چگونه کودکان با عزت نفس پرورش دهیم

چگونه کودکان با عزت نفس پرورش دهیم
 
همه والدین می‌خواهند فرزندی موفق و پیروز داشته باشند. یکی از مشخصه‌ های یک فرد موفق، اعتماد به‌ نفس بالای او است، اما با عمل به کدام راهکار می‌توان کودکی با اعتماد به‌ نفس بالا تربیت کرد؟ اگر می خواهید به جواب سوال خود برسید با ما تا انتهای این مطلب همراه باشید.
 
 
 با اعتماد به‌ نفس کیست؟

کسی که خود را دوست دارد و برای خود، احترام قائل است. او کسی است که در راستای برآورده کردن آرزوها و خواسته‌های خود، قدم برمی‌دارد، نه در راستای برآورده کردن آرزوی دیگران، حتی والدینش! هم‌ کلاسی‌ها و دوستان کودک با اعتماد به‌ نفس، به‌ خاطر رفتارش، به او و خواسته‌هایش احترام می‌گذارند.

 
اعتماد به نفس (Self – esteem ) زره و سلاح کودک در مقابله با دنیای خارج و دست و پنجه نرم کردن او با مسائل و مشکلات آن است . کودکانی که احساس خوبی نسبت به خود دارند ، در برخورد و مبارزه با تعارضات و فشارهای منفی موفق ترند . آن ها به سهولت لبخند زده و از زندگی لذت می برند . این کودکان واقع گرا و خوش بین هستد. در مقابل، کودکانی که اعتماد به نفس کمتری دارند ، مقابله با مسائل و مشکلات ، منبع اصلی و عظیم اضطراب و ناکامی آن هاست.
 
یکی از عوامل مهم در رشد شخصیت کودکان، پرورش حسن اعتماد به نفس در ایشان است. برای این که کودکان و نوجوانان بتوانند از حداکثر ظرفیت ذهنی و توانمندی‌ های بالقوه خود بهره‌مند شوند، باید بتوانند نسبت به خود خوشبین و نسبت به محیط اطراف دارای احساس توانایی بوده‌ از انگیزه‌های قوی برای تلاش برخوردار باشند و به یک کلام اینکه باید از حس اعتماد به نفس برخوردار شوند.
 
How to raise children with self-esteem
بیشتر صاحب نظران از اعتماد به نفس به عنوان یک نکته‌ی کلیدی که می‌تواند اغلب جنبه‌های زندگی انسان را تحت تاثیر قرار دهد یاد می‌کنند. اگر والدین تمام تلاش خود را برای رشد و پرورش اعتماد به نفس در کودکان به کار ببرند، بهترین فرصت ممکن را برای رشد و تکامل استعدادهای بالقوه‌ی آنان مهیا کرده‌اند.
 
کسانی که اعتماد به نفس ضعیفی دارند، تصمیم‌ گیری برایشان دشوار است؛ اغلب نمی ‌دانند در زندگی چه می ‌خواهند و به سختی با دیگران ارتباط برقرار می کنند. کودکانی که اعتماد به نفس بیشتری دارند، با بهره‌ گیری از استعداد و خلاقیت خود به ابراز وجود می ‌پردازند و به راحـتی تحت تاثیر قرار نمی ‌گیرند.
یکی از عوامل موثر در ایجاد اعتماد به نفس برخورداری از روابط خوب در دوران کودکی است زیرا در این زمان است که بذرهای اعتماد به نفس در وجود انسان کاشته می ‌شود.
 
وجود اعتماد به نفس در پدر و مادر بیشتر از آموزش مستقیم آن به کودکانشان موثر است. اعتماد به نفس خصوصیتی اکتسابی است. این خصوصیت از طریق وراثت به کودکان انتقال نمی ‌یابد؛ ما به عنوان والدین نقشی اساسی در روند شکل‌گیری این خصوصیت در فرزندانمان داریم.
 
کودکانی که تصویر خوشایندی از خود ندارند و خود را ضعیف و ناتوان می پندارند ، اوقات سختی در رویا رویی با مسائل و مشکلات خواهند داشت . اگر آنان اسیر افکار خود انتقادی مانند « من خوب نیستم » یا « من نمی توانم هیچ کاری را درست انجام دهم » شوند ، یقینا به افرادی مطیع ، منفعل ، منزوی و یا افسرده تبدیل خواهند شد و به محض مواجهه با مسئله ای جدید ، پاسخ آن ها به سرعت « نمی توانم » است.
 
