نکاتی مخصوص مادران کودکان خردسال

نکاتی مخصوص مادران کودکان خردسال

 

مادر شدن می‌تواند گیج کننده باشد، مخصوصا وقتی که پند و اندرزها از هر طرف سرازیر شوند. بنابراین ما برای شما لیستی مختصر از تمام نکاتی که پدر و مادرها باید بدانند تهیه کرده‌ایم تا به شما اعتماد بنفس لازم را برای پذیرفتن نقش جدیدتان در زندگی بدهد. با ما تا پایان همراه باشید.

 
 
-در لحظه زندگی کنید

دیگر نباید نگران انجام کارهای روزمره باشید؛ شستن لباس‌ ها، جمع و جور کردن خانه، خرید و …، یاد بگیرید با کودک‌ تان در لحظه زندگی کنید و از لحظات با هم بودنتان لذت ببرید. الویت با رسیدگی به فرزند کوچکتان است.

Tips for mothers of young children

-در مورد غذا خوردن کودکتان سخت نگیرید

منتظر عادت‌ های عجیب و غریب غذایی کودک نوپایتان باشید. تنوع را فراموش نکنید و کودک را مجبور نکنید چیزی را بخورد و از غذا نخوردنش نگران نشوید. بچه‌ ها هر وقت گرسنه بشوند غذا می‌خورند.

-عادتشان بدهید زود بخوابند

کودکتان باید نیازهای خوابش را تامین کند و شما هم زمانی برای شارژ کردن باتریتان داشته باشید!

-هر وقت لازم است قاطعانه «نه» بگویید

هر چه بهتر بتوانید جواب منفی به درخواست‌ های غیر منطقی کودکتان بدهید، دفعات کمتری مجبور خواهید شد شاهد داد و بیداد های او باشید. وقتی کودکتان در فروشگاه تقاضای خریدن یک کارتن بستنی کرد، می‌توانید انتخاب کنید که یکبار برای همیشه همانجا یک «نه» قاطعانه بگویید، یا این که یک کارتن بستنی در فریزر خانه داشته باشید و هر شب مجبور باشید «نه» بگویید.

-رسم‌ های کوچک و جالب خلق کنید

شب قبل از تولد کودکتان، دور میز آشپزخانه بادکنک آویزان کنید تا او، صبح روز تولدش با یک روز خاص روبرو شود. وقتی فقط شما و بچه‌ ها در آسانسور هستید، صدا های خنده دار از خودتان در بیاورید. یک زبان بدن مخصوص.

برای لحظات خاص خلق کنید که فقط شما و بچه‌ ها معنی‌ اش را بدانید.

-برای روزهای ناخوشی آماده باشید

داروهای تب بُر یا مسکن را همیشه در خانه داشته باشید تا مجبور نشوید نیمه شب وقتی حال کودک‌تان بد شد، در خیابان دنبال داروخانه‌ی شبانه روزی بگردید.

-کودکتان را بشناسید

هر بچه‌ ای، ترکیبی منحصر بفرد از قدرت‌ ها و ضعف‌ هاست. سعی کنید واکنش‌ ها و انتظارات تان را با فرزند خودتان متناسب کنید.

Tips for mothers of young children
-بدانید قرار است برای کمک خواستن روی چه کسانی حساب کنید

کسانی را که می‌توانید به وقت نیاز سراغشان بروید شناسایی کنید. دوستانی که خوب بلد باشند هر وقت نظرشان را خواستید نظر بدهند و هر وقت لازم بود سکوت کنند و فقط گوش بدهند و یار و یاورتان باشند، خیلی با ارزشند و هر وقت که نیاز به کمک داشتید اولین کسانی هستند که باید خبرشان کنید. برای یک مادر با کودکی خردسال، داشتن این دوستان و اقوام، موهبتی مضاعف است. این افراد را دوست داشته باشید و مرتبا از آن ها قدردانی کنید.

-یادتان باشد که الگو هستید

جوری مادری کنید که نقش مادری برای فرزندان جذاب باشد و آرزو کند روزی بچه‌ هایی داشته باشد و شما مادربزرگشان باشید. اگر همیشه استرس داشته باشید، اخمو باشید یا بهانه گیر و وسواسی، او رویای بچه‌ دار شدن را در سرش نخواهند پروراند.

Tips for mothers of young children
-به همسرتان هم مسئولیت بدهید

همسرتان را تشویق کنید تا او نیز مسئولیت‌ هایی را به عهده بگیرد؛ کودک‌تان را حمام کند، برایش کتاب بخواند یا او را به پارک ببرد. این فعالیت‌ ها فرصتی هستند تا ارتباط پدر و فرزندی را محکم‌ تر کنند و ضمنا شما هم نفسی تازه کنید.

