با عوارض تاتو آشنا شوید

 

با عوارض وحشتناک تتو آشنا شوید.

نی نی تایم:خیلی ها برای جذابتر شدن یا برای زیباتر شدن بدنشان تتو انجام میدهند. در مناطق پایین شهر تتو بیشتر طرفدار دارد. اما آیا تاتو کردن ضرری ندارد؟ متخصصان و پزشکان پوست و مو با تتو مخالفند و پیشنهاد میکنند هیچوقت به سمت آن نروید. در صورت استفاده از سوزن غیر بهداشتی و رنگ زدن روی پوست در آرایشگاهها یا محیط های دیگر که روی آنها نظارت دقیقی نیست سلامتیتان را تهدید میکند.با این مطلب همراه شوید تا  با عوارض تاتو  بیشترآشنا  شوید

به گفته متخصص پوست و مو ، دکتر حسین طباطبایی امروزه برای پاک کردن تتو روی  بدن، ابرو و دور چشم مراجعه کنندگان زیادی داریم که با انجام تتو به عوارض آن پی برده اند و خواهان از بین بردن آن هستند. از دیدگاه پزشکی تتو فقط برای محو کردن یک جوشگاه نامتناسب و زشت در چهره و به وسیله متخصص پوست استفاده میشود. در دیگر موارد که افراد و خصوصا خانم ها به دنبال زیبایی دائم هستند این کار اصلا پیشنهاد نمیشود. طبق اطلاعیه وزارت بهداشت و درمان مراکز غیر پزشکی که این کار را انجام میدهند مجرم شناخته میشوند. دلیل آن هم بروز بیماریهایی مثل هپاتیت،ایدز،تغییر رنگ پوست، تبخال و سل و.. میباشد. خیلی از افراد این کار را در آرایشگاه که محیط غیر بهداشتی هست انجام میدهند و بعد از چندی با مشاهده عوارض برای پاک کردن ان به متخصص پوست مراجعه میکنند. درمان تتو خیلی مشکل است و چندبار باید لیزر انجام داد. اگر نمیدانید که تتو انجام دهید یا نه به نکات زیر دقت کنید:

خالکوبی از گذشته تا به امروز

تاتو یا خالکوبی در واقع نوعی نقاشی روی پوست بدن محسوب می‌شود که قدمت آن به حدود ۴۰۰۰سال قبل از میلاد مسیح برمی‌گردد و شواهدی مبنی بر انجام این کار در زمان فراعنه موجود است. انجام این‌کار با گذشت زمان و به مرور در قسمت‌های مختلف جهان، رایج شد و به غرب هم رسید و در انگلستان، طرفداران زیادی پیدا کرد. خالکوبی در ایران در گذشته نمادی از شجاعت و مردانگی یا وابستگی به قبیله یا طایفه‌ای خاص بود و هنوز هم به این شکل در برخی افراد رواج دارد. خالکوبی در گذشته به این شکل انجام می‌شد که نقش مورد نظر را روی پوست ترسیم می‌کردند و سپس جوهرهای مختلفی را روی ناحیه‌ای از پوست می‌ریختند و در نهایت با سوزن‌های معمولی سوراخ‌هایی را روی سطح پوست ایجاد می‌کردند و جوهر به این شکل به داخل پوست وارد می‌شد.

این جوهر‌ها بین لایه دوم و سوم (درم و هیپودرم) پوست نفوذ می‌کردند و گاهی سوراخ‌های ایجاد شده تا چربی زیر پوست نیز نفوذ می‌کردند و به همین دلیل رنگ ایجاد شده دائمی و غیرقابل حذف محسوب می‌شد. تاتو، در دهه‌های اخیر با دستگاه‌های خاصی مانند دستگاه حکاکی روی فلزات انجام می‌شود که برای این منظور، پس از بی‌حس کردن سطح پوست با کرم یا اسپری لیدوکائین، سوزن‌های یکبار مصرف به جوهر آغشته شده و سوزن با سرعت زیاد وارد پوست می‌شود. به‌طور کلی، جوهر معمولا وارد لایه‌های اول و دوم پوست (اپیدرم و درم) می‌شود. انجام تاتو با توجه به اندازه آن، می‌تواند از چند دقیقه تا چند ساعت طول بکشد.