How to raise children with self-esteem
بهتر است بدانید ، نقش شما به عنوان والدین کودک ، در ایجاد و تقویت « اعتماد به نفس » در فرزندانتان اهمیت زیادی دارد. همه والدین می‌خواهند فرزندی موفق و پیروز داشته باشند.
گاهی والدین، برای شانه خالی کردن از مسئولیت پیش‌ رفت و موفقیت کودک، به او، برچسب می‌زنند؛ مانند «عین عموش، بی‌ استعداده»، «من هم توی مدرسه، ورزشم ضعیف بود» و «تو هم مثله برادرت، هیچی نمیشی».
باید بدانیم که هر انسانی، با ظرفیت‌ ها و استعدادهای خاص خودش، متولد می‌شود و پیدا کردن این استعدادها، شناساندن آن به کودک و پرورش آن‌ها، از وظایف همه والدین است.
زمانی که کودک پس از تلاش های پی در پی و ناموفق ، قادر به بردن قاشق به دهان می شود ، یک حس توانستن را تجربه می کند ؛ مفهوم موفقیت درپی تلاش های پی در پی.
همچنان که کودک تلاش می کند ، شکست می خورد در باره توانمندی های خود به باورهایی می رسد و در همان زمان ، بر اساس تعاملاتش با سایر افراد ، در حال شکل دادن افکاری در باره « خودش » می شود. این همان عاملی است که نقش کلیدی والدین را در کمک به شکل گیری سالم و درست « ادراک از خود » کودک نشان می دهد .
اعتماد به نفس همچنین می تواند به عنوان ترکیبی از احساس قابلیت و احساس عشق و محبت تعریف شود . کودکی که با موفقیت هایش شاد است ، اما عشق را احساس نمی کند ، نهایتا” ممکن است احساس اعتماد به نفس کمتری را تجربه کند.
 
میگنا دات آی آر. کودکی که مورد محبت واقع می شود ، اما در رابطه با توانمندی هایش مردد است نیز ممکن است پنداره ضعیفی از خود داشته باشد . اعتماد به نفس زمانی حاصل می شود که بین این دو ، یک تعادل درست حاصل شود.
How to raise children with self-esteem
علائم و نشانه های اعتماد به نفس
همچنان که کودک رشد می کند ، روند اعتماد به نفس در او تغییر می یابد و با شرایط مختلف تطبیق داده می شود چرا که این روند ، از طریق تجربیات و ادراکات کودک شکل می گیرد .
کودکی که اعتماد به نفس ضعیفی دارد ، تلاشی برای تجربه های جدید انجام نمی دهد ، در باره خود منفی بافی می کند و چنین عباراتی را به کار می برد : « من احمقم » ، « من هرگز این کار را یاد نمی گیرم » و یا « کسی به من اهمیت نمی دهد » . او تحمل ناکامی را ندارد و به سادگی عقب نشینی می کند ؛ منتظر است کسی به او کمک کند و کارش را انجام دهد . این گونه کودکان موانع و شکست های موقتی و زودگذر را به عنوان شرایطی غیر قابل تحمل ، سخت و دائمی تلقی می کنند و این به معنای غلبه حس بدبینی و بدی مطلق است.
کودکی که اعتماد به نفس خوبی دارد ، از تعامل با دیگران و شرکت در فعالیت های گروهی لذت می برد و در نهادهای اجتماعی به دنبال کسب استقلال است . او مشتاق یافتن علائق جدید می باشد و هنگام رقابت و برخورد با مسائل ، به دنبال یافتن راه حل است چنین کودکی ناخشنودی اش را بدون تحقیر خود یا دیگران اعلام می دارد و به جای اینکه بگوید : « من یک کودنم » می گوید : « من این را نمی فهمم » و نقاط قوت و ضعف خود را شناخته آن را می پذیرد . در این گونه کودکان ، حس خوش بینی غالب است.
How to raise children with self-esteem
 چگونه کودکی با اعتماد به نفس  داشته باشیم؟

-رفتارهای مثبت و موفقیت‌ های کوچک او را از قلم نیندازید. آن‌ها را هر چند کوچک، تحسین و تشویق کنید.

-در مسابقات و بازی‌ها، همیشه او را برنده اعلام نکنید. او باید طعم شکست را بچشد و درصدد جبران آن برآید. در سن مدرسه هم شکست‌ ها و نمرات بد یا رفتار ناپسندش در محیط بیرون را توجیه نکنید. بگذارید بداند که شکست خورده یا اشتباه کرده است.

-بدون آن‌ که به شخصیت‌ اش حمله کنید، درباره موقعیت بد پیش آمده، صحبت کنید، راه‌حل بیابید و به او اطمینان دهید که با توجه به توانایی‌هایش، مساله، قابل حل و جبران خواهد بود.

