روش درست شیر دادن به نوزاد

تغذیه نوزاد در ابتدای زندگی فقط با شیر انجام می‌شود، پس یکی از مهم‌ ترین کارها این است که بتوانید درست و ایده‌آل به او شیر بدهید. با ما تا انتها این مقاله همراه باشید.
چند وقت یکبار باید به نوزاد خود شیر بدهم؟
بیشتر نوزادان باید ۸ تا ۱۲ بار در یک شبانه روز از شیر مادر تغذیه کنند. این روند باید از دو سه روزگی کودک شروع شود و تا ۳-۶ ماهگی نیز ادامه پیدا داشته باشد. شیر دهی به نوزاد را نباید بر اساس فاصله های زمانی معین و از روی ساعت تنظیم کنید.
روش صحیح شیر دادن به نوزاد

یکی از روش‌ های شیر دادن به نوزادان، خوابیده شیر دادن است که برخی از پزشکان متخصص اطفال این روش را به دلیل اینکه زاویه مناسب شیر دادن رعایت نمی‌شود، مضر می‌دانند و علت آن را عفونت گوش نوزاد می‌دانند.

شاید یکی از معضلات مادرانی که به تازگی صاحب فرزند شده‌ اند این است که شب‌ ها، روش صحیح شیر دادن نوزاد در حالی که خواب آلوده هستند، چگونه باید باشد. گاهی تصمیم می‌گیرند که کنار کودک بخوابند و او نیز به صورت خوابیده در کنار مادر شیر بخورد، ولی ممکن است در جایی شنیده باشند که این کار برای نوزاد ضرر دارد.

زاویه سر نوزاد هنگام شیر دادن باید چگونه باشد؟

رعایت زاویه ۳۰ درجه هنگام شیردادن به نوزاد برای جلوگیری از عفونت گوش نوزادان ضروری است ولی گاهی شرایطی ایجاد می‌شود که مادر مجبور به خوابیده شیر دادن به نوزاد می‌شود. در این شرایط، بهتر است مادر با قرار دادن بالش و یا دست خود زیر سر نوزاد، سر نوزاد را به سمت بالا بگیرد تا از سرازیر شدن شیر به سمت گوش جلوگیری شود.
بنابراین زاویه شیردهی مهم است و نباید به صورت کاملاً خوابیده باشد بلکه بهترین حالت نوزاد برای شیر خوردن، زاویه ۴۵ درجه یا ۳۰ درجه است.

مضرات خوابیده شیر دادن به نوزاد چیست؟

شیردادن به نوزاد در حالی که حالت خوابیده دارد موجب می‌شود مجرایی که بین گوش میانی و پشت بینی و قسمت بالای حلق به نام شیپور استاش وجود دارد و موجب تهویه گوش میانی می‌شود، از مایع شیر پر شود. اگر زاویه شیردادن افقی باشد کار تهویه گوش میانی خوب انجام نمی‌شود و به دنبال آن فشار منفی داخل گوش میانی ایجاد می‌شود که در نهایت در گوش میانی مایع جمع می‌شود.

در واقع ممکن است مقداری ورود مایع یا شیر از داخل حلق به گوش میانی بیاید اما مشکل اصلی، عدم تهویه گوش میانی است که این ناحیه را دچار عفونت می‌کند.

فواید خوابیده شیر دادن به نوزاد چیست؟

خوابیده شیر دادن به نوزاد، مادر را از بیدار شدن با استرس در لحظاتی که بچه گریه می‌کند و گرسنه است، نجات می‌دهد.
در زمان‌ هایی که مادر کمبود خواب دارد، با خیال راحت به نوزاد خود شیر می‌دهد.
برخی دیگر از مادران در زمان استراحت خود به نوزاد خود به صورت خوابیده شیر می‌دهند و نوزاد در حین تغذیه به خواب فرو می‌رود.
نوزادانی که شب‌ ها به سختی به خواب می‌روند، وقتی رو در روی مادر باشند و مادر خود را نگاه کنند بهتر به خواب می‌روند. یکی از شکایات اصلی مادرها در مورد خواب نوزاد همین است اما در صورتی که نوزاد به صورت خوابیده تغذیه شود، این مشکل نیز حل خواهد شد.

