شیراز گردی

هرچه از شیراز و زیبایی‌هایش دیده‌اید یا شنیده‌اید را باید کنار بگذارید و یک‌بار فقط به قصد دیدن خانه‌های تاریخی به این شهر سفر کنید. داخل تک‌تک این خانه‌ها که شوید، حس آدمی را دارید که چشمانش را بسته و خانه‌ای رویایی پر از آینه‌کاری و کاشی‌های رنگارنگ را در ذهنش ترسیم کرده است. نقش و نگارهای ظریفی که روی دیوارهای خانه‌ها کشیده شده‌اند انگار داستانی دنباله‌دار را از گذشته‌ شهر برای‌تان روایت می‌کنند.

این نقش‌ها را که در ذهن‌تان به هم بچسبانید، گوشه‌ای از ذوق و هنری را که در این شهر نهفته است، درک خواهید کرد؛ هنری که روایت‌کننده داستان مردمان این شهر است. در خانه‌های شیراز هر کاشی داستان کسی را تعریف می‌کند که روزگاری در این شهر تاریخی زندگی می‌کرده و خوشی‌ها و ناخوشی‌های زیادی را از سر گذرانده است.

خانه سعادت؛ دعوت به تماشای خاتم‌ها

وارد حیاط خانه که می‌شوید رخ‌بام خورشیدی آن شگفت‌زده‌تان می‌کند. این رخ‌بام بی‌نظیر چیزی شبیه مجسمه‌های سردر تخت جمشید است که در بالای قسمت شاه‌نشین خانه ساخته شده است. در تزیین داخل خانه سعادت تنها از کاشی‌های رنگارنگ و پرنقش استفاده شده است.

فضای بزرگ این خانه و ارزش تاریخی و فرهنگی‌اش باعث شده این عمارت به یکی از مهم‌ترین خانه‌های تاریخی شیراز تبدیل شود. خانه سعادت، موزه خاتم شیراز هم هست و زیباترین آثار خاتم شیراز در آن نمایش داده می‌شود.

آدرس: بافت قدیم، خیابان دستغیب، گذر سنگ‌سیاه، روبه‌روی آرامگاه سیبویه

خانه زینت‌الملک؛ کاشی‌ها در نور به حرف می‌آیند  

shiraz

یکی از ویژگی‌های مهم خانه زینت‌الملک، آینه‌کاری‌های منحصر به فرد آن است

روزگاری زینت‌الملک، دختر قوام‌الملک چهارم در این خانه زندگی می‌کرده است. معماری و تزیینات گچبری‌ها و کاشیکاری‌ها همه سلیقه زینت‌الملک است. اینطور می‌گویند که او در انتخاب نقش تک‌تک کاشی‌ها و گچبری‌ها دخالت داشته است.

خانه زینت‌الملک هم مانند خانه‌های دوران قاجار اندرونی و بیرونی کاملا مجزایی از هم دارد. از ویژگی‌های مهم این خانه آینه‌کاری‌های منحصر به فرد آن است که در روز با تابش نور خورشید زیبایی‌شان چند برابر می‌شود. سقف بیشتر اتاق‌های این خانه چوبی است که با نقاشی حیوانات، پرندگان و گل و بوته تزیین شده ‌است. تالار شاه‌نشین در بخش غربی خانه ساخته شده است. آینه‌کاری و گچبری این تالار با نقاشی‌هایی به سبک اروپا تزیین شده است.

آدرس: شیراز، خیابان لطفعلی خان زند، ضلع غربی نارنجستان قوام

خانه ضیاییان؛ هفت‌رنگ‌های دیدنی 

jwh,dv خانه سعادت, خانه سعادت شیراز

خانه قاجاری ضیاییان از پربازدیدترین خانه‌های شیراز است

خانه قاجاری ضیاییان از پربازدیدترین خانه‌های شیراز است. اگر برای مدت کمی در شیراز هستید، حتما سری به این خانه بزنید. بازدیدکننده‌ها بیشتر برای تماشای کاشی‌های هفت رنگ این خانه سراغ آن می‌آیند.

