تاثیر نداشتن تحرک بر سلامت روانی و جسمی کودکان

تاثیر نداشتن تحرک بر سلامت روانی و جسمی کودکان

 در این مقاله به بررسی کم تحرکی کودکان و عوارض کم تحرکی بر سلامت کودکان ومراقبت ازآنها می پردازیم.
 مراقب کم تحرکی کودکتان باشید ، اجازه ندهید  کودک علاقه مند به کم تحرکی و یکجانشینی شود، مانع چاقی و اضافه وزن وی ناشی از کم تحرکی شوید، انواع آسیب های مغزی ،عیوب انکساری ،یبوست ، پوکی استخوان و دیگر مشکلات گوارشی کودکان کم تحرک را تهدید میکند، سعی کنید با بردن آن ها در فضای آزاد و تشویق آن ها به جنب و جوش مانع به وجودآمدن این بیماری ها در کودکان شوید.
مهم ترین بیماری ای که کودکان کم تحرک به آن دچار خواهند شد چاقی مفرط است و همین عارضه کافی است تا آن‌ها را به انواع بیماری‌ها مبتلا سازد پس توصیه میکنیم کودک را به تحرک کردن وفعالیت داشتن تشویق کنید  وحتی کاهی اوقات شما هم با او همراه شوید.
یک متخصص اطفال با توجه به عوارض زندگی آپارتمان‌نشینی و نبود شرایط مناسب برای تحرک کودکان گفت: کم تحرکی کودکان در دراز مدت، علاوه بر آسیب‌های جسمی که بر قسمت‌های مختلف بدن آن‌ها وارد می کند، می‌تواند اثرات منفی هم بر سلامت روان کودکان داشته باشد.

کودک کم تحرکی که به چاقی مفرط مبتلا شده است، امکان این که به بلوغ زودرس دچار شود،‌ بسیار زیاد است. همچنین مصرف غذاهای حاوی کربوهیدرات و ذخیره آن به صورت چربی به خصوص در ناحیه شکم کودک کم تحرک، زمینه ابتلا به دیابت و بیماری‌های قلبی و عروقی را در سنین ۳۰ سالگی به بعد ایجاد می کند.
کودکانی که به چاقی مبتلا می شوند، علاوه بر موارد ذکر شده، در معرض بیماری‌های دیگری همچون آلرژی نیز قرار خواهند گرفت. همچنین کم تحرکی کودکان عامل به وجودآمدن یبوست و دیگر مشکلات گوارشی در کودکی و حتی زمینه ابتلا به آن را در سنین بالاتر فراهم خواهد ساخت.
کودکانی که بیشترین سرگرمی آن‌ها بازی با گوشی‌های تلفن همراه، تبلت و کامپیوتر است  در معرض بیماری خاصی قرار می‌گیرند، آرتروز گردن و تغییرات اسکلتی در کودکانی که نشستن آن‌ها صحیح نیست، همچنین کمردردهای مزمن، ابتلا به عیوب انکساری چشم از جمله خطراتی است که سلامت این کودکان را تهدید می‌کند که البته از لحاظ آسیب‌های مغزی ناشی از امواج کامپیوتر و گوشی‌های همراه نیز در امان نخواهند بود.
 کودکان کم تحرک از لحاظ پیشرفت در مهارت‌های حرکتی خیلی ضعیف‌تر از کودکانی هستند که بازی‌های پرجنب و جوش دارند، در گذشته کودکان در حیاط خانه‌ها بازی‌های حرکتی مانند لی لی، توپ بازی و دیگر بازی‌های رقابتی و سرعتی را انجام می دادند، اما به دلیل تغییر شرایط زندگی، خیلی وقتها امکان این بازی‌ها برای کودکان وجود ندارد. علاوه بر آن ورزش‌هایی در مدارس انجام می‌شد که این روزها کمتر از گذشته به چشم می خورد.

