آرایش دائم یا میکروپیگمنتیشن

نی نی تایم: انجام برخی از آرایش‌ها می‌تواند مشکل باشد، به خصوص اگر شما مبتلا به یک عارضه جسمی (آب مروارید، آرتریت شدید و غیره) باشید. در روش موسوم به میکروپیگمنتیشن، پزشک یا متخصص آموزش‌دیده و مجرب می‌تواند رنگدانه‌های اکسید آهن را به لایه‌ی میانی پوست شما (درم) تزریق کند و نتایجی بدست آورد که ماندگاری آن از خط چشمی که شما دارید، بیشتر است. این روش با نام‌های متعددی شناخته می‌شود، از جمله درماتوگرافی یا آرایش دائم. با این مطلب همراه باشید تا اطلاعات بیشتری در مورد آرایش دائم یا میکروپیگمنتیشن بدست آورید.

میکروپیگمنتیشن چیست؟

 میکروپیگمنتیشن که تحت عنوان آرایش نیمه دائمی و یا درمال پیگمنتیشن نیز شناخته می‌شود، فرآیندی است که با آن رنگدانه‌های معدنی کاملاً طبیعی در زیر لایه‌ی اپیدرم (لایه‌ی سطحی پوست) بر روی لایه‌ی درم (لایه‌ی دوم پوست) توسط سوزن‌های میکرو کاشته می‌شود. این روش به شیوه‌ی پزشکی توسعه یافته است و به طور خاص برای آرایش نیمه دائمی طراحی شده است.

آرایش دائمی به عنوان یک جایگزین سالم و طبیعی برای آرایش پرهزینه و مکرر پس از بیدار شدن در صبح و در طول روز انجام می‌شود. روش میکروپیگمنتیشن اگر توسط یک پزشک با تجربه انجام شود، در مقایسه با آرایش معمولی، ظاهری طبیعی‌تر و واقعی ایجاد خواهد کرد. رنگدانه‌های درجه پزشکی مورد استفاده برای این روش، به طور ویژه برای این روش فرموله شده است.

آیا میکروپیگمنتیشن همان تاتو کردن یا خالکوبی است؟

 بسیاری از مردم به اشتباه، میکروپیگمنتیشن ابرو را همان تاتوی آرایشی می‌دانند. اصول میکروپیگمنتیشن از نظر اینکه رنگدانه‌ها در پوست وارد می‌شود، مشابه با تاتو یا خالکوبی به نظر می‌رسد، اما از لحاظ زیبایی، نتیجه آن کاملاً متفاوت است. میکروپیگمنتیشن لب و ابرو را نمی‌توان با رنگدانه‌های تاتو انجام داد، زیرا لکه‌های تیره و نقاطی سیاه بین لایه‌های پوست باقی می‌ماند. دستگاه تاتو برای انجام این کار ظریف مناسب نیست: سوزن‌های خالکوبی به لایه‌ی عمیق‌تری وارد می‌شود و ته‌رنگ سرد ( ابرو و خط چشم آبی / خاکستری و خط لب بنفش) برجا می‌گذارد.

تکنیک‌های تاتو قادر به ارائه ظاهری طبیعی، مثلاً به صورت مو به مو (ضربات یکی یکی) و ایجاد ابروهای چند بعدی و اصلاحات خط لب نیست.

آرایش دائم در کلینیک زیبایی  چگونه انجام می‌شود؟

 در کلینیک زیبایی میکروپیگمنتیشن در ۲ یا حتی ۳ جلسه انجام می‌شود. در ابتدا یک طرح اولیه با آرایش معمولی کشیده می‌شود، سپس شکل و رنگ آن توسط مشتری تعیین شده و پزشک طرح نزدیک به ظاهر نهایی را بدست می‌آورد. جلسه تجدید ۳۰ روز بعد برای افزودن رنگ و تکمیل طرح نهایی انجام خواهد شد. گاهی اوقات، اگر فرد مایل به خط چشم ضخیم و یا ابروی تیره‌تر باشد، یک جلسه دوم برای تجدید نیز مورد نیاز است. روش میکروپیگمنتیشن بسیار قابل تحمل‌تر از خالکوبی است. در میکروپیگمنتیشن، ۲۰ دقیقه قبل از کار، کرم بی‌حس کننده به مقدار زیاد اِعمال شده و بعداً برای جلوگیری از هرگونه درد و ناراحتی نیز مجدداً استفاده خواهد شد.

