آنچه از تاتو نمی‌دانستید

تاتو یا خالکوبی از زمان‌های بسیار دور رایج بود، اما این کار را عمدتا زندانیان که سال‌ها در زندان بودند به‌عنوان یک مشغله و سرگرمی انجام می‌‌دادند. البته گاهی هم دولت‌ها برای اینکه زندانیان از جمعیت عادی متمایز باشند با استفاده از تاتو آنها را نشان‌دار می‌کردند. در هر صورت تاتو یکی از علائم شرم‌آور در آن زمان بود، ولی به‌تدریج حالت مد و تزئینی پیدا کرد. در کشورهای غربی خانم‌هایی که شاغل بودند باید قانونی را رعایت می‌کردند. این قانون چهره آرایش‌شده هنگام حضور در محل کار بود. این کار برای زنان وقت‌گیر بود و آنها تصمیم گرفتند با تاتو در وقت خود صرفه‌جویی کنند. به‌تدریج این کار گسترش پیدا کرد و بین جوان‌ها مد شد.

جوهر پرخطر 

دکتر کاتز می گوید: «استفاده از آب غیراستریل برای رقیق کردن ماده های رنگی یکی از عوامل مرسوم ایجاد عفونت های ناشی از تاتو است، هر چند این عامل تنها عامل عفونت های ناشی از تاتو محسوب نمی شود.» او اضافه می کند هیچ روش مطمئن یا خطاناپذیری وجود ندارد که بی خطر بودن جوهر تاتوی استفاده شده را ثابت کند. او می گوید: «حتی اگر جوهر تاتو در یک ظرف مخصوصی مهر و موم شده باشد و روی برچسب ان عبارت «استریل» نوشته شده باشد باز نیز امکان دارد که جوهر آلوده باشد.»

واقعیت های خواندنی درباره تتو 

نتایج تحقیقات نشان می دهند بعضی ماده های رنگی استفاده شده در جوهر تاتو همان ماده های رنگی هستند که در جوهر پرینترهای رنگی یا رنگ های مخصوص ماشین استفاده می شوند. سازمان غذا و دارو هنوز ماده های رنگی مورد استفاده در جوهر تاتو و دیگر وسایل آرایشی و بهداشتی را مورد تایید قرار نداده است.

واکنش های هشداردهنده 

پس از آن که بدن خود را تاتو کردید ممکن است با شماری از واکنش ها در خود مواجه شوید. دکتر کاتز می گوید: «ممکن است متوجه بروز جوش، قرمزی یا برآمدگی در ناحیه تاتو شده از بدن خود شوید و حتی ممکن است که دچار تب شوید.» او ادامه می دهد: «عفونت های قارچی تهاجمی تر می توانند منجر به تب شدید، لرزش، سردی و عرق شوند. درمان چنین عفونت هایی ممکن است به آنتی بیوتیک های متنوع، احتمالا برای چندمین ماه و حتی بستری شدن یا جراحی نیاز باشد.»

بروز جوش پس از تاتو می تواند به معنای این نیز باشد که شما به جوهر تاتو یک حساسیت آلرژیکی دارید. به گفته دکتر کاتز: «از آنجایی که جوهرهای تاتو دائمی هستند، حساسیت آلرژیکی ادامه دار خواهدبود.»

دکتر کاتز توصیه می کند: «اگر پس از تاتو با مشکلی مواجه شدید، فورا با متخصص تماس بگیرید و او را در جریان مشکل خود قرار دهید.» علاوه بر این، امکان دارد پس از تاتو با مشکلات دیگری نیز مواجه شوید. یکی از این مشکلات ایجاد بافت هبمند (Scar Tissue) در ناحیه تاتو شده است یا وقتی تحت آزمایش MRI قرار می گیرید ممکن است که در ناحیه تاتوشده خود احساس ورم و سوختگی کنید. دکتر کاتز می گوید اگر پزشک شما MRI را برای شما تجویز کرده است به او بگویید که روی بدن خود تاتو دارید.

توصیه هایی برای تاتو

پیش از انجام تاتو با پزشک پوستتان که از سابقه بیماری‌‌‌های پوستی شما آگاه است، مشورت کنید.

– از استاندارد بودن جوهر تاتو و استریل و یک‌بار‌مصرف بودن سوزن آن مطمئن شوید.

– تاتو در ایران معمولا دائمی است، پس به امید موقتی بودن آزمایشش نکنید.

– تزریق واکسن هپاتیت b، پیش از تاتو کردن احتمال ابتلای شما را به این بیماری می‌کاهد.

– پس از تاتو با استفاده از کرم‌‌‌های آنتی‌بیوتیک پوست را ضدعفونی کنید و یا با پانسمان مدتی آن را پوشیده نگه‌دارید.

– پس از تاتو تا زمان بهبود نسبی زخم‌ها زیر تابش مستقیم آفتاب قرار نگیرید و از کرم‌‌‌های ضدآفتاب استفاده کنید

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here

16 − = 14