the-right-way-to-breastfeed-the-baby

آیا مادر می‌تواند در شب به نوزاد شیر ندهد؟

در چند هفته‌ ی اول تولد، شیر دادن به نوزاد در شب، برای کودک و مادر ضرورت دارد، زیرا نوزاد به شیر خوردن به دفعات نیاز دارد و مادر نیز برای جاری شدن شیر باید به دفعات به نوزاد شیر بدهد. پس از مدتی مادر احساس می‌کند که در شب نیاز به استراحت دارد و به تدریج هم شیرخوار، شب و روز را می‌فهمد و در این موقع است که مادر می‌تواند به کودک در شب شیر ندهد و عادت شیر دادن را قطع کند.

در سن ۳ تا ۶ ماهگی، کودکان نیازی به خوردن شیر در شب ندارند، زیرا در خلال روز به دفعات شیر خورده‌اند. در سن ۶ تا ۱۲ ماهگی اگر مادر، کودک را به شیر خوردن عادت نداده باشد، می‌تواند آخرین نوبت شیر را در ساعت ۱۰ تا ۱۲ شب به کودک بدهد و سعی کند در خلال شب به او شیر ندهد.

بعضی از کودکان گرچه سیر هستند و نیازی به شیر خوردن در شب ندارند، ولی، چون مادر هر بار که کودک در شب مختصر گریه‌ ای کرده است، سینه‌ ی خود را به دهان او گذارده، بنابراین کودک عادت کرده است که در خلال شب بار‌ها بیدار شود و به سینه مادر مک بزند و بخوابد.

در چنین شرایطی اگر رشد و وزن کودک به وسیله‌ی پزشک، طبیعی گزارش شود و پزشک، کافی بودن شیر مادر و رشد کودک را تایید کرده باشد، مادر می‌تواند آخرین نوبت ساعت ۱۰ تا ۱۲ شب شیر کافی به کودک بدهد و او را بخواباند و سعی کند در خلال شب به او شیر ندهد تا او شب را کاملا بخوابد.

اگر کودک ۶ ماهه یا بزرگتر است، مادر می‌تواند آخر شب فقط مقداری آب ساده و قطره‌ی داروی استامینوفن به کودک بدهد تا کودک آرامش پیدا کند و عادت او شکسته شود و شب به راحتی بخوابد.

آموزش گام به گامِ شیر دادن به نوزاد
گام اول، ارتباط  مادر و نوزاد

تا حد امکان سعی کنید زایمان تان طبیعی باشد. یعنی طوری برنامه ریزی کنید که زایمان تان توام با اختلال و ناآرامی نباشد. سر و صدای زیاد، نور شدید، اقدامات پزشکی همه روی نوزاد تاثیر می گذارد و این اصلا چیز مطلوبی نیست. عملیات انتقال از رحم به بیرون باید خیلی به ملایمت و نرمی انجام شود. هر عامل مخل و مزاحمی روی نوزاد تاثیر بدی خواهد گذاشت؛ این تاثیر، ارتباط نوزاد با مادر را هم تحت تاثیر قرار داده و در نهایت در شیردهی مادر اختلال ایجاد می کند.

اگر از طریق سزارین زایمان انجام دادید، سعی کنید تماس پوستی زیادی با نوزاد تان داشته باشید.

گام دوم، نوزاد را با منبع تغذیه آشنا کنید

نوزاد زمانی که داخل رحم است، تمام مواد مغذی مورد نیاز را از طریق جفت دریافت می کند. اما زمانی که به دنیا می آید، شیر مادر تنها منبع غذایی او محسوب می شود. به خاطر همین، جدا کردن مادر و نوزاد درست بعد از زایمان باعث کم آبی بدن نوزاد می شود. از طرفی پیوند عاطفی میان آنها را کاهش می دهد و نوزاد به سختی قادر است دهان خود را با سینه مادر تنظیم کند که درست بعد از زایمان به حالت عکس العمل از سوی نوزاد انجام می شود.

زمانی که تامین مواد مغذی لازم از جفت متوقف می شود، نوزاد باید خود را به مادر عادت داده و به سمت آن برود و عمل شیر خوردن را تمرین کند. بنابراین همه این کارها صبر و حوصله مادر را می طلبد.

