آلرژیها در نوزادان

 

آلرژیها در نوزادان
نی نی تایم:در این مقاله به بررسی کامل آلرژی و انواع شایع آن در نوزادان می‌پردازیم. همچنین بیان می‌کنیم که آیا آلرژی در نوزادان می‌توان ارثی باشد. راهکارهای مناسب برای حفاظت نوزادان در مقابل آلرژی را نیز بیان می‌کنیم. برای کسب اطاعات جامع و مفید در مورد آلرژی در نوزادان با ما همراه باشید.
آلرژی چیست؟

آلرژی یک واکنش ایمنی به یک ماده در محیطی به نام آلرژین است. هنگامی که نوزادان به آلرژی مبتلا می‌شوند. بدن نوزاد برای محافظت از خود هیستامین یا دیگر مواد شیمیایی تولید می‌کند. این مواد شیمیایی بدن را تحریک می‌کنند و باعث ایجاد علائمی مانند آبریزش بینی، عطسه، خارش و سرفه می‌شوند. این علائم بسته به واکنش بدن می‌تواند شدید یا خفیف باشند.

آلرژی‌های شدید می‌تواند منجر به مشکلات تنفسی و ایجاد تورم شوند. در این موارد باید به سرعت نوزاد را به مراکز درمانی انتقال داد.

نمونه‌های آلرژی در نوزادان

آلرژی در نوزادان می‌تواند ناشی از مواد غذایی، داروها، نیش حشرات، آلودگی هوا، گرد و غبار و موی حیوانات باشد. آلرژی‌ها منجر به ایجاد حساسیت پوستی، آبریزش بینی یا مشکلات دستگاه گوارشی می‌شوند. مشکلات در دستگاه گوارشی و اختلال در کار روده‌ها ناشی از آلرژی غذایی است.

چگونه با آلرژی مقابله کنیم؟

بنا برای آمار منتشر شده، توسط مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های و گرایش‌های سازمان بهداشت ملی حدود ۴٫۵ درصد از کودکان زیر ۱۸ سال مبتلا به آلرژی غذایی هستند، حدود  ۱۰٫۷ درصد مبتلا به حساسیت پوستی و ۷ درصد به آلرژی تنفسی مبتلا هستند.

بهترین راهکار برای مقابله با آلرژی کاهش مقدار گرد و غبار و میزان حشرات در اطراف نوزادان است. اگر حیوان خانگی دارید او را از نوزاد کاملاً دور کنید. دور کردن عوامل آلرژی‌زا مهم‌ترین راهکار برای کنترل انواع آلرژی در نوزادان است.

علت آلرژی تنفسی چیست؟
 • حدود ۸۵ درصد از آلرژی تنفسی ناشی از گرد و غبار موجود در هوا است.

 • حشرات، موی گربه و سگ‌ها و دیگر حیوانات خزدار به شدت آلرژی‌زا هستند.

 • گرده گیاهان، مخصوصاً گل‌های درختان نیز عامل اصلی آلرژی تنفسی است.

 • هاگ قارچ‌ها نیز به شدت حساسیت‌زا هستند. مناطقی مانند زیر زمین یا اطراف خانه که در صورت رطوبت قارچ تولید می‌شود. نقش مهمی ایجاد حساسیت در نوزادان دارند.

 • در کودکان و نوزادان حساس، پرز پتو نیز می‌تواند در آنها ایجاد حساسیت کند.

 • دود سیگار بدترین هوا استنشاق شده توسط نوزادان است و می‌تواند منجر به ایجاد آلرژی تنفسی در نوزادان شود.

نشانه‌های آلرژی تنفسی
 • سردرد

 • آبریزش بینی

 • سرفه

 • احتقان بینی

 • عطسه

البته این علائم در نوزادان به شکل متفاوت نیز دیده می‌شود. نوزادان مبتلا به آلرژی بینی بیشتر از نوزادان دیگر مستعد ابتلا به عفونت گوش، آسم و سینوس هستند.

