ورزش میتونید یک مادر شاد و پرانرژی باشید

وقتی مادری شاد و پرانرژی رو میبینید شاید به ذهنتون خطور کنه که حتما زندگی خوبی داره و یا اگه مشکلات داره تحت درمان روانپزشکه و دارو های نشاط آور مصرف میکنه، اما خیلی ها این طور نیستن. خیلی از مادران برای مقابله با مشکلات، نیازی به دارو ندارن و از ورزش که مادر سلامتیست بهره میبرن. شما هم میتونید در منزل به همراه کودکتون ورزش کنید و علاوه بر سلامتی نشاط رو هم به کودکتون هدیه بدید.

how-to-make-a-happy-mom

ورزش کنید! کوتاه و در هر فرصت به دست آمده. می توانید ورزش هایی را در خانه انجام دهید. مثل راه رفتن و حلقه زدن یا…

پرداختن به علایق شخصی:

پرداختن به علایق شخصی تان به هیچ وجه خود خواهی نیست. اگر حتی زمان کوتاهی به دست می آورید خودتان را به یاد بیاورید و برای علایقتان وقت بگذارید. کتاب خواندن، هنر های دستی، آشپزی و… و یا هر کار دیگری که روحتان را آرام و شاد نگه می دارد.

چشم و هم چشمی ممنوع

مادران شاد هیچ وقت در مسائل مادی مقایسه و رقابت نمیکنن، نه ماشین نه خونه نه بچه ها و به هیچ چیز جدید و عجیب حسادت نمیکنن. تنها چیزی که براشون مهمه شادی و صمیمیت و نشاط خانوادست که بهترین ثروته.

کارهای غیر معمول بکنید

مادران شاد گاهی برای خودشون هدیه یا گل میخرن و گاهی همسرشون رو به شام دعوت میکنن و یا شرایط رو برای سورپرایز کردن همسر فراهم میکنن تا تفریح دو نفره ای داشته باشن.

بی خیالی انتخابی:

داشتن فرزندان کوچک یعنی داشتن یک زندگی پر از شلوغی و به هم ریختگی. این آزادی در خانه برای رشد هوش فرزند شما ضروری است. پس انتخاب کنید که بی خیال تر از گذشته باشید. این بی خیالی در آرام کردن اعصاب تان معجزه می کند.

how-to-make-a-happy-mom

داشتن مشاور:

باید به جای صحبت با خانم همسایه و فلان فامیل، مشکلات تان را با متخصص مطرح کنید. داشتن یک مشاور خوب در تربیت کودکتان و آرامش و شادی خودتان بسیار موثر است.

 

این نیز بگذرد

برای شاد بودن داشتن دل خالی از کینه و اندوه لازمه. برای آرامش خودتون باید ببخشید و بدی ها رو فراموش کنید. گاهی مشکلات و سختی ها شما رو نارحت میکنه در این هنگام به چند سال آینده زمانی که این مشکلات به طور کامل رفع شده فکر کنید و با این نگاه که این مسئله هم میگذره به خودتون دلداری بدید و خوبی های زندگی رو به یاد بیارید.

این هم فهرست دیگری از کارهایی که می توانید انجام دهید تا شادتر باشید:

آشپزی و شیرینی پزی شاد

بازی های خلاقانه با کودک

درست کردن کاردستی

گوش دادن به موسیقی خوب

دیدن فیلم های خوب به جای سریال های غمگین و تکراری

خواندن کتاب های خوب

مهم تر از همه این است که خودتان را از یاد نبرید.  

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here

22 + = 30