-در مورد تصمیمات پولیتان با کودکتان حرف بزنید

اگر پنیر را از مارکی می‌خرید که قیمت کمتری دارد اما کیفیتش خوب است یا فعلا از خریدن کیفی صرف نظر می‌کنید تا زمانی که آن را حراج کنند، این طرز فکرتان را به کودکتان توضیح دهید.

-هر روز برایش کتاب بخوانید

کتاب خواندن به پرورش تخیل کودکتان کمک می‌کند و از بهترین وقت گذرانی‌ هاست.

 Tips for mothers of young children
 
-تغییرات بزرگ را آهسته‌ تر به پیش ببرید

می‌خواهید شیشه شیر کودکتان را از او بگیرید و با فنجان و لیوان جایگزینش کنید؟ قصد دارید اتاق خوابش را از خودتان جدا کنید؟ درست است که دوست دارید این تغییرات را سریع‌ تر انجام دهید اما این اتفاق‌ ها می‌توانند برای کودک خردسال شما پریشان کننده باشند. اجازه دهید با فنجان جدیدش بازی کند یا در تختخواب جدیدش با هم بنشینید و برایش کتاب بخوانید. وقتی به تجربه‌ی جدیدش با تمام حس‌ هایش خو بگیرد، می‌توانید تغییر را اعمال کنید. پس صبور باشید.

-اجازه دهید خودش به خواب برود و تا آخرین لحظه کنارش نمانید

کارهای قبل از رفتن به رختخواب را انجام دهید؛ مسواک زدن، کتاب خواندن، نوازش کردن و …، بعد همان زمان که خواب آلود اما هنوز بیدار است، او را تنها بگذارید تا خودش به خواب برود. اگر آنقدر کنارش بمانید و نوازشش کنید تا کاملا بخوابد، همیشه برای خوابیدن به شما نیاز خواهد داشت.

Tips for mothers of young children
به او مسئولیت بدهید

اجازه دهید فرزند‌تان در انجام کارهای خانه سهمی داشته باشد. کارهای کوچکی چون مرتب کردن تخت، چیدن میز و جمع کردن اسباب بازی‌ ها باعث ایجاد اعتماد بنفس می‌شوند چون شما به او اطمینان کرده‌اید که می‌تواند از پسش بربیاید.

-به حس ششم خود اعتماد کنید

حتی اگر نمی‌توانید متوجه شوید چرا کودکتان حالش خوب نیست، اما حس‌تان به شما می‌گوید که باید او را نزد پزشک ببرید، به حستان اعتماد کنید.

-پیشخدمت نباشید

بچه‌ ها توانایی های زیادی دارند. عادتشان دهید لباس‌ هایشان را سر جای خود قرار بدهند و از همان کودکی یاد بگیرند کارهای شخصیشان را خودشان انجام دهند. شما پیشخدمت آن ها نیستید.

-اگر اشتباهی کردید، عذر خواهی کنید

اگر سهوا اشتباهی در مورد کودکتان مرتکب شدید از او عذرخواهی  کنید. با این کار به او یاد می‌دهید اشتباه کردن ایرادی ندارد اما باید آن را بپذیرد و عذر خواهی کند.

-وقتی عصبانی هستید، فورا واکنش نشان ندهید

وقتی عصبانی و خشمگین هستید، احتمال اینکه واکنش منطقی و درست نشان دهید کمتر است. لازم نیست فورا جواب بدهید. بگذارید کمی زمان بگذرد و آرام‌ شوید و بهتر فکر کنید.

Tips for mothers of young children
-خواهر و برادرها را تشویق کنید با هم دوست باشند

می‌توانید هر روز از آن ها بخواهید یکی از کارهای خوب برادر یا خواهرشان در آن روز را بازگو کنند. با این کار تشویق‌شان می‌کنید به جای ایرادها، نقاط قوت و مثبت همدیگر را ببینند.

-برای پنجره‌ ها حفاظ بگذارید

حتما همه‌ی پنجره‌ های خانه را ایمن کنید تا احتمال افتادن کودک صفر شود.

-همیشه یک دست لباس اضافی همراه خود داشته باشید

هرگز خانه را بدون حداقل یک دست لباس اضافی کودک در ساک دستی‌ تان ترک نکنید. تصورش را هم نمی‌کنید چه زمان‌ هایی ممکن است به آن نیاز پیدا کنید.

-حرف‌ های غلوآمیز مادرهای دیگر را باور نکنید

وقتی دوستان و آشنایان در مورد استعداد های شگفت انگیز و کار های خارق العاده‌ی کودکان خود حرف می‌زنند، خونسرد باشید. احتمالا بزرگنمایی می‌کنند یا دروغ می‌گویند!