گام سوم، از ماما درخواست کنید

به پرستاران و پزشک در بیمارستان بگویید که دوست دارید درست بعد از زایمان، نوزادتان را بغل کنید و با هم تماس پوستی داشته باشید. این مسئله را حتما در برنامه زایمان تان به آنها متذکر شوید. تماس پوستی به نوزادتان کمک می کند تا احساس امنیت بیشتری داشته باشد و بداند که تحت محافظت است و احساس حمایت برای شیر خوردن از مادر به او منتقل شود.

چطور نوزاد را در آغوش بگیرید!

حتی اگر همه چیز را طبق برنامه انجام داده باشید، اگر نتوانید موقع شیر دادن به نوزاد او را در وضعیت خوبی قرار دهید، باید گفت که با شکست بزرگی روبه رو شده اید. برای آنکه نوزاد بهتر بتواند دهانش را تنظیم کند، سعی کنید او را درست بگیرید.

به خاطر داشته باشید که اگر می خواهید از سینه چپ تان به او شیر بدهید، سر نوزاد باید روی انحنای بازوی چپ تان قرار بگیرد و در همان حال با کل دست تان پشت او را محکم نگه دارید. برای آنکه این پوشش کامل شود، می توانید دست راست تان را زیر دست چپ تان قرار دهید.

the-right-way-to-breastfeed-the-baby
وضعیت خودتان را دست کم نگیرید

بعد از زایمان، هر زمان که حال تان بهتر شد و توانستید بنشینید، سعی کنید طوری بنشینید که بتوانید به جایی تکیه داده و تقریبا دراز بکشید و نوزادتان را به درستی در دست بگیرید. این وضعیت باعث می شود تماس پوستی بیشتری با نوزادتان داشته باشید و راحت تر به او شیر دهید.

شیر خوردن از شیشه شیر بهتر است؟

آیا می دانستید که شیر دادن به نوزاد با شیشه مضراتی به همراه دارد؟

شاید نوزادتان بد عادت شود

اگر تصمیم گرفته اید گاهی با شیشه به نوزاد شیر دهید، بهتر است بدانید که اصلا روش خوبی انتخاب نکرده اید. برای مادرانی که تازه نوزادشان به دنیا آمده، شیر دادن عملی خسته کننده است و باعث تحلیل انرژی شان می شود، اما اگر نوزاد به سر شیشه سیلیکونی عادت کند، آن وقت از تغذیه از سینه مادر امتناع خواهد کرد.

این باعث می شود نوزاد نخواهد شیر مادر را بخورد؛ شیری که سرشار از مواد مغذی و آنزیم های لازم برای او و تندرستی اوست.

مراقب باشید چاق نشوید

اگر چه تغذیه مناسب نوزاد و سیر نگه داشتن او حرکتی بسیار عالی است، اما مراقب باشید که زیادتر از حد شیر نخورد. وقتی با شیشه به او شیر می دهید، دائما میزان مصرف شیر او را تحت کنترل می گیرید و این باعث می شود که نوزاد بیشتر از حد نیازش شیر بخورد. در شرایطی که اگر از خودتان به او شیر بدهید، نوزاد با خوشحالی شیر می خورد و وقتی سیر شد خودش دست از خوردن خواهد کشید.

اگر دل درد سراغش آمد!

متخصصان بر این باورند که بلعیدن هوا هنگام خوردن شیر می تواند به شکم درد در نوزاد منتهی شو د. زمانی که نوزاد از شیشه شیر می خورد، همراه با شیر، هوا را وارد معده خود می کند بنابراین دچار شکم درد می شود. شکم درد، به درد شدید شکم گفته می شود که به بروز باد و انسداد روده ها منتهی می شود.

ابتلای عفونت با شیشه شیر

باکتری موجود در هوا می تواند از طریق نوک شیشه شیر به داخل آن وارد شود یا اگر برای مدت طولانی در معرض هوای آزاد بماند، می تواند در جایی از آن خود را پنهان کند و وارد شیر شود. به خاطر همین تمیز کردن شیشه بعد از استفاده بسیار مهم است. اگر شیشه شیر را به خوبی نشویید یا استریلیزه نکنید، همین شیشه می تواند پناهگاه عفونت ها شود.

پیشنهاد ویژه خرید آنلاین محصولات مرتبط

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here

38 + = 42