آیا تخم مرغ برای کودکان مفید است

تخم مرغ منبعی از ویتامین A است و همچنین دارای مقدار زیادی پروتئین است که برای رشد کودکان بسیار مفید است و می تواند به بهبود و ارتقاء سلامت بزرگسالان کمک کند. در ادامه در این خصوص توضیح کاملی داده ایم. با ما همراه باشید.
 
رشد مغز در دوران کودکی بیشتر از سال های دیگر زندگی است و هر چقدر در این دوران به خوردنی ها و همینطور مهارت های ذهنی و فکری توجه شود در سال های آیند فرد میتواند از مغز خود استفاده بهتری نماید. انواع ویتامین ها و املاح معدنی میتواند به رشد مغز و برقراری اتصالات شبکه عصبی مغز کمک بیشتری نماید. در این بین ویتامین های گروه B برای رشد بافت مغز بسیار ضروری بنظر میرسند ، و همچنین این ویتامین ها بعنوان یک ناقل عصبی و آنزیم نیز عمل می کنند.
خواص تخم مرغ و فواید بیشمار آن برای رشد و سلامت کودک دلبندتان قابل توجه است.
تخم مرغ منبع پروتئین
تخم مرغ سرشار از پروتئین میباشد که زرده تخم مرغ دارای ماده کولین است. کولین یک ماده تغذیه ای بسیار پر اهمیت برای تقویت مغز و حافظه بشمار می رود. بهتر است تخم مرغ در وعده غذایی روزانه کودکان جای داده شود مخصوصا اینکه در وعده مهم صبحانه و پیش از شروع درس کودکان تخم مرغ مصرف نمایند .is-the-egg-useful-for-children

is-the-egg-useful-for-children

is-the-egg-useful-for-children

تخم مرغ غذایی مفید

 

یک متخصص تغذیه و رژیم غذایی درباره خواص مصرف تخم مرغ، گفت: تخم مرغ دارای مقدار زیادی پروتئین است به گونه ای که پروتئین های آن از گوشت، شیر و … بیشتر است.
 
تخم مرغ منبع غنی از ویتامین A است که این خاصیت برای رشد کودکان بسیار مفید است، هم چنین مصرف این ماده غذایی به بهبود و ارتقاء سلامت بزرگسالان نیز کمک می کند.
کودکان می تواند برای رشد بهتر روزانه ۲ عدد تخم مرغ (سفیده به همراه زرده) مصرف کنند، توصیه می شود افراد در جوانی روزانه یک عدد، سنین بالای ۴۰ هفته ای ۳ الی ۴ بار و ۶۰ سال به بالا هفته ای ۲ تا ۳ عدد تخم مرغ مصرف کند.
افراد مبتلا به نارسایی و سکته قلبی نباید در هفته بیش از ۲ عدد تخم مرغ مصرف کنند.
آیا مصرف تخم مرغ موجب افزایش کلسترول خون می شود، اگر سفیده تخم مرغ به تنهایی مصرف شود هیچ مشکلی برای فرد ایجاد نمی کند اما اگر سفیده همراه با زرده می شود باید طبق الگوی عنوان شده رفتار کنند. 
اگر افراد به اصافه وزن مبتلا نباشند می توانند تخم مرغ را به اشکال مختلف نمیرو، املت، آب پز و… مصرف کنند اما افرادی که دچار اصافه وزن و چاقی هستند باید تخم مرغ را به گونه ای مصرف کنند که روغن کم تری مصرف کند. 
 

بهتر است درباره زمان دادن آن به کودکتان، با پزشک مشورت کنید زیرا آلرژی به تخم مرغ می‌تواند خطرات جدی در پی داشته باشد. البته کارشناسان پزشکی پیشنهاد می‌کنند که به کودکان زیر ۱۲ ماه، تنها زرده تخم مرغ و سفیده آن را پس از ۱ سالگی بدهید. به این دلیل که احتمال ایجاد آلرژی به سفیده تخم مرغ بیشتر از زرده آن است.

is-the-egg-useful-for-children

مواد مقوی تخم مرغ شامل:
کولین:

ویتامین ب که نقش مهمی در رشد و عملکرد مغز کودک بازی می‌کند و برای سلامت کلی بدن او نیز مورد نیاز است.

DHA:

اسید چرب امگا ۳ (یکی از چربی‌ های سالم) که در شیر مادر نیز یافت می‌شود و بر رشد مغز کودک در مراحل بعدی تاثیر دارد.

پروتئین:

پروتئین موجود در تخم مرغ «کامل» است، به همین علت این ماده جزو بهترین رژیم غذایی بدون گوشت قرار گرفته است.

فولات:

نقش مهمی در تولید و نگهداری سلول‌ های جدید کودک به عهده دارد.

ویتامین دی:

تخم مرغ یکی از معدود منابع غذایی، حاوی ویتامین دی است.

لوتین:

آنتی اکسیدانی که از چشم در برابر آسیب‌ های خورشیدی جلوگیری می‌کند و از آب مروارید و دیگر بیماری‌ های چشمی مرتبط با سن، جلوگیری می‌کند.

مواد معدنی:

شامل آهن، زینک و سلنیوم (افزایش سیستم ایمنی بدن) است.

is-the-egg-useful-for-children

ایده‌ های غذایی با تخم مرغ برای کودکان

* تخم مرغ پخته را خرد کنید و به عنوان غذای انگشتی به کودکتان دهید.

* زرده تخم مرغ خام را هم بزنید، سپس آن را با بلغور جو دو سر مخلوط کنید و بپزید.

* زرده تخم مرغ پخته شده را به پوره یا سوپ کودک اضافه کنید.

* زرده تخم مرغ پخته شده را با آواکادو مخلوط و له کنید و روی نان تست بمالید.

کارشناسان پزشکی پیشنهاد می‌کنند که به کودکان زیر ۱۲ ماه، تنها زرده تخم مرغ و سفیده آن را پس از ۱ سالگی بدهید. به این دلیل که احتمال ایجاد آلرژی به سفیده تخم مرغ بیشتر از زرده آن است.
 

اگر چه بهتر است درباره زمان دادن آن به کودکتان، با پزشک مشورت کنید زیرا آلرژی به تخم مرغ می‌تواند خطرات جدی در پی داشته باشد.

is-the-egg-useful-for-children

تخم مرغ برای کودکان غذایی مناسب است
 

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here

− 2 = 1