رهایی از رنگ‌ها

برای رهایی از تاتو و عوارض آن، راه‌های زیادی وجود ندارد و یکی از روش‌های نادرستی که توسط آرایشگران و تاتوکاران برای پاک کردن تاتو انجام می‌شود، استفاده از رنگ‌های نزدیک به رنگ پوست ناحیه، برای پوشاندن تاتوی قبلی است که در واقع با انجام این کار، رنگ قبلی استتار می‌شود ولی از بین نمی‌رود. انجام چنین کاری بر مشکلات می‌افزاید چون لایه جدید تاتو، مانند سپری عمل می‌کند که حتی اگر قرار باشد از لیزر برای پاک کردن رنگدانه استفاده شود، این سپر مانع رسیدن اشعه لیزر به ناحیه مورد نظر خواهد شد. برای پاک کردن تاتو، باید حتما از پزشک متخصص پوست کمک گرفت. برای پاک کردن تاتو، می‌توان از روش‌های مختلف بهره برد.

برای مثال، استفاده از روش‌های ساینده پوست می‌تواند برای این منظور مناسب باشد که می‌توان به درم ابریژن، میکرونیدلینگ، لیزر فراکشنال دی‌اکسیدکربن، لیزر اربیوم یاگ و لیزرهای اختصاصی موسوم به لیزر کیوسوئیچ، اشاره کرد. البته نباید این مساله را از یاد برد که در صورت ضرورت انجام لیزر کیوسوئیچ، برای هر رنگ تاتو باید از یک لیزر خاص و طول موج مناسب استفاده کرد بویژه در شرایطی که از چند رنگ برای این منظور استفاده شده باشد، پیچیدگی کار بیشتر است و گاهی برای حذف این رنگ‌ها باید از چند دستگاه لیزر استفاده کرد.

وقتی درمان ادامه دارد

به‌طور کلی، رنگ‌های سیاه و قهوه‌ای تیره به درمان لیزری پاسخ بهتری می‌دهند و رنگ‌های قرمز، سبز و آبی، کمتر به درمان با لیزر پاسخ می‌دهند. گاهی برای درمان حذف تاتو یا محو کردن آن، باید ۱۰ تا ۱۲ جلسه به پزشک متخصص پوست مراجعه کرد. چنانچه گوشت اضافی یا در اصطلاح کلوئید در ناحیه تاتو وجود داشته باشد، باید از روش‌هایی مثل فریز کردن (کرایوتراپی)، تزریق داروهای کورتونی در ناحیه برجسته یا حتی جراحی برای برداشتن ناحیه کمک گرفت.

جوهر‌ها چه هستند؟

برای انجام تاتو، از جوهرهای مختلفی استفاده می‌شود ولی بیشترین جوهرهایی که برای این منظور استفاده می‌شود، جوهر سیاه (کربن)، جوهر قرمز (آب برخی سبزیجات)، جوهر آبی روشن (آلومینات کوبالت)، جوهر سبز (اکسیدکرم)، جوهر زرد (سولفید کادمیوم) و جوهر قهوه‌ای (اکسید آهن) است.

پشیمانی در کار است؟

مهم‌ترین مشکلی که افراد بعد از تاتو با آن مواجه می‌شوند، پشیمانی از انجام این کار است که این مساله می‌تواند دلایل مختلفی چون نپسندیدن ظاهر تاتو از طرف خود فرد، سرزنش و مخالفت‌های خانواده و اطرافیان و موانع استخدام افراد در برخی ارگان‌ها باشد.

دردسرهای اصلی در راهند!

تاتو می‌تواند عوارض زیادی را به همراه داشته باشد که یکی از این عوارض، بروز واکنش‌های حساسیتی در محل تاتو است. این حساسیت‌ها می‌تواند از سرخی و خارش و پوسته ریزی شروع شود که گاهی تا سال‌ها بعد نیز این مشکلات ادامه دارد. یکی دیگر از عوارض مهمی که در رابطه با تاتو وجود دارد، بروز عفونت‌های مختلف باکتریایی، ویروسی و قارچی در محل انجام تاتو محسوب می‌شود. خطرناک‌ترین و مهم‌ترین عارضه‌ای که می‌تواند در اثر تاتو به وجود بیاید، احتمال ابتلا به بیماری هپاتیت B و C و HIV است که از طریق سوزن‌های مشترک یا ضدعفونی نشده یا تماس با خون فرد مبتلا، منتقل می‌شود. یکی دیگر از مشکلاتی که بعد از تاتو می‌تواند ایجاد شود، واکنش پوستی شدیدی به نام «سارکوئیدوز» یا واکنش «سارکوئیدی» در محل تاتو است که بیشترین موارد بروز آن در ناحیه ابرو دیده می‌شود. علائمی چون سرخی، خارش، برجستگی، تورم شدید و حالتی شبیه گوشت اضافه بر سطح پوست، علائم این واکنش محسوب می‌شوند. این واکنش ممکن است بلافاصله بعد از تاتو ایجاد شود و گاهی تا چند سال باقی بماند.