-نگاه خود را اصلاح کنید. به کودک، به‌عنوان شخصی با ارزش و قابل احترام که عقاید و افکارش جالب است، نگاه کنید. این نگاه شما، پایه‌گذار برداشت کودک از خودش می‌شود. این برداشت، حس ارزشمند بودن را در او تقویت کرده و عامل اصلی به وجود آوردن اعتماد به‌ نفس در او، در سنین بلوغ و نوجوانی خواهد شد.

-به نظرهای او گوش دهید و در مواردی، نظر او را در مورد خانه و خانواده، جویا شده و در صورت امکان، عمل کنید.

-به صحبت‌های او گوش دهید و در مورد گفته‌هایش، سوال بپرسید تا بداند که شما به گفته‌هایش اهمیت می‌دهید.

-اگر کاردستی یا برگه‌ های کار و نقاشی‌ اش را نشان می‌دهد، او را از سرتان باز نکنید و با دقت، اظهار نظر کنید.

 
How to raise children with self-esteem
لطفا شما از این اشتباه‌ ها نکنید!

 

  •  از مقایسه کودک با خواهر و برادر یا دیگر کودکان بپرهیزید.
  •  برای کودک، اسامی مانند فسقلی، گامبو و… نگذارید.
  •  کارهای اشتباه و خطاهای کودک را توجیه نکنید.
  •  کودک را وادار به اطاعت مطلق و بی چون و چرا نکنید.
  •  احساسات، هیجان‌ها و رویاهایش را به سخره نگیرید و دست‌ آویز قرار ندهید.
  •  به بهانه تربیت، از کودک خود دوری نکنید. او، برای تایید خود، محتاج در آغوش گرفته شدن، بوسیده شدن و نوازش شماست.
  • در تمام اختلافات و دعوا های کودک، در میان میدان نباشید و دخالت نکنید. 
  • ب ه‌جای کودک تصمیم نگیرید و به‌ جای او، جواب سوال دیگران را ندهید.
 خطر مادر خیلی مهربان را جدی بگیرید!

«اگه ببازه، ناراحت می‌شه. بهتره توی مسابقه شرکت نکنه»؛ «استخر، جای خطرناکیه. بهتره بعدها، شنا یاد بگیره» و…

ترس از شکست یا ترس از قرار گرفتن در موقعیت خطرناک و بازگو کردن آن، ما را صاحب کودکی ناتوان، ترسو و بدون اعتماد به‌ نفس خواهد کرد.

از راه‌ های مختلف می توان به پرورش اعتماد به نفس در کودکان کمک کرد از جمله :
محبت کردن به کودک :

پایه‌ی احساس ارزشمند‌ی کودکان بخصوص در سال‌های اولیه از عشق و محبتی که والدین به آن‌ها ابراز می ‌کنند محکم می ‌شود.

احترام گذاشتن به شخصیت کودک :
 
به این معنا که برای آنان شخصیت مستقل قایل شویم ، یعنی برای آنان این حق را قایل باشیم که بتوانند طور دیگری فکر کنند و به شکلی دیگر غیر از روش ما عمل کنند.
 
How to raise children with self-esteem
گفتگو با کودک :
با گوش دادن درست به کودکان و گفتگو با آنان نشان می ‌دهیم که برایمان ارزش و اهمیت دارند.
کمک به رشد حس استقلال در کودکان :
باید به فرزندان‌ مان فرصت بدهیم تا حدودی با مشکلات و موانع برخورد کرده و بر آن‌ ها تسلط پیدا کنند. با این کار به تدریج به توانایی خود در حل مشکلات اعتماد پیدا می ‌کنند.
پذیرش کودک :
اگر کودکان مان را همان طور که هستند بپذیریم ، آن‌ها نیز می ‌آموزند که خودشان را با همه‌ی نقاط ضعف و قوت خود بپذیرند و دوست بدارند.
تشویق کودک :
تشویق درست و بجا و بموقع باعث می ‌شود که کودک نسبت به خود احساس مثبتی داشته باشد و این خود باعث رشد اعتماد به نفس می ‌شود.
تنبیه‌ های نادرست :
اثر مخرب بر ایجاد اعتماد به نفس دارد.
 
How to raise children with self-esteem
سپردن مسئولیت :
با سپردن مسئولیت‌ های متناسب با توانایی ‌های کودک به او ثابت می ‌شود که می ‌تواند از پس بسیاری از کارها برآید.
فرصت انتخاب :
با شیوه‌ های درست به کودک فرصت دهید تا آن چه را می ‌‌خواهد خود انتخاب کند.
خلاقیت :
با ایجاد محیط مناسب برای پرورش خلاقیت کودک می ‌توان اعتماد به نفس را در او تقویت کرد.

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here