نکته‌هایی برای مصرف و نگهداری سبزیجات

در این مقاله مطلبی در مورد نکته‌هایی برای مصرف و نگهداری سبزیجات ارائه شده است که با رعایت این نکات می‌توان مصرف سبزیجات سالمتری را برای خانواده به ارمغان آورد.

نگهداری سبزیجات

برای آنکه سبزیجات شما از جمله کاهو زرد و پلاسیده نشود. کف جایگاه مخصوص نگهداری سبزیجات را در یخچال با حوله کاغذی یا دستمال سفید بپوشانید. کاغذ رطوبت اضافی را جذب کردو سبزیجات ومیوه ها را برای مدت بیشتری تازه نگه می دارد یا چند قطعه اسفنج خشک در قسمت مخصوص سبزیجات قرار دهید. اسفنج خشک مانند کاغذ رطوبت را جذب می کند و از فاسد شدن میوه ها و سبزیجات برای مدتی جلوگیری می کند.

سالاد ،میوه ها و سبزیجات

هیچگاه اول به سالاد و کاهو نمک نزنید زیرا نمک تازگی و طراوت کاهو را گرفته برگ های آن را سخت و زمخت می کند. همیشه هنگامی که می خواهید سالاد را سرو کنید به آن نمک بزنید .

همیشه همه اجزاء لازم برای چاشنی از جمله روغن زیتون و سرکه را در یک شیشه دهان گشاد که درش بسته می شود (شیشه مربا و…)بریزید، یک قطعه یخ داخل آن بیندازید و درش را محکم ببندید. سپس آن را تکان دهید تا خوب مخلوط شود. سپس یخ را از آن خارج سازید. با این روش چاشنی سالاد فوق العاده نرم شده وبا هم می آمیزد. سپس سبزیجات سالاد را داخل یک کیسه پلاستیک قرار دهید چاشنی آماده شده را روی آن بریزید وخوب تکان دهید تا هم اجزاء سالاد به این چاشنی آغشته شود سالاد خوشمزه ای بدست خواهد آمد.

tips-for-consuming-and-keeping-vegetables

بیرون راندن حشرات از سبزیجات

برای آنکه حشرات را از سبزیجاتی مانند گل کلم و کلم و .. . بیرون برانید، مدت ۱۵ دقیقه آن را در آب سردی که با چند قاشق چایخوری نمک یا سرکه مخلوط کرده اید، قرار دهید.

خیار سالاد

خیار سالاد را با پوست خورد کنید پوست خیار طعم جالبی به سالاد می دهد.

بوی مطبوع سیر!

برای آنکه سالاد خوشمزه ای داشته باشید یک حبه سیر را له کرده قبل از آنکه اجزاء سالاد را در ظرف سالاد خوری بریزید سیر را به آن بمالید سالاد شما طعم مطبوعی از سیر به خودخواهد گرفت .

tips-for-consuming-and-keeping-vegetables

برای کاهش مصرف چربی و نمک که زمینه را برای ابتلا به بیماری های قلبی – عروقی و افزایش فشارخون فراهم می کند، استفاده از نمک و سس مایونز را همراه با سالاد محدود کنید. در مواقعی که استفاده از نمک باید محدود باشد، می توان با افزودن سبزی های معطر مانند نعناع، ریحان و گشنیز، طعم و عطر مطلوب را به غذا بخشید.

برای خرد کردن سبزی ها، از چاقوی تیز استفاده کنید تا از تخریب و از بین رفتن ویتامین های سبزی جلوگیری شود.

برای طبخ سبزی ها، از آب به مقدار کم استفاده کرده و آب حاصل از طبخ را در غذاها مصرف کنید.

سبزی ها به ویژه آن ها که با ریشه از مزرعه به مغازه منتقل شده و توسط مصرف کننده خریداری می شوند، به طور معمول آلوده به تخم انگل و میکروب ها هستند؛ به همین دلیل باید به دقت پاکیزه و ضدعفونی شوند.

در انتقال سبزی از مغازه به خانه دقت کنید. آن ها را در کنار سایر مواد غذایی نگذارید؛ زیرا ممکن است مواد غذایی را آلوده کنند.

tips-for-consuming-and-keeping-vegetables

چگونه سبزی ها را ضدعفونی کنیم؟

سبزی هایی را که به طور خام مصرف می کنید با دقت بشویید و ضدعفونی کنید تا احتمال وجود میکروب و انگل های مختلف در آن به صفر برسد. برای ضدعفونی کردن، پس از پاک کردن و شستن سبزی با آب، آن را در یک ظرف ۱۰-۵ لیتری همراه با آب بریزید؛ سپس ۴-۲ قطره مایع ظرفشویی به ازای هر لیتر آب اضافه کنید و بگذارید سبزی به مدت ۵ دقیقه در محلول آب و کف بماند تا تخم انگل ها از سبزی جدا شوند.