کاربردهای میکروپیگمنتیشن

 

ابروها

ابروهایی که بیش از حد کم‌پشت، پراکنده و یا کاملاً ریخته باشند، با میکروپیگمنتیشن می‌توانند به نحوی زیبا بهبود یابند. ابروها مهم هستند، زیرا چشم‌های شما را در برگرفته و به چهره‌ی شما حالت می‌بخشند. زمانی که ابروهای شما پرپشت و گسترده هستند، ظاهر شما جوان‌تر به نظر می‌رسد. فردی که ابروهای پرپشت‌تری بخواهد، به این روش علاقمند می‌شود. شما می‌توانید شنا بروید، تنیس بازی کنید و یا صورت خود را بدون نگرانی از پاک شدن ابروهای خود بشویید. این روش همچنین برای بیمارانی که دچار ریزش مو و سرطان شده‌اند، ایده‌آل است. تکنیک‌هایی که ما انجام می‌دهیم شامل دیجیتال، ضربات کوچک (میکرواستروکینگ) و ضربات ملایم (سافت تپ) می‌باشد.

 

میکروپیگمنتیشن برای ترمیم ابروهای مردان

اگر خواهان ابروهای طبیعی هستید، شبیه‌سازی ابرو (میکرو بلیدینگ) را توصیه می‌شود. این روش شامل کاشت رنگدانه با ضربات تک تک و کوچک بین موهای موجود در ابروها و ایجاد ابروهایی پرپشت‌تر و زیباتر است. با انجام این روش می‌توانید مطمئن باشید که هیچ کس قادر به تشخیص آرایش دائمی شما نخواهد بود.

 

خط چشم

کاشت رنگدانه در خط مژه موسوم به افزایش مژه، که یک ظاهر طبیعی و نمایی از هزاران مژه‌ی‌ نازک و کوچک را تقلید می‌کند، روشی محبوب هم برای مردان و هم زنان است. رنگ اضافی را می‌توان برای ایجاد خط چشم طبیعی صاف و یا پررنگ به رنگهای متنوع و رنگارنگ اضافه نمود.

 

خط لب و یا خط لب برجسته (۳ بعدی)

رنگ لب دائمی می‌تواند به طور همزمان، طبیعی و زیبا باشد. به منظور بزرگ کردن و یا تغییر اندازه و شکل لب می‌توان یک رنگ زیبا را به لب اضافه کرد. این روش از ظاهر خون‌آلوده‌ی رژ لب شما پیشگیری کرده و با ایجاد هاله کمرنگی از رنگ صورتی در قسمت مرکزی لب به برجسته شدن لب‌های شما کمک می‌کند. همچنین شکل نامتقارن، مرزهای ناهموار و اسکار لب را اصلاح می‌کند. در این روش، طیف رنگ قرمز آنتیک تا قرمز شاد را می‌توان به دست آورد! بیمارانی که مستعد واکنش‌های هرپس هستند، باید داروی ضد هرپس را ۵-۷ روز قبل از عمل برای پیشگیری از بروز تبخال مصرف کنند.

 

میکروپیگمنتیشن پوست سر یا تریکوپیگمنتیشن

میکروپیگمنتیشن پوست سر یک تکنیک جدید و نوآورانه است و روشی جایگزین برای مردانی است که کاندیدای مناسبی برای عمل جراحی پیوند مو نیستند. میکروپیگمنتیشن می‌تواند برای انواع عوارض پوست سر، از جمله طاسی ژنتیکی مردان (MPB)، طاسی ناشی از اسکار ( طاسی منطقه‌ای، طاسی کامل) و اسکارهای ناشی از عمل‌های جراحی مغز و اعصاب استفاده شود.

 

مخفی کردن اسکار و شبیه‌سازی مو

مخفی کردن اسکار به کم‌رنگ شدن اسکارهای ناشی از تصادفات، سوختگی یا جراحی کمک می‌کند. شبیه‌سازی موی سر به بازگرداندن ظاهر از دست رفته موهای پوست سر، ابرو، سبیل و ریش به دلیل بیماری (سرطان یا طاسی)، تروما یا کم‌پشت شدن طبیعی موها کمک می‌کند. این تکنیک همچنین می‌تواند برای شبیه‌سازی ته‌ریش استفاده شود. این روش غیرجراحی به طور معمول تا ۳ جلسه و به مدت ۴ ماه طول می‌کشد و مدت هر جلسه می‌تواند از ۲ تا ۴ ساعت متفاوت باشد. این فرآیند تدریجی با درد و ناراحتی اندکی همراه است و موجب نتایج ظریف و واقعی می‌گردد.