its-sedentary-life-and-pain-in-children

متاسفانه خیلی از والدین  از عوارض کم تحرکی  در کودکان با خبر نیستند و برخی عواقب آن را فراموش کرده‌اند، یا به این مساله اهمیت چندانی نمی‌دهند. بنابراین  لازم است  در مدارس و مکان‌هایی که امکان آموزش و تبلیغ وجود دارد، برای افزایش تحرک کودکان فرهنگ‌سازی شود.
علاوه بر تمامی معایب کم تحرکی، عوارض ابتلای کودکان کم تحرک به مشکلات روحی و روانی نیز وجود دارد، به طوری که این کودکان شادابی و طراوتی را که یک کودک فعال دارد، نخواهند داشت و احتمال اینکه گوشه گیر و منزوی شوند نیز در آنها وجود دارد. همچنین به دلیل نداشتن کافی مهارت‌های حرکتی نسبت به هم سن و سالان خود،  از اعتماد به نفس کمتری برخوردارند.
برای اینکه از عواقب کم تحرکی  درکودکان  جلوگیری کنیم توصیه می شود والدین سعی کنند زمینه تحرک کودکان را خارج از منزل به صورت ثبت‌نام در کلاس‌های ورزشی و یا بردن آن‌ها به مکان‌های بازی که امکان تحرک وجود دارد فراهم کنند. همچنین در منزل چنان‌چه امکان فعالیت و حرکات زیاد وجود ندارد آن‌ها را تشویق به فعالیت‌های کم سر و صدا اما با تحرک کنند. علاوه بر آن برای تقویت مهارت‌های حرکتی از کودک بخواهند  مثلا برای مدت تعیین شده از روی یک خط صاف مانند خطوط قالی حرکت کند و یا حتی با درست کردن یک خط با استفاده از نخ،  کودک را به تحرک وا دارند. می توان برای تقویت عضلات و مهارت نیز از کودک بخواهند با قیچی چیزهایی را برش دهد.

نداشتن تحرک کافی و انباشت چربی‌ها در بدن موجب بروز درد در کودکان می‌شود که می‌تواند به عارضه مزمنی تبدیل شود.

همچنین افزایش حتی میزان اندکی از فعالیت جسمی می‌تواند این مشکل را در آینده برطرف سازد.

میزان چاقی شدید در کودکان طی یک دهه گذشته افزایش یافته و یک سوم کودکان ۲ تا ۱۹ ساله دچار اضافه وزن و نزدیک به ۲۵ درصد آنان به چاقی مبتلا هستند.

در این بررسی از ۴۳۹ کودک ۶ تا ۸ ساله در مورد سبک زندگی کم تحرک، فعالیت‌های جسمی و عارضه درد سوالاتی پرسیده شد. همچنین وضعیت سلامت قلبی عروقی و میزان چربی بدن مورد مطالعه قرار گرفت.

همچنین در کودکانی که پیش از سن بلوغ فعالیت جسمی کمی دارند و وضعیت سلامت قلبی – تنفسی آنان نیز مطلوب نیست، احتمال بروز درد بیشتر است.

تاثیر کم تحرکی بر سلامت روانی کودکان

دکتر امیر حسابی یک متخصص اطفال با توجه به عوارض زندگی آپارتمان‌نشینی و نبود شرایط مناسب برای تحرک کودکان گفت: کم تحرکی کودکان در دراز مدت، علاوه بر آسیب‌های جسمی که بر قسمت‌های مختلف بدن آن‌ها وارد می کند،  مهم ترین عارضه ای که کودکان کم تحرک به آن دچار خواهند شد چاقی مفرط است و همین عارضه کافی است تا آن‌ها را به انواع بیماری‌ها مبتلا سازد.

وی افزود: کودک کم تحرکی که به چاقی مفرط مبتلا شده است، امکان این که به بلوغ زودرس دچار شود،‌ بسیار زیاد است. همچنین مصرف غذاهای حاوی کربوهیدرات و ذخیره آن به صورت چربی به خصوص در ناحیه شکم کودک کم تحرک، زمینه ابتلا به دیابت و بیماری‌های قلبی و عروقی را در سنین ۳۰ سالگی به بعد ایجاد می کند.

