آموزش کنترل مدفوع به کودک

در این مقاله با آموزش کنترل مدفوع به کودک آشنا خواهید شد.

به نظر می‌ رسد بعضی کودکان به آرامی از مرحله دفع بازتابی و بی‌ اختیار مدفوع پس از هر وعده غذا، به مرحله دفع ارادی آن که کاملا در کنترل آن ها است عبور می‌ کنند. بعضی کودکان نیز (بخصوص پسرها) ممکن است تا پس از دو سالگی هیچ نشانه‌ ای از کنترل مدفوع نشان ندهند. این موضوع نشان می‌ دهد که محدوده طبیعی برای زمان به دست آوردن کنترل مدفوع چقدر وسیع است.

ممکن است کودک شما با مدفوع خود بازی کند که این موضوع طبیعی است. او را سرزنش نکنید. فقط سعی کنید حواس او را از این کار منحرف کنید.

محدوده زمانی وسیع دیگری نیز، یعنی از ۱۲ ماهگی تا ۲/۵ سالگی وجود دارد که طی آن کودکان ممکن است با مدفوع خود بازی کنند یا آن را به اطراف بمالند. علت این کار این است که کودکان مجذوب آنچه از بدنشان خارج می‌ شود می‌ گردند و دلیلی بر کثیف بودن کودک نیست. بنابراین لطفا این موضوع را به یاد داشته باشید و اقدامی که می‌ کنید منحرف کردن حواس کودک به چیز دیگری باشد نه این که آن ها را به خاطر کاری که تا این حد طبیعی است سرزنش کنید.

همان گونه که کودکان دوست دارند با مشغول نگهداشتن والدین خود در مورد کنترل ادرار، مرکز توجه قرار گیرند، اگر وسواس نشان دهید به همان سرعت یاد میگیرند که کل روند کنترل مدفوع، نشستن روی لگن و دفع مدفوع را به عنوان وسیله ای برای جلب تمام توجه و اهتمام شما به کار گیرند. کودک شما سریعا می آموزد که اگر مدفوع نکند مامان و بابا نگران او میشوند و بدین ترتیب شما با رفتار نامناسب، کودک خود را به طرف یبوست سوق می دهید.

به یاد داشته باشید که شما نمی توانید برنده باشید. هر چه بیشتر جارو جنجال کنید، کودک شما خوشحال تر میشود زیرا می‌ بیند که کنترل بیشتری روی شما دارد. بنابراین همانند کنترل ادرار، نقش شما این است که اجازه دهید کودکتان با سرعت خاص خودش رشد کند و این کار را برای او تسهیل کنید. اشتیاق بیش از حد برای آموزش لگن از خود نشان ندهید، ولی هر وقت کودک شما موفق شد تمیز بماند او را بسیار تحسین کنید و اگر خود را کثیف کرد جار و جنجال به راه نیندازید.

رشد کنترل مدفوع در ۱۵ تا ۱۸ ماهگی

کودک شما پس از غذا خوردن، به علت بازتاب معدی – روده‌ ای، مدفوع خود را تخلیه می‌ کند. او هنوز آمادگی استفاده از لگن را ندارد ولی ممکن است بتوانید بعد از غذا خوردن، به موقع، نیاز او به دفع مدفوع را حدس بزنید و او را روی لگن بنشانید.

در این مرحله:
– هنوز برای کودک شما زود است شروع به یادگیری استفاده از لگن کند، ولی می‌ توانید او را به نشستن روی لگن عادت دهید.
– به محض این‌ که کودک شما توانست به تنهایی بنشیند، او را فقط بعد از غذا روی لگن بنشانید.
– هرگز او را بیش از چند دقیقه روی لگن باقی نگذارید، و اگر حوصله‌ اش سر رفت اجازه دهید بلند شود.
– اگر موفق به دفع مدفوع شد به او آفرین بگویید و اگر نشد چیزی نگویید.

کودک خود را به لگن عادت دهید :

از وقتی کودک توانست به تنهایی بنشیند پس از هر وعده غذا او را تا وقتی که مایل است روی لگن بگذارید، ولی بیش از چند دقیقه طول نکشد.