آدرس: خیابان قاآنی، کوچه مقنی‌ها، پلاک ۱۲

خانه فروغ‌الملک؛ هنر معاصر در خانه قاجاری     

jwh,dv عکس خانه فروغ‌الملک, تصاویر خانه فروغ‌الملک

خانه فروغ‌الملک چند سالی است که به موزه هنرهای معاصر شیراز تبدیل شده است

چند سالی است که این عمارت به موزه هنرهای معاصر شیراز تبدیل شده است. این خانه از آن دست عمارت‌های تاریخی است که می‌شود چند ساعتی در آن خرامان خرامان گشت و به هر گوشه‌اش سر کشید. نکته‌ای که در تزیینات داخلی خانه بیش از هر چیز چشم را خیره می‌کند، معرق‌ها و گره‌چینی‌های آجری‌ است که با دیدن‌شان فکر می‌کنید ساخت هر کدام از آنها به اندازه یک عمر زمان برده است.

آدرس: بافت قدیم، نزدیک بقعه بی‌بی دختران

خانه صابر؛ خانه‌ای به قدمت شیراز 

jwh,dv عکس خانه صابر, تصاویرخانه صابر

خانه صابر از قدیمی‌ترین خانه‌های تاریخی شیراز است

این خانه از قدیمی‌ترین خانه‌های تاریخی شیراز است. در اواخر دوره زندیه تاجری معروف به نام حسن‌علی صابر سنگری در شیراز خانه‌اش را به سبک جدیدی ساخت؛ سبکی که معماران شیراز را انگشت به دهان می‌کند.

او در ساخت خانه‌اش اصل قرینه‌سازی را با دقت و وسواس خاصی رعایت کرده است؛ به‌طوری که اگر از پشت‌بام نگاهی به داخل خانه بیندازید، همه اجزای خانه درست به موازات هم و به صورت قرار گرفتند و حتی خطای دید هم تاثیری در موازات اجزای خانه ندارد. علاوه بر این قرینه‌سازی تزیینات و گچبری‌های داخل خانه بی‌نظیر است و در طول سال‌ها به همان شکل اولیه‌اش باقی مانده است.

آدرس: کوچه محله سرباغ، بن‌بست کدخدا، پلاک ۶۲

اشنایی بادروازه قران شیراز دروازه قرآن شیراز یکی از ۶ دروازه باقیمانده این شهر و یکی از آثار دیدنی شیراز به شمار می‌رود.

دروازه قرآن از زمانآل‌بویه در همین مکان فعلی بارها ویران و تجدید بنا شده است.

 ویران شدن این بنا در سال ۱۳۱۵ ه.ق به دستور والی وقت یکی از این نمونه‌هاست.
 
 دروازه قرآن کنونی را نیکوکاری به نام حسین ایگار ساخته و به مردم شیراز هدیه کرده است.
 
 در بالای طاق بزرگ این دروازه اطاقی تعبیه شده که دو قرآن کتابت شده به دست سلطان ابراهیم نوه شاهرخ تیموری در آن نگهداری می‌شده است.
 

مردم شیراز قدیم، اول هر ماه قمری با عبور از زیر قرآن که آن را به حضرت علی علیه‌السلام منتسب می‌دانستند خود را در برابر خطرها و بلاها بیمه می‌کردند.

آنها عقیده داشتند که کلام‌الله مجید تا پایان ماه آنان را از هر بلایی حفظ می‌کند.

این دو قرآن که در اصطلاح آن را قرآن هفده‌ منی می‌نامیدند هم اینک در موزه پارس شیراز در معرض دید علاقه مندان قرار دارد و یکی از شاهکارهای نگارش کتاب آسمانی مسلمانان جهان به شمار می‌رود.

دروازه قرآن شیراز در کنار تفرجگاه گهواره دید و مقبره خواجوی کرمانی از شاعران مشهور کشورمان قرار دارد وگردشگران بسیاری با عکس گرفتن در کنار این اثر تاریخی خاطرات شیرینی را با خود به همراه می‌برند.

 

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here