خانه خردسال و کودک بیماری ها و مراقبت ها خردسال راههای مقابله با خونریزی در کودکان

راههای مقابله با خونریزی در کودکان

راههای مقابله با خونریزی در کودکان

از اغلب زخم ها و خراش ها چند دقیقه ای خون می اید. این مساله بسیار مفید است. با خونریزی در کودکان بعضی از میکروب ها شسته می شوند . فقط خونریزی دائمی و زیاد است که نیاز به درمان دارد. با ما تا پایان همراه باشید.

 

مهم ترین شیوه برای جلوگیری از خونریزی در اغلب بریدگی ها این است که روی محل زخم فشار وارد کنید. کودک را بخوابانید و یکی دو بالش را زیر عضوی که خون می آید قرار دهید. اگر باز هم از زخم خون می اید ، باند استریلی را روی زخم قرار دهید و ان قدر فشار بدهید تا خونریزی بند بیاید, سپس زخم را تمیز کنید و روی آن را باند ببندید. در مورد خونریزی در کودکان به صورت ادامه دار ، تعداد زیادی باند یا تکه هایی از پارچه تمیز را روی زخم بگذارید و روی آن را با چسب زخم یا باند های لوله ای ببندید تا به این ترتیب فشار بیشتری روی زخم وارد شود و خون بند بیاید.

ways-to-cope-with-bleeding-in-children

مقابله با خونریزی در کودکان

خونریزی در کودکان به صورت شدید اگر زخم به شکل هشدار دهنده ای خونریزی می کند ، باید بلافاصله جلوی خونریزی را بگیرید. روی زخم مستقیما فشار بیاورید و عضو را تا جایی که می شود بالا نگه دارید. با تمیز ترین پارچه ای که دم دست دارید ، باند درست کنید و روی زخم فشار بیاورید و تا وقتی که کودک را به پزشک می رسانید دستتان را برندارید.

هرگز باند یا پارچه اصلی را حرکت ندهید. چون از خون خیس شده و به محض این که بردارید خونریزی در کودکان شروع می شود. باند یا پارچه های جدید را روی آن بگذارید. پارچه ها یا باندهای روی زخم باید آن قدر ضخیم باشند که روی زخم فشار بیاورند. اگر فشار باند جلوی خونریزی در کودکان را گرفت ، دستتان را روی باند بگذارید و فشار بیاورید. اگر پارچه یا باند در اختیارتان نبود ، با دست مستقیم روی لبه های زخم فشار بیاورید.

از بسیاری از کم خونی های ناشی از خونریزی با همین حرکت ساده و فشار آوردن روی زخم می توان جلوگیری کرد. اگر زخم وضعی دارد که خون بند نمی اید ، روی زخم فشار بیاورید و از کسی بخواهید ماشینی تهیه کند و کودک را زودتر به مراکز درمانی یا پزشک برسانید. در تمام طول این مدت بیمار باید دراز بکشد ، او را گرم نگه دارید و عضوی را که خونریزی می کند از سطح بدنش بالاتر نگه دارید.

خون دماغ در کودکان

برای متوقف کردن خون دماغ راه های ساده زیادی وجود دارند . همین که کودک چند دقیقه ای آرام بنشیند معمولا کافی است . برای این که کودک خون قورت ندهد او را بنشانید و بگوئید سرش را به طرف جلو خم کند یا اگر دراز کشیده ، سرش را به یک سمت بگرداند. طوری که دماغش رو به پایین باشد . نگذارید فین کند یا دماغش را فشار بدهد.

خون دماغ ( خونریزی در کودکان ) معمولا در اثر ضربه به بینی ، ور رفتن کودک به بینی ، حساسیت ، سرماخوردگی یا برخی از عفونت ها پیش می اید. به گزارش اسان طب اگر کودک دائما بدون هیچ علت ظاهری خون دماغ می شود ، باید پزشک حتما او را معاینه کند و مطمئن شود که مشکل خاصی ندارد . خون دماغ در نوزادان دیده نمی شود . اگر پیش آمد فورا با پزشک مشورت کنید.

ways-to-cope-with-bleeding-in-children

خونریزی در کودکان اگر از نظر شما کم باشد میشود در خانه جلویش را گرفت . اما اگر مقدار ان مشکوک است به اورژانس مراجعه کنید. چون از دست دادن خون زیاد برای کودک خطرناک است.

اگر دست و پای کودک زخم شده باید ان را شسته و سپس با بتادین صد عفونی و بانداژ کنید.

اگر خون دماغ کرده برای مدت بگویید با دستمال بینی اش را گرفته و به سقف نگاه کند.

سرماخوردگی های مکرر و گرفتن مداوم بینی، مصرف دارو های ضدحساسیت و آنتی هیستامین و قرص سرماخوردگی، همچنین خشکی و گرمی هوا می تواند باعث خشک شدن مخاط بینی شده و خون دماغ را به دنبال داشته باشد..خونریزی از بینی که به خون دماغ نیز معروف است، مشکلی شایع در بیش از ۵۰ درصد مردم است.%d8%b1%d8%a7%d9%87%d9%87%d8%a7%db%8c-%d9%85%d9%82%d8%a7%d8%a8%d9%84%d9%87-%d8%a8%d8%a7-%d8%ae%d9%88%d9%86%d8%b1%db%8c%d8%b2%db%8c-%d8%af%d8%b1-%da%a9%d9%88%d8%af%da%a9%d8%a7%d9%86

نکاتی در مورد خون دماغ شدن کودکان
  
خونریزی از بینی بویژه وقتی به مقدار زیاد باشد می تواند فرد را دچار ترس کند، وحشت از اینکه به چه دلیل بینی خونریزی می کند معمولاً استرس زیادی بخصوص در کودکان ایجاد می کند.
 