رشد کنترل مدفوع در ۱۸ ماهگی تا دو سالگی

کودک شما هنگام نشستن روی لگن یا بازی کردن با آن احساس شادی و آرامش می‌ کند.

در این مرحله:
– کاری کنید که هر کاری با لگن یا روی آن می‌ کند همراه با احساس شادی و آرامش باشد.

ـــ برای کودکتان الگوهای عینی‌ ای از استفاده از لگن را نمایش دهید. مثل: کودکی دیگر ، کتاب‌ها و قصه‌ ها

رشد کنترل مدفوع در ۲ تا ۵ / ۲ سالگی

اشتیاق کودک شما برای تمیز و مستقل بودن بسیار شدید است. اجازه دهید فقط خواست‌های او راهنمای شما برای آموزش باشد.

در این مرحله:
– هر شب که کودک شما خود را کثیف نکرد، او را تشویق کنید، هر چند ممکن است هنوز خود را خیس کند.
– در مورد تمایل خود به تمیز ماندن او اضطراب زیادی نشان ندهید. منتظر علامت یا درخواست او باشید.
– آموزش کنترل مدفوع قبل از آموزش کنترل ادرار صورت می‌ گیرد. بنابراین مهم است که بین این دو تمایز قایل شوید و هر کدام از این موفقیت‌ ها را جداگانه تحسین کنید.

رشد کنترل مدفوع در ۲/۵ تا ۵ سالگی

در این سن کودک شما می‌ تواند مدفوع خود را کنترل کند و نگهدارد؛ به نحوی که وقت کافی برای رسیدن به توالت بدون کثیف کردن خود را داشته باشد.

در این مرحله:

اکثر بچه‌ ها در ۵ سالگی خود را کثیف نمی‌ کنند. ولی این موضوع به هیچ وجه در مورد تمام بچه‌ ها صدق نمی‌ کند. آرامش خود را حفظ کنید.

لباس‌ هایی به او بپوشانید که اگر نیاز به توالت داشت به راحتی بتواند آن ها را در آورد.

اجبار نکنید. جاروجنجال راه نیندازید :

اکثر بچه‌ ها حتی پس از اینکه برای مدتی تمیز بوده‌ اند، گاهی اوقات خود را کثیف می‌ کنند. اگر کودک خود را کثیف کرد جارو جنجال راه نیندازید.

stool-control-for-the-child

نکات مهم در مورد کنترل مدفوع در کودکان :

• بعضی از مادران تصور می کنند که کودک باید هر روز مدفوع کند ولی این تصور صحیح نیست. بعضی از کودکان یک روز در میان مدفوع دفع می کنند ولی اگر یبوست نداشته باشند مهم نیست.

• بعضی از مادران ممکن است مدفوع کودک را نگاه کنند و اگر کم باشد او را سرزنش کنند. این گونه واکنش ها سبب مشکل دفع در کودک خواهد شد.

• بعضی از کودکان در سن ۱۲ ماهگی تا ۲٫۵ سالگی در موقع دفع با مدفوع خود بازی می نند زیرا آنان نسبت به آن چه از بدنشان دفع می شود کنجکاو هستند. مادر نباید نسبت به این حس کنجکاوی کودک نگران باشد و او را کودکی کثیف تصور کند.

• کودکان دوست دارند مورد توجه پدر و مادر و اطرافیان قرار بگیرند. هیچ چیز برای کودک لذت بخش تر از این نیست که همه ی افراد در مورد نخوردن غذا یا دفع ادرار و مدفوع او صحبت کنند. اگر پدر و مادر و اطرافیان با کودک رفتار صحیح نداشته باشند او روی توالت می نشیند ولی مدفوع نمی کند و چند دقیقه بعد در شلوار خود یا در گوشه ای مدفوع می کنند.

• مادر و پدر و اطرافیان نباید نسبت به زمان کنترل دفع کودک حساس باشند و اجازه دهند کودک خود به تکامل عصبی لازم برسد. اگر کودک به راحتی روی لگن می نشیند او را تشویق کنند.

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here

37 + = 41