 

مراقبت‌های بعد از آرایش دائم

مراقبت‌های صحیح بعد از آرایش دائمی، برای کسب نتایج خوب، ضروری است. اگر روند درمان و التیام شما کامل و درست باشد، نیاز شما برای جلسات تجدید، ترمیم و اصلاح در آینده به طور قابل توجهی کاهش خواهد یافت. وقتی آرایش دائم تمیز و مرطوب نگه داشته نشود، خطر تشکیل دلمه و پوست زخم، از دست رفتن کل رنگدانه‌ها و یا حتی بروز یک عفونت بدشکل وجود دارد. در اینجا به لیستی از کارهایی که باید برای کسب نتایج دراز مدت و طبیعی آرایش دائم خود انجام دهید، اشاره می‌کنیم:

۱- محل آرایش دائم خود را تمیز و مرطوب نگه دارید

اگر آرایش جدید خود را تمیز نگه ندارید، در معرض خطر ابتلا به عفونت باکتریایی قرار می‌گیرید. پیشگیری از عفونت نیازمند هیچ هزینه‌ای نبوده و بسیار آسان است. ۲-۳ بار در روز با یک صابون ملایم ضد باکتری (ترجیحاً بدون بو) محل آرایش دائم خود را بشویید. برنامه‌ی تمیز کردن محل را با لایه‌ی نازکی از پماد آنتی‌بیوتیک (Q-Tip) 4-5 بار در روز انجام دهید.

۲- از آرایش دائم خود در برابر آفتاب محافظت کنید

اشعه UV به مرور زمان موجب محو شدن رنگدانه‌های آرایش دائمی شده و یک تهدید ویژه برای رنگدانه‌های تازه خواهد بود. آرایش جدید و دائمی شما نباید در معرض نور خورشید قرار گیرد. با پوشیدن یک کلاه لبه‌دار و عینک آفتابی، محل آرایش دائمی خود را محافظت کنید. پس از التیام ، همیشه بر روی پوست خود از محافظ UV استفاده کنید. هنگام آفتاب گرفتن و برنزه شدن، از عینک برای محافظت از چشم و ابروهای خود استفاده کنید. این کار به حفظ رنگدانه‌ها خواهد کرد و از کمرنگ شدن آنها به مرور زمان جلوگیری خواهد کرد. همچنین در مرحله‌ی التیام، باید به استخر و ساحل. کلر موجود در آب نه تنها باعث سوزاندن زخم تازه می‌شود، بلکه مواد شیمیایی نباید هرگز با رنگدانه‌های تازه تماس یابد. نمک دریایی نیز باعث می‌شود رنگدانه‌ها محو شده و از بین بروند.

۳- آرایش جدید و لوازم آرایشی جدید داشته باشید

می‌توانید ۳ روز پس از میکروپیگمنتیشن، از آرایش‌های اضافی و ریمل استفاده کنید. اما باید لوازم آرایشی و ریمل جدید تهیه کنید. لوازم آرایشی کهنه و استفاده شده، حاوی باکتری‌های قدیمی هستند. شما نباید پوست در حال ترمیم خود را در معرض این باکتری‌ها قرار دهید، زیرا خطر عفونت و پوسته شدن زخم وجود دارد.

شما می‌توانید مواد آرایشی را ۲ هفته پس از میکروپیگمنتیشن اولیه استفاده کنید. هر چند می‌توانید لوازم آرایشی معمول صورت خود را تغییر دهید، اما نمی‌توانید لایه‌برداری صورت و یا اصلاح با موم را بر روی آرایش دائمی جدید خود انجام دهید. زیرا رتین- A لایه‌های پوست شما را برداشته و می‌تواند رنگدانه‌های جدید را به طور قابل توجهی محو کند. اپیلاسیون نیز می‌تواند رنگدانه‌های پوست شما را محو سازد. آرایشگر شما باید مراقبت‌های ویژه‌ای را در هنگام استعمال محصولات آرایشی و یا موم کردن اطراف ابروهای شما اِعمال کند.

آرایش دائمی در حدود ۴-۷ روز التیام خواهد یافت. رنگدانه‌ها به صورت یک مایع در پوست وارد شده و به صورت یک پودر خشک خواهد شد. این رنگدانه‌ها در حدود ۴۵-۵۵٪ روشن‌تر خواهند شد و ظاهری “زنده‌تر” و طبیعی‌تر خواهند یافت. ۳۰ روز پس از اولین جلسه میکروپیگمنتیشن، یک جلسه شارژ برای شما برنامه‌ریزی می شود. دو لایه‌ی جدید پوست بر روی آرایش جدید شما التیام خواهد یافت و این ممکن است باعث شود که رنگدانه‌ها اندکی لکه‌‌لکه به نظر برسند. در جلسه‌ی شارژ، رنگ تجدید میشود تا مطمئن حاصل شود که آرایش دائمی شما به بهترین حالت ممکن به نظر رسیده و نیاز به جلسات ترمیم و شارژ بعدی به حداقل می‌رسد.

آرایش دائم خود را همیشه با کرم‌های ضدآفتاب محافظت کنید و از استعمال کرم‌های ضد پیری نزدیک به منطقه‌ رنگدانه‌ها اجتناب کنید. زیرا بسیاری از آنها حاوی اسید AHA بوده و رنگدانه‌های جدید شما را سریع‌تر محو می‌کنند. این نکات را به خاطر داشته باشید و از آرایش دائمی خود لذت ببرید!

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here