وی خاطرنشان کرد: کودکانی که به چاقی مبتلا می شوند، علاوه بر موارد ذکر شده، در معرض بیماری‌های دیگری همچون آلرژی نیز قرار خواهند گرفت. همچنین کم تحرکی آن‌ها عامل بروز یبوست و دیگر مشکلات گوارشی در کودکی و حتی زمینه ابتلا به پوکی استخوان را در سنین بالاتر فراهم خواهد ساخت. وی در پاسخ به این که آیا کودکانی که بیشترین سرگرمی آن‌ها بازی با گوشی‌های تلفن همراه، تبلت و کامپیوتر است  در معرض بیماری خاصی قرار می‌گیرند، گفت: آرتروز گردن و تغییرات اسکلتی در کودکانی که نشستن آن‌ها صحیح نیست، همچنین کمردردهای مزمن، ابتلا به عیوب انکساری چشم از جمله خطراتی است که سلامت این کودکان را تهدید می‌کند که البته از لحاظ آسیب‌های مغزی ناشی از امواج کامپیوتر و گوشی‌های همراه نیز در امان نخواهند بود.

این متخصص اطفال اظهار داشت: کودکان کم تحرک از لحاظ پیشرفت در مهارت‌های حرکتی بسیار ضعیف‌تر از کودکانی هستند که بازی‌های پرجنب و جوش دارند، در گذشته کودکان در حیاط خانه‌ها بازی‌های حرکتی مانند لی لی، توپ بازی و دیگر بازی‌های رقابتی و سرعتی را انجام می دادند، اما به دلیل تغییر شرایط زندگی، خیلی اوقات امکان این بازی‌ها برای کودکان وجود ندارد. علاوه بر آن ورزش‌هایی در مدارس انجام می‌شد که این روزها کمتر از گذشته به چشم می خورد.

وی افزود: متاسفانه بسیاری از پدرها و مادرها از عوارض کم تحرکی با خبر نیستند و برخی عواقب آن را فراموش کرده‌اند، یا به این مساله اهمیت چندانی نمی‌دهند. بنابراین  لازم است  در مدارس و مکان‌هایی که امکان آموزش و تبلیغ وجود دارد، برای افزایش تحرک بچه ها فرهنگ‌سازی شود. وی عنوان کرد: علاوه بر تمامی معایب کم تحرکی، عوارض ابتلای کودکان کم تحرک به مشکلات روحی و روانی نیز وجود دارد، به طوری که این کودکان شادابی و طراوتی را که یک کودک فعال دارد، نخواهند داشت و احتمال اینکه گوشه گیر و منزوی شوند نیز در آنها وجود دارد.

 همچنین به دلیل نداشتن کافی مهارت‌های حرکتی نسبت به هم سن و سالان خود،  از اعتماد به نفس کمتری برخوردارند. این متخصص اطفال برای جلوگیری از عواقب کم تحرکی توصیه کرد: والدین سعی کنند زمینه تحرک کودکان را خارج از منزل به صورت ثبت‌نام در کلاس‌های ورزشی و یا بردن آن‌ها به مکان‌های بازی که امکان تحرک وجود دارد فراهم کنند. همچنین در منزل چنان‌چه امکان فعالیت و حرکات زیاد وجود ندارد آن‌ها را تشویق به فعالیت‌های کم سر و صدا اما با تحرک کنند. علاوه بر آن برای تقویت مهارت‌های حرکتی از کودک بخواهند  مثلا برای مدت تعیین شده از روی یک خط صاف مانند خطوط قالی حرکت کند و یا حتی با درست کردن یک خط با استفاده از نخ،  کودک را به تحرک وا دارند. می توان برای تقویت عضلات و مهارت نیز از کودک بخواهند با قیچی چیزهایی را برش دهد.

 

1 نظر

  1. امروز تمام بچه ها روی صندلی ها نشسته و یا همش سرشان بر روی صفحه های کامپیوتری است و هیچ گونه تحرکی ندارند

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here

76 + = 81