از چه روغن‌ها برای طبخ غذا استفاده کنیم؟

Composition of bottles with oil on wooden table

نی نی تایم:روغن می‌تواند چربی مورد نیاز غذا را تامین کند و از چسبیدن آن به ماهیتابه جلوگیری نماید. در حالیکه برخی از چربی‌ها می‌توانند حرارت را تحمل کنند، برخی اینگونه نیستند و اگر حرارت زیادی را متحمل شوند، طعم و مواد مغذی خود را در طی فرآیند پخت از دست می‌دهند.بنابراین به ترتیب، استفاده از روغن‌های زیتون، کنجد، کانولا، ذرت، آفتابگردان و سویا برای طبخ غذا توصیه می‌شود.

روغن مخصوص سرخ کردنی

وغن‌ها دارای نقطه تبخیر مخصوص به خود هستند که در این دما بخار می‌شوند و به حالت بی‌اثر در می‌آیند؛ با توجه به نوع روغن که از چه گیاهی گرفته شده، این عدد متفاوت است. زمانی که در اثر حرارت‌های بالا دمای روغن به بیش از اندازه معین خود برسد، رادیکال‌های آزاد و مواد شیمیایی سمی به درون غذا آزاد می‌شوند و بعد از مصرف غذای پخته شده، درون بدن التهاب و تورم و گاهی مشکلات دیگری به وجود می‌آید.

برای این که از این مشکل خلاص شوید، بهترین راهکار این است که به سراغ بهترین روغن سرخ کردنی بروید. این روغن‌ها تصفیه شده هستند به دلیل این که ناخالصی‌های موجود در روغن است که آنها را به حرارت حساس می‌کند و در طی فرآیند شیمیایی مخصوص تصفیه، این مواد ناخالص حذف می‌شوند. نقطه تبخیر مناسب برای روغن‌های سرخ کردنی معمولاً ۱۹۰ درجه سلسیوس است؛ این دما دقیقاً دمایی است که عمل سرخ کردن مواد غذایی اتفاق می‌افتد.

بهترین روغن خوراکی برای مصرف روزانه

مصرف روزانه از روغن

اگر از روغن مایع برای طبخ استفاده می‌کنید، روغن زیتون و روغن هسته انگور برای پخت و پز در زمانی که دما به میزان کمتری به آنها می‌رسد، مناسب هستند. این روغن‌ها دارای میزان بیشتری از چربی‌های تک غیر اشباع هستند که در دماهای بالاتر نسبت به باقی روغن‌ها کمی آنها را پایدارتر می‌کند.

روغن‌هایی برای مصارفی به جز پخت و پز

برخی از روغن‌ها کاملاً خالص هستند و در نتیجه با مصرف آنها میزان بیشتری از مواد مغذی به بدن شما وارد می‌شود. مصرف روزانه این روغن‌های گیاهی خالص با داشتن خواص ضدالتهابی برای سلامت قلب و پوست مفید هستند و باید این نکته را بدانید در صورتی که حرارت به روغن نرسد، فایده‌های بیشتری دارند. این نوع روغن‌ها را می‌توانید در سالادها و غذاهای سرد مصرف کنید.

روغن مصرفی


خواص روغن گردو

این متخصص طب سنتی افزود: روغن گردو دارای طبع گرم و خشک است که برای رفع بیماری‌های سرد و تر بسیار مفید است. این روغن برای رفع دردهای مفصلی, درد گودی لگن و مفصل ران بسیار مناسب است.
خواص روغن نخود
یوسفی عنوان کرد: روغن نخود دارای طبع گرم و خشک بوده که مقوی قوای جنسی است و قوت نفوذ آن در بدن زیاد است و برای رفع مشکلات جنسی مفید است. روغن نخود مخلوط با سیاه دانه برای رفع دردهای ناشی از سردی بسیار مفید است.وی ادامه داد: روغن نخود همراه با سیاه دانه برای رفع سردی رحم و دردهای قاعدگی بسیار مفید است. مالیدن آن بر روی رحم به رفع سردی رحم و باردار شدن و رفع دردهای دوران قاعدگی کمک می‌کند.

خواص روغن زیتون
روغن زیتون
این متخصص طب سنتی بیان داشت: روغن زیتون برای رفع قولنج‌ها و درد کمر ناشی از ازدیاد رطوبت در بدن مفید است. مالیدن آن بر صورت به زیبایی رنگ چهره کمک می‌کند.

خواص روغن شِوید
روغن شِوید دارای طبیعت گرم و خشک است و برای رفع دردهای آرتروز‌ و دردهای مفاصل بسیار مناسب است, در تحلیل باد و نفخ نیز بسیار مفید است.وی خاطرنشان کرد: خیلی از دردها در بدن به دلیل وجود باد در بدن است, دردهای رحمی, گرفتگی‌های مفاصل همه به نوعی ناشی از بادها و نفخ در بدن است که بیشتر به دلیل روش غلط زندگی ایجاد می‌شود.

 خواص روغن کانولا 

پخت و پز

روغن کانولا به عنوان یک روغن خوب و عالی برای پخت و پز نیز منبع غنی از اسیدهای چرب ضروری همچون لینئولیک اسید (امگا ۶) و آلفا لینولنیک اسید(امگا ۳) است. بدن نمی‌تواند به تنهایی این ترکیبات را ایجاد کند بنابراین باید در رژیم غذایی شما وجود داشته باشد. در حالیکه بیشتر افراد امگا ۶ مورد نیاز خود را از رژیم غذایی روزانه دریافت می‌کنند، اما دریافت امگا ۳ کافی در روز کمتر اتفاق می افتد. امگا۳ از بروز بیماری‌های قلبی جلوگیری می‌کند. علاوه بر ماهی‌های چرب و روغن کانولا، سایر منابع امگا۳ شامل کتان ،گردو و روغن‌ کنف یا همان روغن شاهدانه است.

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here