اندر معایب تاتو

به‌وجود آمدن جوشگاه یا کلوئید، ایجاد آلرژی، کم پشتی ابروها، از بین رفتن ابروها (در صورت تاتوی این ناحیه)، تغییر تدریجی رنگ تاتو و ایجاد هاله‌ای از رنگ‌های نامطلوب در ناحیه تاتو شده، برخی دیگر از عوارض تاتو به حساب می‌آیند. شاید برخی از افراد تصور کنند که تاتو سرطان‌زاست ولی گزارش‌هایی مستدل و معتبر در این رابطه تا به حال وجود نداشته است اما نباید این مساله را از یاد برد که در صورت ابتلای فرد به بیماری ایدز، احتمال ابتلا به انواع بدخیمی‌ها نیز وجود دارد.

از بین بردن سد دفاعی پوست

اولین سد دفاعی بدن در مقابل ورود میکروب‌ها پوست میباشد که انجام تتو باعث مورد تهاجم قرار گرفتن آن میشود. سوزن وارد پوست میشود و به بدن میکروب را وارد میکند. رنگهای تاتو هم به احتمال زیاد به تحریک واکنش‌های ایمنی بدن میپردازند. تتو سلول‌های پوست را برجسته، ملتهب و به  رنگ بنفش میکند . ترمیم تاتو نیاز به زمان طولانی دارد.

ایجاد حساسیت‌های پوستی

رنگهای استفاده شونده در تتو خصوصا قرمز میتواند باعث بروز حساسیت شود. حساسیت میتواند بلافاصله یا چندسال بعد از انجام تتو بروز پیدا کند که پزشکان برای از بین بردن آن داروهای هورمونی قوی تجویز میکنند.

بیماری‌های خونی کشنده

اگر وسایلی که در تتو به کار میرود استریل نباشد و نیز خون بیمار قبلی روی آن باشد بیماری هپاتیت C و ایدز میتوانند انتقال پیدا کنند. همچنین بیماری های سل،کزاز و هپاتیت B هم قابل انتقال هستند.

ایجاد عفونت پوست

تتو احتمال بروز عفونت باکتریایی را بالا میبرد. نشانه های عفونت باکتریایی چرک ،گرمی، تورم  و سرخی میباشد. در صورت استفاده نکردن از وسایل استریل این عفونتها بیشتر بروز پیدا میکنند و کسی که عفونت میکند در مواردی باید تا پایان عمرش کورتون‌های تزریقی یا پماد استفاده کند.

ماندگاری دائمی

ماندگاری دائمی رنگ تتو رنگ تتو به لایه ماندگار پوست این رنگ همیشه باقی میماند و پاک نمیشود. در صورت تزریق روی لایه های سطحی کم کم رنگش پاک میشود. اگر ماده استفاده شده در تتو،کربنی باشد با لیزر میتوان آن را پاک کرد اما اگر مواد رنگی خصوصا زرد ،قهوه ای  و قرمز باشد امکان پاک کردن آن وجود ندارد زیرا در آنها ترکیبات آهن وجود دارد. اگر هم لیزر کنیم همیشه رنگش تیره میماند.

اگر تاتو استریل نباشد

تنها کاری که میکروبها را کامل از بین میبرد روش اتوکلاو کلاس بی میباشد که دندانپزشکان هم از این روش استفاده میکنند. که قیمت خیلی گرانی هم دارد که با این هزینه بالا آرایشگاهها حاضر به استریل نمیشوند. پس در غیر استریل بودن آرایشگاهها شک نکنید.

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here

65 − = 58