در زمینه دلایل گوناگون خونریزی بینی دکتر محمدحسن عامری، متخصص گوش، حلق و بینی می گوید:«معمولاً خونریزی از بینی خطرناک نیست بجز مواردی که میزان خونریزی زیاد باشد که در برخی مواقع حتی ممکن است باعث ایجاد شوک در افراد شود، در مواردی خاص هم که مقدار خونریزی بسیار بالا باشد ممکن است خون، از مجرای اشکی که گوشه چشم را به درون بینی متصل می کند به بیرون تراوش کند، احتمال دارد که خونریزی از بینی دلیل خاصی نداشته باشد، اما در برخی موارد بر اثر تورم در نواحی درون بینی که بر اثر سرماخوردگی یا خشک بودن هوا به وجود می آید یا حتی انحراف تیغه بینی بروز می کند.»
 
به گفته او مصرف بعضی داروها مانند آسپرین یا وارفارین سبب ایجاد اختلال در سیستم انعقاد خون شده و احتمال وقوع خون دماغ را بالا می برند، همچنین وارد شدن جسم خارجی به بینی و بیماری های خونی و اشکال در سیستم انعقاد خون و حتی مصرف الکل ممکن است موجب خونریزی از بینی شود.
 ways-to-cope-with-bleeding-in-children
در صورت خونریزی از بینی چه باید کرد؟
 
دکتر عامری با اشاره به اینکه در این گونه مواقع معمولاً سیستم انعقاد خون در بدن خود به خود فعال می شود و با ایجاد لخته خون سبب توقف خونریزی می شود، می گوید:«گرفتن محکم بینی با انگشت شست و اشاره به مدت ۵ دقیقه سبب توقف خونریزی می شود ولی چنانچه خونریزی متوقف نشد می توان این کار را به مدت ۱۰ دقیقه انجام داد و پس از خونریزی هم نباید بینی را دستکاری کرد یا حتی نباید فین کرد. 
 
گفتنی است قطره «فنیل افرین» یا «نفازولین» نیز برای بند آمدن خونریزی کمک کننده خواهند بود، در برخی مواقع هم میزان خونریزی به اندازه ای است که حتی ممکن است پشت حلق جمع شود، در این صورت برای به وجود نیامدن حالت تهوع و استفراغ بهتر است از دراز کشیدن خودداری کرده و در حالت نشسته کمی سر بیمار به جلو متمایل باشد.»
 
درمان خونریزی بینی با روش های پزشکی
 
به گفته او اگر با انجام اقدامات گفته شده خونریزی بند نیامد، بیمار باید به پزشک مراجعه کند تا علت دقیق خونریزی مشخص و درمان لازم انجام شود.
 
گذاشتن تامپون در بینی به نحوی که کل سوراخ بینی را پر کند از درمان هایی است که معمولاً برای جلوگیری از خونریزی بینی انجام می شود، در این حالت پزشک باندی با طول بلند و آغشته به پماد را وارد سوراخ بینی می کند، وجود این باند سبب می شود به ناحیه خونریزی فشار وارد شده و خونریزی متوقف شود، معمولاً پزشکان این تامپون ها را بعد از ۴۸ ساعت از بینی خارج می کنند.
 
این متخصص گوش، حلق و بینی در ادامه می افزاید: چنان چه مویرگ های متعددی عامل خونریزی باشند باید از کوتر شیمیایی استفاده شود، با استفاده از این روش با کمک نیترات نقره حرارت بالایی در منطقه به وجود آمده و در نتیجه آن، منطقه مورد نظر دچار سوختگی شده و زخمی می شود، با گذشت زمان و صبوری بیمار، زخم بتدریج خوب شده و خونریزی کاملاً بند خواهد آمد. 
 
در صورتی که خونریزی به وسیله یک رگ بزرگ و مشخص ایجاد شده باشد باید از «کوتر الکتریکی» استفاده کرد که در بین عوام به سوزاندن رگ معروف بوده و از دستگاهی شبیه هویه استفاده می شود و در نتیجه این کار نیز زخمی ایجاد می شود که پس از ۱۰ روز بهبود یافته و خونریزی کاملاً قطع می شود.
 
 
لازم به ذکر است قرار دادن تامپون خلفی ممکن است با عوارض قلبی یا ریوی همراه باشد و از آن جایی که معمولاً افراد مسن نیاز به این درمان دارند، باید حتماً درمان مذکور در مراکز درمانی مجهز انجام شود.
 

 دلایل خونریزی لثه 

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here


Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/helpdesk/public_html/website/NiniTime/wp-includes/functions.php on line 5373

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/helpdesk/public_html/website/NiniTime/wp-includes/functions.php on line 5373