آیا آلرژی ارثی است؟

گرایش کودکان به آلرژی می‌تواند ارثی باشد اما نه لزوماً نوع آلرژی خاص. احتمال ابتلا به آلرژی تنفسی در نوزادان با قرار داشتن در کنار حیوان خانگی ۴۰ درصد است در صورتی که اگر والدین نوزاد آلرژی خاصی داشته باشند بدون وجود حیوان خانگی در منزل احتمال ابتلا نوزاد به آلرژی نفسی ۷۰ تا ۸۰ درصد است. اعضای خانواده ممکن است به طیف وسیعی از مواد آلرژی داشته باشند اما نوزاد به مواد دیگری حساس باشد. نوع آلرژی معمولاً به شکل ارثی انتقال پیدا نمی‌کند.

allergies-in-infants

بروز آلرژی در نوزاد به‌ کندی مشخص می‌شود. به عنوان مثال با وارد شدن عوامل آلرژی‌زا در بدن نوزاد ممکن است تاثیر و رشد آن به قدر کم باشد که واکنش بدن نوزاد نسبت به عامل آلرژی‌زا چند ماه طول بکشد. در مورد آلرژی تنفسی، یعنی ایجاد واکنش بدن نسبت به گرده و تب یونجه ممکن است چند سال به طول انجامد؛ به عبارت دیگر ممکن است که فرزند شما حساسیت به گربه را به ارث ببرد اما به حضور گربه در چند ماه اول تولد دچار واکنش نشود یا واکنش نوزاد بسیار کم باشد. بعد از چند ماه این واکنش می‌تواند به شکل شدید مشاهده شود.

کودکان مستعد آلرژی و عدم تحمل غذا کودکانی هستند که در فامیل سابقه ای از آلرژی وجود داشته است.

در این کودکان شیر مادر تا ۶ ماهگی از  ایجاد  واکنشها جلوگیری کرده و از مادران خواسته میشود که از خوردن مواد آلرژی زا در زمان شیر دهی خودداری کنند.

در کودکان مستعد شروع غذای تکمیلی قبل از ۶ ماهگی اصلا توصیه نمیشود. در این کودکان اگر از شیر مادر تغذیه نمیکنند شیرهای مخصوص وجود دارد.
به طور کلی باید از دادن غذاهایی که به عنوان غذاهای آلرژی زا شناخته شده اند تا قبل از ۶ ماهگی و به گفته بعضی دیگر از متخصصان تا یکسالگی جلوگیری کرد.فرقی نمیکند که کودک جزء کودکان مستعد باشد و یا نباشد.

بالاترین غذاهای آلرژی زا

-شیر گاو
-تخم مرغ ها
-سویا و بادام زمینی و دیگر خشکبار
-ماهی

علایم آلرژی و عدم تحمل غذا شامل:حالت تهوع, دل درد, اسهال, اگزما, جوش, ورم اطراف دهان, آسم و مشکل تنفس.

آنافیلاکسی واکنش شدید و سخت آلرژیک را گویند که بسیار نادر است ولی متاسفانه وجود دارد.بادام زمینی یکی از چیزهایی است که ایجاد واکنش آنافیلاکسی میکند.حساسیت به این ماده در سال اول زندگی بروز میکند. یک از ۲۰۰ بچه دارای حساسیت به بادام زمینی هستند.

بنابر این دادن بادام زمینی در کودکان زیر یک سال کاملا ممنوع میباشد.دیگر خشکبار نیز به علت خطر خفگی برای زیر یکسال ممنوع است.

اگر مشکوک شدید کودکتان به غذایی حساسیت دارد حتما دکترش را مطلع کنید.

خوشبختانه در صد زیادی نوزادان خطر آلرژی را با گذشت زمان به خوبی پشت سر گذاشته و به صورت طولانی مدت در نمیآید به طور مثال آلرژی به شیر و بادام زمینی. ولی گاهی عدم تحمل غذا مثل عدم تحمل به گلوتن مادام العمر است.

در بیش از ۹۰% از کودکان آلرژی به شیر گاو تا سن ۳ سالگی بر طرف میشود.

با وجود  تمام مطالب گفته شده با این حال مادران باید غذاها ی مختلف را به کودک خود داده و او را با طعمها و مزه های مختلف عادت دهند و نباید از خطر آلرژی بترسند.در این سن کودک به غذاهای متنوع نیاز دارد و ندادن آنها ممکن است ایجاد بد غذایی و سوء تغذیه در کودک کند.

 

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here

91 − 83 =