 -از خاطرات کودکی خود برای فرزندتان تعریف کنید

در مورد خاطرات و ماجراهای جالب زندگی خود برای کودکتان حرف بزنید، چون جزو شیرین‌ ترین قصه‌ هایی است که او دوست دارد بشنود.

Tips for mothers of young children
-گوشی تلفن‌ را کنار بگذارید

وقتی با بچه‌هایتان هستید، تلفن کردن و ایمیل زدن و چت کردن را تعطیل کنید. بچه‌ ها خوب می‌فهمند که شما به آن ها توجهی ندارید.

-هر روز کمی با هم بیرون بروید

سعی کنید هر روز چند دقیقه هم شده با هم بیرون بروید و زیر آسمان باشید! بیرون رفتن فرصتی است برای فرار از زندگی یکجا نشینی و تکنولوژی زدگی. کودک شما برای رشد کردن و پرورش تمام احساس‌‌ های خود به فضای باز شدیدا نیاز دارد.

گاهی هم احمق شوید!

زندگی به اندازه‌ی کافی جدی و سخت گیر است. بگذارید کودکتان خنده‌ های شما را ببیند، ادا در بیاورید، دنبالشان کنید و بچه شوید.

کمی هم راه بروید

برای رفتن به فروشگاه محل از پاهایتان استفاده کنید! قدم زدن با کودکتان فرصتی است برای حرف زدن، دیدن چیز های جدید و گفتگو در مورد آن ها و …

Tips for mothers of young children
در مورد قوانین، شُل نگیرید

قوانین درست و قطعی را وضع کنید و آن ها را شفاف توضیح دهید. ممکن است بچه‌ ها شما را در آن لحظه با  قیافه‌ی جدی دوست نداشته باشند اما در اعماق دلشان همیشه عاشق شما هستند. پس اصول را جدی بگیرید.

مهارت‌ های ریاضی کودک را از همان خردسالی تقویت کنید

از هر فرصتی برای بازی با اعداد، اندازه‌ ها و شکل‌ ها استفاده کنید. سیب و پرتقال‌ هایی را که در سبد خریدتان گذاشته‌اید با هم بشمارید. از او بخواهید به شما بگوید در میان بسته‌ های خریدتان کدام از همه بزرگ‌ تر یا کوچک‌ تر است. به اشکال هندسی دور و برخود اشاره کنید و نامشان را تکرار کنید.

-قوانین منصفانه وضع کنید

پایبند ماندن به قوانینی که وضع می‌کنید بسیار مهم است، اما پیش از تصمیم قطعی، بازبینی‌ شان کنید تا منصفانه باشند.

Tips for mothers of young children
-گاهی وسط تمام مشغله‌ هایتان برقصید

وقتی از کارهای تمام نشدنی خسته شدید، موزیک پخش کنید و برقصید. درست است وقتی خسته و نگران و آشفته هستید، لبخند زدن هم سخت است چه برسد به رقصیدن! اما این کار را بکنید و بگذارید کودکتان هم ببیند که شما چطور خود را از تنش رها می‌کنید. او هم با شما خواهد رقصید.

-به سوال‌ های بی‌ پایانش جواب دهید

البته در حد حرف آسان است، اما واقعیت این است که بچه‌ های کوچک در مورد هر چیزی در این دنیا کنجکاو هستند. اگر دست از جواب دادن به سوال‌ هایشان بکشید، آن ها نیز دست از سوال کردن خواهند کشید.

-از عکس‌ ها و فیلم‌ هایتان بک آپ بگیرید

شما نباید خاطرات دیجیتال خود را از دست بدهید. از تمام عکس‌ ها و فیلم‌ هایی که از خاطرات خود ثبت می‌کنید بک آپ بگیرید.

-آداب معاشرت را به کودکتان یاد بدهید

به کودک‌تان یاد بدهید تماس چشمی برقرار کند، لبخند بزند و دوستان جدید پیدا کند. آداب معاشرت را با او تمرین کنید. به او آموزش بدهید که برای تاثیر گذاشتن در نگاه اول، فقط یک بار فرصت دارد.

Tips for mothers of young children
-قدردانی را به او یاد بدهید

هر شب کمی کنارش دراز بکشید و از او بخواهید اتفاق‌ های خوب آن روز را مرور کند، داشته‌ هایش را به یاد بیاورد و بابت نعمت‌ هایی که دارد سپاسگزار باشد. توجه به داشته‌ ها، یک عادت مثبت و دوست داشتنی است که شادی و خوشبینی را تقویت می‌کند.

-احساسات خود را با حرارت بروز بدهید

بگذارید کودکتان بداند چقدر دوستش دارید؛ با رفتار و کلامتان این را نشان دهید که چقدر عاشقش هستید و برای شما خاص است.

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here

6 + = 11