پس از آن سبزی ها را از روی کف و آب جمع کرده، یک قاشق چایخوری پودر پرکلرین را در ۱۰ لیتر آب حل نمایید و سبزی را در آن بریزید و پس از ۵ دقیقه سبزی ها را از ظرف خارج کرده و با آب تمیز چندین بار بشویید و آب کش کنید؛ به طوری که مواد پاک کننده و ضدعفونی کننده از سبزی جدا شود. ضدعفونی کردن سبزی هایی که خام مصرف می شوند، برای جلوگیری از آلودگی های انگلی ضروری است رطوبت سبزی گرفته شود. سبزی ها را پس از شستن در پارچه ی تنظیف نازک بریزید و چهار گوشه ی آن را به دست گرفته و تکان دهید تا آب آن کشیده شود.

tips-for-consuming-and-keeping-vegetables

نگهداری سبزی ها

برای نگهداری سبزی ها، از همان پارچه ی تنظیف یا کیسه ی پارچه ای مخصوص استفاده کنید و آن را در کیسه ی پلاستیکی یا ظرف درب داری قرار داده و در یخچال بگذارید. شما با این طریق می توانید اقلام دیگری چون خیار، گوجه فرنگی، کلم، کاهو و … را نیز در یخچال بگذارید تا هم چنان تازه بماند.

پختن سبزی ها

در طبخ سبزی همواره سبزی را در آب جوش بیندازید و قبل از جوش آمدن آب، هرگز سبزی را در آن نگذارید تا سبزی سیاه نشود. نمک مورد استفاده در سبزی را در آخر پختن به آن بزنید و هنگام طبخ نگذارید آب در ته ظرف بماند. سعی کنید آب سبزی به خورد خودش برود (در سبزی جذب شود). هنگام پختن سبزی یا اقلام دیگری همچون کدو، بادمجان، مارچوبه، کلم، گل کلم، کدوحلوایی و… درب ظرف را باز بگذارید تا آب آن تبخیر شود و رنگ سبزی روشن بماند.در تهیه ی خوراکی هایی چون بورانی، اسفناج و مشابه آن، سبزی را در آب دار بردارید تا خوراکتان هم خوشمزه و هم با خاصیت شود.

خشک کردن سبزی

بسیاری از سبزی ها را می توان علاوه بر اینکه تازه مصرف کرد به صورت خشک نیز استفاده کرد. برای خشک کردن سبزی ها باید به طریق زیر عمل نمود:

سبزی ها را با دقت تمیز کنید. سپس در آبکش بزرگی بریزید، آن گاه با قرار دادن سبزی ها در پارچه ی تنظیف بزرگ، و تکان دادن آن بکوشید آب آن را بگیرید. پس از آن در محلی که آفتاب و گرد و غبار نباشد، روی پارچه ی بزرگی پهن کنید و بگذارید تا به مرور خشک شود.

روش طبخ سبزی های خشک شده

هنگام استفاده از سبزی های خشک شده، مقدار لازم سبزی خشک را در مقدار آبی که برای طبخ لازم است، خیس کنید و بسته به نوع سبزی، مدت ۱ تا ۵ ساعت به حال خود بگذارید تا خیس بخورد. سپس سبزی را همراه با آبی که در آن خیسانده اید به غذا بیفزایید تا بپزد.

یادآوری می شود که آب سبزی ها را نباید دور ریخت؛ زیرا مقداری از مواد مغذی سبزی در آن است، ولی چنانچه سبزی های خشک شده دارای مقداری گرد و خاک و یا شن ریزه باشد، ابتدا آن ها را سریع آب بکشید و سپس به روش بالا خیس کنید.

tips-for-consuming-and-keeping-vegetables

مروری بر چند نکته
  • سبزی ها را به مدت زیاد در آب خیس نکنید؛ زیرا ویتامین ها و مواد معدنی آنها در آب حل می شود.
  • تا آنجا که ممکن است سبزیجات را با پوست بپزید یا تنوری کنید.
  • سبزی ها را برای مدت طولانی در معرض هوا قرار ندهید.
  • در موقع طبخ غذا ، از ظروف در دار استفاده کنید و در ظرف را همیشه بگذارید.
  • سبزی و میوه را مدتی قبل از خوردن یا پختن خرد نکنید. آب میوه را نیز بلافاصله پس از گرفتن مصرف کنید.
  • برای پختن سبزی اول آب را جوش بیاورید و بعد سبزی را بریزید و فقط آنقدر بپزید تا نرم شود ( له نشود ).
  • هر قدر ممکن است در سبزی ها آب کمتری بریزید.
  • اگر در طبخ سبزی آب زیاد مصرف کرده اید، از این آب برای سوپ و سس استفاده کنید.
  • اگر از سبزی یخ زده استفاده می کنید هرگز آن را مستقیما در آب جوش نگذارید.

tips-for-consuming-and-keeping-vegetables

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here

30 − 24 =